interneeringen en benoemingen! De Janussen. Over een Duitscher die er geen was! PERVIJZE. Groot Variété-Feest op Zondag 21 Januari e.k. te 2 uur en te 6 uur, te midden van de on een prikkel wezen in hun ziel( DARA. DIKSMUIDE. O. D. KO DE RECHTER. 1 BIJ HECTOR SCHEIRSEN. De Engelschen moeten en maar tot uw spijt, dom gespuis, GEMEENTE NIEUWKAPELLE. Op Dinsdag ,26 December (2e Kerstdag), GROOT BEVRIJ. DINGSBAL met prachtig Jazz-orkest, bij Henri Decoene, Her- berg Het Vliegplein”. Zoo zouden niet met twee, maar met tien gezichten gelijk onzen bijna we- reldberoemden Homme orchestredie nog iederen dag een grooter virtuoos wordt, zij gelogeerd zijn. Die maatjes vertelden vroeger zullen hier nooit komen zijn ze toch gekomen I De heer Pierlot heeft het reeds tot vervelens toe herhaald en wij mogen dus aannemen dat iedereen in de regeering er diep van doordrongen is: wij zijn nog steeds in oorlog! Moeilijk kan dit de reden zijn van de ontwapening van den Weerstand, want men voert toch geen oorlog door een bevel tot demobili satie uit te vaardigen Doch 'dit is niet de eenige onbegrijpelijke daad! Er zetelt in de regeering, als minister van rechtswezen., een zekeren heer Verbaet, zoö wij het goed voor hebben stafhouder van de Ant- werpsche balie, die zijn hooge positie in de gouvernementeele pleeg te danken heeft, zoo heet het, aan zijn hooge competentie in de advocaterij. Hij is dus bij uitstek geschikt om dank zij djn juridische kennis, tegen alle recht in, maar volgens de wet. personen in vrijheid te laten die noodig geïnterneerd zijn. en wij Men heeft gepoogd het O.E. verdacht te maken door o.m. te beweren dat er zich, bij de gekwetste mannen van den Weer stand na de incidentvolle betooging, een DUITSCHER bevond. Deze zgn. Dhitscher had het erg te verduren in de kringen van het attentisme, van Winterhulp, van de diensten van het (door Hitler) GEDEMOBILISEERD leger, in de (vijfde?). kolonne(n) van ’’Standaard-Nieuwsblad”, kortom bij al dezen die nooit iets tegen de Duitschers ondernamen toen onze stra ten. grijs zagen van de ’’knuls”! En die gedurende vier jaar wijselijk ingehouden moffenvreterij werd nu botgevierd op den rug van dezen éénen gekwetsten (en dus ongevaarlijken) Duit scher tot... het bleek dat dezen Duitscher er eigenlijk geen was! Men had hier inderdaad te doen met een te Hamburg geboren POOL, burger van een met België bevrienden en ge allieerden staat, die hier tijdens de bezetting deel uitmaakte van den Weerstand en ijverig werd opgezocht door dezelfde Gestapo, die dezen die weer eens zoo hard en te onpas geroe pen hebben, met rust liet! Welke zedenles moet uit het sprookje getrokken worden? J. V. Wij gelooven dat velen vergeten dat in oorlogstijd :ijn in oorlog! niet’ alleen deze personen moeten geïnter neerd worden die zicli vóór de rechtbank te verrechtvaardigen hebben, maar <x>k al dezen van wie men. redelijker wijze mag aannemen dat zij een gevaar vormen voor de veiligheid van den staat en de troepen of sympathie koesteren voor den vijand. De regeering Pierlot, die den lOn Mei 1940 aan het be wind was, heeft dat heel goed begrepen toen ze in gansch het land personen als Demoen, D'e Lantsheere, Senesael enz., deed aanhouden. Toen het grootste gedeelte van die aangehoudenen, dank zij den toenmaligen Blitz-krieg, terug thuiskwamen heb ben zij het bewijs geleverd dat het in hen gestelde wantrou wen absoluut gewettigd was’. Het zijn doorgaans menschen die in V.N.V., De Vlag, gewapende formaties, enz. tegen hun eigen land en volk hebben gewerkt. Doch wat zien we THANS gebeuren? In de provincie Luik, zooals elders, werden talrijke personen aangehouden en later weer in vrijheid gesteld. De Duitschers gelukken er in. de Bel gische grens in die provincie opnieuw te overschrijden en on middellijk worden het grootste gedeelte van deze vrijgelatenen opnieuw in de doos- gedraaid. Wat bewijst dit? Dat de regee ring zelf geen vertrouwen, heeft in de door minister Verbaet in vrijheid gestelde personen! D'och niet alleen in het domein der interneeringen en vooral der vrijlatingen onderscheidt zich minister Verbaet. Het Brus- selsche blad ”La Dernière Heure” weet ook te vertéllen dat onzen minister van justicie