Wat nieuws, Jimmy? BRIEVENBUS GROOT BAL. Zuivering. Op Maandag 25 December e.k. (Kerstmis), wordt in de zaal ’’Katholieke Kring” (gewezen Burgon- disch Schild), Woumenstraat te Diksmulde, een GROOT BAL gegeven ten voordeele van de kas van het N.V.I. (Nationale Vereeniging der Invalieden). MERKEM. Keiem. BE zwarte (Ingezonden stukken). Volksmond en het was toch ook ronde was om voor geschikte plaatsen te vinden voor rood-kruis en andere die ook tot de be- - In den loop den 6n Juni j.l. scheepte hij in met zijn kameraden om in gaan in de nabijheid den strijd en Er werd ongemeen hard r.e algemeene inkomprijs is 10 fr. gen van tot heden ongekende hevigheid. Plaatsen, zooals bij voorbeeld Villers-Bocage, werden heelemaal vernield. Er werd het hardst en het langst gestreden om Tilly. Na de gevechten van Tilly, Caen en Falaises, kon een grootscheeps offensief ingezet worden, daar de Engelsche, Kanadeesche en Amerikaansche troepen zich nu beter konden ontplooien. Nu brak, eens te meer, allen georganiseerden üuitschen weerstand e'n het ging nu in vlug tempo naar Amiens, Arras en Rijsel. Niet alleman is heden ten dage waardig den naam van pa triot te dragen. Slechts zij, en dan ook slechts zij alléén, die zich onder de Nazibezetting op een onberispelijke manier ge dragen hebben zijn dien naam waardig! Waarom nu komt er tegen hen, 'die dezen naam nu onverdiend dragen, geen reac tie Of zijn de menschen misschien in een zoo grooten slaap gedompeld? Waarom al die stilzwijgendheid?... het oogenblik van spreken is gekomen. In een der voorgaande nummers van ”De Vrijheidsgalm” heb ik gelezen dat er ook op onze gemeente een locaal O.F. comiteit gesticht werd. Ik weet nu hoegenaamd niet wat die mannen zinnens zijn aan te vangen en nog veel min ligt het in mijn bedoeling hen de les te. spellen. Ik denk en hoop wel dat zij tegenover iedereen zonder uitzondering rechtvaardig zullen han delen. Noch, voor halve noch voor totale zwarten de minste ge nade Onverbiddelijk moet er tegenover hen worden opgetre den. Zoowel op onze eigen gemeente als op alle andere moet er een zuiveringsactie ingezet worden en juist dat willen we eerst en vooral in handen van het O.F. comiteit geven. De zuiveringsactie zal hier zekers niet van een leien dakje loopen, maar willen-is kunnen! Laat ons eens heel eventjes maar een oogslag werpen in de welstellende klasse onzer gemeente Iets dat onmiddellijk in de oogen slaat, is dat groot gebouw in de Westbrouckstraat. Ge weet wel .waar hé! De P.V.B.A. St. Andries brouwerij!... Wie is er daar tot op heden te werk ge steld? Verschillende naarstige werklui, maar benevens die ook nog een paar zwarten en wel Delahaye Isidoor en Bertier Geor ges. De eerste heeft steeds met fierheid het V.N.V. kenteeken op zijn borst laten pralen, terwijl de tweede, eveneens V.N.V.-ër, de wacht gedaan heeft bij de elektrische centrale. En aan zul ke mannen wordt er in de P.V.B.A. St. Andries nog werk ge geven. Zijn dat vaderlandslievende daden Wie moet daarvoor verantwoordelijk gesteld worden? Wie herinnert zich nog die schoone September-Zondagmorgen toen vele huizen met zwarte kruisen versierd waren Velen stonden als paf geslagen wanneer ze op het huis van Dehaene Matnrits een dergelijk kenteeken zagen? Was dat dan ook een Het moest wel zijn.... maar ja, daar schiet me plots -g iets te binnen. Het was toch hij dié met de Duitschers op ■groote schaal kon drinken en schinken... het was toch hij die met de Duitschers kon feestjes houden.... hij die in Mei 1940 met de Duitschers op hen t, diensten... en wanneer werd hij tot kommandant der pompiers benoemd En zijn spitsbroeders-onkels dan Wat daarvan gezegd Twee zijner onkels.... zwarte burgemeesters der bezetting... Neen, Dehaene Omer uit Oostvleteren heeft geen propaganda gevoerd voor het Moffengespuis. Maar wie was het dan die de voortvluchtige jongelingen ten gemeentehuize uitnoodigde om ze daar trachten te doen teekenen voor de Vlaamsche Wacht? Mannen van het O.F., zuiveren a.u.b. Wij deelen mede dat de volgende personen uit de Nationale Strijdersbond werden gezetHuyghebaert Arthur en Ameeuw Maurice, natuurlijk om hun ’’vaderlandsche” houding tijdens de vijandelijke bezetting. Verdere commentaar overbodig.... Overigens werden de lieftallige meisjes met naam Huyghebaert Paula (dochter van Arthur) en. Plyson Yvonne uit het ambt van gemeentebediende gezet, dit om dezelfde houding, als zoo vele onschuldigen. Een zuivering die naar verluidt door de gansche bevolking van de gemeente met vreugde werd begroet. (Vervolg en slot). Na voor de helft te zijn omsingeld gewéést, viel ook de hoofdstad van Mussolini’s imperium, dat daarmede tót het ver leden behoorde. En nu ging het vooruit voor de bevrijding van Tunesië, de laatste Duitsche basis in AfrikaJimmy herinnert zich, en wij met hem onze ’'B.B.C.