PERVIJZE. Krijgsraad te Brugge. lets Vitaminen. over ons - komt, blijft FULCOR Groot Bal in de gewone STAD DIKSMUIDE. GEMEENTE WOUMEN. GROOT BAL met orkest,, bij Omer Vanisacker, Café .,De Zwaan” Dorpplaats. Ter gelegenheid van St. Maarten-feest is er Zendag 11 November vieren de oud strijders de verjaring van den Wapen stilstand, te dezer gelegenheid wordt een GROOT BAL EERNEGEM. Tooneelfeest. De operette „In den bloeienden Boomgaard” tekst van G. Doorne, muziek van A. Nicolaï wordt wordt alhier voor het voetlicht gebracht in de zaal Concordia op Donderdag 15 November, te 19 uur, door het operet- tengezelschap St. Cecilia en de ballet groep Jeugd uit Koekelare. Een sym- phonisch orkest onder de leiding van den heer W. Dangez verleent zijn me dewerking. Kaarten bij voorbaat in de zaal Concordia. gens den schaapachtigen gang van. de- zieken ten gevolge van de verlamming van de ledematen. De ziekte ontstond doordat de inboorlingen, de Europeanen, navolgend, gepelde rijst aten, welke dus geen vitaminen meer bevatte. Bij de behandeling dezer ziek’.e in een concentratiekamp te Singapore werd bij tekort aan kostbare verdoovingsmidde- lem, welke bewaard dienden voor groote operaties, met goed gevolg de. hypnose toegepast. Scheurbuik, een ontsteking van het' mondslijmvlies, waaraan vroeger veel zeevaarders leden, is het gevolg van een gebrek aan vitamine C door het lang durig missen van versch fruit en. groen- De verplicht tewerkgestelde arbeiders worden insgelijks uitgenoo- digd. VLADSLOO. Een nieuwe Koddegeschiedenis. Een meneer die reeds een paar maal den „Kruisweg” opging loopt hier weer vrij en vrank rond, tot terging van alle ware vaderlanders. In een volgend num-’ mer zullen we daar één en andfer over.„ N.S.B. Op Zondag 11 November, vieren wij den Hoogdag van de oudstrijders en den verjaardag van den Wapenstilstand. Om 10 uur algemeene bijeenkomst m het lokaal bij H. Scheirsen van waar we in groep zullen vertrekken naar de kerk. Om 10,30 uur H. Mis opgedragen voor onze gesneuvelde makkers. Na de plechtigheid, doodenhulde op heb Kerkhof. Om 17 uur N.B. gegeven in de. „Katholieke Kring” Wou- menstraa1-., Diksmuide. Iedereen is wel kom. Begin om 17 uur. Ingang 10 fr. Sedert lang wist men dat, om lichaam gaaf te houden en te zorgen dat het normaal functionneert, een viertal stoffen, welke ons voedsel bevat, onontbeerlijk zijn. Scheikundigen had den de samenstelling van deze stoffen gevopden en toen dachten ze dat het. vraagstuk van de voeding voor hen geen, geheimen meer had: fön in voldoende mate aanwezig, daa moest verloopen. Doch dit bleek niet met de werkelijk heid overeen te stemmen, want bij proefnemingen op dieren, vooral ratten en hoenders, deden zich ernstige stoor nissen en ziekten voor, welke ge lijkenis vertoonden met sommige zeer goed bekende ziekten, o.a., rachitisme, scheurbuik en huidziekten. Het scheen n:u, dat ook nog een andere stof, waar naar men reeds sedert 1880 opzoekin gen deed, voor het leven, onontbeerlijk was. Een Amerikaan van. Poolsche af komst, Dr. C. Funk, ontdekte in 1913 haar aanwezigheid in het voedsel en te vens dat het niet één, maar verscheide ne stoffen gold. Wegens hun noodzake lijkheid voor het leven (vita leven) en hun samenstelling (amine) noemde dan de hunne Ho£ ni] ze vitaminen. Ook de studie van die| ziekten, welke bij gebrek aan vitaminen onderzoek de samen durig missen van versch fruit. c„ ten, welke veel van deze vitamine bevat ten. Het rachitisme, gebrek aan kalk in de beenderen, ontstaat door tekort aan vi tamine D, die vooral voorkomt in le vertraan, vischolie en in melk