Een Oud=VIaams Visser ter ere! Het Internationaal M u/iek I'esti val te Oostende Gekeurd Zaaigraan VERANDERING HARTEN Oudge dienden tJANDBOIJWHI Melker te worden van Trekkingen fifei pet hoekje van de Leopold II Maatschappijbericht Provinciale Paardeiskeuring ONS MENGELWERK DES door Faith Baldwin Zes Meisjes bijna verdronken Aanbestedingen Fitslagen Congres van de Algemene Belgische Onderwijzersbond, gehouden te Ant werpen van 22 tot 26 Augustus Iets om uit te en te bewaren, te Oostduinkerke klippen om fijne I BRAK ID LEVF 1ST OTTG-E^^IDID E.3ST Brussel 6, Congresstraat y Voor al Uw Verzekeringen slechts één Maatschappij Algemene verzekeringen “van Parijs,, 4 RESERVES ONGEVALLEN 4 MILLIARD 503 MILLIOEN maar en te WAARBORGSFOND S LEVEN koning prijkt op het wapen over twee RESERVES BRAND 1 MILLIARD 087 MILLIOEN AGENTSCHAPPEN IN GANS HET LAND in la- (1330) vermelden het bekosti- een bestond genoemd GLYP. 1 M 266.016 104.805 door uitkeerbaar O de leerschool van fr. 2.256.739 bejaarde SCI (43e ’ervolg) Ct vervolgt) awww i i aaami De Zetel van de Maatschappij te Brussel het niet nodig zal zijn.» «Dank je wel.» Onder de winners treft aan hoog in het bloed staan, dat ze vragen om te mogen vliegen. In ons volgend nummer ge ven wij nog enkele vingerwij zingen ten beste. van zes on- an schenk der Schepenen aan de kloosters der stad. aantal leverden I 6 MILLIARD 367 MILLIOEN OOSTDUINKERKE On derhoud van de landbouwwe- gen. Bestek 260.000 fr. Laagste C. Becue en Zoon, Eernegem, 243.100 fr. Hoogste Bonaventu re, Veurne, 278.100 fr. OOSTENDE Door de SM «De Oostendse Haard» oprich ten van 36 huizen op de wijk Van tante Agatha’s kamer begaf Adam zich nu naar de kamer van Carol. Zij lag in bed te lezen en wachtte op hem. Hij ging op de rand van het bed zitten en zeide heel kalm «Het is zo ver... Als je over een paar uur in het huis hoort lopen, trek er je dan maar niets van aan. Je behoeft je over mij niet bezorgd te maken.» «Ik zal proberen het niet te doen,» antwoor- de Carol ontroerd. Toen zeide hij «Ik zal terugkomen. Maar er is nog één ding...». Hij aarzelde even. «Wat vroeg Carol. «Als mij onverhoopt iets mocht overkomen, Carol, zou jij het dan persoonlijk aan Jenny willen gaan vertellen vroeg hij. «Ik zou lie ver niet willen, dat zij het in de kranten las. En dat zou kunnen gebeuren.» «Ik beloof het U, vader,» antwoordde Carol en zij liet er op volgen «Ik hoop maar, dat «Pêcheries du Nord» N.V. te Oostende Bilan op 31-12-48 Actief en Passief Vorig verlies Winst dienstjaar I Verliessaldo geschikte middel vond om ha ring te bewaren. Voor eeuwen aanzienlijk verpakte men haringen in klei- kaakharing LOTENLENING VAN 1932 1 LOT VAN 50.000 FRANK De 210e trekking van de Lo- tenlening van 1932 had Don- gegeerd voedsel onzer kustbe volking die al vroeg naar een geschikt middel uitkeek om de verbruiksperiode van «de schel vis van de arme» zo lang mo gelijk te rekken door roken, vlammen, en zouten. Men be denke dat beurten of huifkar ren verse haring maar hoog- Dagorde van de Nederlandse Afdeling 1) Overwegende dat de gere gemeentescholen de laat ste jaren een ontvolking dergaan, die de ontvolking de vrij scholen overtreft. 