Zuiveringsactie. BRIEVENBUS MERKEM. Een spons over alles! Keiem. Legerbericht. Maatschappijen. Intervieuw. ADI. heeft W. D- Alle maatschappijen van de streek mogen mededeelingen voor hun leden of belanghebbenden kosteloos laten inlasschen, voor zoover ze niet te langdradig zijn en niet van partij-politieken of syndikalen aard. Berichten over de Zuiveringsactie worden in een afzonderlijke kroniek ondergebracht. schen boel steunen Hoelang zullen beuren Laat ons le Brussel regent het, in de provincies valt er fijne motregen. Via de radio van Londen ter dood veroordeelde personen wor den na enkele dagen interneering in vrijheid gesteld, en boven dien wordt hen nog een prachtig kasteel aangeboden? A.u.b. Woorden maar geen daden! Wie zou er zoo niet willen ter dood veroordeeld worden? Of zijn er misschien mirakelen gebeurd? 7n September 194(1! Deze dag onzer bevrijding zal door ons, Keiemnaren, nimmer of nooit vergeteii worden! Het was pre cies de dag waarop onze geliefde zwartjes zich niét meer op hun gemak voelden. Niettegenstaande het weder niet meeviel, stond er in den voormiddag een dichte menigte op de fnarktplaats opgesteld, teneinde de Canadeezen met bloemen en toejuichin gen te verwelkomen aan driekleurige vlaggen ontbrak het niet langs de baan, als’ getuigenis der vaderlandslievende gevoelens van onze bevolking. Maatje Puydt, de kleine dikke maar tevens de geliefde gema lin der Duitsche Wehrmacht, Feldgendarmerie en Scheinepak- kers, wilde ook het hare bijdragen ter verwelkoming onzer bondgenooten, waarlijk een mooi gebaar van wege het nazi- vrouwtjedoch het duurde niet lang of dat ballonnetje werd door een vaderlandslievende vrouw vastgegrepen, bij zoover dat er haar of pluimen gingen blijven had ze niet rap binnen ge vlucht om niet meer vóór het publiek te verschijnen. Ja, onschuldig moffenvrouwtje, waar is de tijd dat het Herren volk zoo graag bezocht en dag en nacht er maar lustig pip1 door ging met plezier en vermaak Waar is de tijd dat een moffenpaard U een hoefslag onder de kin bezorgde als symbooj van eeuwige trouw aan den Führer, en wanneer een Engelsche vlieger op een morgen enkele kogels naar binnen joeg die uw huis voor militair doel erkenden Al deze zoete herinneringen bezorgden haar oneindig veel droefheid, wanneer kort voor de bevrijding, ze haar laatste klanten zag vertrekken uit het Bahnhof te Diksmuide en ze uit geleide had gedaan. Ze weende waarlijk tranen met ’’tuiten”. Thans echter is onze charmante dorpsgenoote op de vlucht, dit uit vrees van gesnapt en naar veiliger oorden overgebracht te worden, daar ze zooals velen, onschuldig is, alhoewel ze lid was van de ’’Vlag”. Hopen we binnen kort eens te mogen mel ding maken dat het diklijvig vrouwtje voor vermageringskuur naar een interneeringskamp is overgebracht. Ons intervieuw met één der mannen van BI Alamein wordt uitgesteld tot toekomende week. DINSDAG 5 DECEMBER. Het hoofdkwartier van den Führer maakt heden het volgende bekend: Gezien de immerdurende vooruitgang der Russische legers de Führer besloten zijn hoofdkwartier naar veiliger stre ken over te brengen. Op Dinsdag 12 December zal hij met zijn gevolg van afge vaardigden en andere veldmaarschalken zijn intrek nemen te Jlerkem in de zaal Sidronius. Te dier gelegenheid zal er daar een PRACHTIGE VARIÉTEITAVOND gegeven worden. Als bij zonderste medewerkers hebben we de volgende mannenHitler Goebbels, Goering, en andere bottelikkers. Begin om 6 uur. Prijs der kaarten: 15 en 10 fr. Ben goede raad: neem bij voorbaat uw kaarten ter Herberg ,,’t Kasteelhof” te Merkem, of op het plaatselijk bureel van het O. F. Lachen en nogmaals lachen veroordeeld worden? Of zijn En wat zien wij gebeuren op onze eigen gemeente Enkele dagen geleden hebben we hier Bouciqué Gaston zien terugkee- ren, na doorbrenging van zijn tweede interneeringsperiode. Im mers, kort na de bevrijding werd deze persoon afgehaald en naar Diksmuide overgebracht. Een weinig nadien werd hij in vrijheid gesteld, echter niet voor lang, want hem wachtte terug een interneeringskamp, nu te Veurne. Eenigen tijd was weder om verloopen, en daar wist de volksmond te vertellen dat be doelde persoon weldra zou terugkeeren. Hiertegen hebben we nimmer gereageerd, omdat we wel .dachten dat het gerecht schuldige personen zou straffen en onschuldige vrij spreken. Toch heeft de volksmond de waarheid verkondigd. Nu vragen we ons af wie dat er toch dit nieuws het eerst uitgestrooid heeft? Die moesten dan toch meer weten dan wij allemaal? Of waren zij het misschien die zijn tweede invrijheidsstelling be werkstelligden? 