SPORTNIEUWS. toelating om te Onder Dwangbeheer. Voorspellingen worden verwezenlijkt. „WINKELIERS” X „Voor Uwe parfumerie, lotions X X Hanlet, scheermessen.,, haarmachie- X X nen, riemen, borstels, handdroo- X X gers, bassins, DE MELKBEVOORRADING. De behoeften aan volle melk bedragen thans maandelijks 30.600.000 1„ dezelf de behoeften bedroegen in ’t jaar 1943: 24.310.000 1., dat maakt een verschil van 6.390.000 1. Dit verschil is te wijten aan het feit dat 30 zegels per maand aan de begunstigden werd overhandigd is plaats van 24 in ’t jaar 1943. De zui gelingen genieten nu maandelijks 6 li- ters meer dan in 1943. Ook de ouderlin- gen ontvangen nu volle, in plaats van afgeroomde melk 2.480.000 1. volle melk worden maandelijks aan 310.000 ouder- lingen toegekend, d.w.z. 8 1. ptr ouder ling. VALSCHE BANKBRIEFJES VAN 500 FR. Tijdens de 10 laatste dagen, werden, er ter postkantoor te Kortrijk 4 valsche briefjes van 500 fr. ter buitbetaling ge geven. Zij werden aangeslagen en de bevoegde overheid op de hoogte ge bracht. Kleine Aankondigingen. X X X x X X X X X X X X X X X X X „COIFFEURS” „WINKELIERS” X X- ..Voor Uwe parfumerie, lotions X X gers, bassins, enz..., de vroegere X X merken scheerlammen Gilette, Pal, X X Contento, Septina, Pas, Souplex, X X Sousman,, Rntbart, Erardo, Gibbs, X X enz... Vooroorlogsche kwaliteit en X X prijzen in vergelijking. X X X X X HUIS X X X X X X PROSPER VANTHOURNOUT, X X X Statiestraat, 25, STADEN.” X X X X X X X X XX X X XXX X X SEK3EE3S (plat) WIELERNIEUWSJES UIT DE STREEK. Edewalle val) plat) men a.s. uwen- op- ma één maal TROLATRA. t 18 jarige bonk uit het Maarschalk 9, het helm en VRIJE KEUS VAN WINKELIER. op F. Willemyns, Diksmuide. nisterieel ministerie van - N.S. Mannen ver- ze- üitgever - KOEKELARE. Zooals verwacht wonnen de Stormvogels ver diend tegen Eernegem en dit met 3-1 scoor. Ze waren daarbij in een niet te besten dag. Zon dag wordt een bezoek gebracht aan Veldegem en daarmee is de eerste ronde afgeloopen. Mannen, tracht deze op een waardige wijze te sluiten eep aanstaand tegenwoordig bestuur is en Werken Roeselare plat) Gijverinkhove (2 maal Hector, Beveren-Roeselare, Roeselarestraat 11. Vansevenant Joseph-Francois, leper, Oude-Houtmarkt. Van Graefschepe Albert, Poelkapelle 444, Stadenstraat. Van Staen Maurice, leper 42, J. Capronstr. Vanderbruggen Marcel, Wervik, Kruiseeke- straat 132. Vergauwen J., leper 43, Hoornwerkstraat. Willaert Franciscus, leper 3, Slachthuisstr. Vandevelde Angelus, Kortrijk, 43, Water molenstraat. Verantw. Van 12 November af voor Vïeesch, Boter, Melk, enz. In het staatsblad van 9' November is een mi- besluit verschenen, uitganade van het —1 ravitailleering, waarbij de 1 plicht^ inschrijving der rechthebbenden voor kere gerantsoeneerde produkten opgeheven X De reeds vroeger aangekondigde sportavond te Diksmuide gaat door op Donderdag, 22 No vember 194-5. Op het ptogramma staan bene vens express-intervieuws met oude en jonge kleppers, ook proeven op rollen. Later meer hierover. X Tijdens de winterperiode gaat Georges De- splenter er geregeld op uit, teneinde „slap” te blijven, tevens is hij een gereputeerd jager, zoodat we niet moeten vreezen dat de Handza- menaar „dik” worden zal. X Willem Labaere speelt „koopman in klein vee”, wordt een artist in ’t biljarten en zal wel dra een gevreesd speler worden in ’t schaken. De „witten” kweekt