2) Overwegende, dat hoofdoorzaken van deze Bijzonderheden tot op heden bekend belangrijke loten Zondag 18 September, om 10 uur, op de Wellingtonrenbaan, heeft de gróte plrovinciale paardenkeuring plaats voor paarden ingeschreven in het arbeid en aan zijn geboorte- Biervliet, zij droeg 3) Aanstelling van een bestuur. Degene welke niet tegenwoordig zijn bij deze ver gadering en verlangen inlich tingen te ontvangen over de verbondsbe weging of wensen een afdeling te stichten zijn verzocht te schrijven aan de propagandaleider Keldenich, 57, Fond-Pirettestraat, Luik. Algemene zaaizaden land- en de visserij de haring school. Bijgelovige zeelui gelo ven dat fario een grote haring was van twee voet lang en het werd nadrukkelijk aangeraden hem onmiddelijk weer in zee te beurd. Ik wil niet beweren, dat het mij spijt dat ik wegga, behalve dan voor jou...» Toen voegde hij er zachtjes aan toe «En voor Jenny.» Hij had die laatste woorden niet behoeven te spreken. Carol had hem toch wel begrepen. Zij zeide «Wacht nog even, vader. Heb je... nog met moeder gesproken «Het had geen zin,» antwoordde Adam. «Dat verwonderde mij niets. Ik had ook volstrekt niet verwacht, dat zij op mijn voorstel zou in gaan.» i Hij begaf zich naar de deur, keek nog eens om, groette haar nog even met zijn hand en was verdwenen. Carol veegde de tranen van haar wangen. Er was nog zoveel, dat zij had willen zeggen, en zij had het niet gedaan. Gedurende de paar laatste weken waren zij als het ware naar el kander toegegroeid. En nu verliet hij haar. Zij voelde zich ongelukkig en verlaten, maar dan schudde zij zich geestelijk eens flink door el kaar. Zo was het immers ook goed... Misschien zelfs nog wel beter. Zij zou zich anders wel licht van hem afhankelijk zijn gaan gevoelen. En het was kinderachtig, om van iemand, wie dan ook, afhankelijk te zijn. Men moest ten slotte op zichzelf kunnen vertrouwen. Als zij Ole zou vragen en Ole zou zeggen, dat Miles al enige tijd in het huis vertoefd had, voordat zij zelf terugkwam, wat zou dat dan nog bewijzen Niets anders, dan dat Helen ge logen had. Maar als zij gelogen had, dan moe4 dat de een of andere reden gehad hebben. Toen Miles enige dagen later ’s avonds op belde, was Carol naar het hospitaal gegaan. Helen, die met tante Agatha en Frank Whitney in de salon zat, hoorde Ole de telefonische op roep beantwoorden. Zij stond vlug op. liep naar de hall en begaf zich naar de openstaande deur van de telefooncel, Zij zeide «Ik zal wel even met majoor Duncan spreken, Ole.» de Zaterdag voormiddag werd het lot van een millioen frank gewonnen door obligatie 558 van de reeks 1778. De andere obligaties van die reeks zijn uitkeerbaar met 1000 frank. (Tweede schijf) 30e trekking van 24 Augustus Een millioen fr. Reeks 6139 nr. 307. 500.000 fr. Reeks 5.700, nr. 746. De andere obligaties van die reeksen zijn uitkeerbaar met 1.000 fr. brengen hier openlijk aan de Oud-Vlaamse Willem Beu- Vijfde» stipt Marcus van Vaer- newyck aan dat op 30 Augus tus 1556 de volksgezinde Kei zer met zijn beide zusters een bezoek brachten aan het graf van Willem Jan Beuckels «de eersten, die de tonharijnck vijnck ende saute». Uit zijn commentaar blijkt dat de Oud Vlaamse visser voor het eerst het middel vond om haring te kaken, dat betekent de ha ring van kieuwen en ingewan den ontdoen alvorens hem te zouten en in kleine houten tonnen op elkander te persen om hem lang te bewaren. Biervliet is eeh oude stad die tot in de XVIe eeuw tot ons land behoorde. In het raadhuis bewondert men nu nog een schilderij van M.l Ca- lish welke het keizerlijk bezoek voorstelt. In de Protestantse tempel zijn in) 1660 en 1661 glasschilderingen aangebracht als geschenk van de provincie Zeeland en van de Verenigde Provinciën. Een der ruiten stelt Willem Beuckels voor, neergezeten, een lang’ scherp mesje in de rechterhand en in de linkerhand een haring waar uit», hij kieuwen en ingewan den wegnemen gaat. Boven het hoofd van de stuurman-visser prijkt het opschrift «Willem de 3euckels sterft Ao 1337». i Een doorslaande bewijs dat het haring-kaken wel degelijk eens gekeurd door de A.K.D., zaaizaad van 1ste nabouw op levert. Dit laatste tenslotte opnieuw vermenigvuldigd on der A.K.D.