01 ja. misschien hebben die lijsten met meer dere handteekeningen ook het hunne ertoe bijgedragen? Over die lijsten is het onnoodig meer uitleg te geven, gezien dat gerucht lang genoeg in den mond van het volk de ronde gedaan heeft. Die personen hadden beter ‘gedaan de volgende spreuk in hun hoofd te prenten: ’’Schoenmaker, blijf bij uw leest En zoo ze het toch deden, hadden ze dan ook moeten om inlichtingen gaan bij dezen die onder de bezetting als ge tuige werden opgeroepen op het gerecht te Brugge in de zaak Dupond Charles. Dan zouden ze misschien in de duistere zaken wat klaarder gezien hebben. Maar neen, dergelijke personen moeten niet voor het gerecht verschijnen, bij voorbaat wordt over hun zaken de spons ge veegd., Tijdens de bezetting moest men onderduims den Duit- a om nu,hef hooge woord te mogen voeren! we dergelijke toestanden nog moeten zien ge- hopen dat het weldra verkeere Wij drukken, onder deze rubriek en in de mate van het mo te van het mogelijke, brieven over van lezers. Ongéteekende bijdragen worden niet opgenomen, doch onze briefwisselaar mag, voor wat de inlassching in het blad zelf betreft, gebruik maken van een bijnaam. De redactie is niet verantwoordelijk voor den tekst. Wij laten hier een paar punten volgen van een artikel door ■één onzer vrienden en medestrijders ingezonden, doch dat fei ten aanhaalt door ons in het hoofdartikel behandeld, zonder ze tegen te spreken, wel integendeel. Doch volledige aanhaling zou .alleen twee maal hetzelfde schrijven zijn. Ziehier nu GERECHTIGHEID. Wat de aanhoudingen betreft, betreurt schrijver van het artikel onder dezelfde hoofding in «De Toekomst», dat deze ge paard gaan met verregaande overdrijvingen, enz. Wij kunnen verzekeren dat ze over het algemeen juist werden uitgevoerd en dat, integendeel, nog velen op vrije voeten loopen die het niet verdienen. De Toekomst protesteert ook tegen de zoogenaam de slechte behandeling in de interneeringskampen. Heeft schrij ver van het artikel dan zoovele vriendjes of famileleden in de kas? De zwarten worden echter veel, te goed behandeld. (Men vergete het vertrek van onze collegemannen naar Oostduinkerke niet. Not. der Red.) Wie met hart en geldbeugel aan Duitsche methodes verkleefd was, moet ook op zichzelf die methodes toegepast zien, wat zeker in lang nog niet gebeurd is. Heeft ”De Toekomst” nooit hooren spreken van Breendonk en de geheime Duitsche cellen Wat vergeten de menschen toch rap Alle leden van pro-Duitsche vereenigingen en al wie den vijand heeft geholpen moeten zwaar gestraft worden en aange houden blijven. Zij zijn de werktuigen der Duitsche propagan da. Lieten de Moffen de mannen van den weerstand los? Zelfs sympathisanten werden en 'bleven aangehouden. Leden van ”De Vlag” en het V.N.V. hebben genoeg hun genegenheid voor den Mof getoond. Met de defaitisten moeten zij dan ook maar zwaar boetenAndré. Wij doen dringend beroep óp alle openbare besturen en pri vate vereenigingen ons hun berichten in zake zuivering over te maken. s Staan thans op de eerelij st Nationale Strijdersbond (N.S.B.) Nationale Vereen,iging der Invalieden (N.V.I.) Tooneelkring ’’Heden Vet, Morghen Niet”. Willemsfonds (W.F.) Zeer zeker hebben nog andere maatschappijen hun rangen ge- kuischt. Dat ze ons vlug laten weten wie er buitengewipt werd. Van de eerste drie bovenstaande vereenigingen hebben we het reeds bekend gemaakt. Bij het W.F. werden uitgesloten: de heeren A. Pillaert, M. Tycket en O. Dolphen.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 3