Pervijze. Waarom MERKEM. SH 3 op het propagandafeest, ADI. Verantwoordelijke Uitgever F.WILLEMYNS namens O.F. Diksmuide (Pers en Propaganda). ....Moest het vervolg van de vorige gemeenteraadszitting ge heim gehouden worden Mogen de ingezetenen onzer gemeente niet weten, wat er door l wordt REKENING GEHOUDEN Bij het lezen onzer „VRIJHEIDSGALM” verleden Zondag stonden we niet weinig verbaasd te zien, dat een lezer naar de pen gegrepen had om bij middel van de pers tot ons een oproep te doen. Ja beste, «Volksmond» we danken u ten zeerste voor uw artikel, en bij de zuiveringsactie zullen we van het gevraagde zekers rekening houden. Het doet ons werkelijk aangenaam te mogen vaststellen dat er in onze gemeente nog goede patriotten wonen, die op het gepaste oogenblik niet zullen achteruit wij ken. Dergelijke hulp is bij ons steeds welkom. Het lokaal O.F. comiteit. sturen gesteund? Wij gelooven het niet. Waarom moet er toch zoo gekonkeld worden schuldig of hij is het nietzoo Waarom Mogen onze kiezers dan niet weten wat daar al gekonkeld wordt Welke maneuvers men er al gebruikt om schuldigen te verontschuldigen Was het misschien om de wijsgemaakte blauwe bloempjes te verduiken Maar het manceuver lukt niet. Wij raden wat daar j.o al werd besproken. Ons volkje moet de waarheid weten. Geen doekjes omwinden, recht door zee, eerst en vooral Belg zijn en dan als men het wil,, politieker! Wat kost het moeite, heeren raadsleden, uw oordeel te vellen over een zaak die zoo klaar is als pompwater Maar deze waar heid wilt u niet inzien. De door den heer Gouverneur gevraagde inlichtingen worden door het meerendeel van het Schepencollege misverstaan. Br waren nochthans maar vier lijnen! Er wordt U gevraagd of gij er bezwaren tegen hebt, den Heer Lemahieu te schorsenen dan waarom al dat gekonkel, een maand uitstelwat zal den Heer Gouverneur met u lachen en beschuldigde ook. Wij denken dat velen op deze manier zouden willen geschorst werden, als er op het einde van de maand maar een check in gébracht wordt! Het ware voor velen een droom, betaald te werden zonder arbeid te leveren! Werden de gezinnen van gedeporteerden tijdens de bezetting ook door de gemeentebe- Een man is bij niet schuldig is moet de schorsing opgeheven worden, zoo hij schuldig is moet hij boeten. Gij als gemeenteraadsleden moet de bekwaamheid bezitten uw óórdeel te vellen. Gij hebt u laten beliegen en nog hebt gij den moed niet te reageerenhet is laag van U Zij die tege> woordig waren op het propagandafeest, weten wat hij misdaan heeft en toch wilden zij niet ingrijpen, tegen over dit bedrog. Waarom De voorzitter van den gemeenteraad weet even goed als wij dat bedoelde persoon zich niet heeft aangegeven als V.N.V.-ër! Volgens aan plakbrief waren zij verplicht dit te doen, hij heeft dit niet gedaan! ”De Nationaal Socialist” heeft hij niet verkocht, zegt hij, hoewel hij er te koop heeft aangeboden, iedereen weet het, dus gij ook. Neemt eene Belgische houding en toon dat ge karakter be zit 1 Teekent niet al wat U voorgeschoteld wordt en doet recht geschieden waar recht geëischt wordt. Zoo kunt gij het uwe bijbrengen tot eene algeheele zuivering. wordt dat U als verantwoordelijk hoofd der gemeente de wan daden die gebeurd zijn, niet 'hebt verhinderd, dat er zooveel tranen zijn gevloeid en zooveel leed over ons volk is gebracht. Wij vragen U om rechtvaardigheid, opdat U zich niet zoudt laten beinylpeden door een ’’Kliek” dl- L™-1- d-Li maar jn geweten zoudt handelen. Vrouwen staan zonder inko men gezien de gevangenneming van de man, ze zullen door de gemeente moeten ondersteund worden kinderen lijden 1 koude, honger.... Mijnheer de Burgemeester, in mam der menschelijkheid, in naatn der rechtvaardigheid, in naam der Woumenaars zelf, vragen wij U om bevrijding en verlossing voor onze mannen uit de gevangenissen, voor onze vrouwen uit de ellende, voor onze kinderen uit het verdriet en honger. Veel kan misschien nog wat worden goed gemaakt het i» de eenige kans, de laatste kans U nog aangeboden. Neem ze te baat voor het heil der talrijke ongelukkigen en ook voor uw heil. Een vlaamsche moeder. NOTA: Deze Vlaamsche (lees: Duitsche) moederheeft -—o—- vergeten te naamteekenen. Zij moet nochtans geen schrik hun vertegenwoordigers op hun zittingen besproken