-keuring produceert normaal gekeurde nabouw (vermeerdering). De zaaizaden die voortko men van niet te velde, maar alleen op partij gekeurde oog sten, dragen de benaming han- delszaad. De intrinsieke kwaliteiten alsmede de zuiverheid van een ras verminderen geleidelijk naarmate men zich verwijdert van de kwekersbron en de prijzen der verschillende zaai- zaadklassen verschillen na- l van Vlaanderen. Niet minder dan 200.000 fr. prijzen en metalen zullen toegekend worden. Inlichtingen en inschrijvin gen dienen aangevraagd vóór 8 September, bij dh. Vanden- secretaris van de Fr. Or- een narinc te Damme. Een Keure een van Filips de Stoute (1399) Oud-Vlaams visser het meest leert ons dat enkele jaren te voren vissers van Biervliet een telijk laten we die in volgende tonnen gekunstelde zin volgen en in Le caqueur (de kaker) se sert d’un caqueux ou caqtteret (kaakmes) pour caquer (ka- en haring) qu’il met de dans une caquêtre (vishak) ou caque (kaakton) qui sera en- «Ja, morgen,» antwoordde zij. «Wil je mij even opbellen, als je daar aan gekomen bent vroeg hij. Hij keek tante Agatha eens aan en glim lachte. Toen zeide hij «Ik maak mij altijd ongerust, totdat zij mij heeft opgebeld en ik zeker weet, dat zij behouden is aangekomen. Er mag haar niets overkomen. Wij zijn met een boek van haar bezig en het beloofd een succes te zullen worden.» Hij keek Helen eens aan en vervolgde dan «Ik heb mij anders al ongerust genoeg ge maakt. In de eerste plaats, dat Duncan-manus- cript. Ik dacht, dat je achteruit ging.» «Ik begrijp het,» zeide zij met een klank van zelfverwijt in haar stem. «Maar ik heb mijn uiterste best gedaan, Frank. Miles is een heel aardige jongen, maar hij kan heel slecht ver tellen. Ik moest trachten zoveel mogelijk lever en vuur te brengen in droge feiten. Bovendie’ is Miles zeer terughoudend. Hij vertelt eenvou dig, wat hij heeft gezien en wat hij heeft ge daan, maar men komt niets te weten van zijn innerlijke emotie’s en van zijn geestelijke be levenissen. Als ik mijn verbeelding de vrije loop wilde laten, hield hij mij tegen. Hij zeide, dat het hem verlegen maakte,» besloot Helen, ter wijl zij haar eigen verbeelding de vrije loop liet. «Ja» beaamde Frank met een zucht van ver lichting, «nu begrijp ik het. Maar je hebt je eigen geest in je eigen boek gelegd, het aanvoe len van de vlucht, het aanvoelen van zijn strijd. Als dat ook in Duncan’s boek meer op de voorgrond was gekomen...» Zij zeide meewarig «Dat heb ik geprobeerd erin te brengen, daarbij geholpen door mijn ei gen ervaringen, mijn gesprekken met andere piloten, maar hij wilde het niet hebben. Hij wilde alleen maar, dat ik de naakte feiten ver meldde.» (Vervolg van bladz. 1) De Bataven pochen op hun maatjesharing, de Angelsak- sers zijn bekend om hun «wi- tebait» (uit de Theemsmon- ding), de Schotten om hun «bokking» en onze Vlaamse vissers om hun witte, verse ha ring. Voor hen is fario, het sprookjesdier van de leidsman van Het Nationaal Verbond der Oud-Gedienden van Leopold II met als federale^ zetel Luik. Hij stond op en keek op haar neer. Toen zei de hij «Ik verwacht een heleboel brieven van je, zodra ik een vast adres kan opgeven. En ook een telegram, als en wanneer je besloten bent van naam en woonplaats te veranderen.» Hij zag, dat er een harde uitdrukking op haar gelaat kwam en vervolgde dan «En dan wil ik je nog iets voorstellen en dat is, dat je Ole maar eens vraagt,, hoe laat- Miles naar ons- huis gekomen is, op die dag, dat jij naar Brook- lin was. Ole heeft een zeer goed geheugen.» Hij boog zich over haar heen, kuste haar even op haar voorhoofd en richtte zich dan weer op. «Veel geluk,» wenste hij haar toe. «Je wilt