Waarschuwing. Wanneer dan? MERKEM. Belangrijk Bericht. Oogen en ooren open! E. D. De lijst der te Birugge veroordeelde personen verschijnt in ons volgend nummer, alsook een intervieuw met een soldaat van het beroemde Achtste leger. In ons nummer van 10 December beginnen we onze serie bij dragen over het folterkamp Breendonk. Vanaf toekomende week wordt ons blad heelemaal omgewerkt. Wij hopen tot voldoening van de lezers. ÓNZE VARIÉTÉ-VOORSTELLINGEN die den 29 en 30 No vember plaats grepen, zullen in ons volgend nummer bespro ken worden. Wanneer dan gaat men in dit land begrijpen dat er sinds, de be vrij ding iets veranderd is? Wanneer dan zal men dat te Diksmuide begrijpen? Wanneer dan zal men begrijpen, dat geknoei en bevoordeeling der zwarte vriendjes een einde moet nertien! Zelfs al zijn het de beste ken nissen van den secretaris. Want wat zien wij Zij die mochten rijden voor de Duitschers, doen dit nog altijd. De anderen kunnen drie maand na de bevrijding nog altijd crepeeren. Zij die vergunningen kregen van de Duitschers hebben ze nog altijd. De anderen kunnen nog altijd crepeeren. Dezelfde die vier jaar voor den gehaten mof gewerkt heeft, dezelfde heeft nu de werkjes voor de geallieerden. De anderen kunnen nog altijd crepeeren. Of is er te Diksmuide maar één schrijnwerker? Verkeersweg- wijzers door de Duitschers besteld zijn nauwelijks verdwenen en reeds klopt dezelfde maker ze opnieuw aan de muur, maar dit maal voor de Geallieerden. Weten onze Engelsche vrienden dit? Wij denken het niet want ze zijn Londen, Coventry en andere geconventriseerde steden, nog niet vergetenDan moeten zij weten dat er hier menschen waren die jubelden, toen zij de Duitsche vliegtuigen met hun bommen naar Engeland zagen „fahren”dan moeten zij weten, dat het dergelijke personen waren, die zwarten genoemd worden, zelfs al zijn ze nobit lid van een zwarte vereeniging geweest; dan moeten zij weten dat dergelijke zwarten en alleen zij en hun beste vrienden het werk van de Duitschers kregen; dan moeteii de openbare besturen zorgen dat de werken voor de bondgenoo- ten te leveren, niet gegeven worden aan zwarten of hun ver doken symphatisanten ’•.ii wanneer de keeren op het stadhuis hun niet kunnen zeggen, wie er vier jaar lang gestolen geld van den mof verdienen mocht, dan moeten de Engelsche autoriteiten weten, dat er te Diksmuide nog oprechte Belgen zijn, die het kunnen en die luide zullen protesteeren wanneer het niet gebeurt. lot de lezers in het algemeen, maar bijzonder tot de Merkem- naren weze dit artikel gericht. Het zal hier niet gaan om propa ganda te voeren voor de een of ander politieke partij, gelijk weleer. Neen, het O.F. doet aan geen de minste politiek, het is en het zal steeds zuiver patriotisch gezind blijven, en het zal clan flok m de nabije en in de verre toekomst in dien zin werken. Op alle gemeenten dient een O.F. comiteit gesticht te worden en dat comiteit is. op onze gemeente reeds zoo goed als gevormd Wel iswaar zal dit zekers niet naar de gedachte zijn van enkele voor aanstaande personen uit de gemeente, maar dat laat ons koud. We weten heel goed waarom deze mannen tegestrijdig zullen werkenheel eenvoudig omdat het nooit' in onze bedoeling zal liggen achter de schermen en met een dubbel aangezicht te han- delen. Steeds zullen we recht door alle waters varen. Dit weze ons. antwoord tegen hen die zich reeds de handen ge wreven hebben met de gedachte dat het O.F. gedaan had Zij hebben dat niet verwacht? Van het begin af aan hebben ze de mannen met de. witte banden tot in de diepste afgronden ver- wertseht, maar het O.F. zal niet verdwijnen noch uitsterven het woi dt daarentegen met den dag steeds machtigen Dat zij die ons zoo menigmaal reeds verwenscht hebben, zoo wel rijken als armen, zoowel witten als zwarten, zich maar voor- loopig troosten. We weten dat er te Merkem thans nog veel duistere zaken moeten aan het licht komen en in de mate van het mogelijke zullen we hieraan trachten te voldoen, rekening houdende met alles, en wel in het bijzonder met alle Merkemna- renAan de inwoners van Merkem nu te hooren, te zien, en niet te zwijgen, n'.aar wel te spreken. Geen vrees voor niemand, den tijd van dwang moet nu voor goed verdwijnen. Geen twee aan gezichten. Met alles dient openlijk voor den dag gekomen te worden; dat vragen en dat eischen wij. Noch geld noch eigendommen moeten baas spelen maar wel de zuivere waarheid. De tijd van