De Weersfandsbeweging. BIJ HECTOR SCHEIRSEN. ?ERVI|ZE. Groot Variété - Feest op Zondag 21 Januari e.k. te 2 uur en te 6 uur, Waar zijn wij werden en mislukt was en HELDENDOOD VAN 9 MANNEN VAN O.F. TE DENDERMONDE. vastberaden ondergrondsclien weer- en zoo- voor- Wij iezen in ”Het Laatste Nieuws”: m. lange Schel de verdere achtervolging pverkant het waren S.S. mannen, waaronder Vlamingen aanstalten om een nieuwe lading springstof onder de brug te brengen. Onze jongens schoten er duchtig op los en minstens 2 moffen zegen dood neder, wijl de andere zich terugtrokken. De aanvoerder die even boven den Scheldèdijk zou komen zien wat er gaande was, onderging ’t zelfde lot. Ben kogel regen die uren duren zou, volgde nu. Helaas! Slachtoffers vielen. Boerewaard was het eerste slachtofferhij zeeg, neder, doodelijk getroffen. Weldra viel ook vader Opalvens om niet meer op te staan, wijl (Paul De Beul licht verwond werd. Kort na den' middag, hielden de moffen plots op met schie ten. Onze jongens denkend dat ze den strijd hadden opgegeven en op de vlucht geslagen waren, wilden nu offensieflijk optre den. 6 onder hen (Algoet, Marechal, Opalvens (zoon), Termo- nia en De Clippel en Willems waagden zich vooruit al krui- pend op de brug, het wapen in de vuist. Toen ze nog een 30 tal meter van den overkant waren, werden ze plots door de moffen onder vuur genomen (Algoet, Marechal, Termonia en Willems werden ernsitg gewond, maar gelukten er toch in zich al kruipend terug te trekken, links van de brug. Verschanst achter een hoop arduinsteenen, verzorgden De eerste mnister van Nederland, de h. Gerbrandy, heeft aan de pers verklaard, dat zijn regeering bij de volledige be- Bnkele oogenblikken later, maakten de Duitschers aan den vrijding van het land zal aftreden en er een tusschentijdsch parlement zal verkozen worden. Het mandaat van het huidige parlement eindigde in 1942 de Nederlandsche grondwet laat niet toe dit te verlengen als in Groot-Brittannië geschiedt. De wijze waarop het loopige parlement zal verkozen worden is nog niet vastgesteld. Het zal zetelen tot Qp het pogenblik, dat er tot nieuwe ver kiezingen kan overgegaan worden. D» Koningin zal den eerste-minister of het tusschentijdsch parlement benoemen. De verzetsbeweging zal in de vorming van het nieuwe parlement medezeggenschap hebben en de mi nister betwijfelt zelfs of de oude partijen nog op het voorplan zullen komen. Hij meent, dat de Koningin den eerste-minister zal kiezen ónder de personaliteten die tijdens de bezetting in het land gebleven zijn. Wij zien met genoegen dat in Nederland de Weerstandsbe- wegrng niet in een hoekje wordt geduwd, maar dat dezen die voor het land bereid waren hun leven te geven er de plaats bekomen die hen tcekomtde eerste. Opgedragen aan dezen die ons graag en vaak terecht Holland als voorbeeld voor oogen stellen, maar die nu, hier bij ons,, gereed zitten om de verzetsbeweging den hals om te draaien. werd ’t alarm gegeven en een 15 tal jonge kerels, die al jaren lang in den stand brandden van ongeduld om zich met den laffen vijand te meten, liepen te wapen naar de bedreigde .100 debrug, van zoo kapitaal belang voor van den vijand in ’t land van Waas. Onder hen bevonden zich: Willy Algoet, 18 jaar, zoon, van onzen zoo beproefden voorzitter N.S.B. makker René Algoet, Robert Marechal, 17 jaar, Opalvens Louis (vader) en Opalvens Pierre (zoon) 17 jaar, Boerewaard Philemon (35 jaar), Raoul Termonia, 18 jaar, Albert De Clippel, 16 jaar, Alfons Willems, 18 jaar, Paul De Beul, Albert Van De Voorde, August Willems en nog enkele andere vastberaden kerels. Bestatigd werd, dat de brugvernietiging mislukt wasde i springbom had slechts een paar loopplanken vernietigd. Diens- i volgens legden onze jongens zich onmiddellijk in hinderlaag j schietensgereed op de n ir.*-™a..