zich goed, doet dagelijks zijn ritje en.... verlangt naar ’t komend seizoen. X Lucien Lanckriet is „melkvoerder” en houdt zich aldus op peil. X De 3 voorncemde kleppers hebben nu ook het „studentenschap” op zich genomen, want zij vólgeiï een leergang in de Fransche taal. In ’t eerst deed het hun wat vreemd, doch lang zamerhand beginnen zij „gerodeerd” te worden. X Het staat vast, aldus een sportman uit Houthulst, dat René Vermeerscli (alias Nete Smet) en Gaston toekomend jaar als indé zullen uitkomen X Thuur Mommerency treedt binnen een drietal weken in ’t huwelijk met Mej. Marie- Rcse Suply uit Kortemark. Goed heil aan ’t jon ge paar en... veel „coureurkes”. X Georges Deseure uit Werken, in 1938 flink nieuweling, moest tengevolge van de oorlogs omstandigheden ontwapenen, heeft thans veel goesting toekomend seizoen vanher te „vlam men”. Wie was het weer die ’t schreef: „Wie gedronken heeft, zal nog drinken” en... wie ge koerst heeft zal nog koersen. TROLATRA. der Hitlertroepen, treedt aan en sluit op nieuw aan bij V.O.S., al uwe rechten zullen er verdedigd en verzekerd wordenvoor hen die vastzitten is hunne ontslag verzekerd. Voor dezen die er nog moeten achter ge draaid wonden, zorgen we dat niemand het aanbevelende. Ziet ge nog deze afkeerige figuren op de aanplakbrieven, de mannen met den Duitschen helm en het kantteeken der SS Wie durft het heden aan, al deze Hoofd leiders, provinciale leiders, kantonnale lei ders en plaatselijke leiders, allen propagan disten der Nazis en hun regime, te verschoo- nen, hun zelfs toe te laten zich herin-te- rïchten? Nu eene 'bijzondere mededeeling en geen mop hoor Daar het nu eenmaal toch verschenen is, waarom er over zwijgen. In BELGIE, het landeke van belofte, komt men terug V.O.S. op te richten. Met de goedkeuring van wie?.... Hunne pittige nieuwe statuten, verschenen in de bijlagen van het Staatsblad van 7 Juli 1945, bladzijde 889. Vereeniging zonder winstgevend doel en instellingen van OPEN BAAR NUT. Tusschen de onderteekenaars dezer statu ten fungeert de naam van een magistraat of plaatsvervangend magistraat. Van waar komt het geld? Want reeds ging een prachtige omzend brief op luxepapier, naar al de Vossenzetels- V.O.S. afdeelingen, die onder de bezetting bestonden en aan rekruteering deden en ook naar alle Vossenleiders. Of dezen die er achter zitten dit rondschrijven ontvingen is ons on bekend. Wat men daartoe gebruikt; oude archie ven, administratieve en oude bedienden en beambten. OHE! OHEH manneö van het Nazi- regime, der Nieuwe Orde, propagandisten, -Collaborateurs, Verraders, Rekrnteerders WE STELLEN VOOR LUCIEN LANCKRIET UIT WERKEN. Een sterke 18 jarige bonk uit het voorge borchte van V eurne-Ambacht. Een kerel ge kweekt in de harde, school van den arbeid: on vermoeid in den kamp, fair tegenover rivalen en sportmannen. In .één woord: een gentleman van ’t zuiverste water. ’t Was op ’t eindseizoen van 1944 dat we Lu cien voor ’t eerst in ’t koerstooneel zagen nl. op Terrest. En al reed hij met toeristenfiets en lange broek, toch deed hij het verre van slecht midden al die gerodeerde mannen. Voor zijn aan den stok bandbreuk leed Lijst der personen, vennootschappen of lichamen welke de opheffing hebben beko» men van het sequester slaande op hun patrimonium. Van Doorne Jozef (deeluitmakend van het patrimonium van J. Van Doorne), Lauwe 34. Meenenstraat. Dutillie