De Regerings Het Muziekfestival die telt verklaring een succes IJ B De Uitbreiding Van de hak van op de tak Vieuwpoort 1 IEB Oostende herleeft.... ’T Gene Feestelijk gevierd i%TT Ia g Het Tentenkamp te Breedene yi In tegenwoordigheid van Liberale invloed duidelijk - Hogere Openbare Werken credieten voor Besparingen in het Staatsbestuur - Billijke vertegenwoordiging der Li berale Syndicale en Sociale Orga nisaties. door talrijke personaliteiten ingezet. II. Degrave en Woningbouw - Fiscale ontlasting a 3 o o |||r* F® WBKKBBJM) VIJFDE JAARGANG Nr 34 ACHT BLADZIJDEN ZONDAG 21 AUGUSTUS 1949 Zendt 9 te het werd «Ro-, evenals zijn van caro Een ontsnapte aap was te H. DEGRAVE. dat en niet HEEN zonne- 15 Au- konden, laat in naeht hun hartje ophalen. Vrijheidsech briefwissehEeen,aankondigingen Nieuwpoort steenweg, 90 OOSTENDE fggg Telefoon 725.20 VERANTWOORDELIJKE UITGEVER H. DEGRAVE Niettwpoort steenweg, 90 Po steheckrekening 42,38.93 Telefoon 72LS® s» werkelijk in. het hospitaal, waar men hem watten doet slikken. tot betere gevoelens zijn geko men, vooral als zij er dan toch enig profijt bijkregen. In Amerika zouden 800.000 met hun kinderen in de nur- vrouwen aan alcohol verslaafd sery. zijn. DE MUZIEK DOOR DE EEUWEN Onder schitterende stralen trok Maandag gustus, tussen dichte rijen toe schouwers de stoet «De Muziek door de Eeuwen heen» door de straten van Oostende. Vooral rond de Wapenplaats verdrong zich veel volk, waar men op de (vervolg op bladz. 7) Dinsdag 11. werd de pers door het gemeentebestuur van Bree dene uitgenodigd tot het jaar lijks bezoek aan het tenten dorp. Zoals wij het reeds vroeger schreven is Breedene het voor naamste centrum aan de kust voor kampeerders. De gemeen te stelt dan ook alles in het werk om de camping op de de- gelijkste wijze in te richten en heeft een reglement toegepast dat werkelijk tot de scholing der kampeerders bij draagt. Anderdeels ontbreekt het te Breedene ook niet aan openba re feesten, ingericht door het Sport en Feestcomité, onder de wakkere leiding van dh. Jero me De Poorter. Aan de hand van cijfers wees burgemeester Plovie op de voor: ingang van Breedene waar men reeds aan de propaganda voor 1950 denkt. KUNSTCENTRUM O Wie met het jongste week end de feestelijkheden te Oost ende heeft gevolgd, wie de massa toeristen heeft gezien die over heel de stad verspreid waren, die heeft kunnen vast stellen hoezeer Oostende geroe pen blijft om, middenpunt van onze kust en ontvangstsalon van ons land, de vooraanstaan de plaats te bekleden, die zij steeds heeft bezet. Inderdaad, zonder bovenmatige ronkende reclame, zijn duizenden en nog duizenden naar Oostende ge komen, naar de volmaakte badstad met haar haven, dijk, sU«ud, iiZppod'-oom, Thermen, enz, waar de kunst weer hoog tij vierde. DE ITALIAANSE OPERA-AVOND De tweede avond van festival te Oostende bracht de Vwi links naar rechts: heer en mevrouw De Vliegher, dh. Ma- sure, mevr. K. Jonckeere, toondichter Marcel Poot, minister Van Glabbeke, mevr. Gadeyne, kunstschilder E. Buicke, dh. Gadeyne en mevr. A. Van Glabbeke tijdens de ontvangst Za terdagavond II. (Foto Michaël) Margaret Mitchell, die «Gejaagd door de wind» schreef werd door een auto omvergere- den en is aan de gevolgen er van overleden. was het goed gewassen en iet wat ziek van de zeep. Wilber Clark van Las Ve gas, Névada, bouwt het grootste van casino ter wereld. Het zal een i deaprtement voor kinderver- zes zorging bevatten met zes ka- worden, mers. De moeders zullen rustig op de ro:lette kunnen spelen, eerste creatie in ons ramt rmi de operabuffa van Pergolesi. «Lo Frate Innamorato» of «De verliefde broer». Wie zich aan een typische opera verwachtte is bedrogen uitgevallen. Dit sluit echter niet uit dat het een zeer leer rijke en aangename kennisma king was met de voorloper van de hedendaagse zo bekende en geprezen Italiaanse opera. Het geheel droeg inderdaad een hoogstaand cachet daar de «Circolo Musicala Giovania» alles tot in de fijnste puntjes verzorgde. Vittoria