- i,—,,. brug tot den dood te verdedigen. De Duitschers die Van Dueren en Straetman hadden opge merkt wenkten ze om hun gekwetste makkers te verzorgen. Zender argwaan en vermoedend met een eerlijken tegenstander te doen te hebben, snelden ze toe en liepen ook in den val. Allen behalve Willems die vreeselijk aan den knie gewond was en ter plaats bleef, liggen, werden nu onder bedreiging hunner wapens door dén laffen vijand naar den overkant der brug gedreven, terwijl Willems door een koenen vastberaden kerel werd weggesleept en er zoo levend is vanaf gekomen met een: afgezet been Wat nu met onze 7 andere jongens gebeurd is, zal nooit iemand juist weten, want allen zijn vermoord en afgemaakt geworden in den gaanweg, over de brug. Willy Algoet lag om kneld in de armen van zijn boezemvriend Robert Marechal, in de gracht, bezijden de groote baan. Hem werden de oogen uitgestoken, de lip afgesneden en zijn- arm doorboord, verders droeg hij een 10-tal steken in den onderbuik. Beiden waren verder door een schot in het hoofS -afgemaakt. Een vijftigtal meter verder, achter het kasteel De Herde, in een diepte be zijden de spoorbaan, werden de 5 lijken ontdekt van Straet man, Van Dueren, De Clippel, Opalvens (zoon) en Termonia, deze laatste ook vreeselijk verminkt, zooals Willy Algoet. Het drama was voltrokken. De Duitsche kultuurmannen S.S. waaronder zekerlijk Vlamingen waren (aangezien Willems, de eenig overblijvende dezer tragedie, heeft hooren: zeggen in lou ter Vlaamsch „U steken we de oogen uit» op-Willy Algoet doelend) hadden hun beulen- en vandalenwerk voltrokken en kozen nu hun heil in de vlucht, daar intusschen de Engelschen voor de brug waren verschenen. De brug van Dendérmohde was gered, dank zij het offer de zer jong" helden van het O.F. en terwijl tegen den avond, hunne bloedende vreeselijk verminkte lijken over de brug naar buis werden gebracht, achtervolgden: de Tommy’s met lichte t: nks en pants-erautos over de geredde brug de vuige beest achtige moffen... De oorlog ging voort zijn gang... Dendermonde echter was in rouw en de gansche bevolking, treurde op dezen bevrijdingsdag die voor haar een feestavond zijn proest. Den Vrijdag daaropvolgend 8 September werden deze 9 helden op stadskosten prinselijk begraven, onder een ontzag- lijken volkstoeloop. Nieuwe Tijken werden bijgezet op de eere- i pelouse van: het militaire kerkhof. (uit ”Het Strijdersblad”) Wanneer alle wapengekletter zal opgehoüden hebben en de geschiedschrijvers van den allervreeselijksten wereldoorlog het bilan der roemrijkste feiten zullen opmaken, dan zullen wij verstomd staan, hoe ook in ons klein landje, onze rechtscha pen vaderlandsminnende jeugd, ongemeten en vastberaden, vol durf en lierheid hare jeugdige levens heeft ten pande gesteld in de onvergefelijke bevrijdingsdagen van September en Oktober 1944. Wij verhalen u heden wat er voorviel bij de bevrijding van Dendermonde op Maandag 4 September 1944. Op dien heugelijken 4n September dus, 30n verjaardag van de uitbranding van Dendermonde, door de Duitsche Kultur- lui in 1:914 zagen we in den vroegen morgen, de laatste vervallen en uitgeputte krijgers van het groote Reich afdruipen, beladen met den vloek aller burgers, in de richting van Ant werpen Omstreeks 9 uur als bij tooverslag, verscheen aan alle gevels onze nationale driekleur, wapperend in de wind. Het volk stroomde blijgezind en jubelend naar de Groote Markt, juist op tijd om de eerste zegevierende geallieerde patrouilleurs luid- druchtig en liefdevol te begroeten. Op ’t zelfste oogenblik reed een laatste Duitsche auto in snelle vaart voorbij, vurend op de menigte, maar gelukkig zonder iemand te treffen. Dit was het voorteeken van de vreeselijke tragedie, die zich enkele uren later zou afspelen bij de Scheldebrug. Omstreeks 10 uur deed zich een geweldige ontploffing voor, die iedereen sidderen en beven deed. «De Veerbrug springt!» zoo klonk de kreet. Bij O.F. rechteroever der brug, bereid om de Verschanst achter een hoop arduinsteenen, verzorgden ze nu hun. wonden, zonder nog aan den vijand te denken, die aan den overkant op zijn prooi lag te loeren. Dat zou hun dunt komen te staan. Want een >1- tal moffen kropen nu over de brug en stonden plots met mitrailletten in de hand voor onze ont hutste jongens. Handen opklonk het barsch. Ze waren gevangen. Intusschen werd ’t alarm gegeven in de Veerstraat. Seve rinus Straetman 36 jaar en Van Dueren William 31 jaar, en later vader Marechal snelden toe, schietens gereed. Helaas! zij zagen nog juist onze jongens op de brug verschijnen han- j den omhoog.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 2