Sport. Bericht van den N.S.B. Kleine overweging. Voor onze lezeresjes! Verantwoordelijk» Uitgever: F. Willemyns, namens O.P. Diksmuide (Pens »n Propaganda). aangeworven op een nu voltrekken in MEN. beloofd een sportweek^ Evenwel is het ons on- nummer te laten nog uit De leden-herbergiers mogen bij het bestuur hun candidatnur- stellen voor het bekomen van het lokaal N.S.B. man- Het waren de- aandachtig hun wiat anders taak op een volbracht. De renaissance van ons België moet zich een maximum patriotisme en zuiverheid. De demobilisatie der O.P'. mannen keuren we heelemaal goed, en we gaan er volledig mee akkoord. Maar we keuren diegene af die er zich in verblijden, want deze zijn niet gansch zuiver te pleiten Talrijke O.F. mannen het grootste gedeelte hebben zich reeds als oorlogsvrijwilligers bij het leger aangenield waarvan later een volledige lijst. We feliciteeren hen hartelijk, want zij zijn ónze braven. Zij geven daardoor blijk van hun liefde voor ons vaderland en on verzettelijke wil voor een betere toekomst in een gezond België. MEN. aan activiteit gedaan, nooit één enkele waren er ónder hen die niet, heelemaal hoorden. .We werpen hen niet den steen. Doch een onderscheid dient toch gemaakt. Deze fouten waren echter niet te ontko men. In den beginne werd de zuiveringsactie overal i kcortssichtige manier doorgevoerd. Het was te begrijpen. Iedereen verkeerde tijdens, de eerste'dagen der bevrijding ini een roes van vreugde, belust op weerwraak. Aanhoudingen werden voltrokken; sommige met recht, andere zelfs volkomen twijfelachtig. Er waren soms persoonlijke veten bij. De schuld ligt hier niet bij het O.F. en hun leiders. Aldus verloor het O.F. stilaan de populariteit van voorheen. De menschen critiseerden er maar op los. Het is gemakkelijk de schuld op andermans schouders te werpen. Maar daden zijn De weerstandsorganisaties hebben hun moeilijke bewonderenswaardige wijze in lastige tijden In ons voorgaand nummer hebben we blad te stichten. Dit komt binnenkort, mogelijk geweest reeds deze week ons eerste verschijnen, wegens de talrijke moeilijkheden die we onzen weg moeten ruimen. Voor de laatste maal zijn we daarom verplicht ons- sportrubriek wat langer te trekken. Hier volgt het volledig verslag van onze eerste welgeslaagde match tuschen S.V.D. en de Royal Engineers, gezien door onzen reporter Jos. Om 14,45 u. komen beide ploegen op hét terrein, hartelijk toe gejuicht door het talrijk opgekcmein publiek. Kapitein Romme- laere overhandigt een prachtigen bloemenruiker aan zijn En gelschen collega, waarna voorzitter A. Duyvèr de beide ploegen een welkomsgroet toespreekt en één minuut ingetogenheid vraagt ter nagedachtenis der gesneuvelden. De toss wordt gewonnen door S.V.D. en om 15 uur stipt geeft de Engelsche center-forward den aftrap. Reeds wordt een kanjer op ons doel afgezonden, maar door back Dieusaert in corner ge red. De corner levert niets op, waarna S.V. reageert. Pieters geeft den bal door en via centervoor Vandamme. gaat het leder nipt over de Engelsche kooi. Centefhalf Paerce 'bemachtigt het leder, geeft door naar den rechtervleugel, die den bal toespeelt naar d a rechterinside. Doch back Rommelaere onderschept.' De bal belandt opnieuw bij centerhalf Paerce. Forward Smitt is er als de kippen bij om de scoor te openen. Aldus 1-0 voor de Royal Engineers na 10 nimuten spel. Daarop reageert S.V. geweldig en tot tweemaal toe ontsnapt het doel der Tommies aan doorboring, dit op schoten van Zwae- nepoel en rechterinside Pieters. Zoo golft het spel heen en weer en het is een genoegen het -pel na te gaan. Aanval op aanval volgtmooi passenspel. Niets ontbreekt er om de talrijke sup porters naar hartelust geemoüveerd sport te laten genieten. Na een goedopgebouwd W-systeemaanval vloert Zwaenepoel door een machtig shot keeper Isles. D'e stand is 11. De Engelschen reageeren maar onze verdediging is schitterend op dreef. Kort vóór halftime gelukken de Tommies er nog in een doeltje te teekënen door een snellen schuiver van inside Franklin. De rust treedt in met den stand 2.1 voor de boy’s. Na de koffie zijn de Engelschen eerst ten aanval, doch onze keeper Nevejan stopt alles met brio. Kort daarop wordt de stand 