hebben, de Gestapo is weg en voor goed! weg, wat ook op ze ker oogenblik de illusies van de zwartjes zijn geweest. Zij heeft pok vergeten hoeveel van onze jongens nog zuchten in de kerkers van Duitschland, hoeveel tranen hier gevloeid hebben, hoeveel koude hier geleden werd en wordt, hoeveel’ honger onze kinderen geleden hebben door de schuld van de Moffen en ook door de schuld van dezen die met het Moffengespuis hebben samengewerkt. Waarom deze vrouw( naar den heer burgemeester schrijft, is ons een raadsel. Dat ze zich tot de rechterlijke overheden wendt, de zwartjes mogen er niet over klagen. Lang vóór den oorlog zegde ons een thans vrijgelaten zwarte, na 1940 lid van DE VLAG, dat hij moest lachen met België, omdat het een land was niet waardig te bestaan, want, zoo zegde hij, ”wij zeg gen in het openbaar dat wij tegen. België en het regiem zijn en TOCH genieten wij van alle democratische vrijheden en van even veel rechten als de GOEDE Belgenmoesten wij de MACHT IN HANDEN HEBBEN, U ZGUDT, HET ZOO GOED NIET HEBBEN .MET ONS”. Wij vinden niets uit! Wat de zoogenaamde mishandelingen betreft, die bestaan waarschijnlijk in het toelaten tot het geven van pakjesZou dë Vlaamsche (ai!) moeder niet eens willen lezen wat ONZE jon gens, verklikt door dezelfde zwarten, te Breendonk hebben ge leden door toedoen van de Duitschers en van de zwarten die er de gevangenen moesten bewaken ennog erger waren dan hun meesters (zie: ”De Hel van Breendonk” door Frans Fischer, gewezen dwangarbeider in dit gruwelkamp)Wat de personen betreft in den brief aangehaald, wij zullen geen polemiek l>e- ginnen over een doode vrouw, ten ware sommige zwarten dit Zouden wenschen en dan onder hun verantwoordelijkheid. We kunnen hen de verzekering geven dat het ten andere niet in hun voordeel zou afloopen. Moesten wij de ersatz-Vlaamsche vrouw zijn, dan zouden vrij er ook Desplenter buiten laten. Of was hij soms een goed patriot? Pp wegens landverraad geïnternerde personen hebben niets te zien met politieke ge vangenen. Politieke gevangenen zijn, in de dictatoriaale landen, slachtoffers van het dwangregiem en gevangen gezet, niet om dat zij hun land hebben verraden, maar omdat zij er een an dere opine pp nahouden dan de machthebbers van den dag eh omdat zij strijden voor de vrijheid en de waardigheid van den mensch. Onze zwartjes echter, werden den bak ingedraaid om dat ze hun vaderland hebben, verraden, bun medemenschen verklikt, de rechtvaardige wetten van hun land verkracht, de vrijheidvan hun medeburgers hebben willen vernietigen met behulp van de bloedvijand van hun eigen volk en land! Onze zwartjes, en Desplenter niet het minst, zijn misdadi gers van gewoon recht en in den hoogsten graadZij kunnen dus geen aanspraak maken op de kleinste verzachtende om standigheid, Wat de kinderen van de zwartjes betreft, wij heb- medelijden met hen en in hun eigen belang moeten ze onttrokken worden aan den invloed dien ze gedurende ja ren hebben ondergaan. De volwassen gezinsleden van de geïnter neerden zijn doorgaans geen haar beter en moeten dus met rti- gezien worden. In het tegenovergesteld geval kunnen zij het ge makkelijk bewijzen. Het ware misschien wel interessant moes ten de controlediensten eens een kijkje nemen m de huizen van sommigen dezer „ongelukkigen”. In veel gevallen zouden er interessante vaststellingen gedaan worden' Ten andere, dé familieleden van S.S.-lui en andere uniformratten hebben lang genoeg dubbel rantsoen ontvangen, terwijl de ondergedokeneu maar den riem mochten toehalen, nietwaar Herr ex-ersatz-Bürgermeister Desplenter, die er als de kippen, bij was om de door de Duitsche bloedhonden opge zochte jongens hun rantsoenzegels af te nemen En nu zou men voor zulk een kerel de koord yan het medelijden bespelen! Wij, 'Kliek” die haat zaait en tweedracht houden ons medegevoelen voor de tienduizenden die in het I land van den glimlach, zoo noemden wij toch Duitschland met I galgenhumor, op de bevrijding wachtenWij zullen de Mof- sche moeder nog een goeden raad geven: noch een schijnhei ligen oproep tot medelijden, noch bedreigingen kunnen oils een zier schelen. En die bedreigingen zouden wij er maar uitlaten,, want ook ons geduld heeft grenzen!

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1944 | | pagina 4