Hoogstade. Doe uw plicht Nieuws uit Nieuwkapelle. Een goede daad 11 Novemberviering te Klerken. GABY. P. E. A. V. de doodstraf of concentratiekamp. Als trouw Duitsch St Maarten en Zwarte Piet Suikerstraat In den Hemel. ge na type Ver- Gedurende de bezetting der moffen hadden velen den naam echte patriotten te zijn. Veel moest er gezwegen worden. Nu het oogenblik gekomen om dienst te bewijzen door te getuigen wat er verteld geweest is in winkels, huizen enz., trekken deze zoo gezegde patriotten hun woord in. Wie weigert te getuigen, weigert de bestraffing der zwarten. .Hebben de zwarten misschien in zekeren zin niet genoeg hun doel bereikt door zoovelen onzer familieleden en vrienden on schuldig naar Duitschland te zenden en ons met .de bekommernis •over hun lot over te laten Geen enkel verrader mag ongestraft (blijven. Daarom komen we er steeds op weer dat alle feiten, die kun- ïnen te pas komen, om veel schuldigen die nog vrij rondloopen 'hun verdiende straf te kunnen toedienen, dienen aangeklaagd. Wie in geweten een gebeurd feit weigert ter kennis van de be voegde overheden te brengen en medelijden heeft met een zwar te, kan onmogelijk een goede patriot zijn. Hij verdient zelf het lot der zwarten te deeien. WELGESLAAGD SINT MAARTENSFEEST. Na vier jaar hatelijke moffenbezetting zijn Sint-Maarten en zijn knecht Zwarte Piet weer op het dorp verschenen. Vier jaar lang werden de kinderen gesust met ”St Maarten kan niet komen; hij krijgt geen ’’Schein” van de duitschers!” Men kan zich dan ook heel goed inbeelden met wat een vreug de de goede Sint dit jaar onthaald werd bij de kinderjeugd. Onder veel bijval ging hij dan ook de kinderen opzoeken in de beide scholenMeisjes- en Jongensschool. Ieder kind werd op zijn beurt vóór den H. Man gedaagd en menig kindertraantje werd gestort, veroorzaakt door de kijvende alwetende ’’Sint” zoo- dat ’’Zwarte Piet” menig keer sussend tusschenbeide komen moest( Maar op slot van rekening kreeg toch ieder kind, zoowel de stouten als de braven, een zakje suikergoed en koek jes (100 gr.). En ’t was geen ’’ersatz” hoor!! Na de scholen bezocht te hebben, werden de nog kranige oud jes uit het ouderlingengesticht ook zeer mild bedacht (die kwa men er van af met 500 gr.) Wij mogen het dus een zeer geslaagd feest noemen en wij willen dan ook niet -nalaten een woord van dank te sturen aan allen die ertoe hebben bijgedragen tot het welgelukken van dit kinderfeest. Aan de landbouwers die ons steunden in natura, aan hen die ons hun geldelijken steun hebben toegewezen en aan dezen die alles in gereedheid hebben gebracht, onzen besten dank en tot Volgend jaar! Zaterdag laatstleden werd 11 November plechtig gevierd. Om 8 uur >s morgens werd er een mis gecelebreerd voor onze gesneuvelde soldaten, waarna bloemen werden neergelegd na mens O.F., de oud-strijders en vanwege de schoolkinderen op de graven van onze helden, voor de eerste maal na vijf jaar, mocht deze plechtigheid wederom openlijk gevierd worden. Het monument der oorlogshelden werd prachtig versierd met bloemtuilen, voorwaar het was een dag die lang in ons geheugen zal geprent blijven. (Get.) Lucien Ampoorter. Wat zegt gij nu, trouwe patriotten, over dien schandaligen brief. Zij durven dan nog beweren dat zij onschuldig zijn, zoo- als alle anderen van Nieuwkapelle hebben zij niets gedaan, die lafaards. En toch zijn er van die brave luiden geweest die dur ven beweren dat Ampoorters de braafste en treffelijkste men schen waren van de gemeente. Dat was in den tijd dat onze geliefde lijkbidder André Vermeulen deed afhalen. En hem deed slaan in de Feldgendarmerie, door moffenbeulenHet was een kerel van Nieuwkapelle die het durfde wagen partij te kie- zen voor dat gemeen gespuis, zoo zegde hij in dien tijd„Het zijn allen domme boeren die beweren dat de Engelschen nog zullen terugkeeren. Daarbij ze zijn er geweest en nooit moeten ze nog komen, die lafaards. Ze mogen ze allebei doodslaan, de Vermeulen’s, want geheel het nest deugt niet. En kwestie van de Maalder, ’k heb ook nog een eitje te pellen, hij heeft er ook veel deugd van gehad”. Zoo sprak dat ventje. En om verder te gaan, daar was de vergaarbak van onze gepensioneerde gastjes. Daarna college