Masstro- apolo en Grete Rapisardi wa ren revelaties. Het orkest on der leiding van Ennio Gerelli en de regie in de handen van de nog zeer jonge Giuseppe Marchiorro voldeden ten zeer ste. een uitbundig applaus. Het laatste gedeelte van de avond stond weer onder leiding van E. De Vliegher, directeur van het muziekconservatorium te Oostende. Uitgevoerd werd de Rhapsodie van Marcel Poot in de oorspronkelijke vorm. Het stuk kende het meeste suc ces van de avond. Indien de laatste dagen de naam van «Oostende kunstcen trum» luister hebben bijgezet, dan is dit in de eerste plaats dank zij dhr. E .De Vliegher, inspecteur van het muziekon derwijs in de Vlaamse provin ciën, directeur van het Conser vatorium te Oostende, die de prachtige idee van het muziek festival opvatte en uitwerkte. De bijval welke dit festival kent strekt het Oostends stads bestuur dat het festival inrich- te ter ere, temeer dat van ze kere zijde de enen zich zeer pessimist toonden over het welslagen en anderen er eerder met lichte spotternij over spra ken. Wellicht zullen zij thans In 1889 had de postmeester van Rio de Ja neiro vijf mil- lioen verduis terd. De zaak is eindelijk nu voor de recht bank gekomen. Nu dat de sochialistea gen deel mee maken van de regeringe gon Spaak en z’n bende niteurlik be weren dat ol tgene dat de ander doen ni ’n deugd. Os de riberoalen gon willen bespoaringen doen om de conterbuches en bitje te kunnen ofsioan got’er nateur- lik opzitten. Mo de menchcn ’n zin zo dom ni. Iedereen wit dat uze sochialisten tweejoarenholf anne stik tgeld deur vinsters en deuren gesmeten en. Ten kost ni mer op. Vo die mannen was ter mo een dingen die telde poches bezorgen an ol ulder moatjes op kosten van de stoat .Dobi ten is in België ni alleene dat azo goat. Overol wo dat de soches ant bestier zin kriegen de lastenbetoalers van tzelfste laken ’n broek. Over- eenigte dagen in Ingeland wo dat de soches het ook ollemaie te zeggen en, gingter er ’n oud vintje no z’n brievenbusse, joalder z’n conterbuchebrief ut, je ïas hem en je viel steen dood Twoare dor ook tid dat de kie zers ’n bitje beter zoen stem men met de noaste kiezinge. Hetgeen dat uze sosjes na- teurlik ni goan vertellen is dan ze op enigte moanden tid vo miljarden schulden gemakt en, en anze der nog lange moeten an bluven, me zaten toe boven uze kop in de krotte. Twas hoog tid dat uze roo boazen ’n kè ’n koeche vernis kregen. Nu dat gebeurd is, en danze buten liggen meugen z*ol vertellen dan ze willen. Tbi- zoenderste is datter verbeterin- ge go kommen en ten is pre- crcs snv *-~*-*-- -■ Een 75 jaar oude vrouw sukkelde gister over het dorps plein van Verbania (Italië). Ze De doelwachter van een haalde een rugzak van haar Engelse voetbalclub heeft ver- rUg, zette deze neer en liep bod ontvangen nog voetbal te Weg. De rugzak ontplofte met spelen om 1) een speler uit- donderende slag De oude vrouw gescholden te hebben 2) de werd gedood en 15 andere scheidsrechter uitgescholden te mensen werden gewond. De zak hebben 3) de commissie van stak vol explosieve stoffen, onderzoek uitgescholden te hebben. Ondervraagd waarom hij tegen de genomen De mijnwerker Secrest Clarsburg, USA, was het gezaag van zijn vrouw beu. Hij blaasde zijn eigen mét dina- miet op voor de huisdeur. Van hem geen kwestie meer. De vrouw werd zwaar gewond, met negen andere personen. 36 hui zen verwoest. van Oostenrijk. (Foto Michaël) deren en Mevrouw Van Outry- ve d’Ydewalle, dh. Burgemees ter van Oostende en Mevrouw Serruys, Schepen Van den Driessche, kamerleden Victor Sabbe, De Kinder en Piers, ge meenteraadslid A. Van Houtte, de letterkundige Karei Jonck- heere, Commodore Timmer mans, Commandant Couteaux. de dirigenten De Vliegher, Al paerts en Toussaint de Sutter, dh. Marcel Proot, bestuurder van het Conservatorium Brussel, e.a.m. De borstelmaker Ernst hi; i beslis- Burde uit Flensburg, die al ne- *sing niet in beroep ging, ant- gen maal veroordeeld was we- zelfwasserij woordde hij «Ik had de com- gens missie van beroep ook uitge- ding scholden...» L Zondag 11. greep onder uiterst grote belangstelling de viering plaats van de uitbreiding. Morgens greep de officiële ontvangst der overheden, die daadwerkelijk hebben om de< uitbreiding te verwezenlijken, plaats. Onder de personaliteiten merkte men op: dh. Van Glab beke, Minister van Volksge zondheid. dh. Ridder Van Ou- tryve d’Ydewalle, gouverneur der provincie West-Vlaanderen. Verder de hh. Sobry, senator; Piers, volksvertegenwoordiger Smissaert en Gevaert, provin ciale afgevaardigden; Van Rys- selberghe, hoofd-ingenie: (.