Ie JAAR. Nr 8. PRIJS ÉÉN FR. ZONDAG 12 NOVEMBER 1944. WEEKBLAD Elf November de krijgsgevangenen van de verbonden legers en onze ongelukkige gedeporteerden, die zagen hoe het O.F. Regionaal Comité Diksmuide En nu Hei einde van de serie artikels ”En nu?” moet plaats maken voor een 11 Novemberartikel en zal toekomende week verschijnen. Tot in Duitschland bereikte de golf van blijdschap, anderen wil vernietigen! Hitler heeft gezegd: ”Een 11 November 1918 komt nimmer voor Duitschland terug”. Zooals immer, Na meer dan vier jaar harden strijd en bitter lij den, weerklonk aan alle fronten den lln November 1918, om 11 uur ’s morgens, klaroengeschal die de soldaten der geallieerde legers den wapenstilstand en de overwinning aankondigde. In het kleine hoekje van ons vaderland, waar den vijand niet was kunnen indringen en in alle ver bonden landen werd door klokgelui het goede nieuws aan het volk bekend gemaakt. In de bezette gebieden (konden onze klokken hun feestlied niet zingen: de gehate moffen hadden ze naar Duitschland gesleurd ten einde brons te hebben voor Krupp e.a. die de ka nonnen moesten gieten die voor de overwinning van den keizer en de vestiging van de Duitsche hegemonie t.t.z. de slavernij, noodig waren. Maar ook in de steden en dorpen die door den vij and bezet waren, werd door het uitgehongerd volk feest gevierd: onze torens niet konden zingen, dan klonk toch een jubellied in de harten van onze zoo lang verdrukte j landgenooten. wie, was deze dag de mooiste van hun leven. Vier jaar hadden ze in het slijk van den IJzer gewroet en geleden om dezen dag mogelijk te maken. Tiendui zenden onder hen waren gevallen, tienduizenden anderen kwamen verminkt uit den reuzenstrijd! Doch alle leed was den lln November 1918 verge ten! Allen dachten toen dat een bloeitijdperk van vrede aangebroken was! Hoeveel illusies ontstonden er niet in het brein van khaki-jongens? En hoeveel, helaas, werden er niet vergruisd, zelfs in de eerste dagen na Versailles? Soldaten van den IJzer, in 1918 dacht ge allen dat den dvzingeland voor immer schadeloos gemaakt was. Heel vroeg hebt ge ingezien dat niets minder waar was! Maar zoo, iets meer dan 20 jaar later, dezelfde mof opnieuw ons land en Europa te vuur en te zwaard zette, dan is dit toch UW schuld niet geweest. Het zijn dezen die het lot van de wereld in handen hadden, die uw offer niet hebben begrepen... of niet hebben willen begrijpen. Politiekers van laag allooi, soms onder den dekmantel van een naar oorlog lei dend ersatz-pacifisme, hebben de vruchten van uw offer, van het bloed van MILLIOENEN, laten te loor gaan. Ze hebben het toegelaten dat den meineedige de pinhelmen trapten het af en zoo van 1914 een kwart-eeuw later weer en in grootere mate dezelfde onheilen over de menschheid bracht. Een ’’Kaiserliche” uit den vorigen wereldbrand of een nazi van heden: het is steeds dezelfde mof die alle Nederland vernamen onze vluchtelingen, die door de Duitsche horden uit hun haardsteden verdreven wa ren, het nieuws met uitbundige vreugde. Hoewel wij toen nog bitter jong waren, herinneren we ons, nog Sint-Maartensdag T918. Te 11 uur ’s morgens kwam een politieman, door den meier gezonden ons verwittigen in de school van het Fransch stadje waar we toen woonden, dat de oorlog met een geallieerde overwinning kwam te eindigen. Een overdonderend gejubeld steeg uit de knapenbent op. De school was uit, natuurlijk! Een Amerikaansche auto-kolonne, die iets vroeger de stad had verlaten, had langs den weg het goede nieuws vernomen en kwam terug, begroet door de menigte, die zich, dank zij het klokkengelui, vlug verzameld had. De dag ging voorbij in feestgetier. ’s Avonds hoorden we zin gen in de verte en zagen een bonte wemeling van Sint-Maartenlantaarns. Geen twijfel, de Belgen wa ren er! We hoorden Vlaamsche liederen zingen! Ons kinderhart klopte sneller weldra zouden we terug- keeren naar ’t verre vaderland, waarvan we slechts een vage herinnering bewaard hadden! De zang van onze soldaten deed ons, knapen, voelen dat we fier mochten zijn op ons volk! Voor onze IJzerjongens, meer dan voor om het even Orgaan van ongelukkige gedeporteerden, die zagen hoe de eens o zoo opgehemelden keizer het hazenpad koos en hoeheefr de Führer gelijk. Maar niet in den zin dien hij de arrogante officieren, voor hun eigen soldaten del denkt! Laat al dezen uit alle landen die in bei- vlucht namen of er door mishandeld werden. de oorlogen tegen de Duitsche pest gestreden heb- In de gastvrije buurlanden, Frankrijk, Engeland en ben, hand in hand gaan om den vijand VOOR Nederland vernamen onze vluchtelingen, die door de! EEUWIG te verpletteren! Laat ons den wapenstilstand van 1918, de groote overwinning die thans herhaald wordt, met onze makkers van den N.S.B. herdenken! Door ons zal ons land herrijzen, door onze innige samenwerking! Leve 11 November ’18! F. WILLEMYNS. BERICHTEN VAN DEN NATIONALEN STRIJDERSBOND EN DE NATIONALE VEREENIGING DER INVALIEDEN. Ter gelegenheid van de herdenking van den wapenstilstand, een van den huidigen oorlog. N.V.I. bij Henri Dejonghe. vóór het monument Baron Generaal Jacques. richten de locale afdeelingen van den N.S.B. en het N.V.I. bescheiden, maar door iedereen te volgen plechtigheid in. Programma 1. Samenkomst te 10 1/2 u. bij Willem Doheyn van alle leden van den N.S.B. en alle strijders Idem voor de leden van 2. Te 11 u. neerleggen van bloemtuilen onzer gesneuvelden en dit van 3. Bezoek van leden herbergiers. 4. Het bestuur doet een: oproep tot bijwonen van een voetbal match tusschen een Engelsch elftal en S. V. Diksmuide. ’s Avonds is er bal in de ’’Villa Blanche”, kosteloos toegan kelijk voor a) alle geallieerde soldaten. b) alle leden N.S.B., N.V.I en V.S.K. met hun familie c) alle strijders 1940-44 en O.F.-leden met hun familie. Het politie-uur wordt verlaat. Iedereen neme aan de feestelijkheden deel

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 1