en nu in graad verhoogd: een kamp in Brugge. Daar was ook het vettekot van de volksgeliefde Scheinemannekens en, moffen. En nu speelt hetzelfde heerschap den grooten patriot, als hij binst de bezetting door moffengespuis de ware Belgen den duivel heeft aangedaan. En nu zou dat manneke reeds spreken van eenige goede patriotten de doos te doen insteken. Maar opgepast dat ge uwe verdedigers geen tapjes doet afloopen, want van personen die twee of meer gezichten hebben kan er niet veel in huis komen en het is moeilijk iemand te verdedigen als men zelf niet sterk in z’n schoenen staat. Wij .hopen dat personen met vijf en twintig gezichten ook hun beurt zullen krijgen. Dat zal en dat moet! De waarheid mag gezegd worden. Later eens meer nieuws van onzen beroem den André Ampoorter, as in ’t revolver spelen, bijgenaamd ’’schapebuk” of ’’Rocambole”. Er zijn er ook nog in Oudekapelle die zoo vriendelijk waren met de Feldgendarmen op zoek te gaan achter verscholen jon ge lieden die zich verstopten om niet naar Duitschland te moe ten gaan werken. Zuivering moet er gebeuren, onder hen die hielpen zoogezegde zuivering houden voor de Duitschers. Wel dra meer nieuws. Er is weerom geverfd geweest en dat mag niet meer gebeuren. Toch gelooven wij dat dit het werk is van zwartjes zelf. N. O. Zooals we vernemen, werd Verlende uit Loo thuis geinter- neerd. Dit is oprecht een mooi gebaar, om een vooraanstaande, invloedrijke V.N.V.-ër, wegens gezondheidsreden naar huis te sturen. Nochtans zijn er meerdere gevallen van ziekte in de interneer ingskampen en van menschen, die minder op hun kerf stok hebben dan Verlende. Waarom worden die menschen niet thuis gëinterneerd Omdat, ze geen relaties hebben met hoog geplaatste heeren, die hun invloed kunnen doen gelden. Verlende heeft zich uit de beweging getrokken, wegens ziekte. Hij kon geen militarisme zienMaar hij vergeet, dat zijn plaatsvervanger, Debrabandere uit Loo, geen beslissing kon ne men, zonder de goedkeuring en toestemming van Verlende. Met mooie woorden beloofde hij mannen, waaronder zijn, chauffeur, een goed betaalde post, hier in België. Maar de goedgeloovige sukkelaars belandden in Polen als N.S.K.K.-man, waarvoor ze nu ter verantwoording zullen geroepen worden. In alle pacht brieven van brouwer Verlende stond ér, dat zijn herbergiers Verplicht waren vergaderingen toe te laten van het V.N.V. Waarvan sommige van hen, op zijn aandringen of door zijn mooie woorden, bij de Vlaamsche wacht getreden zijn. Tijdens -d« bezetting heeft hij vergaderingen aangevraagd en belegd, met als onderwerp ’’Aanwerving”. Schitterende vooruitzichten voor een volk, dat vier jaar lang onder het juk van den vijand en hun verraderlijke kliek, bogen gegaan heeft. Als men bedenkt, dat er eenige weken onze bevrijding reeds toegevingen gedaan worden, t j J k - lende We gelooven niet dat hij zijn straf zal ontloopen. Maar hij heeft toch de voldoening, weer in zijn huiskring te zijn. Medelijden behoeven we niet te hebbpn tegenover die smerige landverraders. Door hen of door die hartelooze moffen zijn er veel van onze jongens, na de hevigste folteringen, gedood of naar Duitschland gevoerd. Koevele van onze jongens, die in het land van de glimlach zijn, zien we gezond terug? Hen wor den geen toegevingen gedaan, hé Brief geschreven door lijkbidder Ampoorter, Wehrmachtsan- gehörige 3e Kompagnie, Brugge, aan Cyriel Vermeulen. Gelijk of je weet met die bedoelde konijnen verwittig ik U dat U kan overgebracht worden in een concentratiekamp zoolang ik het wil. Ik weet niet waarom de jonge lieden van Nieuwka pelle kwaad zijn op mij, nochtans staat er in de Belgische grondwet, geschreven dat alle politieke partijen vrij zijn. Gij moogt blij zijn dat U zelf geen soldaat moet zijn. Gij hebt dat -te danken aan ons. Maar gij zij t te dom om dat te begrijpen. En toch zullen wij U allen nog onder de wapens roepen en gij zult allen rond onze pijpen dansen. En als gij niet wilt zullen wij er de Zweep op zetten. Ik heb er onzen chef van op de hoog te gezet en alles gezegd wat ik zooal van U wist. Hij heeft mij geantwoord dat ik mocht doen met U wat ik wilde, onder ander

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 3