3-1. S.V. laat echter niet begaan en moedig trekken ze opnieuw ten aanval. Half Maes geeft het leder door aan inside Pieters, deze verschalkt den linkerhalf, geeft door naar zijn broer die doorschuift naar Vandamme, welke er dankbaar vata gebruik maakt om den stand op 23. te brengen. Onze manne gens' zijn met nieuwen moed bezield, en kapitein Rommelaere breekt door en jaagt het leder in de netten door een prachtshot. Het is nu 33. De Tommies reageeren geweldig en het duurt niet lang dat de bordjes 4>3 wijzen voor het machtig Engelsch team. De match loopt ten einde. Het is een schitterend resul taat voor onze mannekens. Nog volgen geemouveerde spelfazen langs beide zijden. De supporters van S.V. komen in hun vuur en moedigen hun spelers aan. Rommelaere ontsnapt langs de linkerzijde en schiet in het zijnet. De kooi der Engelschen wordt nu bestookt en bij een doorbraak van Pieters loopt de bal juist over de fatale lijn. Het is 44. We hebben het waarachtig niet kunnen gelooveri. Het team der Royal Engineers was ongetwij feld beter en verdiende een overwinning. Doch onze mannekens hebben het tot een alles bevredigend resultaat gebracht dank zij hun verbeten moed. Bij S.V. waren verdediging en rechtervleu gel best op dreef. Zondag verleden had er een dubbele match plaats. Onze man nen van S.V. II hebben een mooie overwinning geboekt met 32 tegen het eerste elftal van Woumen. Ons eerste elftal heeft een klein pilleke geslikt van 60 tegen het veel sterkere Britsch team der Royal Artillery. 'Over deze match komen we terug in ons sportweekblad. Zondag aanstaande heeft er een prachtige exhibitie-match plaats tegen een ander Britsch team. Nog een woordje om te sluiten. Donderdag was er een privaat bal in de ’’Cinema du Theatre’’. Dit bal werd uitsluitend inge richt door onze Engelsche kamaraden en niet door Sportver- eeniging Diksmuide. Dit om alle misverstand daar te laten. Want vele menschen dachten er anders over en verwonderden zich dat ze geen uitnoodiging ontvangen hadden. Rond Kerstdag richt onze club een machtig thé-dansant in voor al onze leden en supporters. Het is dus hoog tijd om zich lid te maken. Im mers veertien dagen vóór Kerstdag worden geen leden meer aanvaard. We doen dan ook een warmen oproep aan alle sportmen. Het is een princiep van beschaving de misdaden zijns evennaaste te vergeven, maar niet te vergeten. Laten we dit steeds indachtig zijn. Onze Engelsche kamaraden, die wel wat hooger staan op gebied van beschaving dan ons en -waaraan we oneindig veel te leeren hebben, hebben nooit, gelaten die humanitaire stelregel toe te passen. Laten wij dit nu toepassen op het feit dat menige van onze meisjes bevlekt werden door hun wangedrag met de moffen. We vagen daarover de spons, maar kunnen dit -nooit vergeten. Voor ons blijven die meisjes voor immer onwaardige en zelfs ongelukkige schepsels. Des te meer moeten wij deze jonge meisjes bewonderen die, niettegenstaande vier lange jaren mofsche bezetting, nooit een vin hebben verzet voor een soms aanlokkenden duitschen knul. Voor ’t oogenblik zien wij zulke door den mof bevlekte meisjes met een Tommie flirten. Het bloed kookt dan binnen ons. Dit kunnen we niet verdragen. Het is nu het recht van alle goede meisjes dit volkomen te beletten. Zij hebben dit privilege. Ook zijn zulke onwaardige Belgen nog steeds op feestelijkheden waar te nemen. We vragen dat onze juffers ons daarin zouden helpen, en zelfs nu en dan een artikel over dit onderwerp binnen brengen. In een volgend nummer meer daarover. zS MEN. Op het oogenblik der bevrijding hebben we overal de nen van den weerstand openlijk zien opdagen, zélfde die, tijdens de bezetting der moffen, orders van overzee beluisterden en ze meesterlijk uitvoerden. Het waren cok zij die, soms op persoonlijk initiatief, de orga nisaties van het vijandelijk leger saboteerden. Wij brengen hen hulde toe. Zij waren onze brave ’’maquisards”, onze helden. Doch heel onvolledig was- het aantal van de weerstandsorga nisaties, zoodat nieuwe O.F. mannen moesten aangeworven worden. Deze dan hebben nochtans nooit onder de bezetting risico geloopen. Zelfs tot de zuiversten be-

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 4