De Vrijheidsgalm 2e JAAR. Nr. 1. PRIJS ÉÉN FRANK ZONDAG 7 JANUARI 1945. Orgaan van het O.F. Vijandelijke goederen! nog wat! en Zeer goed. ten JACQUES VLAEMYNCK.. Pierloterijen Regionaal Comité Diksmuide WEEKBLAD waar dus gemakkelijk aan sabotage kan gedaan worden. Vooraleer van de goede boeren stipte leve- ringen te eischen, zou men beter doen van de slech ten ALLES op te eischen. Ze werden genoeg bevoor- deeligd toen de Moffen hier nog waren! Zuivering van de nationale economie is zeker zoo belangrijk als die van de administratieve kaders. Dat men hier weer niet kome aandrijven met de mocratische rechten. Wie zijn leven lang de demo cratie bestreden heeft mag op dergelijke rechten geen aanspraak maken. Onze democratie zal slechts dan een ware democratie zijn, wanneer ze dit prin ciep aanneemt. De goederen van onderdanen van vijandigee sjta- worden onder sekwester gesteld. -Doch, het ware een fout tot heden wordt ze, leen andere, begaan zich stipt aan de letter van dit voorschrift te houden. z>egc een oude spreuk niet: de geest maak; levend en de letter doodt! Er leven inderdaad sinds jaren in Eelgië Duitsche onderdanen, slachtoffers van het Hitlerregiem, waarvan sommigen zich zelfs tijdens de bezetting in den strijd tegen het nazimonster hebben onderscheiden. En zonder afstand te doen van de voorzichtigheid die in dergelijke gevallen- en vooral waar het Duitschers geldt! - steeds geboden wordt, deraken wij dat het ten uiterste onrechtvaardig zou zijn deze menschen op denzelfden voet te behande len als onze werkelijke vijanden. Langs een anderen kant zijn er in ons land Belgen (of burgers van een geallieerd land) die zich als vijanden van hun eigen land en volk hebben ontpopt. Niemand zal ontken nen dat wij deze personen niet meer als landgenoo- ten kunnen aanzien, noch als bondgenoocen, maar wel als aartsvijanden van eigen land en volk, veel meer dan een Duitsch soldaat, die ons bekampt met de wapens in de hand. Niet naar de letcer, maar naar den geest van het besluit in kwestie, zouden de goe deren van deze personen moeten onder sekwester ge- aseld worden. Inderdaad, zij ook dragen schuld, meer nog dan den Mof van geboorte, in ai de rampen die ons zwaar beproefd volk hebben getroffen. Zij ook dus moeten helpen de schade en de rampen vergoeden die zij hebben helpen veroorzaken. Doch wij zien tot heden het tegenovergestelde gebeuren. De zwartjes, die er doorgaans warmpjes inzitten, door het feit dat zij het gemakkelijker hadden dan de anderen om tijdens den oorlog geld te verdienen en ook omdat de werkende klas doorgaans beter dan de begoederden aan het verraad heeft weerstaan, genieten nu van al de voordeelen die geld kan bieden in de tijden die we thans beleven. Wij hebben nog niet gehoord dat minister Gutt heb inzicht heeft minder uit te keeren aan de zwarten dan aan de goede patriotten. Zij kunnen dus nog steeds een zekeren druk uitoefenen op personen die geld van doen hebben, op pachters, schuldenaars, enz. En zij laten het niet, integendeel! Dat men dus niet lan ger drale hun goederen aan te slaan en dat men er de schadevergoeding der goeden van betale! Nog iets anders: gedurende de bezetting werden de zwarten op alle manieren bevoordeeligd. Som migen zegden zelfs op de rechtbank dat ze lid gewor den waren van V.N.V. of Vlag om groothandelaar te worden of iets dergelijks. Wij eischen dus terecht dat de ex-leden van dergelijke vereenigingen het verbod zouden moeten krijgen om nog het beroep van han delaar of landbouwer ui; te oefenen, vooral daar het hier bezigheden geldt die van het hoogste be lang zijn voor de voortzetting van den oorlog en en dóórgaans veel De niet een X gemerkte artikels zijn bijdragen die verleden.' week of vroeger luidden moeten verschijnen. (1) Thans werd Léon D'eclercq in vrijheid gesteld NA veel anderen, die werkelijk schuldig zijn.... c~ i ’’kluiten” hebben! (Wordt voortgezet) ZOU logisch te zijn, opnieuw den \Veerstand stellen dat de ontwapening om een heel°andere °reden werd be volen. En dan versvachten wij dat de regeering ons eerlijk bekenne waarom. De nieuwe inval van de Euitschers in België grijpt plaats in een streek waar tijdens de bezetting veel maquisards en refrac- tairs, leden van den Weerstand, hun schuilplaatsen hadden. Deze mannen kennen, elk voor zijn sector, heel goed de streek en vooral de menschen die er wonen! Wanneer men nu weet dat de Duitschers gebruik maken van parachutisten in burger pak of in uniform van geallieerde soldaten, dan beseft men gemakkelijk het belang van de vijfde kolonne voor den vijand en dus tevens voor ons het belang verbonden aan het gebruik van personen die beter dan wie ook weten waar de schuilplaat sen der parachutisten het meest kans hebben zich te bevinden en waar de .vijfde kolonnisten moeten gezocht woiden. De regeering doet de ééne oproep na den andere tot het volk om deel te nemen aan de gemeenschappelijke actie tegen den vijand, doch moest ze zelf de oorlogsactie willen saboteeren dan zou ze niet anders moeten te werk gaan dan ze nu doet. Ieder vrijgelaten zwarte is een soldaat aan den vijand ge schonken. Wij hebben het ontstaan van de raadgevende com missies toegejuicht omdat ze, zoo dachten wij, het noodige zou den doen om slachtoffers van vergissing of persoonlijken wrok vrij te laten. Daar schijnt het echter minder om te doen te zijn, zie zaak Declercq, Keiem, die blijft aansleepen, niettegenstaan de het hier om een ECHTE onschuldige gaat, die door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden schuldig SCHEEN en wiens aanhoudingsmandaat ter goeder trouw werd getee- kend door de betrokken1 overheden. Een zeer kort onderzoek zou onmiddellijk de onschuld van den betrokken persoon aan het licht brengen, .doch men verkiest zaken te laten voorgaan van kerels van wie men bij voorbaat weet dat ze, afgezien van iets anders, '100% Duitschgezind waren.(1) En deze zwartjes worden toch .gelost! Zelfs gfewezen celleiders! Daarom juist, hadden wij in een vorig artikel voorgesteld eerst de gevallen te onderzoeken van geïnterneerden die nimmer van Ten einde aan de ontwapening van den Weerstand een schijn van verrechtvaardiging te geven, beweerde den heer (Pierlot verleden maand dat het land heelemaal bevrijd >was en dat den Weerstand dus geen reden van bestaan meer had. Nu de moffen opnieuw een klein gedeelte van België bezetten, de heer Pierlot dus, om 1 moeten bewapenen. Zoo niet zijn wij gerechtigd te verouder-

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 1