Pervijze. Eesen. PRACHTIG BAL Keiem. Wat zien en hooren wij? tn wat nieuws uit Nieuwkapeile? O. N. DARA. J CRACK. gedwon- alle dagen zoovéél moffenjuffertjes en naziheertjes lijks zien, het is een over len doen persoon (1) Volgens onzen medewerker Dana zouden de burgemees ters verantwoordelijk zijn voor de losgelatenen. Wij denken! dat dit een vergissing is. (Nota van de Redactie). i ren tieren? Welk schoon compliment! Aan wie is dan de schuld? Ons antwoord luidt: Neemt een voorbeeld aan Reningeü! Wij doen beroep op ’’pintjedrinken of boerendruppeltje” dat hij voortaan beter zou doen den burgemeester van de gemeente met rust te laten, daar hij ook niet te wit is. GEMEENTE EESEN, OP ZONDAG 7 JANUARI 1945, in de café ”E'e Kroon”, bij O. Mackelbergh, gegeven door het O.F Eesen ten voordeele van het Solidariteitsfonds. Begin om 4 uur. - Ingang: 10 fr. Aan al onze getrouwe lezers en lezeressen onze beste nieuw jaar- en vredewenschen voor 1945. Tot heden toe mag men fier zijn op de gemeente waar we kelijks in totaal ruim 125 nummers van ’’De Vrijheidsgalm” verkocht worden en mocht den verkoop er van nog. bloeien, gezien eventueel dit weekblad een grooter formaat zal hebben en aldus het nieuws van de gemeente en omliggende uitgebreid zal kunnen worden. Thans echter doen we beroep op al onze geachte lezers en lezeressen, om eveneens het weekblad ’’Front” bij hun gewo nen verkooper af te halen. Overigens mag het maandblad ’’Solidariteit” in geen enkel vaderlandslievend huisgezin ont breken, het verschijnt op 8 bladzijden en kost slechts 2 fr. het nummer. Het bevat beschrijvingen van het schrikwekkend fort van Breendonk, de vesting van Hoei, Nationale Schietbaan van Brussel, Beverloo, enz.... waar zooveel leed en ellende door de nazi-verdrukking over onze bevolking gebracht werd. Het bevat ten slotte nuttige inlichtingen nopens familieleden van g gen ontvoerden en tewerkgestelden in Duitschland. CHARDOT. BEVOORRADING. Volgens Brussel N.I.R. komt er gedurig verbetering op ge bied van ravitailleeri'ng. Misschien wel op papier, maarin wer kelijkheid laat alles te wenschen over. 1 gen zijn brood en margarine, maar.... het beetje boter aan de bevolking beloofd, blijft achterwege. Het vleesch 35 g. per dag en per man laat te wenschen. Verleden week verden onze beenhouwers- 30% toebedeeld, deze week '20%, hetgeen wil zeggen dat 80% van onze bevolking het zullen mogen doen zonder vleesch. Is dit niet jammerlijk? Waarom al die belof ten langs de radio, beter ware minder beloften en meer daden. Maar hetgeen in ’t oog springt is wel dat onze zwartjes te Oostduinkerke en waarschijnlijk ook elders hun volledig rant soen krijgen: 100%. Ware het niet beter de goede burgers, ”d.e meerderheid’’, want sedert talrijke zwartjes in voorloopige vrijheid gesteld worden is het geen algemeenheid, volledig rantsoen te geven en onze ingerekende raafwitten met 20% te doen toekomen Zij moeten trouwens niet werken. En dit zou ook veel bijdragen voor hun gezondheidskuur. Iedereen weet dat de aanbidders van het Hitlersregiem alles kunnen doorbijten en dat zij gedurende de bezettingsjaren zich ook uitsluitend hebben gevoed met het toegestane rantsoen... Waar blijven onze 400 kg. beloofde kolen? Januari zonder kolenWat moeten onze huismoeders lij den als ze hun kroost bij een uitgedoofd vuur moeten zien zittenWaarom al die beloften als, men bij voorbaat weet ze niet te kunnen verwe zenlijken? Onze regeering had beter gedaan om te doen inzien dat de bevoorrading nog voor enkele maanden ging lijkheden gepaard gaan. Alsdan zou een i Vooreerst zien wij dat de zuivering nog niét voleindigd is! De enkele verbeterin-1 Dat er veel personen zijn die pro-düitsCh waren en het nog zijn en die gedurende de bezetting alles te zeggen hadden en nog altijd alles te zeggen hebben en alles mogen doen. Er is veel onrechtvaardigheid geschiedt, zoowel onder de laagste als onder de hoogste rangen en nu nog altijd. Hier is de politiek de schuld. Wat gebeurt er op veel onzer kleine gemeentjes Wie is de baas En als ge dit of dat| niet zijt kunt ge van den dui vel eten. x Gij die het waardig zijt den naam van Belg te dragen, vereenigt U, doet uw oogen open en ziet wat er gebeurt en denkt hieraan dat alleenlijk diegenen die aan den staat zijn en staatswerken mogen uitvoeren er bekwaam en waardig moeten toe zijn. Vereenigt U opdat het niet zij. gelijk het geweest, door