die niet te lang gekooikt werd, want bij hooge temperatuur wordt de vitamine D vernietigd. Onlangs werd door de Amerikaansche radio bekend gemaakt dat ziekten door 't ekor u aa.n vitaminen, tij deins den oor log in Amerika meer voorkwamen dan in. Europa, niettegenstaande onze rant— goed voor stond -- - Hoe dit voorloopig nog onbekend. HIEUWKAPELLE. Zeer eervolle onderscheiding. Oize dorpsgenoot Marcel Worme, tijdens den 18 daagschën veldtocht ser geant bij het 24ste linieregiment. zoon van den h. Julien Worme, oudstrijder 1914-T8, die in Mei 1940 zwaar gekwetst werd aan de longen tijdens den slag aam de Leie, werd benoemd tot ridder in de orde van Leopold II en tevens vereerd met het oorlog^kruis 1940. Hij is de eerste „veertiger” in West- Vlaanderen, aan wie dergelijke mier- Optreden? begunstigde ""het scheidingtebeurt valt en één der naar de eigenschappen en eersten misschien de -eerste - in Bel- .stelling van deze 'K'rêjgsraad te Kortrijk. war en deze stof- in. het .voedsel alles normaal BURGERSTAND KOEKELARE. Krijgsraad te leper. Thans weet men dat het voor ons lichaam Ónmogelijk is deze, stoffen zelf op te bouwen, daarom moeten ze, in het voedsel aanwezig zijn. Nochtans zijn zekere vitaminen slechUs in een voor- s.adium, d.w.z. niet als eigenlijke vita minen, in het voedsel aanwezig, maar worden ze in het lichaam door geringe wijzigingen tot vitaminen omgezet. Toen men ontdekte dat er verscheidene vitaminen bestonden en dat de eene in, vat en de andere in water oplosbaar' waren, werden ze in twee soorten in gedeeld. Doch deze indeeling was nog onvoldoende en toen werden ze elk met een letter benoemd. Tenslotte kwamen hierbij ook nog cijfers te pas, omdat één enkel vitamine soms verschillende werkingen, had welke men diende te onderscheiden. Naast ziekten gebrek of een tekort aan, vitamine, wel ke het meest voorkomen, kent men ook de schadelijke gevolgen van een over maat aan vitamine. Een tekort aan vitamine A wordt eerst merkbaar door een soort van blindheid in het half duister, nachtblindheid gedoemd. Dit leidt tot verandering in het waarnemen van kleuren (wat vroeger bv. blauw was is dan niet meer heelemaal als blauw, dus nie' te verwarren met kleu renblindheid), tot verdrogen van de traanklieren en de vliezen van. het oog en tenslotte tot blindheid. Deze vitamine komt vooral voor in lever, boter en som mige groenten, o.a. salade en wortels. De beriberi-ziekte,, welke vroeger veel vuldig voorkwam in landen waar rijst het voornaamste voedsel vormt, is te wijten aan een gebrek aan vitamine B, die vooral voorkomt in de pellen van. granen en zaden en. in gist. Deze ziekte ontleent haar n,aam aan het Maleische woord beri (dat schaap betee’kent) we- VEURNE. Bij besluit van den Regent dd. 27 Ge mber 1945, wordt de heer Bloeyaert Omer, benoemd tot politiecommissaris der stad Veurne, arrondissement Veurne, in vervanging van den heer Claeys A„ uit zijn ambt ontzet. Bij besluit van den Regent wordt be noemd. To: rechter in de rechtbank van eersten aanleg te Veurne, de heer La haye (A.-D.-R.-M.-C.