Waarschuwing. Merkem. Veroordeelingen, Bij een drievoudige interpellatie! MEN. steden lidmaatschap den een bal ten F. W. «ADI» den geest dien aan den De spitsboeven Herten en Hoogeveen, November j.l. gefusilleerd. *Na meer de eenigen die dit lot ondergingen. werden dus den 13n dan, twee maand zijn zij Laat ons hopen dat het gerecht wat sneller zal optreden in de toekomst tegen verraders en verklikkers. Wij zullen in een volgend nummer de veroordeelingen mede- deelen door den krijgsraad te Brugge uitgesproken. Nu de Moffen uit ons land vertrokken zijn, hebben we en dorpen totaal in uitzicht zien veranderen. Vele gemeenten, om het woord allemaal niet te gebruiken, kregen een gansch nieuw bestuur, of beter kregen hun oud-bestuur terugzwart-gele wegwijzers hebben we zien vervangen door driekleurigesclian- daalwekkende aanplakbrieven en opschriften zijn eveneens ver dwenen etjz.. enz., en ja, het bijzonderste was ik bijna vergeten; onze zwartjes werden in verzekerde bewaring gesteld. Zeker, vele onzer zwarten zitten reeds hun „eervolle” daden der bezetting te overdenken in het een of ander interneerings- centrum. Een kuisching diende er zeker gehouden te worde'n, maar zoo er gekuischt wordt dan mogen noch vrienden noch lieve kindjes over het hoofd gezien worden. Een zaak welke spij tig genoeg maar al te veel gebeurt. (leen genade, wie tegen het land iets misdaan heeft, wie de Duitschers gesteund heeft, wie vetrader of verklikker gespeeld heeft moet onverbiddelijk boeten. En wat zien we gebeuren? Ga niet verder dan onze gemeente. Hoe velen loepen er nog ten onrechte op vrije voeten? Vrij en vrank mogen ze zich in België begeven, overal waar ze maar willen. En wie zal er mij zeggen wat die mannen en vrouwen*, met. alleen op de gemeente, maar ook er buiten verrichten Dat ze benauwd hebben van de 5e kolonne moet me niemand komen vertellen integendeel 1 Ware thans in België hetzelfde regime toegepast van den ver trokken bezetter, dan zouden er niet zooveel meer thuis loopen. Die moesten geen doorslaande bewijzen hebben om iemand aan te houden. Heel eenvoudig haalden ze U af, en ze beschuldigden maar. Trok gij dan maar uw plan. Gij hadt gij dit en dat mis daan, en daarmee amen en uit; en wie niet wilde spreken' dwon gen ze er toe met alle in hun bezit zijnde middelen. Dat was kuituur 1 Weg met alle zachtheid Het volk eischt de strengste straffen, en bovenal dat er geen schuldigen hun welverdiende straf ontloopen. De -5e kolonne moet tegengewerkt worden, de schuldigen moeten gestraft worden, hewel.dat de bevoegde overheid ingrijpt. «ADI» een deel van ’s lands en de eerste ver- wa- voor hen staan de poorten open bij de aanwerving van het leger. In ons .volgend nummer komen we daarop terug. Niemand mag noph kan de verdiensten van het O.F. negee- ren. Het was een ondergrondsche verzetsbeweging, opgekomen op het oogenblik van gevaar. Deze weerstandsgroepeeringen hebben op een schitterende en bewonderenswaardige wijze hun nen patriotischen plicht volbracht. De voornaamste taak was het mtedehelpen tot de zuivering van het land, waardoor een nuttig en nooddringend werk tot een goed einde werd volbracht, alle kritiek op zij gelaten. De O.F. mannen moeten zich steeds voor oogen houden dat zij daar enkel en alleen zijn om het gezag in ons land bij te staan, en er is geen gezag zonder gehoorzaam heid. Bijgevolg tuchtvol en gedisciplineerd, moet gelijk welke oproep van de hoogere autoriteit in het land geeerbiedigd en .nagevolgd worden. De Witte Brigade zal daarom tot voorbeeld dienen, want zij moet best trouw blijven aan zijzelf heeft doen ontstaan met nu te beantwoorden oproep van het gezag. De weerstandsgroepeeringen waren veiligheidshoede, dus van het nationaal leger, eischte bij ieder leger is discipline. Dezen die absoluut de pens willen hanteeren in ’s lands voordeel, Drie volksvertegenwoordigers, behoorende tot drie verschil lende partijen, iieoben eten neer Veroaet, minister van Justicie, geïnterpelleerd over willekeurige aanhoudingen door de weer- standslormaties bevolen. Hoe eigenaardig dit ook moge schijnen, we voegen ons protest bij