MERKEM. Krijgsraad te Brugge. Pervijze. Oostvleteren. Melkerij St. Catherine. Wraakroepend. r zij van geen verraders weten». DARA. F. W. wonende om wat meer op blijveto.. Voor deze gemeente en voor de nabijliggende gemeenten wordt er een afgvaardigde gevraagd, welke regelmatig nieuws wilt inzenden over de voorbije bezetting en ook over de heden- daagsehe toestanden. Fr is stof genoeg, een beetje goeden wil en we zijn er bovenop. De noodige inlichtingen kunnen bekomen worden op het Regionaal Comité te Diksmwide of bij de afgevaardigden voor T|-rs en Propaganda. Ook nog aan het volgend adres: Denys Adhemar. Westbrouckstraat, 65 te Merkem. Dank bij voorbaat. Wij ontvingen een brief van den heer advocaat Verhoustraete, uit Brugge, over het geval Bouciquédaarover toekomende week. Vandaar trokken onze bondgenooten België binnen. De Zon dag avond 3n September snorden ze» in vliegende vaart door Brussel. En daarna naar Nederland, waar Jmmy deelnam aan een ander big battle, de gevechten om Nijmegen, vanwaar hij naar België is gekomen om uit te rusten. Toen wij hem over allerlei zaken onderhielden, zegde ons Jimmy o.m. dat de En- gelschen in Italië, vooral in Sicilië, ontvangen werden als bij bondgenooten Hij sprak met lof over de bevolking van Frank rijk, Nederland en België, maar die van ons land for ever! Het doet goed aan het hart wanneer zelfs kinderen ’s morgens roe pen goeie morgen, Tommy We mogen niet laten te eindigen met te zeggen dat Jimmy uiting gaf van zijn groote bewondering voor den weerstand in alle Europeesche landen, die in zeer moeilijke omstandigheden een buitengewone en kostbare hulp aan de geallieerde troepen bracht. Wij bedankten onzen sympathieken soldaat voor zijn welwillendheid en ai hetgene hij en zijn makkers voor ons had den gedaan en wij wenschten hem het beste voor de toekomst, iets waarmede iedereen het wel zal eens zijn. Een vermaaningsken doet nooit kwaad, zegt het spreekwoord: en waarlijk, onze landbouwers hebben reeds hun rekening ont vangen, maar... enkel tot 1 November. Waar blijft het overige? Reeds zijn 14 dagen verloopen en nog zien wij dienzelfden bestuurder; laat ons hopen dat het niet lang'meer duren zal... en dat het vervangen van bedoelden persoon het zijne zal bij brengen tot het opvoeren van de tegenwoordige melklevering. Is het waar dat... een zekere juffer Peel tegenwoordig haar geld verdient in een Engelsche kantien? Wat voert zij daar wel uit? Zij die gedurende de bezetting, AL de hieltjes van onze bezetters heeft gelikt, zij die nog niet kon nalaten na een kaakslag te hebben ontvangen, den Hitlergroet te brengen; ten andere is zij vrijwillig naar Duitschland gaan arbeiden. Is het ook waar dat... juffer Vanbezien eveneens werkzaam in een Engelsche inrichting te Oostende is? Zij was. vrijwillig hare diensten voor de groote overwinning van het Duitsche rijk gaan aanbieden en is er eenigen. tijd werkzaam geweest. Ver ders was het tweetal, bij al de vergaderingen van V.N.V. en Duitsche kinos tijdens hun verblijf hier aanwezig en als men nu bedenkt, waar zij nu werkzaam zijn, steekt het effenaf de oogen uit. Hebben zij soms dubbel verdiensten? Ware het niet geraadzaam de bevoegde overheden daar over in te lichten? Zijn zulke elementen niet schadelijk in Britsche middens In hun plaats passen meisjes die zich gedurende de bezetting be- lioorlijk hebben gedragen, die afkeer betoonden voor de Mof fen en die zoodoende, geen gevaar ppleveren voor de veiligheid. Onze Dietsche meisjes zijn terug thuis... in voorloopige vrij heid. Wat was die thuiskomst zoet, zou het blijven duren Voor het jongste schaap, gunnen wij het haar. Zij was uit den schaapstal verdreven met een loenschen trek, om zoodoende Verantwoordelijke Uitgever F. WILLEMYNS namens O.F. Diksmuide (Pers en Propaganda). schurftige schaap te redden. Laura was» immers houdster haar diploma, als onderwijzeres, en die moest ten prijze alles gered worden. Maar het maneuver lukte niet en ook 1.. -- --1 vervoegen. student,' geboren te Brugge, den 16 Juni 1922 en wonende te