-di recteur van Bruggen en We gen, speciale dienst dter kust Chorate» enkele balletten Dr. Swartenbroeck, provincie- zangnummers ten beste, raadslid van Brabant Kamp, variétéfeest, verzorgd door de directeur van de Simeli; en de «Dickson-revue groep», oogst- gemeenteoverheden. te een buitengewoon sukses. Na de gelegenheidsrede van Om 11 ut. greep het feërlsch dhr. Burgemeester trokken al- vuurwerk op het strand plaats, len naar Nieuwpoort-Bad, Werkelijk was het prachtig en waarna hen op het stadhuis mocht het feërisch genoemd leen lunch aangeboden werd. worden. Daarna konden de ’s Namiddags vormde zich danslustigen tot laat in de een stoet op de Willem Deroo- Mozart, als kind, speelt piano aan het hof van Maria-Theresia, Keizerin Deze wagen is een samenstelling van kunstschilder Buicke laan. Deze stoet bestaande uit 17 groepen, trok onder een blakende zon en een grote be langstelling langs de Lange- straat, Markstraat naar de medegeholpen Markt, waar ze voorbij de overheden defileerden en zich verder langs de Kerkstraat, de Kokstraat en Albert I laan naar Nieuwpoort-Bad begaf. Daar ging ze onder een over weldigende opkomst naar de Leopoldplaats (aan de kerk) en keerde dan terug naar de Hendrikaplaats, die ter dezer gelegenheid prachtig versierd was. Daar greep de rangschik king van de mooiste wagens, en de ontbinding plaats. Om 6 u. gaf de «Santhooft Chorate» enkele balletten en Het Een zwerm spreeuwen De 52-jarige Teresa Por- ging te Londen op de minuten - ging Zaterdag naar het wijzer van Big Ben zitten en De filmsterren Bob Hope en Bing Crosby hebben een petroleummaatschappij ge sticht. In Texas ontdekten ze van dit goed renderende goed je. In Williba (V.S.) is een schrijding opnieuw gepakt en democratisch candidaat voor voor de tiende maal veroor- de verkiezingen opgekomen deeld. Toen hij in zijn cel aan- In een Engelse bar toonde met volgend programma 1) kwam, hadden zijn medege- Harry Langham hoe men de een wet om te verbieden dat vangenen die met bloemslin- scheermesjes inslikt. Een geest- veekooplui meer dan 3 jaar gers versierd. driftige toeschouwer klopte zouden overdrijven bij de aan hem op de rug en Harry slikte gifte van de leeftijd van koel de scheermesjes, die hij tegen en en paarden 2) een wet om zijn gehemelte gedrukt hield, (je inzet van weddenschappen Hij is thans in fe beperken tot 1 dollar 3) een wet, die de kinderen zou toelaten hun ouders naar school te sturen 1 Op de wagen die de Nocturne van Chopin verbeeldt zitten Chopin en George Sand te midden de bloemen. bekende Oostendse danseres Rose d’Ivry zit vooraan op de wagen. Deze wagen is een samenstelling van kunstschilder J. De Broek de bevrijding zullen, in gans de mate der mogelijkheid, ge leidelijk verdwijnen, wat onte gensprekelijk het privaat ini tiatief zal aanwakkeren. Uit fiscaal standpunt is de onverenigbaarheid met de so- sialisten volledig. Daar waar zij nieuwe belastingen wilden invoeren, kondigt de huidige regering fiscale ontlastingen aan die reeds zullen toepasse lijk zijn op de inkomsten van het jaar 1949. Er wordt uit drukkelijk in de regeringsver klaring vermeld dat de vermin dering der rechtstreekse belas tingen een der bijzonderste punten van het huidig rege ringsprogramma daarstelt. De regering kondigt verder aan dat, naarmate de uitgaven zul len ingekrompen worden, ver dere verminderingen der belas tingen zullen verwezenlijkt