Wat hebben wij tegen de 'Regeering Pierlot ZUIVERING. Oproep tot de personen die klachten hebben ingediend tegen zwarten en verklikkers. Belangrijke Gemeenteraadszitting te Diksmuide. EHSa/i.:. dat er een algemeene misnoegd- AND'RÉ. worden nu nog bewaarschoolonderwijzeres, steun in zijn regeering, stellen met zijn misnoegdheid uit niet het krijgsauditoriaat, en naar het verzocht deze gericht zij* werden de waren ge- van EN NA- en cipier, met 8 stem- maximumproductie, die dringend door de Duitschers werd ge vraagd; 2) Zekere leden mn het personeel, die zich niet ijverig toon den cm de productie op te drijven, te hebben bedreigd; 3) Gedeporteerde Russen te hebben mishandeld; Hooger genoemde personen worden dringend klachten opnieuw in te dienen, vooral wanneer ze ■tegen zwarten die in voorloopige vrijheid werden gesteld. Schriftelijk opzenden naar het volgend adres: REGIONAAL COMITÉ O. F. Zuiveringsdienst Koning Alberststraat Nr. 26 DIKSMUIDE. Het -origineel zal bij aangeteekende zending worden overge maakt aan het krijgsauditoriaat, afschriften, naar de Rijks wacht, de Veiligheid en naar het Nationaal Zuiveringscomité van het O.F.,. dat opgericht werd onder het eerevoorzittersschap van Dr. J. Vandemeulebroucke, burgemeester van Brussel. De indieners worden verzocht zooveel mogelijk bijzonderhe den op te geven en zooveel mogelijk getuigen te citeeren. Het ordewoord is dusOPNIEUW indienen 1 Iedereen begrijpt waarom Allen op voor de Zuivering Het Reginoaal Zuiveringscomité, Diksmuide. Op Vrijdag 5 Januari j.l. had er te Diksmuide een zeer belang rijke gemeenteraadszitting plaats, die voor een zeer klein deel publiek was en voor het grootste en belangrijkste geheim. Het i eenige punt op de dagorde, dat in het openbaar werd behandeld, was de verkiezing van een nieuwen schepen, ter vervanging va* den heer Baert, wiens ontslag werd aangenomen. Bij het opene* van de zitting hield den heer Burgemeester Titeca een korte toespraak om de leden van den raad een gelukkig nieuwjaar te wenschen en de hoop uit te drukken dat ze allen eendrachtig zouden samenwerken tot meerderen bloei van de stad. Daarna werd den heer Raymond Daenens (lib.) tot schepen verkoze* met 6 stemmen bij 5 onthoudingen. In de geheime zitting wer den de volgende stedelijke beambten afgezet: Mevrouw Demoen-Deceuninck, onderwijzeres, met 7 stemme* tegen drie en één onthouding Mevrouw Maeckelberg-Mareydt, idem Heer Omer Dolphen, huisbewaarder men tegen twee en één onthouding. Daar den heer Arthur Vandaele, agent van politie, een aan vraag tot het bekomen van zijn pensioen heeft ingediend, moet zijn geval niet door den gemeenteraad worden behandeld. Aan de hoogere overheden te beslissen zoo den betrokkene dit pen sioen waardig is. We mogen dus den Diksmuidschen gemeenteraad met de ge nomen beslissingen geluk wenschen. Er is slechts één schaduw zijde, nl. dat de beslissingen, alhoewel met groote meerderheid, niet met ALGEMEENE STEMMEN werden genomen. Er zijn dus een paar slechte patriotten in den gementeraad van Diks-' muide. Zouden ze in een publieke zitting dezelfde houding heb ben durven aannemen? Wij betwijfelen het! Maar wij betwijfe len het ook zoo de menschen van Diksmuide niet zullen kuh- nen raden wie deze tegenstemmers waren! Wij denken dat dit zoo bijzonder moeilijk .moet zijn. In ieder geval, onzen ex- ersatz-burgemeester heeft bij zijn thuiskomst maar slecht nieuws vernomen, bij zijn voorloopige vrijstelling, die wij hier voorspeld hadden tot schande van dezen die ze hebben bevolen. De afzetting van de twee onderwijzeressen móet bekrachtigd worden door de bestendige deputatie van West-Vlaanderen. La ten we hierbij opmerken dat de leden van deze deputatie ge kozen werden mede doof de provincieraadsleden van het V.N.V. en dat ze dus absoluut geen monopolium van vaderlandsliefde kunnen cptisehen. M°n moet zich' dus in acht nemen wanneer men met deze deputatie te doen heeft. Maar.zelfs in het geval dat de bestendige deputatie een anti-vaderlandsche daad zou stellen, T) De fabricatie toegelaten te hebben in de werkhuizen der mijn, van een op afstand werkend commando-appareillage voor de talrijke in de buurt staande Duitsche phares opgesteld als be scherming der R.A.F. aanvallen. Deze zelfde bestuurders zijn nu nog aan het hoofd der Kool mijn, is het dan te verwonderen dat de mijnwerkers