Miles zeker wel voor mij «goedendag» zeg gen. Misschien ontmoet ik hem nog wel hier of daar. Er zijn nog wel zonderlinger dingen ge- Zesmeisjes van 12j tot 16 jaar, de gezusters Martin, uit Elsene, en mej. Ad. Neirinckx, uit Brugge, die met verlof te Oostduinkerke waren, bevon den zich op een afgelegen zandbank. Drie personen, W. en A. Spa- renberg en hun vader die op het strand wandelden bemerk ten het gevaar waarin de jon ge meisjes verkeerden en, zij sprongen in het water. Toen zij de zandbank be reikten waren reeds twee kin deren bewusteloos. De redders gelukten er niet temin in de zes drenkelingen op het droge te brengen. als over matige ontvolking moeten aan genomen worden de overgang van leerlingen naar vrije scho len, als gevolg van de school strijd, die steeds woedt, alsme de; de overgang naar voorbe reidende afdelingen van mid delbare scholen, athenea. 3) Overwegende dat de on voldoende materiële inrichting van veel gemeentescholen, als mede de onverschilligheid of zelfs de vijandelijkheid van zekere gemeentelijke overhe den eveneens de ontvolking van de lagere gemeentescho len in de hand werkt 4) Overwegende, dat de om slachtigheid van de te vervul len formaliteiten bij het bou wen van nieuwe gemeentescho len, deze ontvolking insgelijks derdag te Brussel plaats. Deze bevoordeelt 5 Overwegende, dat in zeke re gemeentescholen de schuldi gen van de ontvolking in het personele! zelf gevonden wor den door het feit dat niet- voorstanders van het officieel onderwijs er soms worden in dienst gesteld Stelt vast, dat het meer dan tijd is om aan deze oorzaken van systematische ontvolking der gemeentescholen voor goed een einde te stellen. EIST 1. de oprichting van degelij ke gemeentescholen voor jon gens en voor meisjes in elke gemeente 2. de inrichting van degelij ke kindertuinen in elke ge meente 3. de stemming van het wets voorstel Mundeleer-Ficher. 4. De degelijke herinrichting van het gemeentelijk onder wijs tot het einde van de leer plicht. 5. De vereenvoudiging de formaliteiten van allen aard die dienen vervuld te worden voor het oprichten van nieuwe gemeentescholen. 6. De krachtdadige tussen komst van de Staat voor die gemeenten die aan hun plich ten jegens het Openbaar On- derwijs te kort komen. luidt als volgt I lot van 50.000 fr. Reeks 136.895. II loten van 25.000 fr. 147.595 155.621 173.325 197.483 114.542 142.849 155.377 183.261 234.090 LENING VOOR WEDEROPBOUW (Eerste schijf) Bij de 91e trekking van Wederopbouwlening Het gebruik van goed zaai graan vormt een der meest es sentiële factoren van het op drijven der rendementen en zodoende de kostprijsvermin dering der oogsten. Belgische Stations die zich toeleggen op de wetenschappe lijke selectie van de verschil lende cultuurplantensoorten, inzonderheid de graangewas sen, hebben rassen gekweekt en gefixeerd met een hoge teeltwaarde, welke rassen op genomen zijn in de Rassenlijst van de Belgische Keuringsdienst van en pootgoed voor tuinbouw (A.K.D.) Door een jaarlijks herhaalde tu Urlijk naargelang de produc- genealogische selectie produ= tiekostenen de kwaliteiten1 Belgisch stutboek en toebeho- ceert dé kweker zuivere zaad- van het zaad. I rende aan leden van de Paar- De A.K.D. is het organisme denkwekersbond van West- de zaal van het «Ou'd-Strijders i I werden verkocht of gewonnen ahet te Brussel, Fosses, Halle, Hoei, doel van het Verbond 2) ZoLuik, Marbaix, Mechelen, Re mogelijk stichting ener afde- kern, St. Antelinks. ling voor Brugge en omstreken.Onder de winners treft men x-i»;-aan een gepensionneerde van kunnen de Staat, een industrieel, be dienden, een colporteur, werk lieden, een advokaat, meerdere potjes waaronder een van ge vangenisbewakers, een spoor wegbediende, twee dames, enz... enz... Opgepast volgende trekking op 10 September te Venders. (Vervolg van bladz. 