Uit Ramskapelle. OPGELET. Beerst. MERKEM. i Ze herleven Oostvleteren. In ieder een N ANTEN. Laat ons aannemen leerkrachten als deze, ENILOBAB. dachten, niettegenstaande hun totale on- SIM «ADI» Verantwoordelijke Uitgever F. WIDLBMYNS «amens O.F.* Diksmuide (Pers en Propaganda). De VRIJHEIDSGALM is wekelijks te bekomen bij 1) PENCEEL René te Merkem vanaf den Zaterdag te 16 u. 2) MASSON H., markt te Ooetvleteren vanaf den Zondag morgen. Ik weet niet of het de moeite waard is deze regelen te schrij ven ofwel als het de moeite waard zal zijn ze te lezen/ In ieder geval doen we het tochHet betreft hier een zekere TPalmiere, die tijdens de bezetting zoo ingenomen was met de heeren Moffen en in het bijzonder met haar Heer Luitenant, ja dat was zoo een goede vent (dat hebben we zoo dikwijls gezien!) Als diezelfde heer ’s avonds thuis kwam dat noemde zij nu zoo: thuis komen! heb je van je leven! dan mocht Mijn heer eventjes goed uitrusten in den zetel. Als er iemand an ders in zat moest hij maar eenvoudig plaats makenGoed ont haal, hé, voor een mof! Ja, beste vrienden, zoover ging het en dat alles gebeurde in den zomer d3, als Mijnheer de Mof al aan het struikelbeenen was en dan nog durfde zij beweren dat het den doodsprong van het Roode Leger was geval, die doodstrijd duurt toch wat lang! Maar daar schiet ons nog iets te binnen: dat zelfde vrouwtje beweerde ook, indien het moest gebeuren dat de Engelschen komen, dan smijten wij er naar met steenen! Nu, ongelukkig (gelukkig), die dag kwam en wij hebben niet zien werpen met steenen en ook niet gehoord van een begrafenis, maar in plaats van dat alles, wat zagen dat kleine aantal inwoners, die ondanks het evacuatiebevel toch gebleven waren Tot hun stomme verwondering, een groote nationale vlag aan dat zelfde huis; ook nog dat vrouwtje geheel in de driekleur gehuld! Hewel, bestevrienden, wat is uw oordeel daarover? Het onze is heel eenvoudigweg, met zulke verradersEn dat zou nog willen openbare ambten bekleedenZe is o.a. lid van het Roode Kruis en bestuurslid van Winterhulp. Wanneer zuive ring en afdanking van zulke personen Tot toekomende week. Er was een» een tijd dat de zwarte en andere oorlogsmisda digers haast in een heel klein plaatsje hadden gekropen, en dit allemaal omdat ze dachten, niettegenstaande hun totale on schuld, ergens in een interneeringskamp geplaatst te worden. Ta dat waren voor hen be'nauwelijke dagen. Immers nu was het onze beurt om te lachen en om te feesten, zij hadden ge daan. Telkens zij W.B.-mannen of rijkswachtes op straat za- gen, dachten ze ”nu zal het zeker onze beurt zijn!” Spijtig genoeg werden er de eerste dagen veel te weinig af gehaald. Onze zachtheid is dan veel te groot geweest. Waarom werden dan geen familieleden afgehaald voor voortvluchtigen Er zouden denkelijk meer dergelijke mannen thans, achter slot en grendel zitten. Die NS.K.K-mannen, Vlaamsche Wachters en anderen zitten toch niet allemaal in Duitschland Neen, er zitten er hier nog in den omtrek, maar dat zal ook niet lang meer duren. Zoo een, zoo allen zullen ze hun welverdiende straf niet ontgaan. Hun tijd kort snel! In afwachting van dit alles zien we wraakroepende dingen gebeuren. Ja, ja, ze komen terug! Wie?... de moffen,... neen, die zijn reeds terug aan het'loopen, maar onze verwenschte zwartjes komen terug. Overal hooren we hetzelfde’’Waarom toch wordt deze of gene terug naar huis gestuurd?” Heeft hij dan reeds genoeg geboet voor zijn misdaden Maar neen, ze werden slechts in voorloopige vrijheid gesteld. Vrij zijn ze nog geenszins, allemaal zullen ze nog voor den krijgsraad moeten verschijnen en laat ons hopen daar en slechts daar zal er ge rechtigheid geschieden. Intusschen beginnen de zwarten, nog in hun eerste vrijheid, in hooge mate te herleven. Ze zouden terug reeds glimlachend in uw oogen durven kijken, terwijl ze binnensmonds prevelen ”Ha, ha, ziet wel hé, ik ben hier reeds terug en pas maar op, want straks is het terug onze beurt”. Wanneer dit laatste zal gebeuren, dat zullen we zeker niet meer beleven. Toch staren de zwarten hoopvol de toekomst in, maar laat ze maar praten. Enkele dagen verder zullen ze denkelijk wel wat van hun moed terug verliezen. Onze heer dokter