St. Michiels, Torhoutstraat, 65. i Zelfde misdrijfde doodstraf. Calleeuw Leon-Frans, bediende, wonende te Brugge, Röntsaert- straat', 156, en er geboren den 20 April 1922. Zelfde misdrijfde doodstraf. Voor eenigen tijd deed het gerucht de ronde alsdat er ver schillende oorlogsprofiteurs zouden de doos ingedraaid worden, en wat hebben we tot op heden daarvan zien in huis komen Hoegenaamd niets Eemge dagen hebben de op zwarte markt handel drijvende handelaars hun ooren laten hangen.' Natuurlijk, ze zaten met den schrik op het lijf, omdat ze dachten ergens geïnterneerd te worden. Dit had dan ook maar redelijk geweest! Spijtig genoeg loepen die mannen nü terug met den kop in de lucht en of ze lachen! Eerst hun zakken vullen met de moffen, dan hun geld indragen, en nu terug hun zakken vullen met de Is het niet wraakroepend dat we dergelijke toestanden moe ten zien gebeuren? Maar wees gerust, oorlogswoekeraars van die slag, we kennen U en. met uw daden zullen we weleens re kening houden. Niet alleen de kleine misdadigers, maar ook de groote zullen of mogen hun verdiende straf niet ontloopen. Om aan te toonen hoe sommige woekeraars onder de bezet- t'.ng de puntjes op de i’s wilden zetten zal ik eens een klein gevalletje aan het licht brengen. Het gebeurde, als ik het goed voor heb, in het jaar 1943. Fen landbouwerszoon stapte een winkel binnen om zijn eenig rantsoen margarine af te halen. Hoeveel dit rantsoen nu in grammen moest wegen, verandert niets ter zake. In alle geval, hij vertrok met zijn rantsoen, maar wat gebeurde er nu? Heel eenvoudig, bij zijn thuiskomst vond hij er niets beter op dan het te wegen en het was een feit, het woog enkele, lees wel, ENKELE grammen te weinigHij had geen tijd te verliezen, sprong op zijn vélo en terug naar den winkel om die mis schien enkele grammen te eischen. A.ü.b.Rn dat dan voor een landbouwerszoon, waar de boter regelmatig weggehaald werd door deti hier goed bekenden "boterbaard”Die zenden nu durven beweren dat ze niet ge woekerd hebben! Hoelang is het geleden dat de geladen auto’s van het hof wegreden, gebruik makende van de duisternis? Huizen koopen, ja, dat was troef, maar boter, tarwe en an dere voedingswarenniets te krijgen 1 Zijn dit echte vaderlan ders? Veel hebben er aan deze kwaal geleden, en veel zijn er nog niet van genezen. Ieder zijn beurtTot de naaste week! DERDE LIJST. Bultez Leon-Herman, zonder beroep, geboren te Brugge, den 7 Januari 1924 en wonende te St. Andries, Sjatielaan, 10. 1) Als Belg, door het wetens vervullen voor den vijand van taken van strijd, vervoer, werk of bewaking die normaal op de vijandelijke legers of hun diensten rusten, de wapens te hebben opgenomen tegen België of tegen de bondgenooten van België, namelijk door op te treden als lid van de S.S. 2) Een propaganda gericht te hebben tegen den weerstand tegen den vijand of diens bondgenooten of strekkende tot het wetens dienen in oorlogstijd van 's vijands politiek of oogmer ken. Veroordeeld tot de doodstraf. Gaethofs Victor-Jozef, gepensionneerde, geboren te Lummen, den 31 Mei 1883 en wonende te Brugge, Zandstraat 54d. Zelfde misdrijfde doodstraf. Hilderson Oscar-Camille, meubelmaker, geboren te Brugge, den 15 April 1903, en wonende te Assebroek, Generaal Leman- laan, 104. Zelfde misdrijfde doodstraf. Callewaert Albrecht-Florimond, het van van zij mocht als leidster haar trawanten vervoegen. Zij is dus terug. Welke aangename herinneringen gingen niet gepaard bij het betreden van haar huisdrempel Waar is den tijd dat die lieve onderofficiertjes U liefkozen mochten en dat U vrij arm in arm cefenlessen ging geven in het bijzijn van onze verdrukkers Wat was dien tijd dan schoon en welke schoone toekomst droomdet gij niet? Alles verloren!... Voor zulke onderwijzeres is geen plaats meer in België, in Duitsch land, daar misschien, maar daar ook in hun eigen land, willen BEKENDMAKING. Er wordt bekend gemaakt aan eén zekere Paula haar tong te letten wil zij van verder onheil gespaard Handen af van den Weerstand.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 4