Maurits-August-Arthur, Meenen, 122 Wakisstraat. Devos Jozef-Pascal-Raymond, Waregem 84a Gavere. Decruyenaere Arthur, Avelgem 5, Kerkstr. Cherchye Achiel, leper 2, M-L_L_ Haiglaan. Coffyn Gérard, Vlamerting, 62, Dorpstr. Cruant Paul, Poperinge, 5, Nieuwstraat. Delaene Oscar, leper, 33, Paddevijverstr. Dehaene Omer, Oostvleteren, 2, Noord- kant straat, Demarey Albert, Poperinge, 132, leperstr. Denys Roger, 'leper, 43, Diksmuidestraat. Tahcn Julien, 32, Paterstraat. There Henri, Hooglede, 43, Roeselarestr. Van Brussel Maurits, Poelkapelle, 105, Bruggesteenweg. Vangheluwe DIKSMUIDE. Zondag trok ons tweede elftal naar Wulpen waar ze na e.en tamelijk fel betwisten match, de puntjes wisten te verdienen. Schoon spel kregen we niet te zien, de o-nzen kunnen beter Ons eerste trok naar Wijnendale, welke maar weinig in de „pap. te brokken kreeg”. De eerste helft zagen we mooie dingen, doch na de rust nam blauw-geel het niet ernstig meer’ op (ten onrechte ten andere)- en leefde on z’n renten Dat kan soms verkeerd loopen jongens. En toch, deze zege bracht ons. elftal op dé tweede plaats in de rangschkiking: Op 5 punten van leider Steenbrugge en met gelijk punten met den- derden (Adinkerke). S.V.D. nu staat ge op uw plaatshoud er aan Den wedstrijd in afdeeling IV tegen R.C. De Panne voorzien voor Zondag aanstaande om 10 u. op ons plein werd door ’t Bestuur, afgelast om reden dst r< -d dit uur op het stedelijk kerkhof de jaarlijksche plechtige Doodenher- denking plaats grijpt en we deze niet storen willen. -Ons Provinciaal Bestuur zal ons denke lijk wel begrijpen. ’s Namiddags om .15 uur hebben we Jabeke op bezoek en we hebben- alle reden om te den ken dat onze kleppers de bezoekers geen schijn van kans zullen gunnen Spelers, ’t woord is aan U Supporters-, een mooi hapje sport in ’t verschiet. Allen naar ’t speelplein Vandeweghe aandurft, hun ook iets ten laste te. leggen. Wat meer is, in den omzendbrief. V.O.S. leest men.... Het weekblad V.O.S., meenen we bintnen een veertien tal dagen te zullen doen verschijnen Wie verzekerde hun de mogen verschijnen Zal het papier der zwarte markt zijn Of papier dat ze overhielden tijdens hun verdoken leven tijdens de bezetting? met vergunning?... In dit laatste door wie bekwamen ze de vergun- - Ofwel geval, ning? Eindelijk voorspelt kongres, want het voorlöopig. Hartelijk gefeliciteerd Mijnheerenuit de geheime vergaderingen gehouden sedert de bevrijding, uit uwe verdoken werking is de oude V.O.S. herboren. En voor wanneer uwe a.s. monsterbe- tooging?.. en voor wien?.. en voor wat?... natuurlijk tegen België, voor aansluiting bij het Germaansche Rijk. Nazismus Fascismus bovenal. Ik koester de hoop, dat uwe ongetroonde Koning Dr Barms voor dien tijd geamnes- tieerd mag zijn, opdat hij in, zijn praalwa gen omringd door zijn lijfwacht i-y tocht zou kunnen voorafgaan.. Ja, V.O.S.sen we gaan dat ernstig opnemen Echte Burgertrouwe Vlamingen Bers Politieke gevangenen - uit het Verzet S.R.A.s.. STORM OP ZEE. (Üit „Het Strijdersblad”) gerantsoeneerde produkten wortd op volgende data: Van 12 November 'af: voor vleesch, boter, reuzel, rupdvet, kaas, melk, afgeriomdl melk in poeder, vischkonserven en versche eieren. Van 12 December af, voor margarine, chocola de, koffie en cichorei. Tenslotte, zal van 11 Januari 1946 af, de ver plichte inschrijving voor suiker en aardappelen afgeschaft