liet hunne. Er zijn misbruiken ge weest. A ij hebben m den beginne zelf ondervonden dat som mige personen, die in het college werden binnengebracht, daar absoluut met op hun plaats waren. En er zijn leden van weer standsgroepeeringen die daar schuld in hebben. Het zijn echter uitzonderingenHad de regeering, die toen nog te Donden ver bleef DVCh MEI DEN WEERSTAND IN CONTACT WAS, niet einde Augustus, maar wel vroeger duidelijk gezegd welke kategoriëën personen geïnterneerd dienden te worden, dan hadden zeker al een heele boel onschuldigen minder in de kas gedraaid geweest. We moeten om der waarheidswille ook nog het volgende doen opmerken.' tijdens de eerste dagen na de bevrijding moesten sommige aanhoudingen plaats hebben als veiligheidsmaatregel of om den betrokken persoon tegen de volkswoede te beschermen. Doch enkele dagen later kon niemand meer aangehouden wor den zonder vordering geteekend door een ambtenaar van den veiligheidsdienst, den krijgsauditor, den procureur OF DEN BURGEMEESTER. En hier komt de aap uit de mouw I In België is de burgemeester jammer genoeg geen ambtenaar, zoo- als dit in Nederland het geval is, maar doorgaans een POLI TIEK mandataris, die dus POLITIEKE vrienden en POLITIEKE vijanden heeft. De meerderheid der burgemeesters hebben noch hun persoon lijken noch hun politieken wrok laten spreken. Maar toch zijn er een zeker getal, vooral in kleine gemeenten waar de DORPS POLITIEK in hooge mate woedt, die hun vriendjes, ze mochten ZWART zijn als kolen, met rust lieten, doch er vlug bij waren om een vordering te teekenen op naam van een persoonlijken of politieken tegenstrever of zelfs van.... een zakenconcurrent, want men kan burgemeester en kruidenier zijn in België De personen, destijds aangehouden op initiatief van den weer stand hebben, zoo zij nu nog geïnterneerd zijn, een vordering tegen hen geteekend door een der bovengenoemde autoriteiten, die dus verantwoordelijk zijn. Er zijn nog honderden, misschien DUIZENDEN onschuldigen geïnterneerd. Dóórgaans met een vordering geteekend door hun -BURGEMEESTER. Aan de ziftingscommissies hun werk te doen. Naar onze be scheiden meening moeten eerst de gevallen onderzocht worden van dezen die tot geen enkele politieke groepeering behoorefti en in deze kategorie EERST de personen wier aanhouding op bevel van een burgemeester plaats greep. Een gewoon V.N.V.-ër heeft door zijn vijand gesteund en zelfs zoo men hem niets, anders kan ten laste leggen zal enkele maanden brommen hem meer toekomen dan een ander verdachte. Er zou echter minstens één commissie moeten zijn per rech terlijk kanton, ten einde de zaken vlugger te kunnen afhandelen. We zien dat men hoogerhand gewaar werd dat de aanhoudin gen door de burgemeesters bevolen niet steeds goed te keuren ■waren en men heeft hen verbod opgelegd verder nog vorderin gen te teekenen. Mag men aannemen dat na het vrijlaten der onschuldigen de vijs wat dichter zal toegenepen worden voor de overigen? Dat men later iedereen die aanhoudingsmandaten teekeinde, hij weze in of buiten den weerstand1 ter verantwoording roepe en wij zullen toejuichen met beide handen. Een onschuldige den naam van landverrader geven is noch min noch meer een misdaad Zondag 11. heeft het plaatselijk O.F. - comiteit voordeele van Solidariteitsfonds gehouden. Toen de H.H. Deschodt en Willemyns, rond zes uur toekwa men, was de zaal reeds bomvol geloopen. Na de hulde aan de voortvluchtigen en politieke geëvacueer- den der bezetting, richtte de heer Willemyns zich verder tot de aanwezigen. In korte doch treffende woorden wist hij enkel" standpunten van het O.F. uit een te zetten, alsmede enkele raakroepende toestanden publiek bekend te maken. Graag zal deze spreker hier in Merkem teruggehoord worden. In naam van ons plaatselijk O.F. hartelijk dank aam beide afgevaardigden van het Regionaal Comiteit te Diksmuide, alsook aan alle tegenwoordigen, en zonder fout tot Oudejaarsavond. O. F. M. P.S. Vanaf toekomende week beginnen we eem reeks, artikels getiteld: „Merkemnaren, oogen en ooren open a.u.b.”

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 3