1) De Kinder, schepenen, De Vlie- 1 ger, bestuurder aan het Con- 1 servatorium en Art, stadsont vanger, plaats. Dh. L. Van den Driessche, in zijn hoedanigheid van schepen van Openbaar Onderwijs en Schone Kunsten en als voor zitter van de Commissie van Conservatorium, drukte zijn erkentelijkheid uit tegenover de inrichters. De redenaar bracht eveneens hulde aan de kandidaten, wier kunde hij loofde, evenals hun artistiek gevoel en hun sportieve geest. Ook deed hij dh.' G. Devreese toejuichen wiens concerto was bekroond geworden. Dh. Van den Driessche toon de vervolgens welsprekend de wedergeboorte van Oostende aan, herinnerde aan de on langs gehouden kunsttentoon- Zij ging naar binnen en sloot de deur achter zich. Toen zeide zij «Ben jij daar Miles Je spreekt met Helen. Carol is naar het hospitaal» Miles antwoordde met een stem, waaruit dui delijk zijrt teleurstelling sprak «Ik vertrek morgen.» «Waarheen «Naar Texas,» antwoordde hij kortaf. «Ik zou vanavond een uurtje naar de stad kunnen ko men. Zou ik Carol kunnen aantreffen Kan ik het hospitaal opbellen «Beste jongen,» antwoordde Helen, «het is niet toegestaan, dat men voor particuliere ge sprekken het hospitaal opbelt.» Zij wist niet, of het waar was. of niet, maar dat kwam er minder op aan. Hij zeide koppig «Zij komt toch altijd te gen tien uur thuis, niet waar «Doorgaans wel,» antwoordde Helen. «Maar vanavond niet. Zij gaat uit... Zij heeft mij niet verteld, waarheen... Maar ik meen begrepen te hebben, dat zij ei< Dudley van plan waren naar het een of andere feestje te gaan.» Toen vroeg hij «Wil je daar mee zeggen dat zij mij niet meer wenst te zien «Het spijt mij welantwoordde Helen. «Dus zij ontmoet Lennox weer vroeg hij op den man af. «Welnu, dat maakt mij alles duidelijk. Je wilt haar zeker wel vertellen, dat ik haar opgebeld heb, niet waar Zij herhaalde nogmaals «Het spijt mij, Mi les.» Maai- hij had al afgebeld. Helen bleef nog enige ogenblikken staan en ging dan terug naar de salon. Op een vragende blik van tante Agatha zeide zij terloops «Het was Miles.» Zo was het beter, voor het geval, dat tante Agatha’s oren even scherp waren, als de hare en dat zij Ole ook had horen zeggen «Majoor Duncan Zij wendde zich nu tot Frank Whitney. Frank zeide «Dus je gaat morgen weg stelling welke gevolgd wordt van het internationaal genees kundig kongres, gebeurtenis sen die bevestigen dat Oosten de een kunstcentrum is. De heropbouw betreft niet alleen de vernielde gebouwen maar ook hogere kunstwaarden en het festival is een eerste vaste stap in die richting. Tenslotte dankte de sche pen ook nog het publiek waar na de laureaten hun prijzen ontvingen. Het festival werd besloten met een drukke ontvangst in de salons van de schouwburg. KOLONIALE LOTERIJ De grote winners van de twaalfde schijf 1949 getrokken op 20 Augustus te Eupen De heel gebleven biljetten zijn ditmaal aan de eer ge weest zij wonnen het super- groot lot van twee en een half millioen, het lot van een mil lioen, de twee loten van 500.000 fr., twee loten van 250.000 fr., vier loten van 100.000 fr., vier loten van 50.000 fr., en vijf lo ten van 20.000 fr. De biljetten verdeeld in tien den hebben gewonnen een lot van 250.000 fr., acht loten van 100.000 fr., acht loten van 50.000 fr., en tien loten van 20.000 fr. De winners schijnen weinig gehaast om hun lot te innen brengt ter kennis der militai- misschien zijn ze nog in ver ren van alle graden, welke ge- iof Tot op heden werden en- diend hebben onder de rege-I Rel geind het lot van een ring van S.M. Leopold II (1865 