Vriendenbezoek. P. JANSSOONE. De Duitschers wachten op de bevrijding sol- FERNAND WILLEMYNS. Vlaming durft noemen voor U staan hebt en de rechtigheid zal zegevieren. Hier is er slechts een redding voor het euvel, het wordt tijd dat de Tommie komt, Dat is de wensch van veel mijner kameraden! J ven in het begin van dit jaar aan Roily en Coutteau (die toen in een dezen gulden raad op te volgen en zoo is het hen gelukt aan de Nieuwe Orde, aan het oude Europa en aan ons volk groote diensten te bewijzen door dezen, die geen juist begrip hadden van het gevaar gevormd door Joden dom, Bolsjewisme, ploetocratie en witte boterhammen met ham, tot hun plicht terug te roepen en den „Ar- beitseinsatz” te doen waardeeren. Onze twee College studenten verklaarden verder dat ze lid waren van DE VLAG (verplichtend voor ’’bedienden” van de Werbestelle)Volkswelzijn en het Rood Kruis (den kelijk het Duitsche). Onder de menschen die aan de ”goede» zaak” gewaardeerde diensten bewezen dienen vermeld: Mimi Vandamme die onzen medewerker Adhemar Denys verklikte, Alice Vlaemynck uit Beerst en LAST BUT NOT LEAST den welriekenden Str. Vanhille die Theofiel Dejonghe aanklaagde en Bulcke (Tuinwijk). Wat eerstgenoemde betreft, Roily is aan zijn heiligen Duitschen plicht te kort geko men door hem niet aan te houden; Bulcke werd door Vanhille in zijn huis gelokt en daar aan collega’s van onze pensionnairs uitgeleverd. Bedanking. Hiermede hebben wij het genoegen het gemeente bestuur van Nieuwkapelle te bedanken voor de benceming van een bediende bij den ravitaillee- ringsdienst, vooral daar het hier iemand betreft die gedurende de vier jaar bezetting zich altijd correct gedragen heeft. Wie zijn land verkoopt, verkoopt zijn volk, en het verkoopen aan een bezetter zooals we hier de nazi’s geweten hebben is een misdaad, een wraakroepende misdaad. Wat al medeburgers zijn er niet gevallen onder de welgemikte schoten van een Duitsch straf peloton en dat omdat ze liever dan mee te heulen met den indringer hun land getrouw bleven. Waar zijn ze nu de lafaards die vier jaar lang ons bloed uitzogen, voorname plaatsen gaven aan onbe- kwamen, alleen maar omdat ze als knecht niet mochten verhinderen dat hun patroon verduisterde en bedroog. Dan nog wanneer ze samen met hun vrienden den scepter zwaaiden waren ze niet eerlijk genoeg en moesten ze hun afgod en tevens hun me deburgers bestelen. Zij die vier jaar lang hun kop hoog boven de anderen uitstaken en de patriotten verachten en haten trachten nu door looze listen en bemiddeling van een of ander zwakkeling verzach tende omstandigheden in te roepen maar ze zullen ondervinden dat onze praktijken niet overeenstem men met de hunne en dat er nog gerechtigheid be staat, dat ze met hun woekergeld geen centiemtje of minuutje verkorting zullen bekomen. Laffer dan Judas zijn ze want wanneer hij zijn dertig zilver lingen ontvangen had kreeg hij berouw en hij wierp ze in den tempel waar hij ze verdiende en uit be rouw verhing hij zich, maar onze judassen zijn te laf om berouw te hebben en daarom moeten z® hun straf ondergaan zonder eenige genade. O Heeren Rechters, gedenk onze gefusilj eerden en veibannenen, wanneer ge het Judasvolk dat zich ge- wel eens van 1- daat op een muur geschreven: Hier gibt es nur eine rettung vom übel, ets wird zeit dass der Tommie kommt, dieses is der wünsch vieler meiner Kameraden'. We hebben een bezoekje gebracht aan onze vrien den Coutteau en Roily, omdat ons hart brak wanneer we dachten aan hun eenzaam treuren in hun eng en ongezond verblijf. We werden door de bewoners van het appartement allervriendelijkst ontvangen, wat bewijst dat ze bij onze gewezen beschermers heel goeie manieren hebben geleerd. Wat voordeel brengt het ons toch bij wannweer we regelmatig met een kultuurvolk omgaan! Om op onze Pappenheimers te rug te komen, ze leenden zich met de meeste bereid willigheid tot een intervieuw, niettegenstaande dat ons blad niet door Dr. Goebbels wordt gecensureerd en wij geen koppij ontvangen van de Propaganda- Abteilung onzaliger gedachtenis. Na zich te hebben verontschuldigd ons geen koek- jete en borrels te kunnen aanbieden, hebben ze hun paternostertje afgediaaidk Ten einde rendeerend werk te hebben, lieten onze beide vrienden zich in November 1942 inlijven bij de Vlaamsche S.S., volgens Coutteau was het om chauf feur te spelen bij de Nachtschubkolonne. Naar Rus land zijn ze niet geweest, gezien de onmenschelijke behandelingen die de barbaarsche Bolsjewisten de vertegenwoordigers der kultuurvolkeren doen onder gaan, niet overeenstemmen met hun zacht karakter. Ze speelden dan maar te Veurne kantoorplanton, doch veel werk scheen er daar na enkelen tijd niet meer te zijn en er moest dus naar een ander baantje worden uitgezien. Gelukkig zijn er overal brave dienstwillige menschen te vinden die werk zoeken voor dezen die er Veel Duitschers verwachten de Tommies met on- zeli' &een vinden: zulke menschen zijn de heeren geduld. Ook veel soldaten. In alle landen van de we- Arthur Coucke, Kaaskerke en De Vylder, Diksmuide, Kre2 schrijven de piotten op de muren van kazerne’s 'die thans toevallig een gezondheidsreisje doen. Ze ga- Bij de is het een gedicht aan een werkelijk ven in het begin van dit jaar aan Roily en Coutteau bestaand of denkbeeldig lief, anderen brengen een (die toen in eenkazerne te Brussel zaten, waar he roerende hulde aan het bier, nog anderen maken de - steeds ongezond is voor ware buitenjongens) denraa wereld kond dat ze nog zooveel dagen te kloppen !i in dienst te treden van de Aussenste e eu™e van Ebbenen nog duizend dingen meer. De Duitsche 'de „helaas!” te vroeg,in den cünvel ontslapen Werbe- soldaten schrijven ook op den muur van htm slaap-1 stelle. Onze Kameraden haasten zich ezen gu en kamer in het gebouw waar ze ingekwartierd. zijn. Ze schrijven over hun meest intieme verzuchtingen... als "ze durven, want in het Duitsche leger wemelt het van verklikkers en wee hem die iets anders dan lef woorden schrijft over het alleenzaligmakend nazi- regiem. Maar toch wordt, spijts de terreur, de tucht 4 27de beruchte Pruisische discipline slapper en op het oogenblik van te vertrekken schrijft een soldaat wat hij denkt. Zoo leest men in het college Diksmuide het volgende door een Duitsch

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 2