voorspraak van den één of anderen zalver die hier en daar nog altijd spreken heeft. Wij vragen ons af dan geen goede lés genoeg gehad rot, het is zeker rot, omdat er velen zijn onder hen die het bestuur in handen hebben, die zelf rot zijn. Twee en vijftig jaar zijn het dezelfde politieke'partijen die het land hebtien bestuurd en zie wat er gebeurd is en wat gebeurt er tegenwoordig nog niet! Waar gaan wij naartoe? Het zijn altijd dezelfde politieke partijen die den Weerstand verfoeien en bespotten en die de zwartjes verontschuldigen. De mannen van den Weerstand zijn geen politiekers en ze willen ook niet uitgemaakt worden voor kommunisten. Zij hebben gehandeld en gewerkt ten voordeele van hun vaderland en dat gaat boven alle politiek. Er isi veel te danken aan den Weerstand, maar velen hebben dit vergeten. Kwaadwillig, omdat zij den Weerstand vreezen. Zij weten ge noeg, die heeren, dat de Weerstand er korte metten mee zou maken en alzoo een zuiver België zou bekomen, door eerst en vooral een zuivering te houden onder zekere heerschappen, die alhier en aldaar eenige zwartjes ter hulp snellen. Zij laten er los, ’t is begrijpelijk, zij denken aan de stemming, om alzoo terug de macht in handen te krijgen. Heeren, dat zal niet ge beuren, onzen tijd komt omdat wij gelooven dat er meer Bel gen zijn dan zwarten. Nu iets over onze parochie, de ’’Fleur van Veurne Ambacht”! Eerst en vooral een bravo aan de zangers van ons Kerstfeest. Gij hebt getoond wat ge zijt en wat ge waardig' zijt. Vroeger beven en de zolen van hun i om eenige zangers samen te krijgen en rond en bij wi,en kunnen zij beter om inlichtingen gaan dan daarbij werd er aan die zangers zooveel lof toegezwaaid in moffenaanhang De burgemeesters zijn verantwoorde-, ”De Poperingenaar”. Nu tiert gij! Hebben ze U somtijds lee- Weten zij wel welken last zij op ren tieren Welk schoon complimentAan wie is dan de schuld zoo gelijk het altijd is één of anderen kwak- een woordje mee te hebben die heeren Men zegt België is f met moei lijkheden gepaard gaan. Alsdan zou een verbetering welkom zijn geweest. Ons volk houdt -niet aan beloften, maar wel aan daden. Maar te Brussel kent toen dit niet, tenzij als het den Weerstand aangaat, dan kan men schieten Onze zwartjes komen regelmatig naar. huis. Van nieuwe aan houdingen is er voorloopig geen spraakte veel werk. Wat hebben die rechters het lastigMen kan de veroordeelingen die zij gedurende de laatste .3 maand hebben uitgesproken op de vingers tellen. Waarop wachten zij om hun uitspraak te vellen D'at de losgelaten anti-Belgen samenhangen kan men dage- en weer loopen zonder einde en al- hun eerste bezoek als afgesproken bij eenzelfden die zich altijd zoo onschuldig heeft aangesteld. Zou die dan toch zwarter zijn dan wij wel dachten? Is het niet voorbarig al deze lieden hun beperkte vrijheid waren er die hemel en aarde deden terug te geven? De vijand is nog in België, spionnen loopen schoenen afliepen bij den lijk voor deze losgelatenen. hun schouders hebben geladen? Zijn zij zoo zeker van hun stuk? Wel, ik hoop voor hen het beste, maar den einduitslag zal hun wel wat wijzer maken.(1) Z<m het waar zijn dat toch eindelijk de gevers van pakjes voor het Oostfront verontrust zijn, geworden? Die-den maakteh lawaai omdat zij een hakenkruis ontvingen. Zou daar toch wel een reden voor zijn geweest? Wij hooren daar nog wel meer over in één der volgende bijdragen. Nu er alle dagen zooveel moffenjuffertjes en naziheertjes naar huis komen, laten wij het niet de geschiedenis te vertel len van een moffenaanhangster. Op een mcoien zomerschen dag wandelde een dier meisjes, die voor de Duitschers werkte, met een grijzen mof aan den- arm langs de hoogstaande vruchten. Bij een roggeveld gekomen, keken beiden eens of er geen onraad in het ronde schuilde en één na één slopen ze het roggeveld in. Onze slimme boer had alles van uit het venster gade geslagen en kroop voorzichtig achter dat moffenpaartje aan. Toen hij er bij kwam stonden beiden verbaasd te kijken met een bloedrood gezicht van schaamte. De boer verjoeg hen beiden uit het veld en rekende voor schade die zijn vruchten opgeloopen hadden 15 fr. U ziet wel dat dit moffenjuffertje er dezen keer niet gemak kelijk vanaf kwam en dat er gedurende de bezetting ook nog boeren waren in Eesen die iets van vaderlandsliefde in hun hart hadden.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 3