millioen, een van 250.000, een 1909) dat zij een propaganda- van ioo.OOO, twee van 50.000, vergadering belegt op Zondigzes van 25.000 en drie van 28 Augustus 1949 om 10 u. in 20.000 fr. (lo -zaal van bat. «Onri-Striiders I imaanH Huis», Hallestraat, 14, Brugge. Doel der vergadering 1) Uitleg te geven over Sommige duivenmelkers vra- pootje verzetten of ’t zit er te gen zich verwonderd af, hoe gen en dan ontstaan er vecht- het komt dat zekere makkers partijen op leven en dood. zo dikwijls de grote poeleprij- Vooral deze, die in de nesten zen spelen, vandaag met deze zitten, die broeden of met jon en morgen met een andere gen liggen, kijken nijdig en duif. jaloers rond en wee de vreem- Duivenliefhebber zijn Ja, deling die hun hokje wat al te dit mag men maar eigenlijk dicht durft naderen is hij naarmate niet bijtijds uit de voeten, dan hem een kastijding te die aan de ribben maar worden, men kan voorzien welke dui- valt ven prijs kunnen vliegen. Het wachten volstaat immers niet, dat een houdt, sujekt goed weze, het moet Die rusteloosheid en nijdig- daarenboven in vorm zijn, het heid zeggen ons, dat de vogels is te zeggen geschikt zitten om zich te onderscheiden. Welnu, de vorm is er, wanneer het li chaam in staat van volkomen gezondheid verkeert. Hebt gij er al op gedacht, achtbare lezer, dat een duif reeds van dagen te voren schijnt te zeggen «Meester, ik zit om een prijsje te vlie gen, om de kop te doen, steek mij op vlucht ik zal winnen Welnu, hij die deze geheim zinnige taal verstaat, die mag liefhebber genoemd worden. Die taal moet men leren vooral op het hok, maar ook weleens er buiten. Had men maar één ras, dan ware die taal veel gemakkelij ker te begrijpen, want wat waar is voor de ene, is het niet bij een ander. Daarom moet iedere vliegd’ if afzonderlijk nagegaan en bespied worden hare doening en bewegingen, hare; gewoonten en eigenaar digheden, om hier nota van tg houden, zo nodig zelfs door aantekeningen en zo te weten en te onthouden in welke posi tie zij ’n schone uitslag maak te en wanneer niet. De voornaamste is het hok. Van zohaast wij het deurtje van de duivenzolder hebben opengetrokken, valt het ons in het oog, dat de vogels vol vuur en gloed zitten. Geen ogen blikje rust heerst er, maar ronken en fladderen zonder einde. De een beloert nijdig de andere, geen enkele mag een van het wrak van een ijzeren binnenschip «Charles», type Maasschip, 484 ton, in Mont- gomerydok te Oostende. Hoog ste aanb. PVBA Intermas Gent 73.000 fr., 73.000 fr. Laagste Van Looi M., Breedene, 10.260. KORTEMARK Onderhoud van de wegen van groot ver keer (voegvulling) Bestek 100.000 fr. Lot 1 Laagste Ad. Maes, Lichtervelde, 15.800 fr. Hoog ste Marleyn P., te Oostende, 24.600 fr. Lot 2 Laagste Ad. Maes, 59.800 fr. Hoogste P. Marleyn, 92.600 fr. kernen en keurstamzaad. Door 1 de vermenigvuldiging van de- dat door het Departement van ze laatste onder controle van Landbouw opgericht werd met de kweker wordt stamzaad be- als zending, de lijst op te ma komen. ken van de rassen met de Stamzaad, eveneens verme- hoogste teeltwaarde, en de na- nigvuldigd. doch thans onder tionale zaadproductie te sti- 833.562 controle van de A.K.D., geeft muleren alsmede het gebruik moortele, 6.513 normalerwijze «origineel» zaad van gekeurd zaaizaad waarvan Paardenkwekersbond, 827.048 waarvan de reproductie, even- hij de identiteit, de oorsprong, banstraat, 11, Oostende. 