weigere* om nu nog de zakken voort te vullen van deze achtergelaten collaborateurs: 1 Is het dan te verwonderen heid heerscht in het land Wordt voortgezet) Geschorste en geïnterneerde staatsbedienden hun volle wedde uitbetaald Wij zullen hier de wettelijkheid of de onwettelijkheid van te nemen maatregelen hier niet betwisten, maar het stuit toch tegen het hoofd van eenieder, dat personen verdacht van ver raad tegen het land, door dit zelfde land worden betaald. Dat goede Belgen hun belastingen moeten betalen en dat de op brengst van deze belastingen gedeetelijk naar deze gaan, die zelf zouden moeten hun have en goed aangeslagen worden om de goede Belgen te indemniseeren voor de opgeloopen schade tijdens den oorlog. Het zou toch heel eenvoudig zijn dat terzelfdertijd der schor sing van het ambt, de schorsing van hun wedde zou uitgespro ken worden. Zijn deze personen later onschuldig bevonden dan kunnen zij hun wedde en achterstel uitbetaald worden. De volksvertegenwoordigers worden een cadeautje geschonken van 160.000 fr/ in nieuw geld! Nogmaals is het wettelijk Dat betwijfelen wij niet, dat laten wij over aan hooger bevoegdheid. Maar wat het volk niet aan neemt is deze uitbetaling van vier maal 40.000 fr. Hebben de H.H. Volksvertegenwoordigers dan zóóveel voor het vaderland gedaan gedurende de vier jaren bezetting? Wij denken er anders over. De heer Pierlot had behoefte aan steun in zijn regeering, en dezen steun kan hij maar verkrijgen indien hij een parle mentaire meerderheid bezit. Zal het volk zich tevreden te drukken in woorden? Kan het volk zich daar tegen daadwerkelijk verzetten? Ja! Hoe door het referendum te teekenen dat zal aangeboden wor den. Waarom gaan de mijnwerkers in staking Omdat de Regee ring toen zij in Londen verbleef regelmatig, bij monde van Radio Londen, het volk ophiste tegen de collaborateurs, omdat de Regeering stellig beloofd heeft alle collaborateurs te doen aanhouden en de- ingebreke gebleven bestuurders te veryangeh door zuivere krachten. Wat zien wij b.v.b. Dumont (Front van 24-1B-44) bestuur 1) Ze hebben aangestuwd door verscheidene middelen op een .11’- 4.’. I 1 Al r. I 4-o o Ta in de Limburgsche koolmijn André Feiten ten laste leggen van het front, maar „ernstige rechters” kunnen daarmede geen reke ning houden, vooral na een zeer handig pleidooi van een be roemd advocaat (Pier kan dat ten andere betalen; de rechtbank zal desnoods niet weigeren te gelooven dat Pier, schrik krijgend voor een eventueel verlies van zijn „meulenaars”, uit anti- kommunistisch idealisme heeft gehandeldzijn verdediger heeft het gemakkelijk te bewijzen dat Pier het zoo kwaad niet meen de, vermits hij er ziéh mede tevreden stelde te praten en ande ren te laten vechten) Sommige menschen hebben dus alle redenen om tevreden te zijn ever het werk der commissie, doch misschien zullen de jongens van het O.F. op wien Pier heeft geschoten, het gewel dig beklagen dat zij hem, uit menschlievendheid en ten gevolge van een vertrouwen in een niet bestaande gerechtigheid, niet hebben laten sneuvelen voor Führer en Leider, want zij hadden er het recht toe, vermits hij de schietpartij had ingezet. En hier hebben onze vrienden uit Eupen ons een lesje gegeven. Inder daad, onmiddellijk na de bevrijding van de stad, voornaamste zwarten, die door iedereen in uniform zien, zonder tralala omver gekogeld zonder tusschenkomst om het even welk ander organisme, MAAR ABSOLUUT OVEREENSTEMMING MET DE BESLUITWETTEN MENS DEN HEER PIERLOT EN ZIJN MINISTERS VIA DE B.B.C. AFGEKONDIGDWij hebben hier te Diksmuide en in omliggende gemeenten het leven en de eigedommen van het zwart gespuis beschermd. Wij werden er voor gefeliciteerd door de overheden. Maar aan die overheden en aan de leden van de beruchte loslatingscommissies zeggen wij het volgendeveel te goed is half zot en wij beklagen uit den grond van ons hart het vertrouwen dat wij hadden in regeering en justitie. Moest hét opnieuw te doen zijn, dan kan men naar iemand anders loopen om de zwartjes en hun moffengeld te beschermen. Wij zijn er TE GOED om beloond gewordenden ezelsstamp. Eén voordeel hebben wij er uit gehaald: nu weten wij ten minste wat wij aan sommigen hebben en welken staat wij mogen ma ken op sommige beloftenOok dat zullen wij niet vergeten KO DE RECHTER.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 2