Nieuws uit Nieuwkapelle. Pervijze. Sport. Veroordeelingen uitgesproken door den Krijgsraad te Brugge. I verklikking, insgelijks wegens IS HET WAAR DAT... :lk O. M. F. W. DARA. Uitgever F. WILLEMYNS namens O.F. Propaganda) wordt met berooving van Verantwoordelijke Diksmuide (Pers en (EERSTE LIJST). Lewillie Willy, Vlaamsche Wachter, Assebroek, wordt bij ver stek ter dood veroordeeld met verlies van de Belgische natio naliteit. SIMOENS EMIEL, Vlaamsche Wachter te KEIEM, Zooals vroeger in ons blad gemeld, is er verleden week voor de eerste maal een nieuw sportweekblaadje van de pers> geko men. We wenschen onzen confrater, orgaan van de Stedelijke Sportvereeniging Diksmuide, een lang leven en een volledig succes toe. En hetzelfde aan S.V.D. zelf, ten andere. Onze landbouwers die hunnen plicht deden tegenover de be volking van den eersten dag af der bevrijding, als leveraars van mefk en boter, tot op heden nog geen cent gezien hebben voor hun geleverde producten aan de melkerij St. Catherine Voornoemde inrichting heeft nochtans het geld ontvangen van de kleinhandelaars, die het op hun beurt ontvangen Jiebben van den verbruiker; wie levert moet betaald worden. Wie saboteert in deze inrichting Is het geen schande dat den tegemvoordigen veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid zijn burgerlijke rechten. Verstraete Albert, Vlaamsche Wachter te St. Kruis, wordt tot dezelfde straf veroordeeld. Hantson Richard, S.S.-man te Roeselare, bij verstek ter dood ■veroordeeld. Vanhecke Lodewijk, S.S.-man te Blankenberge, bij verstek ter dood veroordeeld. Gheyle Emiel, gewezen burgemeester te Zuienkerke, wordt wegens verklikking tot twee jaar hechtenis en 100 fr. boete veroordeeld. Ongena Emilie, Assebroek, zes maand hechtenis. Huys Sarah, Oostkamp, om dezelfde reden tien jaar opsluiting. Is het geen schande dat den tegemvoordigen bestuurder der melkerij van Pervijze, zoo zwart als zwarte piet, drager van het kenteeken van houw en trouw aan den Führer, onder aanhou dingsmandaat staande, niettegenstaande dit alles na bijna drie maand nog 'bestuurder blijft, dat hij eene plaats bekleed waar een goeden Belg behoort te staan. Kandidaten zijn er gelukkig genoeg, waarom moet er zoolang getalmd worden Wij eischen recht en recht moet er komenHet duurt reeds lang genoeg dat gevaarlijke elementen hun invloed en gezag kunnen bot vieren op het werkzaam personeel dezer inrichting. Is het 'ook waar dat onzen hoofdonderwijzer zijn gezag tijdens de bezetting vergooid heeft door den omgang dien hij had in huiselijken kring met officieren en soldaten ....dat hij zijn dochter vrijwillig naar Duitschland heeft ge stuurd ten einde het moffenvrouwtje van een zekeren baron X te gaan dienen, wat weldra een leugen bleek te zijn? Want na twee dagen sukkelen in die groote stad kreeg ons meisje toch een betrekking, die niet te rooskleurig scheen te zijn, alles werd ondernomen om ze terug thuis te krijgen, het was toch nog beter in moeders keuken dan in het land van den glimlach 1 Diezelfde menschen zijn nu verwonderd dat zij als Duitsch- gezinde aangeteekend staandie willen nu ook uitkomen als goede vaderlanders zonder smet. Zulke personen staan nog aalt het hoofd van ons onderwijzend personeel. Zij moeten nog onze jeugd opleiden! Hoe 'kan dit geschieden als dit nu een maal in een Belgischen geest moet gebeuren? Is het waar dat onze arbeidsrekenplichtige van Mr Dekeyzer, tegenwoordig moet gaan doppen onder den valschen titel van fabriekarbeidster Waar is den tijd dat zij zoo fier was hare bevelen te mogen geven? Het was verboden te saboteeren, het ontvreemde hout moest terug ter plaatse gebracht worden, nietwaar, ofwel, ging zij een aanklacht maken bij Keyzerken, dien lieven mof en dezen ging er zich mede bemoeiennatuurlijk werden haar be velen in eere gehouden, het meisje was tot alles bekwaam om de Fritsen aangenaam en lief te zijn, maar ja, schoone liedjes blijven niet duren en het zoo plezierige soldatenpopje is. tegen woordig blijgezind eenige Belgische frankjes te mogen opstrij ken als