-)advocaat, plaatsvervangend rechter in het vrede gerecht van het eerste kanton 'leper. gië. Het doet ons genoegen te vernemen dat zijn gezondheidstoestand zeer be vredigend is. Wat minder genoegen doet aan alle ware vaderlanders, is dat het gemeente bestuur van Nieuwkapelle het niet noo- dig heeft geoordeeld aan het feit ook maar de minste aandacht te schenken! Het was dan ook in de jongste al gemeene vergadering van het Nationaal Verbond der Invalieden (N.V.I.) te Diksmuide, waarvan Marcel Worme lid is, dat de onderscheiding hem overhan digd werd. BOR Moeskroen, 1 jaar i en van O.T. gelegenheid van de hulppoli- jaar gevangenis. Vens Florent, 20 jaar, SS. gevangenis. tnet prachtmuziek in wereld” bij om 6 uur. Uecarpentrie Albert, 36 jaar uit Moeskroen, Waffen SS: 3 jaar gevangenis. Demets Polydcor, 39 j., Moeskroen, lid van de VRAAGT DE LAMP AAN UWEN ELECTRÏCIEN Op Zondag 11 November GROOT BAL met nieuwen orgel Mortier en prachtig Jazzor kest in de zaal bij Desiré LUYPAERT. Gedureft- veroorzaakt door een. <le het bal prijsdansing. Er is plaats voor velos- Op Zondag aanstaande ter het Herdenkingsfeest van 11 November GROOT BAL d.e gekende zaal „Sport- Jerome Ceudyzer-Tourlouse. Begin Bij vonnis dd. 3 October 1945, op tegenspraak geveld door den krijgsraad zetelde te Brugge, eerste Nederlandsche kamer, in kracht van gewijsde gegaan, werd de genaamde Zwaene- poel, Cyriel, geb. te Vladsloo, den 27 Augustus 1912, arbeider, wonende te Vladsloo, Genstraat, 53, uit hoofde van- verraad om Belgisch militair -zijnde de wapens opgenomen te hebben, hetzij tegen België, hetzij tegen België’s bondgenoo- ten, handelende, 1 vijand, hetzij tegen van een verdrag van voert tegen een Staat -oorlog isdoor wetens van strijd, vervoer, werk of bewaking, die tegen. de gemeenschappelijke i een Staat die, zelfs af gezien 'bondgenootschap, oorlog waarmede België zelf in voor den vijand taken maal op de vijandelijke legers of hun diensten rusten, te hebben vervuld, namelijk als lid van. het N.S.K.K. en van de Vlaamsche Wacht in België, Duïtschland, Polen en Rusland, vanaf 3 Mei 1941 tot einde 1943, tot vijf jaar gewone liechtenis veroordeeld. Heeft vastgesteld dat, krachtens artikel 2, 1,. van de besluitwet van 6 Mei 1944, zijnde artikel T2osexties van bet strafwetboek, de veroordeelde van rechtswege levenslang ontzet is der rechten bij dit artikel vermeld; heeft de militaire de gradatie ten zijne laste uitgesproken, heeft hem afgezet verklaard van de titels, graden, open bare ambten, bedieningen en diensten waarme de hij bekleed isheeft hem verwezen tot de •proceskosten begroot m al op heden op nul .rfrank. (Bij vonnis dd. 3 October 1945, op tegenspraak geveld .door den krijgsraad zetelende te Brugge eerste Nederlandsche kamer, in kracht van ge wijsde .gegaan, werd de genaamde Ampe, Jo- seph-Grard-Désiré, geb. te Elverdinge, den 18 November 1914, advokaat, wonende te Veurtie, Astridlaan, 18, uit hoofde van: verraad, oni Bel gisch militair zijnde: a) të Veurne of elders, in België,, tusschen 18 Mei 1940 en 29 Januari 1943, deelgenomen te hebben aan het vervormen door den vijand van wettelijke, instellingen of inrich tingen, de getrouwheid der burgers jegens den Koniiig en den Staat! in oorlogstijd aan het wan kelen te hebben gebracht of met een kwaad opzet ’s vijands politiek of plannen in de hand re hebben gewerkt; b) te Veurne of elders, in België, tusschen 29 Januari 1943 en 8 September 1944, wetens een propaganda geleid, door «enigerlei middel gevoerd, uitgelokt, geholpen of begunstigd te hebben, gericht tegen den weerstand tegen den vijand of diens bondgenoo- ten of’ strekkende tot het wetens, dienen Van ’s vijands politiek of oogmerken, tot vijftien jaar buitengewone hechtenis veroordeeld. Heeft vastgesteld krachtens artikel 2, 1. der besluitwet van 6 Mei 1944, zijnde artikel 123 sexties van het strafwetboek dat hij van rechts wege levehsla'ng ontzet is der rechten bij dit artikel vermeld; heeft zijne militaire degradatie bevolen; heeft hem afgezet verklaard van de titels, graden, openbare ambten, bedieningen en diensten waarmede bij bekleed is; heeft hem