■■KK Generaal Erskine tot het Belgische Volk DE VRIJHEIDSGALM. Alles bij elkaar genomen mogen wij dus jubelen over de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar en •er de voorboden inzien van een totale Duitsche ne derlaag in 1945 en mogelijks ook van die van Japan, dat insgelijks, alhoewel minder zwaar, zeer hard werd getroffen in het voorbije jaar. Deze pronostiek is tevens onzen nieuwjaarswensch voor onze zeer talrijke lieve lezeressen en besite lezers. In bijko mende orde wenschen wij hen een rechtvaardige, maar onverbiddelijke bestraffing van alle landver raders, een totale zuivering en een welvarend België, •alleen moge lijk wanneer voorgaande wenschen in gewilligd worden. Aan ons leger wenschen we prach tige successen, onze militaire tradities waardig. Aan het O.F. in het bijzonder en aan alle weerstands- groepen zonder onderscheid in het algemeen wen schen wij veel bijval en erkenning van hun rechten. Moge het Solidariteitsfonds veel geld innen ten ein de veel goed te kunnen doen! Voor al onze landge- nooten hopen wij op een spoedigen terugkeer van al onze duurbare afwezigen! Vergeten we bij de jaarwisseling dezen niet die in 1944 of vroeger voor land, volk en democratische instellingen hun leven gaven! En laten wij ons le ven spiegelen aan hun offervaardig leven en' hun roemrijken dood! Maar laten wij vooral het noodige doen, hand in hand, opdat hun daad niet nutteloos zou geweest zijn. Dat ieder Belg onze nationale leus steeds getrouw blijve: eendracht maakt macht! Dat is den wensch en zoo zal ijveren ons blad, UW blad loren heeft. Heefl; hij aan een mirakel geloofd? Heeft hij gedacht dat een voordeelige Blitz-Krieg, tweede editie, nog gedeeltelijk mogelijk was? Zou hij dan, ni&; aan een overwinning, maar aan een mo- gelijken vrede met voorwaarden gedacht hebben? Maar hoe het ook weze, wij denken dat een bevoegd heid op strategisch gebied, zooals von Runstedt er ongetwijfeld een is, thans reeds zal hebben ingezien dat het offensief vroeg of laat tot een katastroof zal uitgroeien voor dezen die he1; hebben ingezet en dat het militaire potentieel van Duitschland er vroeger zal door gelikwideerd zijn dan dit anders het geval ware geweest, von Runstedt heeft het oude princiep toegepast, dat zegt dat den aanval de beste verdedi ging is. Wij geven het grif toe, doch wij voegen er bij dat; het op gebied van materiaal een geweldige krachtinspanning vergt van de industrie die het aanvallende leger moet voeden, want in den moder nen moorddadigen oorlog gaat het minder om hë(t veroverde of prijsgegeven gebied dan om het ver nielde en eventueel moeilijk te recupereeren oorlogs materiaal. En wij denken dat onzen vijand nu min dan ooit met zijn nog sterke, doch ontegenspreke- hjk betrekkelijk vlug afnemende krachten, mag woekeren. We mogen dus eerder tevreden zijn over het ontketenen en den afloop van het Runscedt- offensief, met deze beperking dat we er onze spijt over uitdrukken dat weer onschuldige Belgen het kind van de rekening zijn en dat ons land eens te meer zijn naam van slagveld van Europa eer aan doet! 7-* VOLLEDIG VERTROUWEN IN DEN EINDUITSLAG. leverd. Wij moeten BEKENDMAKING VOOR DIKSMUIDE EN OMLIGGENDE. In de zaal ’’Katholieke Kring”, Woumenstraat te Diksmuide, is op Kerstdag, een donkerbruine overjas pardessus) met band in den rug, ontvreemd geworden. Voor wie eenige inlichtingen kan verschaffen die zouden lei den tot het terugbezorgen van bedoeld kleedingstuk, is een goede belooning uitgeloofd. I Voor alle inlichtingen schrijven ten bureele van dit blad. Bij gelegenheid van Kerstmis heeft generaal Erskine een boodschap tot het Belgisch volk gericht. Na zijn dank te hebben betuigd aan al dezen, die de Geallieer den in België doelmatig geholpen hebben, vervolgde de gene raal „Ik zal, als gij er in toestemt, enkele woorden zeggen over den oorlog” over onzen oorlog tegen de Duitschers en de Japanners. Belangrijke veldslagen werden gedurende de jongste weken geleverd. E'e Belgische havens werden geopend en hun hoofd zakelijk gebruik speelt thans een zeer belangrijke rol in den oorlóg in West-Eurppa. Dat zijn uw havens en het is op uw kunde, op uw arbeid dat ruim beroep wordt gedaan. Groote veldslagen werden tijdens de jongste weken geleverd op het front dat zich uitstrekt van Nederland tot Zwitserland. Amper zes maanden geleden hadden wij nog geen vasten voet im Europa en heel het vasteland zuichte onder het juk van den verdrukker. Vandaag is de bevrijding van Europa zeer ver ge vorderd. Het is niet verwonderlijk, en men dient zich niet on gerust te maken indien de Duitschers krachtdadig terugslaan. Wij zijn hier gekomen om de Duitschers te bevechten en wij zullen ze bevechten, en verslaan. Ik heb een volstrekt vertrou wen in den afloop van den slag, die thans in België wordt ge leverd. Wij moeten allen vert:- ~i~"J- J,‘ vechten en in hun aanvoeders. beschamen». Generaal Erskine wees op de krachtige hulp, die België aan le Geallieerden kan bieden en zeide onder meer België is er toe geroepen een steeds belangrijker rol te spe len op het slagveld, in de fabrieken, in de mijnen, in de werk plaatsen, in de havens, op het spoor en op de kanalen; op duizenden andere manieren nog verleent het Belgische volk aan de Geallieerden een zeer kostbare hulp. Het is nog geen vier maanden geleden, dat de Duitschers uit uw hoofdstad werden verjaagd en reeds hebt gij aanzienlijk de macht der geallieerde inspanningen in West-Europa verhoogd. Gij moogt fier zijn over hetgeen gij hebt gedaan. Doch de oorlog is niet gedaan. Niemand mag den om vang onderschatten van het vraagstuk dat zich steeds voor ons stelt. Wij hebben te doen met een fanatieken vijand, geterroriseerd door zijn leiders, die zelf doodelijk verschrikt zijn voor de wereldgevolgen van hun eigen wandaden. Alles wijst er op dat de Duitschers tot hun volledige vernieti ging wenschen te vechten en indien dit werkelijk hun wensch is zullen zij niet ontgoocheld worden. Hiervoor moeten wij de zwaarste faze van den oorlog voorbereiden. België bevindt zich op den weg naar de overwinning in het Westen, en dit land is ook evenwel niet voor de overwinning de voornaamsten weg voor den wederopbouw van noordwest Europa. Ik leg hier de weloverwogen verklaring af, dat de wederopbouw op een groote schaal, van België en van Europa niet gelijktijdig kan gebeuren met den oorlog welken wij voeren Indien ik u dit zeg, is dit omdat ik van oordeel ben, dat het noodlottig zou zijn u in de meening te laten, dat de wereld- hulpbronnen voldoende zijn om gelijktijdig oorlog te voeren en te voorzien in voedingsprodukten en noodzakelijke grondstoffen voor de nijverheid. De generaal eindigde zijn betoog met een dankwoord voor de hartelijke gastvrijheid die het Belgisch volk zoo mild aan de geallieerde strijdkrachten blijft bieden. allen vertrouwen stellen in degenen, die Zij zullen dat vertrouwen niet

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 2