heeft beweerd dat het hem onmo gelijk i.s te beletten dat een firma, die in dienst stond van den gesleurd en naar het een of andere concentratie- of martelkamp gebracht. lederen dag lezen wij artikels over het beruchte Breendonk. Dit is gelukkig voor goed voorbij. Alleen een hui vering b:j het hooren van den naam en de nare herinnering er aan blijft nog over. Maar in Duitschland zelf zuchten nu nog 60.000 van onze landgenooten (terroristen, communisten en al wat ge maar wilt) in dergelijke martelplaatsen. Daar boeten zij nog steeds voor die eene misdaad die ze bedreven hebben, hun vaderland tegen den wil der moffen te hebben gediend. Zullen zij bij hun terugkeer, dezen die bijgedragen hebben tot hun lijden, nog ongestraft zien rondloopen? In zoovele® Offlags en Stalags verblijven nog duizenden, van onze beroepsofficieren en soldaten. Hebben zij iets meer bedre ven dan hun makkers die onmiddellijk naar huis mochten terugkeeren Ook onze arbeiders, in Hitler’s helsche fabrieken, mogen wij niet vergeten, ten minste zij, die geen kans zagen om onder te duiken, of zij, die er tegen hun wil werden tewerkgesteld. Overal werden comités opgericht voor deze ongelukkigen. Het is onze plicht om hen te helpen, in de mate van het moge lijke en wat verkwikking te bezorgen, menschelijke nazi-terreur. Zij moeten ons echter ook een prikkel wezen voor de be straffing van alle oorlogsmisdadigers, zoowel kleine als groote. Het is ”hun” schuld, dat zooveel onschuldige landgenooten in het ’’Rijk des verderfs” kreunen en smachten naar vrijheid. Indien zij geen werkzaam doel gehad hebben in dit gekonkel van moffen, gestapo-beulen, collaborateurs en verraders, dan hebben zij er glimlachend op toegezien en in hun ziel( was geen greintje medelijden te bespeuren! Het mag niet zijn dat ze hun straf ontgaan! Rechtvaardig heid moet geschieden om het lijden en het bloed van onze land genooten. en helden te wreken Laat ons hopen dat onzen heer Burgemeester aan den heer Town-major de lijst heeft gegeven van al die ellendelingen die nu Engelsche soldaten in kwartier hebben en die vroeger de beste vrienden waren van hun lieve, allerliefste moffen. onze verlossers toch weten bij welke Janussen, maar v-nor tion cro'zrontoei «arolivlr ntvzan nu ri:n j ii.i-, i belangrijke bestellingen zou ontvangen van.... HET MINISTE RIE VAN OPENBARE WERKEN!!! Hoe gevoelt zich, beste lezer Steeds volgens hetzelfde blad, dat doorgaans goed is ingelicht, maakt de h. Verbaet zich nog elders insgelijks... verdienstelijk! Zoodra ze uit Londen terug was heeft de voorgaande regee ring Pierlot heel terecht besloten dat alle door de secretarissen- nre»<eraal gedane benoemingen en bevorderingen ongeldig w’aren. De heer Verbaet echter doet zijn uiterste best om een deel dezer ersatz-ambtenaren weer uit te visschen en. hun de plaats te doen innemen van de juristen, die weigerden een plaats te bekomen van de Duitschers en hun handlangers, of van dezen die in Duitschland op de bevrijding wachten! En zouden som mige rechtsgeleerden die te Breendonk of in andere concentra tiekampen gemarteld werden, geen klein voorkeurtje mogen hebben? Het beste ware dat één van hen de plaats inname van den lieer Verbaet die, gezien zijn ’’menschelijke” houding te genover de zwartjes, denkelijk als advocaat veel klanten vóór den Antwerpschen krijgsraad zou te verdedigen krijgen, anders ware ’’ondank ’s werelds loon” We moeten echter teegeven dat de heer Verbaet uiterst tege moetkomend is tegenover de patriotten. Immers, zegt hij, staatsburgerlijke deugden en vaderlandsliefde kunnen ”ook” in aanmerking komen bij benoemingen. Zou onze minister niet beter doen deze beide hoedanigheden vooraf en in hooge mate te eischenNatuurlijk mogen de noodige bekwaamheden ”ook” en zeker niet ontbreken! VolgenS ”Le Soir”, een ander Brusselsch blad, weigert mi nister Verbaet halsstarig criteria vast te stellen in zake eco nomische collaboratie Het land zou er "baat” bij vinden moest den heer Verbaet opnieuw zijn advocatentoga aantrekken! Dan zou. hij in zijn rol blijven bij het redden van de vrijheid en het hoofd van zwarten en gestreepten! Homme orchestre

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 2