-souvenirs”, den stormloop tegen de Marethlijn, de formidabele Afrikaansche Maginotlijn, destijds door de Franschen aangelegd om hun koloniaal rijk te beschermen en die door het verraad van de kliek Pétain-Daval thans diende om Frankrijk’s erfvijand zoo lang mogelijk op den bodem van het overzeesche gedeelte van het vaderland te houdenWie herinnert zich niet door de radio te hebben ge hoord hoe Jimmy en zijn makkers een heel eind in de fameuze verdedigingslijn gebroken waren, doch er door een laatsten wanhopigen aanval van de Moffen (zie wat thans aan de Duitsch-Belgische grens gebeurt!) bijna heelemaal werden uit gegooid, om natuurlijk! enkelen tijd later allen vijande- lijken tegenstand te doen ineenstorten en de Mareth-lijn ach ter zich te laten om den opmarsch naar Tunis en de uiteinde lijke overwinning in Afrika verder te zetten! Heel gemakkelijk ging het natuurlijk niet in een land dat zich zo'o goed tot verdediging leent, maar Jimmy en zijn makkers waren van geen klein gerucht vervaard, en vooruit moest het! Na de bloedige gevechten in de vlakte van El Alamein, zou thans een nieuwen, zelfs nog heviger doch korteren strijd komende slag van Wadi-Akarit, die begon op den 33sten verjaardag van Jim my, den 6n April 1943. Slechts drie of vier .dagen duurde het vooraleer ook hier het Afrika-Korps zijn ’’heil” in de vlucht inoest zoeken, doch het was er hard aan toegegaan en langs beide zijden waren gevoelige verliezen te betreuren. Laat ons niet vergeten hoe de medestrijders van Jimmy bij Wadi-Akarit voor onze vrijheid gevallen zijnEn zoo zetten onze Tommies hun reisje verder in Tunesië. Het was echter niet noodig een ’’trip” tot Tunis zelf te maken! Toen de éénheid van Jimmy Enfidaville binnen trok, kwamen andere bondgenooten in de hoofdstad aan. Onze held moest zich dus vergenoegen er een twintigtal km. vandaan te blijven, wat niet belette dat hij toch zeker het zijne voor de bevrijding van de stad had bijgedragenTerwijl de Amerikanen nu de laatste Duitsche verschansing, kaap .Bon, van Moffen zuiver den, oordeelde het geallieerd opperbevel dat Jimmy recht had <p een klein beetje rust! Hij stoomde genoegelijk met den trein ”den weg terug” van Enfidaville tot Alexandrië, t.t.z. 0000 mijl, wat een idee geeft van de loopcapaciteiten van de Moffrikanen! Hij bracht een kort verlof door te Kaïro en dan ging het per boot terug van Alexandrië naar Tripoli, waar Jimmy een week in een kamp doorbracht, vooraleer in te schepen voor Sicilië, waar hij landde te Avolla, bij Syracusa, rond den 10" Juli 1943, Zooals gewoonlijk had de landing plaats langs de kust, niet in een haven. De stad en de haven van Syracusa vielen in de handen van de Britten, waarna een harde strijd geleverd werd in de vlakte van Catania, tegen de Duitschers en Italianen. In het midden van het eiland is er slechts één rivier. Er ligt een strategisch zeer belangrijke brug, daarom wordt dezen slag ge noemdthe battle of Primisol-bridge (de slag van de Primisol- brug)De strijd aldaar had een zekere gelijkenis met dezen voor de brug van Nijmegen. Er werd verder gevochten in de schaduw van den alom bekenden vulkaan Etna. De Siciliaan- sche veldtocht eindigde bij de straat van Messina. Terwijl veel soldaten van Jimmy’s legerkorps toen in Italië zelf verder streden, werd hij tamelijk vroeg, met het oog op de invasie, teruggeroepen naar Engeland. Van November 1943 tot Juni 194! volgde nu voor dezen sol daat uit het beste leger van de wereld, dat in drie werelddeelen had gestreden met hét gekende succes, een stevige training, als voorbereiding voor wat Jimmy noemt: the greatst battle of the war (de grootste veldslag van den oorlog), die u 'Tijding van ons geliefd vaderland moest leiden, van - - - het schiereiland Contentin aan land te van Cherbourg. Hij nam deel aan den strijd en de verovering van de groote Fransche havenstad. E_ 1 o gevochtenvan straat tot straat en van veld tot veldVeel bur gers vonden natuurlijk den dood bij dergelijke schermutselin-

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 3