verwezen tot de proceskosten begroot in al op. heden op 168 frank. Bij vonnis dd. 3 October 1945, op tegenspraak geveld door den krijgsraad zetelende te Brugge, eerste Nederlandsche kamer, in kracht van ge wijsde gegaan, werd de genaamde Vanleene, Omaar-August-Cornelins, geb. te Veurne den 18 November 1922, werkman, wonende te Veur ne, Hansenslaan 28, uit hoofde van als lid van het N.S.K.K. in dienst van de autokolonne I Speer, in Duitschland. Polen, Rusland, in de Balkanstatem en in Oostenrijk, vanaf 22 April 1942 tot op 4 Mei 1945, Belg zijnde, de wapens I te hebben opgenomen hetzij tegen (België, hetzij tegen Belgie’s bondgenooten handelende tegen den gemeenschappelijke vijand, hetzij tegen een Staat die zelfs afgezien van een verdrag van bondgenootschap oorlog voert tegen een Staat waarmede België zelf in oorlog is, door wetens voor den vijands talen van strijd, vervoer, werk normaal op de vijandelijke diensten rusten, te hebben ver jaar gewone hechtenis veroor- Lyssens Lucien 22 jaar, uit Moeskroen werd reeds bij verstek tot de doodstraf veroordeeld. Na zijne aanhouding toekende hij hiertegen verzet aan. Betichte was lid van de Waffen S.S. Hij wordt veroordeeld tot levenslange hechte nis. Loosveldt Medard, 36 jaar, uit Lowingen, lid van de Spoorwegwacht en de Kriegsmarine3 jaar gevangenis. Vandeiiidriessche Jean, 40 jaar, uit (Moeskroen, lid van de O.T. Schutzkommando3 jaar ge vangenis. Decarpentrie Albert, 36 jaar uit O.T. 1 jaar. (Bodden Daniël, 25 j., Moeskroen, Vlaamsche Wacht 1 jaar. Opsomer Jean, 21 j., Herseaux, lid van O.T. 'Geboorten. Claudine Dekeyser, Moerestraat; Felicien Wylleman, Karrestraat. Afkondigingen. Albert Hillewaere en Maria. MuysCyriel Pynebrouck en Andrea Mollefeyt. Sterfgevallen. Charles Delameilleure, 78 jaar, overleden te BovekerkeMarie Casseleyn, 38 jaar, echtg. Germain Vandekerckhove, overi. te Brugge; Gerard Tanghe 23 jaar, echtg. Mar griet Vereecke, overi. te Diepholz (Duitschl). DIKSMUIDE. Geboorten. Tyvaert Wilfried-Érnest-Corne- lius z.v. Henri en v. Castelein Madeleine uit- Ichtegem. (Moederh). Verslype Leopold- Daniël,Georges-Cornelius, z. v. Jules en v. Pante Maria uit Diksmuide. (Moederh), Camerlynck Jean-Pierre-Gustave-Camiel z. v. Georges en v. Mercy Maria uit Diksmuide (Moederh). Deleu Jenny d.v. Henri en v. Cauwelier Odila. uit Woumen. (Moederh). Vi-ixke Paulette- Jacqueline d.v. Fridolin en v. Broeckaert Yvon ne uit Diksmuide (Moederhuis.) Huwelijken. Hillaey Robert, soldaat bij’ het Engelsch Deger met Decru Yolande, zonder ber uit Diksmuide. Laton Gerard, leper, tot levenslange hechte nis, wegens politieke drijverijen en propaganda. D'elva Maurice, Moorslede, 15 jaar hechtenis wegens politieke drijverijen en propaganda ■als lid van V.N.V. en O..T.. Vandecapelle Albert, Moorslede, Lid 3. jaar gevangenis. Declerck Roger, leper, lid van -.Lie 2 jaar gevangenis. Van Blaere Achiel, rijkswachten, leper, lid •van de Vlaamsche Wacht: 1 jaar gevangenis. afgezet verklaard van de titels, graden, openbare ambten, bedieningen en diensten waarmede hij bekleed is; heeft hem verwezen tot de proceskosten begroot in al op heden op nul frank; heeft vastgesteld dat, 123sexties van of (bewaking, die legers of hun vuld, tot vijf deeld. Heeft hem graden, verwezen tot de proceskosten begroot in al heden op nul frank; heeft vas.:o__„" krachtens artikel 2, 1, van de besluitwet van 6 Mei 1944, zijnde artikel 123sexties van het strafwetboek, de veroordeelde van rechtswege levenslang ontzet is der rechten bij dit artikel •s-ermeld. bedieningen

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 3