te buigen, de tijd van zich af te beulen, de tijd van te dansen zooals enkelen het wilden, den tijd der middeleeuwsche kasteelheeren, moet tot het verleden behooren. Eenmaal zullen alle'oogen opengaan, en die tijd is kortbij! «ADI» N.B. Vanaf toekomende week beginnen we aan onze zuive ringsactie. Zooals we in een voorgaand artikel onder dezelfde hoofding schreven zijn de verzetsbewegingen ontstaan op het oogenblik van gevaar, om het werk van den mof te saboteeren en wanorde te brengen in zijn rangen en organisaties. Deze verzetsbewegingen hebben met beperkte middelen doch met een strijdvaardig patriotisme het leger, dat in 1940 kapi- tuleerde voor de nazi-overmacht vervangen. Een groot deel traden daadwerkelijk op en hielpen mee in den lastigen en geyaarvollen strijd tegen den gehaten mof. De bevrijding werd er door bespoedigd. Zij hebben dus den zege helpen tot stand brengen. Daarom hebben zij ook den wil en het recht mede te werken aan de renaissance van ons dierbaar België die zich moet voltrekken in een maximum van patriotisme en zuiverheid. En wat zien we gebeuren Ons land is nog maar enkele weken heelemaal bevrijd; de oorlog duurt met onverminderde hevigheid voort aan onze grenzeniederen dag vallen er nog slachtoffers, onze bevolking kent nog talrijke ontberingen en op dergelijk pathetisch oogen blik zien we in den schoot van de Regeering een jammerlijke scheuring ontstaan. Polemieken brengen verdeeldheid onder de goede patriotten. Wat moet de wereld en meer in ’t bizonder onze geallieerden van ons denken? E'it was nochtans te verwachten. We beleven voor ’t oogen blik kritieke oogenblikken het overgangstijdperk van nazi-ver- drukking tot het herstel van onze zoo geliefde democratische vrij heden. Wij zijn nog niet bevrijd van de armoede en de ellende, welke de vier jaar bezetting der moffen ons ten geschenke ga ven en ook nalieten. Dit moeten we allen kunnen begrijpen, willen we waardig geacht worden van onze heroverde vrijheden te genieten. Onze bevolking is zenuwachtig, ongeduldig. Laten we ons al len echter schoeien naar den leest van het bewbnderenswaardig en. flegmatiek Engelsch volk, dat nog meer dan wij een groe ten last draagt.. Denken we even aan den pijnlijken en ramp zaligen toestand, waarin onze Noorderburen, de Hollanders ver- keeren De weldenkende en waardige Belgen wachten geduldig en met vertrouwen op de verwezenlijking van het wettelijk gezag. Er kennen we echter dat de heer Hubert Pierlot aan dynanisme wel iets of wat te kort komt. Er moet op meer drastische wijze ingegrepen worden daar waar de nood het grootst is. Nochtans indien menige redenen een soort .malaise” bij de bevolking hebben geschapen, zijn het hoofdzakelijk de maatre gelen getroffen tegenover de binnenlandsche strijdkrachten. De illegale strijd tegen de moffen in ons land is thans ge ëindigd. Daarom werd de ontwapening der O.F.mannen afge- kondigd, wat een zekere wrijving heeft teweeg gebracht. De O.F.man die, tijdens de bezetting op levensgevaar af, een wa pen bemachtigde en gebruikte, is daaraan gehecht gebleven. In die sombere dagen heeft diezelfde O.F.-man de kastanjes uit het vuur gehaald voor die anderen die, dan passief toekeken en som wijlen uit schrik de gunst der moffen zochten, en nu den super- patriot willen spelen door loffelijk smaad toe te brengen aan de verzetsbewegingen, dit enkel en alleen uit banaal politiek fana tisme. De weerstandsbeweging krijgt liet aldus hard te verdu ren, en nochtans verdient zij beter. De weerstand staat veel dichter bij het volk dat rechtvaar dig optreden tegenover iedereen zonder onderscheid verlangt dan de Regeering, waarin te weinig honderd per cent democra tische elementen te vinden zijn. Het is een laffe en onzinnige bewering van sommigen alsdat de weerstandsbeweging kommunistisch zou zijn. Dit is een gro ve leugen, en we weten waar die mooie heeren naar toe willen. Is bet wellicht om aangebranden wit te wasschen, of door hun fout verdoolde schapen te verschoonen Zekere menschen aar zelen niet hun toevlucht te nemen tot een klassieke methode om bun beschermelingen, wier kerfstok bezwaard is, te vergeten: ’t is de goeien aan te vallen! ’t Is niet heel proper.... En iti ieder geval zal het hen hier niet gelukken. De weersiand.sgroepeering heeft de Nationale eenheid prach tig gediend, en we dulden niet dat ze in den modder wordt ge sleurd MEN

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 3