Meer eerbied a.u.b. Hulde aan Winston Churchill. STAD DIKSMUIDE. Zaal Cinéma du Théatre”, bij Charles Le Roy, Prachtige VAR I ÉT IÉ-VOORST E L LI NG DEN 29 EN 30 NOVEMBER 1944 ten voordeele van het Solidariteitsfonds van het O.F. met de medewerking van ADOLF HITLER HERMANN GOERING JOSEF GOEBBELS. -Begin te 18 uur. - Inkomprijzen 15 en 10 Fr._ Neemt uw ingangskaartjes bij voorbaat. tot de organisaties behooren, enkelen die denken een ’’heele piet” te zijn of Mussolini ingeslikt hebben. Moeten AL de anderen daarvoor boeten? De waarheid is dat er invloedrijke personen tegen den weerstand gekuipt en hem zelfs gesaboteerd hebben. Zooals de oud-strijders na 1918, waren de jongens van den weerstand lastige menschen, die zekere personen in den weg stonden, te veel toekeken en recht eischten. Doch wij, mannen van den weerstand, willen too- nen dat wij, spijts al onze grieven, het voorbeeld kunnen geven van discipline. We drukken onze spijt uit omdat de regeering ons onze wapens niet laat tot we in het leger zijn, .maar we doen niet aan insubor dinatie. Wij volgen de bevelen op en eischen dat men er ons voor eerbiedige. We bedanken spijts alles de re geering omdat ze bij monde van den heer Pierlot onze i echten heeft herkend. We hopen dat het niet bij ijdele woorden zal blijven. Wij vragen echter met klem dat de onschuldigen worden vrijgelaten en dat daarna de schuldigen een regiem kennen zooals onze mannen te Breendonk ondergingen, in afwachting dat men ons van hun tegenwoordigheid verlosse. Maar hoe het ook weze, wij voeren oorlog, geen burgeroorlog. Dat de open bare besturen ons den steun geven dien zij ons tot heden maar al te vaak hebben onthouden en de re geering aan onze mannen de achterstallige soldij zoo vlug mogelijk uitkeere. Tot alle jongens van den weerstand zeggen we: zoo sommigen U de soldateneer ontzeggen, toon toch dat ge ze waardig zijt: volgt de bevelen op en doet elders uw plicht. van MUN. We geven hier een uitvoerig artikel over dengroot sten staats man van de wereld: Winston Churchill. Langs dezen weg brengen we dezen man formaat onzen innigen dank en tevens onze taties bij zijn verjaardag. Churchill werd op Den 11" November hebben we gezien dat sommige menschen nog niet weten dat men uit beleefdheid hoed of pet af- neemt wanneer de vaandrig bij een optocht met de driekleur- vlag van een oud-strijdersvereeniging voorbijkomt. .Er is werk op de plank voor de apostels der volksopvoeding KO. van buitengewoon hartelijkste felici- 30. November 1874 geboren hij wordt deze maand dus zeventig jaar. Daarom doen we een warmen oproep aan alle weldenkende Belgen opdat ze toekomende Woensdag 30 November een hulde zouden brengen en hem vieren. In vele winkels worden foto’s van den Britschen premier verkocht. Zooals op den naamdag van onzen koning, moeten de foto’s van Churchill aan de vensters van alle huizen voorgehangen worden. Het zal een eenigè gelegenheid zijn om onze diepe sympathie en blijk van dank aan onze Engelsche bevrijders te tetuigen. Wat zijn we schuldig aan Engeland? Alles. En Engeland is alles schuldig aan Winston Churchill. Want hij is de man die alleen in den storm, nooit wanhoopte en de zege der vrijheid teruggaf. Winston Churchill behoort tot een van de meest beroemde families van Engeland: Churchill is inderdaad de afstamme ling van den hertog van Malborough, zoo guitig in een spot lied door de Franschen gehekeld. Het leven van dezen groeten staatsman is sinds ilO jaar verbonden met dit van Engeland en het Keizerrijk. Zooals Bismarck in de jaren 1870 tot 1892, I en na hem Delcassé de grootste diplomaten hunner tijd waren, zoo is nu Winston Churchill dé staatsman van