Thibaut zal binnenkort zeker niet meer zoo hartelijk lachend over straat passeeren. Hij en zijn echtgenoote zouden we graag ook eens uitleg willen zien geven over het feit van hun medewerking met den vijand. De terugkeer onzer verwenschte zwarten zal nu wel stoppen en vooraleer we er nog in voorloopige vrijheid zien stellen, zul len er misschien reeds andere in de doos gedraaid worden. Wees gerust, het herleven van de zwarte'n zal maar van kor ten duur zijn. Vóór een veertiental dagen werd de gemeente Beerst door alle goede patriotten in rep en roer gesteld, en niet zonder reden. Er werd namelijk een zwartje, en dan nog wel een zeer gekende, in voorloopige vrijheid gesteld. Alle inwoners van Beerst weten heel goed dat JULES de boezemvriend was van den beruchten Arthur Coucke uit Kaaskerke, gekend als pik zwart. Ook kreeg Jules regelmatig zooals zijn gebuur, onzen toenmaligen ersatz-burgemeester, bezoek van den laffen ver klikker en SS.-man Emiel. Natuurlijk weten we wel, dat hij ook in onze gemeente nog aanhangers telt gelukkig zeer weinig -r- die hem willen witwasschen en zeggen dat hij niets misdaan heeft. Wat heeft hij dan als “vaderlander en goede Belg, als -staatsbediende gedaan Deze vraag stellen we aan alle Beerstenaren en we hooren er 99% die antwoordenNIETS. Waarom kwamen de gekende zwartjes uit Beerst, Kaaskerke, Keiem, Leke, enz. er regelmatig vergaderen?? Bij patriotten zou men ze de deur gewezen hebben. Was het vaderlandsch te zeggen tegen den vader van een van zijn leerlingen: ’’Later zult U nog fier zijn wanneer Uw zoon Duitsch soldaat wordt”. Erg jammer dat zooveel goede vaderlanders bang zijn klacht tegen zulke personen neer te leggen. Ze beseffen niet welke misdaad ze begaan met het niet te doen. Alle Beerstenaren denken te mogen hopen dat ze hun kin deren aan dergelijke leerkrachten niet meer zullen moeten toe vertrouwen. Laat ons aannemen dat zijn beide collega’s en ook het gemeentebestuur alles in het werk zullen stellen om onvaderlandslievende leerkrachten als deze, uit onze scholen te weren Meer dan één op de gemeente is reeds terug gekomen. Vol gende week meer daarover. ZE HEBBEN NIETS MISDAAN!.... Altijd en overal hetzelfde liedje. Niemand is heden ten dage aan iets schuldig, niemand heeft de mof gesteund, niemand heeft propaganda gevoerd... Maar hoe was het toch mogelijk dat sommigen mochten in auto én in moto rijden terwijl ande ren slechts ampertjes hun velo mochten gebruiken. De -eene moest dan toch meer vriendschap betoonén dan de andere! Dat spreekt toch vanzelf Erger nog, sommigen reden onder de bezetting slechts voor de eerste maal in auto of in moto! Vroeger waren zij misschien niet bij machte dergelijk voertuig te koopen, maar nu, dat ze goede zaakjes wisten te doen, konden ze zich dat allemaal op de zwarte markt aanschaffen. Maar nu is die voor hen gulden tijd der bezetting voorbij en zitten ze misschien onschuldig in een interneeringskamp te zuchten, of misschien wachten ze nog op hun aanhouding. Hoeveel er kort na de bevrijding juist in verzekerde bewaring geplaatst werden, verandert nu niets ter zake. Alleen betreuren we het feit dat er ook hier ongewenschte personen in voor loopige vrijheid gesteld worden. Onze ex-burgemeester, V.N.V.-ër van vóór den oorlog, kwam hier de reeks openen. Reeds een tweetal dagen bij voorbaat deed het gerucht de ronde dat hij zou terug naar huis keeren. Niemand van ons wilde daar geloof aan hechten, omdat we wel wisten dat hij niet bij de onschnldigen, maar wel bij de schuldigen diende geklasseerd te wordien. En wat zagen we gebeuren?... Een schoone dag en daar was onzen geïnterneer den burgemeester terug, met het allerlaatste nieuws alsdat zijn makkers-spitsbroeders weldra zouden volgen. Nu zal hij terug kunnen hoog bezoek ontvangen van andere onschnldigen, ten minste als die. ook in vrijheid gesteld worden. Wanneer hebben wij, voortvluchtigen van het land van den glimlach, terug een vergadering op het gemeentehuis, om ons in het hoofd te prenten dat het beter ware te teekenen voor het V.N.V. of andere Vlaamsche Wacht?... Of is het mis schien afgeschaft, ex-burgemeester?... (Tot de naaste 1 week

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 4