Boeren past op voor uw vel Opgelet! Waarom Klerken. Nog een eerIHke vinder. GEMEENTE MERKEM. Oproep aan de locale verantwoordelijken voor Pers en Propaganda. PRACHTIG BAL boeren begrij- voortaan MEN. VOORDRACHT «ADI» OP ZONDAG 19 NOVEMBER 1944 van OP Bitgin om 2 uur. Zaal op de Markt. INGANGSPRIJS 10 FR. Uw toegenegen, ADOLF HITLER. Ten gevolge van verkeersmoeilijkheden in het Reich, veroor zaakt door de R.A.F, kunnen mijn vrienden Goering en Goebbels en ikzelf niet tijdig te Diksmuide aanwezig zijn. Bijgevolg gaan de twee variété-voorstellingen door met acht dagen vertraging. Dus niet den 22 en >23 November, maar den 29 en 30 November. KOOP THANS UW KAARTEN. Wij verzoeken NOGMAALS de locale verantwoordelijken voor Pers en Propaganda minstens ofn de veertien dagen kopij met LOCAAL nieuws in te zenden. Artikels van algemeenen aard die een brie- i mogen ze verder zooals in het verleden, ook naar de redactie O.F.-man en ze terugbracht. zenden. Duizenden en nog duizenden hebben op den dag der bevrij- ding hun vrijheid zien herboren worden. Het leven in het ma quis had eindelijk een einde genohien! De vrees en de angst, waai mede we steeds ingenomen waren, voor gestapo’s en an dere verklikkers, was nu voor goed voorbij. Immers, door toe- .'.•11 van onze overzeésche vrienden waren de nazi-honden uit :is duurbaar Belgenland verdreven. De schoone dag was voor ons aangebrokennu was het onze Leurt om jacht te maken op hen die den vijand publiek en in het geheim gesteund hadden op alle mogelijke manieren. Wat we niet mogen vergeten dat is dat er nog zooveel onze vrienden ginds in dat verre ’’land van den glimlach?’ hun bevrijding zitten, te hunkeren. Ook voor hen zal de be- vrijdingszon weldra weer schijnen. Maar intusschen zijn ze toch al< otgesteld aan veelerlei gevaren, zooals bombardementen, ziekten, honger en ellende... VOOR WIE en WAAROM hebben ze hun duurbaar vaderland moeten verlaten? Door wiens toe doen zijn ze zoo ver aangeland? Zij hadden toch niets misdaan! 'Intusschen zitten er toch velen van die verklikkers en andere changers van D<?lf achter slot en grendel, in verzekerde be waring. Hun welverdiende straf zullen ze nu zeker toch niet meer ontloopen. We hebben ze vast en we zullen ze vast houden. Maar waarom moeten die vijanden van ons vaderland met zachtheid en goedheid behandeld worden Waarom mogen ze bezoeken ontvangen Waarom mogen ze van hun familieleden allerlei pakjes krijgen Als ge weet wat de jongens die in de Duitsche gevangenissen gezeten hebben te verduren gekregen .hebben, hoe ze afgemarteld en gefolterd werden, hoe ze blootge steld waren aan honger en koude ,hoe kunt ge U dan inbeelden dat zij, die nu in de gevangenissen zitten, met zachtheid moeten behandeld worden. Zij die onder de bezetting het naziregime goedkeurden, mogen nu met datzelfde regime gestraft worden, >mt is dan nog de zachtste straf welke ze kunnen hebben. Geen ■leesch, geen boter, geen kaas, geen eieren, niets zouden ze nog mogen hebben, buiten water en droog brood. Dan zullen ze zich kunnen inbeelden wat zij, die in concentratiekampen en gevange nissen gezeten hebben, geleden hebben.,Geen genade met hen! Onverbiddelijk dienen ze gestraft te worden met het door hen goedgekeurde regime der bezetting. Waarom al die zachtheid. Het volk eischt voor hen onverbiddelijke straffen. D'e Duitschers kenden immers óok niets anders wanneer men hen leerde kennen. op voor Brussel. Dat de boeren dit goed in hun geheugen prenten. We zijn er stellig van overtuigd dat de prijzen der eetwaren weldra men- schelijker zouden worden, indien een tiental der grootste woe keraars kort zaten. Een laatste verwittiging richten we tot al de boeren, die tot nogtoe hun plicht vergaten. Zij