7.502.486 fr. dezelfde prijs als de laagste in schrijver). Hoogste Alb. Kyndt Torhout, 7.845.512 fr. Loten 1 en 2 samen Laag ste Etienne Desmet, Assebroek 8.040.688 fr. Hoogste C. Claeys, Hansbëke, 9.823.150 fr. Verkoop bij inschrijving ne houten tonnen (tonharing) voormelde stad Franse en HoL zorgvuldig met ijs en zout ge- landse kooplui regelmatig hun schikt en degelijk afgedekt om voorraad insloegen. Een post ken) ie caquerel (gekaakte de inwerking der lucht te be- van de Stadsrekening van Blan- gezouten haring) qu’il 1 letten. De Franse geschied- kenberg (1407) bekostigt schrijver Noël gewaagt in zijn aanmaak van vier eikenhouten «Histoire générale des pêches» tonnen «voor ’t were der nieu- foncé par le caquerotier (vis- over het vooraf opensnijden en we maniere van soutene en sersmaat). inzouten der vissen - doch met kaekene den harinc». Wij behoud van de ingewanden. De nieuwe werkwijze genoot hulde De rekeningen der stad Gent een dusdanige bijval- dat men stuurman-visser in de Arteveldestad uit afgunst ckels, wien het kaken van ha gen van «soute tonharinc», ge- beweerde dat Willem Beu.'ckels ring wordt toegeschreven. Zijn «de tonnetjes verse haring in bevinding bezorgde tonnetjes goud had omgetó- welstand Gevierde, gerookte of gezou.'- verd» en om eigen verkoop van plaats Biervliet, zij ten bokking bestond sedert vis te beschermen het voort- machtig bij om de volksvoe- eeuwen maar niemand had er aan verboden was nog gekaak- ding degelijker en goedkoper te dan gedacht kieuwen en inge- te haring in de*stad te bren- maken en bevorderde daardoor wanden wegens snel bederf te gen (1420). de volkswelvaart, verwijderen. In «Die waarachtige geschie- De kunst van haring kaken denis van Keizer Carolus de de soort- en raszuiverheid, evenals de goede gezondheids toestand waarborgt. Het bereiden van door de A.K.D. gekeurd zaaizaad ge schiedt uitsluitend door han- delaars-bereiders die er de kiemkracht van garanderen. De verkoop dier zaaizaden wordt gedaan door diezelfde handelaars-bereiders en erkende kleinhandelaars. komt ontegensprekelijk toe aan Willem Beuckels, een knap stuurman-visser van Biervliet die aldaar in 1397 overleed. Deze ondervindingrijke man had vastgesteld dat bij harin gen - net zoals trouwens bij alle gedode dieren - het ont bindingsproces in de eerste plaats begint met de ingewan den (darmen) en de ademha lingsorganen (kieuwen)Het inzouten, van opengesneden vissen (met behoud an de dar men) kon dus enkel het bederf vertragen maar verkieslijker was het kordaat de vis te ont werpen zodra hij in een net kieuwen (ofwel kopaf) verstrikt was, Zulk een haring- ledigen alvorens aan pekel te denken. Misschien lijkt die be- der stad Enkhuiaen waar de vinding thans zó eenvoudig en vangst steeds begint onder het logisch dat men enigszins over uitspreken der' toverformule verwonderd is over de grote Ik zie twee malle-mukken verering onzer voorouders voor (stormvogels) en een Jan-van- Willem Beuckels, die zelf met Gent moeite zijn naam schrijven Haring was- eeuwenlang het kon Vergeten we het niet, het ei van Colombus was even eenvoudig, maar... men moest het vinden en toepassen Jammer genoeg zijn door de opvolgende oorlogen, waarvan de Honte of Beneden Schelde eeuwenlang het toneel was, al le persoonlijke geschiedkundi ge oorkonden over Willem Beu- stens van de kust of de Honte ckels verdwenen. Oostendse Haard. Lot 1: Laag- fof, Gent Of leperen vervoeren Een oude rekening van ste D. Blontrock, van Stalhille^on op gevaar af de waar te St. Pietersabdij te Gent (1385) (geeft voor lot 2 zien bederven. Het is voor een- vermeldt voor hef eerst de ieder dan duidelijk dat omwil- aankoop van vijf tonnen kaak- een Vlaamse bevinding is leve- le der volksvoeding het een harinc te Damme. Een Keure ren ons een aantal Franse vis- weldaad mag heten dat een van Filips de Stoute (1399) serstermen afgeleid uit door en door Vlaamse woorden. Opzet-

De Vrijheidsecho (1945-1947) | 1949 | | pagina 4