worden. Eindelijk zullen een reeks maatregelen getroffen worden om terug te komen op fiscale vergissingen, en talrijke dubbelaanslagen terecht te brengen waarover zoveel be- lastingsbetalers zich te bekla gen hebben. In al de gevallen, die aanleiding hebben gegeven EEN ONTVANGST Na de uitvoeringen had in de salons van het Casino een ontvangst plaats van de personaliteiten en de artisten. Wij bemerkten er o.m. de Mi nister van Volksgezondheid en Mevrouw Van Glabbeke, de Gouverneur van West-Vlaan- In Los Angeles heeft men Een zwerm spreeuwen Terwijl zijn vader te La 5000 brieven ontdekt in de wo- De 52-jarige Teresa Por- ging te Londen op de minuten- Spezzia met de auto een ande- ning van de brievenbesteller caro, ging Zaterdag naar het wijzer van Big Ben zitten en re wagen voorbijreed stak een William Liley. Will verklaarde belastingskantoor te Bairi (Ita- het uurwerk van Westminster jongetje zijn tong uit naar de «Als ik moe wordt op mijn Hg)., zag haar belastingsbiljet liep onder de druk vijf minu- voorbijgestoken chauffeur. De- ronde, neem ik de brieven mee en viel op slag dood. ten vooruit. ze werd kwaad, reed de eerste naar huis... Maar ik zou ze wel auto voorbij en dwong deze bij de eerste gelegenheid rond- Een 75 jaar oude vrouw Wilber Clark van Las Ve- stil te staan. De 6 inzittenden gedragen hebben sukkelde gister over hey dorps- gas, Névada, bouwt het grootste van de twee wagens stapten uit en gingen aan de slag. Alle moesten nadien verzorgd Het lezen der Regerings Verklaring in de Kamer van Volksver tegenwoordi- gers heeft ie dereen toege laten zich rekenschap te geven van de aanzienlijke invloed van het liberaal pro gramma op de politiek die de huidige regering zinnens is te volgen. Het spreekt van zelf zulks aan de socialisten aan hun woordvoerders ontsnapt is. Staatsminister Max Buset, voorzitter van de B.S.P., heeft niet nagelaten er op te wijzen. Sprekende over de on- derhandelingen welke de rege ringsvorming voorafgingen, heeft dhr. Buset verklaard dat buiten de onenigheid over de Koningskwestie, de socialisten insgelijks gemeend hadden de fiscale, financiële en sociale po litiek door üe liberalen voorge staan, niet te kunnen aanvaar den. Een wereld scheidt na tuurlijk de liberale opvattingen van deze der vrienden van dhr. Spaak, van uit meer dan een oogpunt. Zonder twijfel heeft de re gering gelijk wanneer ze beves tigt dat, op economisch plan, hare politiek zou beheerst wor den door de oplossing van het vraagstuk der opslorping van de werkloosheid.. Twee milliard, 450 millioen zullen besteed worden aan het bouwen van woningen. Ander deels zullen alle nuttige maat regelen getroffen worden om het uitkeren voor vergoedingen voor oorlogsschade aan de ge- teisterden te bespoedigen ten einde de< wederoprichting van gebouwen, door de oorlog ver nield, te versnellen. Daarenbo ven wil de regering, naarmate zij over de nodige kapitalen zal beschikken, geleidelijk over gaan tot het vrijstellen der ge blokkeerde 60 t.h. ten voorde le der geteisterden. Dit is in het programma een punt van het allergrootste belang voor onze streek en voor de kust in het bijzonder. Een ander belangrijk punt van het liberaal programma, dat in de regeringsverklaring voorkomt, is de terugkeer naar groter economische De dwangmaatregelen die De Franse douane die in San Diëgo, Californië, in een een autobus een persoon snap- ij binnengewipt. Hij te met 3 kgr. Belgische kof’ie, ongeoorloofde overschrij- kroop in een der machines, die legde een boete van 4 millioen van de Deens-Dtiitse vanzelf in werking kwamen, frank op en 10 dagen gevange- grens, werd bij zijn 25e over- Als het dier gered kon worden nis. der twijfel door de overgrote meerderheid der bevolking zal goedgekeurd worden, is noch tans niet te verwezenlijken zon der vermindering van de )e- vensvoet welke de Staat zich heeft veroorloofd. Ook deelt de regering mede dat maatregelen zullen geno men worden om de Staatsuit gaven in te krimpen door een strenge en algemene