worden. DRINGEND GEVRAAGD. Volle en halve gast kleermaker, hoog loon, vast werk. Alsook leerjongen. Zich wenden bij M. J. Van Outryve Maria ‘Doolaeghestraat, Diksmuide. H- HAZEWIND te koop. Zich wenden bij Marcel Dick, Eesenstraat nr 2, Vladsloo, 18. Men vraagt bekwame meid voor burgerhuis houden, goed op de hoogte van koken. Zich wenden ten bureele van ’t blad. Letterzetter wordt gevraagd. Zich wenden ten bureele van ’t blad. Ie te Werken, Handzame, Klerken 2e te Handzame, .Ledegem, Klerken Klerken en Staden 3e te Edêwaile, Werken en Hooglede-; 4e te Handzame (pioenbreuk) Handzame en Wynendale 5e te Roeselare, Torhout, Aartrijke (2 x Varsenare en Ichtegem 6-e te Wingene, Izegem (plat), Kortemark, Ich tegem (plat) en Staden. 7e te Lichtervelde, Staden, Eesen Se te Oostende, Breedene, Torhout, Veldegem, plat) 9e te Handzame, 10e te Ichtegem zadelbreuk) He te Oostnieuwkerke, 12e te Westroozegeke (juniors) plat; 14e te Staden. Spijtig tenslotte dat de moedige Lucien ietwat spurt te kort heeft, want 3 keer op 4 was hij met de koploopers mee. Doch eens „licht” ma teriaal en.... Lanckriet zal wel den „sprint” vinden. En al zal bij wellicht nooit een „aal- vluggen” zijn toch kunnen we het hem zeggen: jongen, ge kunt mee en dat is ’ti bizonderste. Toekomend jaar zult gij u kunnen meten met gelijke wapens en dan zien wij u nog een schooner eerelijst maken. Tot slot kunnen we nog melden dat Lucien Lanckriet zijn renners- stiel ter harte neemt zcoals niet anders of uit dien jongen nieuweling moet een „crack” groeien Lucien, U zult wellicht bij ’t lezen dezer re gels denke-ra dat dit geschreven is om u te be- boffen. Neen, wij hebben u zoo vaak gevolgd in uw moedig strijden en we zagen U gaarne vlammen als een echte „leeuw”. Wij schrijven dit oprecht. Toekomend jaar zal Lucien denke lijk als junior moeten optreden en zoodra de schoone dagen aanbreken zal hij onder geleide van Georges Desplenter de baan optrekken. En met zulkeb- flinken leidsman zal Lucien er wel bij varen. midden al die gerodeerde eersten rit kreeg hij het reeds met dame onkans vermits hij en daardoor maar 4e werd. Den Zondag daarop reed Lucien te Zarren aan de statie en hier gaf hij de sterkste haze winden” van die gemeente het nakijken. 1944 was daarmee naar - de vaantjes en 1945 werd i hoopvol tegemoet gezien. Zoo was de gedachte van Lucien. Thuis evenwel was men op al dat „doodriiderswerk” niet erg verlekkerd. Ie de onvermijdelijke botsing van menig koersmm- nende jonkman. 1945 kwam en rond half Maart floreerden de koersen t’ allenka-riite. We moesten evenwel wachten tot half -Mei om Lücieri Lanckriet te zien „heroptreden”. ’t Was in een parochianen koers. En ’t hoeft zeker niet gezegd dat e klepper der .Handzamestraat al zijn medeparo- I chianen vloerde. De kogel was door de kerk. I Met toestemming van thuis en een moraal op „kookpunt” stak Lucien van wal. Voor het eerst reed hij bij de nieuwelingen te Handzame. En zijn debuut werd een zege. Geregeld kwam hij slag leveren en waar zijn rivalen op extra- licht materiaal reden daar moest de Werkenaar het opknappen- met een „tuig” wegende 11 1/2 kg. en op banden. Ben al te zware handikap maar door dien onvermoeiden en taaien knaap voor de 3/4 overbrugd. Ben valpartij met sleutelbeenbreuk stelde hem een vijftal weken buiten competitie. We vreesden toen dat vader Gustaaf een „kruiske over ’t koensem” zou doen geven, doch we mis- rekenden ons. En eens „gerepatrieerd” vlamde de jongen vinniger dan ooit. In totaal reed hij 45 wedstrijden en slechts in de 4 laatste koeif- sen streed hij op tuben. 