zijn dé groote schuldigen van al ons lijden. En zeggen dat tot nogtoe geen enkele verontrust is geweest. Tot ons groot genoegen werden in dien aard reeds maatregelen getroffen en andere in voorbereiding genomen. Niet alle boeren zijn schuldig en sommigen begrijpen hun so lidariteitsgevoel, maar ze loopen zoo dun. Plichtvergeten boeren, past op voor uw vel! met vooraf een hulde aan de politieke geëvacueerden en voort- vluchtigen van ónder de bezetting. Gegeven door het,. O. T\ Mefkem ten voordeele van onze op- geëischte arbeiders, gevangenen in Duitschland en Solidariteits fonds. Wij bedanken Decaestecker André, uit Eesen, ventasch vond van een C.- -- - Talrijke artikels in alle gazetten werden reeds geschreven en gewreven ter bestrijding van dien duivelschen woekerhandel. Doch niet, of toch weinig heeft gebaat. De woeker en zwarte markt blijft voortleven en ziet maar geen einde. Daarom ko men we.er nog eens op terug, en richten ons nu in het bijzon der tot al onze boeren. Tijdens de 'bezetting der moffen kon men de smokkel toch in een zeker oogpunt verdedigen. Onze ’’beschermers” roofden en plunderden alles wat in ons landeken te vinden was, zoodat door de zwarte markt de eetwaren toch aan onze bevolking ten goede kwamen, zij het dan ook op een ongure manier. Deze tijd is echter voorbij. Bij het inkomen onzer geallieerden, moest dit zwart onge dierte noodzakeijk en uit zichzelf verdwijnen. Helaas, wat zien we gebeuren? Woekeraars en pen hun solidariteitsplicht niet en leven voort op ons lijdend volk. De zwarte markt kan in geen enkel punt meer verdedigd worden, want alle voedingswaren komen enkel en alleen ten goede van ons allen. Er zijn geen moffen meer die er soms mee vandoor zouden loopen. We moeten allen helpen opdat de normale tijden terugkomen. En vroeg of laat komen de tijden terug normaal. Indien er nog boeren zijn die dit niet willen begrijpen uit heb zucht, dan zullen er drastische maatregelen getroffen worden. Wee dan zij die als slachtoffers zullen vallen. Hopen we echter van niet. Stippen we enkel dit dreigend voorbeeld aan, opdat alle boeren zouden begrijpen. In het dorpje Mendorp> gelegen in het Brabantsche, werd een afvaardiging onder bevel van een officier, bij de boeren gezonden om er een onderzoek in te stellen in hun kelders. Bij den burgemeester van het dorp, gekend als grooten woekerboer, werden niet minder dan 1.600 kilos boter aangeslagen. Enkelen tijd nadien zagen alle dorpelingen den eersten magistraat hun ner gemeente, de handen geboeid naar een gevangenis voeren. Verder de leider van een melkerij, niet ver van Nijvel, hield voet bij stuk dat er zich geen gram boter in zijn ’’frigo” be vond. De gendarmen echter haalden er eventjes een 1.400 kilos frissche boter uit.... Een smokkelaar werd eveneens bij zijn lurven gepakt. Deze won dagelijks het sommetje van 40.000 fr. door de boter 100 fr. in te koopen en ze 500 fr. te verknopen in Bruss’el.... Sommige andere boeren die geen rede wilden verstaan, gaven slechts toe de zachtheden der ’’catch as catch can” Kortom, één enkele dag leverde 35 TON boter ZONDAG 12 NOVEMBER om 5 1/2 u. in de nieuwe zaal komen ontvluchte, politieke gevangenen een geven over hun folteringen door de nazi’s. 1) H. J. SMIS, reeds hersteld zijnde; heeft het over de Hitler- bende 2) Dr. KRYGER, Hollander, 27 maand politiek gevangene om zijn koper te hebben verborgen. 31 Hans WOITASS, Pool, 6 jaar gevangene. Hing 3 uren naakt aan een kruis bij een temperatuur'van 30° Ieder waardig Belg ziet men op dezen avond. 10 fr. voor de repatrieering der weggevoerden. Het is een nationale plicht dit edel werk te steunen. De plaatsel. Roode Kruis afdeelmg.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 2