besparing. Wie het doel wil, moet ook de middelen willen. Het ene gaai niet zonder het andere. Ieder een zal zeker het deel der mi nisteriële verklaring toejuichen waarin wordt medegedeeld dat onverbiddelijk een einde zal worden gesteld aan de nuttelo ze weelderige uitgaven van om het even welke aard. Het is wel begrepen dat deze politiek niet te verwezenlijKan valt ten nadele der arbeidende klassen alleen. Een gezamenlijke in spanning waaraan de hele na tie moet deelnemen dringt zich op. De socialisten zullen na tuurlijk de gelegenheid niet la ten voorbijgaan om te beweren dat het de loontrekkenden zijn die het kind van de rekening zullen worden. Nochtans, heeft de regering te dien opzichte uitdrukkelijk te verstaan gege ven dat deze politiek, op sociaal gebied geen enkele teruggang zal voor gevolg hebben en geen afbreuk zal doen aan het le venspeil der arbeidende klas sen. Voor wat de liberale sociale werken betreft, behelst de re geringsverklaring een belang rijk hoofdstuk. Dit is een feit zonder voorgaande. Er wordt in gezegd dat in een geest, beheerst door eerbied voor de syndicale vrijheid, en voor de rechten der minderhe den, de regering binnen kort een billijk regime zal in ’t le ven roepen, waarvan de libera le syndicaten, die zullen vere nigd zijn op nationaal en in terprofessioneel gebied, zullen kunnen genieten. In dezelfde zin, zal het syn dicaal statuut der ambtenaren en bedienden van de openbare diensten, op het laatste ogen vrijheid. jjjjjj uitgewerkt door de socia- listische Minister Merlot en rechtvaardigen waren daags na gepubliceerd na de val van de regering Spaak, volledigd wor den om een einde te stellen aan het regime dat werd uit gedacht met het enig doel de liberale syndicaten uit te slui ten. Op die wijze zal de dolkstoot in de rug door de socialisten aan het liberaal syndicalisme toegebracht, tot niets hebben gediend. Deze daad van sociale recht vaardigheid ten gunste der li berale syndicale minderheid, zal de C.V.P. ministers, die er hun medewerking toe verlenen, tot ere strekken. Met aldus te handelen zullen zij de eenheid der arbeidersklassen verstevi gen en bewijs leveren van een werkelijk democratische geest die, door alle bezoldigden zal gewaardeerd worden. Laat ons hopen, voor wat de Koningskwestie betreft, dat al le mensen van goede wil die zullen trachten een overeen komst te vinden die tot een op lossing van nationale verzoe ning kan leiden, hun inspan ningen met welslagen zullen beloond zien. In die voorwaarden zal het tot het indienen van een be- voor de nieuwe regering moge- zwaar, zal alles worden in het lijk zijn haar programma, dat werk gesteld om een sneller overeenstemt met de wens van oplossing te bewerken voor de de overgrote meerderheid der duidende betwiste zaken die he- Belgische kiezers, te verwezen- den nog hangende zijn in za- lijken, ke rechtstreekse belastingen. Dergelijke politiek, die zon- VLAAMSE TOONDICHTERS AAN DE BEURT De eerste dag van het Au gustus of liever het eeuwfeest- festival te Oostende stond in het teken van de Vliamse toondichters. Deze gaia-avond in een bui tengewoon aangename atmos feer werd ingezet met de Sym- phonische Variaties van Paul Gilson. Dit machtig stuk werd in 1904 te Oostende gecompo neerd en in het Kursaal uitge voerd. A.ls tweede werk land» itgevoerd van J. Tous saint de Sutter, eertijds direc teur aan het Oostends conser vatorium. De toondichter leid de zelf het orkest. «Roland» werd gecomponeerd te Oosten de in 1934. In het kader van de ten toonstelling van de grootmees ters van de schilderkunst diri geerde ten slotte Fl. Alpaerts zelf zijn James Ensor Suite. Eerst hebben we de Intrede van Christus te Brussel. De tweede phase van de suite is geïnspireerd op het doek «Ge maskerde Geraamten in Be twisting om een Gehangene». De derde op het doek «De tuin der liefde» en de laatste op de «Helse optocht». Flor Alpaerts twee voorgangers, genoten van alle

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1949 | | pagina 1