werklooze. Heeft haar vroegere positie bij haar lieve vriendjes dan maar zooveel opgebracht, dat zij nu reeds den knieval moet doen Het leven was zoo mooi aan den arm van den een of den anderen mof, maar toch maar van korten duur. Volgende week vervolg de zuiveringsactie is aan gang tot de totale zuivering. Eerst en vooral iets over onze keersepanne. Dat is ook nog. één van die zwartjes alhoewel hij van verdere vervolgingen met rust is gelatetf. Toch laat dat manneke niet zijn opinie verder te doen gelden. Onze keersepanne die uit reden, dat er van zijn, zwarte collega’s niet meer mochten mededoen, nu zijn weer wraak wil koelen op zijn vroegere goed bezorgde medezangers,. hoe kleingeestig Nu iets over onze geitenhoek, bijgenaamd ’’Klein Duitsch land”, want bijna alles die daar woont is zwart. Zij hadden hooren zeggen dat er Engelsche soldaten zouden komen slapen naar Nieuwkapelle. En dat deed hun plezier, omdat zij natuur lijk van gedachte waren, dat, zoo beweerden zij, ze zullen toch met hun kl.... op stroo slapen hé, terwijl onze andere vriendjes (moffen) op zachte beddekens hebben geslapen. Zijt gerust, ge spuis, want ze zijn niet zooals uwe vriendjes, die gekomen zijn cm de menschen uit te buiten, ge zult ze niet hooren zingen van den grooten honger, en wees gèrust er zijn er toch die er voor gezorgd hebben, dat onze bevrijders op een behoorlijke plaats zullen kunnen slapen, maar niet in een vuil lokaal aan geduid door een moffenmeisje. In het jaar 1943, was er een Engelsche piloot gevallen dicht bij den geitenbeek. Seffens was er van dat gespuis rond, die het durfde beweren en zegde: ,,’t is vleesch zonder zegels voor de Engelschgezinden”. Daarop antwoordde haar moffenvrien dinnetje: ”De gerookte lever zullen zij toe krijgen, ’t is goed voor de Engelschgezinden”. En dat gespuis loopt nog altijd rond! Er is ook nog een zwarte houtspecht, die een treffelijk zoon tje heeft. Het spotten in het openbaar met een beentje van een Engelschen piloot, zal hem voorwaar binnen kort op het voor plan brengen. Opgepast voor de anderen Ah, nog iets, er ko men nog altijd klachten binnen: 15 Fr. de Km. voor een ritje naar Oostende, bezoek arm den dokter. Wij hopen dat dit in het kort een einde zal nemen.. En nu iets dat allen zal plezier doen. Donderdag kermis 7 September 1944, het gebeurde hetgene wij zoolang naar ver- larigden. Twintig minuten vóór 10 u. ’s morgens: ”E'e Engel- schen zijn daar” werd er ons geroepen, ,,’t Is waar ze zijn al te Loo”; het vaandel moest aan onze kerk geheschen'worden, het .was moeilijk om de sleutel te kunnen bemachtigen, maar algauw was Mathadeus die de sleutel niet wilde geven over meesterd en in één. twee, drie de toren op, en onze driekleur I wapperde op den toren. Wat hebben wij dan gezien? Er waren van die ’’schone Madeln” zoo naamden de moffen hen, die met bloemen overladen naar onze bevrijders toe liepen, ’t Was ook zoo als de moffen binnen kwamen in 1940. Maar patriotten ge moet dit kunnen begrijpen, vier jaar lang met dezelfde moffen, die niet te veel éten hadden, ge kunt dap denken dat die freu- letjes gaarne hadden veranderd! Iedereen is ook benieuwd te weten wat er in de gespuisver- gaderingen belegd werd. We zullen nu voor het, oogenblik niet te veel daarover laten weten. Maar het staat reeds vast dat daar een complot werd gesmeed om eenige patriotten, die aanzien waren als gevaarlijken, te -doen wegsteken. Hier volgen de na mendié reeds zeker zijn: Ranson Maurice, Peiren Camiel, Van. Hollebeke Alidor (voor de tweede maal), Van Biervliet Richard en Claeys Sylvère. Er komen er misschien nog bij. In die ver gadering werd er ook een vraag gesteld’’Meester, wat zullen wij nu doen met de Belgische vlag?” het antwoord luidde: ”Die schuurpoort zullen wij verbranden!” Het zijn nu diezelfde zwartjes die beweren onschuldig te zijn, die regelmatig de ver gaderingen van het zwart gespuis bijwoorden. En wij hopen van onzen kant dat ze een welverdiende straf ondergaan! Tot de naaste week.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 4