de wereld. I Na schitterende studies te hebben gedaan, voelde hij zich tot de militaire loopbaan aangetrokken. Hij nam dienst in het tspaansche leger dat de rebellen in Cuba tot onderwerping dwong. Hij vocht ook in Indië, waar hij als correspondent van de ’’Daily Telegraph” schitterende reportages over de veld slagen schreef. Nadien streed hij onder het bevel van den be- i «.einden lord Kitchener op Afrikaanschen bodem. In den Boerenoorlog was hij correspondent van de ’’Morning- Post”. Hij behoorde ook tot een der ruiters van het beroemde -Ie Lancierkorps, dat de gewaagde charge van Omdurman uitvoerde. Winston Churchill heeft schitterend zijn sporen verdiend tij dens zijn militaire loopbaan. In 1900 keerde hij naar Engeland terug om aan politiek te ken. Hij nam een voorname plaats in bij de conservatieve partij. Hij onderscheidde zich in de kamer als redenaar en trapsgewijze bracht hij het tot minister der Marine in 1908. Tijdens den eersten wereldoorlog werd hij benoemd tot Minister van Munitie, een taak die hij nauwgezet vervulde tot aan de eindoverwinning. Nadien heeft hij verschillende ministerambten waargenomen. Vanaf 1929 concentreerde zich zijn aandacht op een zeer ge- de herbewapening van het 'behoud van den van waar het gevaar wichtig feit, dat voor hem eenïg is Duitschland, die een bedreiging was voor vrede. Van dan af zag hij reeds klaar; veer den wereldvrede kwam. Daardoor werd hij de inpopulaire man in Engeland, maar toen in 1939 de oorlog uitbrak, haastte men zich den helder zienden en vastberaden man de leiding toe te vertrouwen. Want hij bezat de geniale intuitie der noodzakelijkheden. Zijn grootste verdienste ligt in het koppig niet-aanvaarden van Hitlers zegezekerheid. Heel alleen, zonder één enkele bond genoot, zonder materieele hulp van buiten, met een verslagen legertje, omgeven van zwermen U-booten en bombardiers, wist bij stand te houden. H< e dikwijls hebben we hem niet kunnen beluisteren in de B B.C. Jlan pinkten vele goede patriotten een traantje weg ter wijl hij tot gansch de wereld sprak op een' tragischen toon en in een ontroerende oprechtheid. Hij beloofde ons niets anders <Vn: ’’bltffed, hard werken, tranen en zweet”! Amerika bleef afzijdig. Rusland hulde zich in de geheimzinnigheid. Het was de pijnlijkste winter voor Churchill. Hij werkte toen hard, dag "n nacht, cm ons de zege en bevrijding tot stand te brengen. Niettegenstaande zijn hcogen ouderdom voer hij naar Amerika, confereerde met Roosevelt te midden van den Oceaan, hij vloog naar Canada., naar de Vereenigde Staten, naar Casablanca en Teheran, niettegenstaande een zware longziekte opgedaan door overspanning. Hij bezocht de oorlogsfronten. Nog even was hij te Moscon en Parijs. Nooit twijfelde hij, nooit faalde hij”il n’a jamais courbé sous le poids des destins contraires”. In zijn korte radio toespraken heeft hij ons steeds de objektieve waarheid gezegd. Het waren geen beloften zooals de paljas Hitler, geen hoopvolle vooruitzichten, maar de rauwe stem van de naakte werkelijk heid. Hoe dikwijls waren de menschen pessimistisch gestemd, wanneer Churchill had gesproken. Maar slechts nu begrijpen we. Om indruk te maken heeft hij liet geschreeuw van Hitler, of de garde-robe van Goering niet noodig. Zijn aantrekkelijkheid ligt in het geestelijke. Churchill staat heel de wereld door bekend als de man met- de eeuwigesigaar. Hij is ook een droog humorist en een geestig debatter. Hij bezit een edelmoedig hartkortom hij is een ’’gentleman”. Zijn naam zal later in gouden letters in .de ge schiedenis gegraveerd staan. Wat zijn we hem verschuldigd? Alles.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 2