19 keeren had hij met diverse pech af te rekenen. Vooral zijn koersen -n tuben waren hem fataal, vermits hij hier mee 6 nagels ving. Spijts al die tegenslagen ziet zijn „prijzenbóekje” er als volgt uit: Ik had de gelegenheid, na de bevrijding in ■dit blad er den nadrn-k op te leggen, dat de -5de kolon totaal diende uitgeroeid. Zulks was en is nog -steeds de wil van alle trouw gebleven burgers, vooral van- de mannen uit het- verzet en van N.SJB.ërs. De zuivering moet blijven doorgaan tot op het been. Tot nu .verliep deze actie niet van stapel zooals we verwacht hadden, we hadden ten andere voorspeld dat ze opnieuw zouden opduiken. Bij de eerste terugkomsten onzer politieke gevangenen, waren reeds vele collaborateurs, V.N.V.ers, VLAG mannén, gasten die het uniform gedragen hadden, ja zelfs vooraan staande propagandisten, niet alleenlijk nog op vrijen voet, maar in alle streken van het land, waren gansche reeksen van ZWAR TEN losgelaten. Ons actief optreden, dit der politieke ge vangenen, deed er enkelen opnieuw inreke nen. Als men nagaat wat de «man uit de straat» zoo heden ten dage te zien krijgt en kan vaststellen, vraagt men zich waarachtig af, zal het niet in de nabij zijnde toekomst de beurt worden, der mannen van het verzet en der burgertrouwe Belgen, om voor de ge organiseerde machten der mannen van de Nieuwe Orde te vreezen? We hebben vanwege de regeeringsmid- dens verwacht, dat ze zorg zouden dragen de politieke vereenigingen of bonden uit te schakelen, die tijdens het verzet met den vijand heulden, die reedis voor den oorlog in vredestijd, tijdens de mobilisatie, niets dato afkeer betoonden tegenover België; deze die toen reeds onze soldaten aanspoorden tot dienstweigering en ontucht, en die hun mis* noegdheid over het land opdrongeii. 'Zij die toen reeds vanwege de Nazis om hunne prestaties geld ontvingen, om bij ons de verdeeldheid en den opstand te zaaien, en zoo getracht hebben, ons'België gemak kelijker in de handen van Hitler te spelen, verraad waarvoor ze den Judaspenning ont vingen. Na de verderfelijke rol, gespeeld gedu rende de gansche bezetting door V.N.V., REX, VLAG, V.O.S. en V.I.B., mag men zich afvragen of er maar één burger die trouw bleef, slechts tot het gedacht zou kun* nen komen, die smadelijke verraders, ver klikkers, rekruteurs en propagandisten van liet nazi-regime op vrijen voet te laten of wat meer is hun terug toe te laten in actie te treden. Hebben niet al hun leiders met goedkeu ring of beter, zelfs, tusschen de massa hun ner leden, toegelaten dat er propaganda ge- maakt werd voor het aanwerven van Vlaam- S0iè of Waalsche wachters, Legioen solda ten die gevochten hebben voor Hitler, tegeto onze soldaten, tegenover hun Land, tegen de soldaten onzer verbondenen, tegen ons volk, tegenover de democratie. Hoofdschuldigen zijn niet alleen, hunne hoofdleiders, maar ook bijzonderlijk hunne provinciale, kantonnale en plaatselijke lei ders en bestuursleden. T-ni hunne lokalen deed men aan rekrutee- Ting'en propaganda voor de Duitschersin ieder lokaal hingen affiches, de aanwerving prijzende en aanbevelende. Ziet ge nog deze

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1945 | | pagina 4