PERVIJZE. Het Belgisch geld past u niet' LEKE. OOSTVLETEREN. KEIEM. van zoo wat 80.000 fr/ sommetje willen zijn, die ander inlichten. Vroeger kun- zoo er AAN ONZEN VRIEND KLOEFEKAPPER” (zoogenaamd adres Oostduinkerke, brief gepost te Veurne). Laat ons uw adres kennen. Wij staan in voor geheimhouding en zullen u per brief over één en nen wij uw bijdrage niet plaatsen. Zie ook „Brievenbus”. Geen genade voor de activistenhun spel is begonnen in 14-18, dertig jaar hebben zij hét voortgezet, dertig jaar hebben zij voor Duitschland gewerkt, alles hebben zij gesaboteerd; ik hoor 'het nog in ooren klinken „nooit wordt mijn zoon Belgisch soldaat, ik heb geen Vaderland”. Zulke menschen mo gen geen schijn van kans meer hebben in de samenleving. Waarom betaalt St. Katherine niet zooals alle andere melke rijen? Wederom is geen rekening meer te zien geweest sedert 1 NovemberWaaromom de misnoegheid te doen oplaaien bij de voortbrengers, om te saboteerenDe bevoegde diensten laten begaan, maar die op den koop toe wordt lastig gevalen, zijn de voortbrengers! Dit mag niet bestaan, allerminst niet als de ge gevens uitgaan van een zwartenVolgens een algemeen gerucht, dat voortaan de ronde doet, zijn de boeren van meening niets meer te leveren zoolang het zwart bestuur blijft bestaan, en wij torenwacht en dat zou niet meer ge- de wachters moest natuurlijk een hier neer te pen- ’t Kostertje was een groote propagandist V.N.V., bracht den Hitlergroet aan de moffen, was pro-Duitsch, werd bij de bevrij- ding aangehouden, dan vrijgelaten, vervolgens opnieuw aange- de.n en naar St. Kruis overgebracht. Thans vernemen we dat zwarten, niets heeft gedaan. I deze moffenknecht werd vrijgelaten vóór een achttal dagen. D'e gedragen, in geen enkel Pastoor heeft hem in alle eer hersteld, en aldus heeft deze nazi- koster opnieuw zijn plaats ingenomen bij zijn orgel, maar wat zagen wij gebeuren, Zondag laatst in de mis, nauwelijks hoor den de geloovigen zijn stem, of sommigen verlieten de kerk, daar ze de moffenstem niet meer gewoon waren. Overigens vernamen we dat hij zijn luxe-auto voor een rond sommetje van zcowat 80.000 fr/ heeft verkochtdit geld zal natuurlijk moeten helpen bijdragen tot zijn voorloopige in vrij heidstelling. Indien hij verder koster blijft zullen nog meer geloovigen de kerk verlaten en zich desnoods naar de naburige gemeente Keiem, die slechts 20 min., verder is, begeven om mis te hoeren. De geloovigen van Leke, die ook goede Belgen moeten dit doen! Niet spreken maar handelen, zooals reeds enkelen deden. Nota van de Redactie. Bovenstaande bijdrage, die met één of twee weken vertraging geplaatst wordt, is een variante op wat wij reeds over hetzelfde onderwerp schreven. P-S. De opmerking van de redactie in ons voorlaatste num mer, volgensdewelke de burgemeesters niet verantwoordelijk zijn voor de in voorloopige vrijheid gestelde zwarten, is onwaar gebleken. Zij zijn verantwoordelijk, zij onderteekenen de hun toegezonden formulieren, dus wie wetens en willens zoo een for mulier teekent voor de in voorloopige in vrijheidsstelling van een supper gekenden zwarten, is ook een zwarte, zoo hij van de familie niet ware, zou hij zulks niet doen. Nu het noodzakelijk blijkt eene vrijgeleide te bezitten om het kustgebied te benaderen, zijn wij nieuwsgierig te weten welke maatregelen zullen getrpffen worden door de bevoegde overheden. Tegenover de zwarten of lialfzwarten een goeden raad, raadpleegt de eenzelvigheidskaarten. DARA. Nota der Redactie.— De burgemeesters worden inderdaad ge raadpleegd voor wat het vrijlaten van zwarten betreft. Antwoor den zij„ongewenscht”, dan komt ’t zwartje doorgaans niet naar huis. Over het algemeen mag de bevolking dus de burge meesters gerust verantwoordelijk stellen wanneer gespuis uit den bak komt. Hier gaat de. bevoegde overheid dus weer te rade bij een politiek man. Wanneer krijgen wij burgëmeesters-ambte- naars, lijk in Nederland? Komt den burgervader dus iets vragen om uw steun bedelen, vergeet niet hem wandelen te zenden, zwarten op zijn gemeente loskomen. i ring moet er komen! Of St. Catherine mag van geluk sprekenHet geld van de in September sterk komende boter, is gedeblokkeerd en komt hun te goede, maar in plaats van oud geld is het nieuw! Ware het niet beter ten goede gekomen aan de geteisterden van Antwer pen. Luik en omgeving Anders waren die blauwe briefjes, toch in Gutt’s handen gekomen Sedert geen controle in de melkerij meer wordt uitgeoefend door het O.F., is volgens het schijnt het vetgehaalte reeds fel verminderd, strengere controle moet daar utgeoefend worden opdat iedereen zijn recht behale. waren vervlogen, onze overzee- vasteland en onze vriend-torenwachtleider voelde den toren onder zijn voe ten branden. Met deze die hem had aangesteld werd er be raadslaagd en zij vonden vonden het geraadzamer de toren wacht te omvormen in „Luchtbeschern1ing”. Het begon te stinken Allemaal goed en wel, maar wie moest er nu de door de Kommandantur Roeselare 16 o] gelegde orders uitvoeren Wie zou ér nu onzen ex-burgemeester op de hoogte brengen, als het één of ander moest voorvallen, neerkomen van parachu-' tisten of andere voor hen ongunstige zaakjes Had onzen ex- burgemeester dan misschien een speciale wacht op zijn hoeve om hem op de hoogte te houden en hem tevens toe te laten de Kommandantur in te lichten Waren die twee dan geen personen, die werkten ten gunste van de moffen en is hun plaats nu thuis of te St. Kruis We blijven nog steeds graag weten'zoo de mannen in de omvorm de luchtbescherming ook een loon van 50 fr. per dag genoten en waar de zestien orders van de Kommandatur bevaren zijn ((SIM» OOK TERUG THUIS Wie herinnert zich nog het nieuws dat zich verleden jaar in de maand Maart als een loopend stroovuurtje op onze ge meente verspreidde Ooetvleteren zou door enkele mannen zijn kerktoren bewaakt zien en meteen zou over gansch ons grondgebied een waak zaam oogje gehouden worden. Immers, geen enkel lichtstraal tje mocht van buiten zichtbaar zijn of ’s anderendaags was uw zaakje geregeld. Zeker, de moffenvrienden moesten tegen ge- beurlijke mitraille van vliegers gevrijwaard blijven. Ja, dan kwamen er soms nog Duits che vliegtuigen boven en konden geen licht zien of daarop '"oest het vuur geopend wor- moeten ze gelijk geven! Zuivering is beloofd geweest en zuive- den. In Staden, Werken en elders weten ze daar zeker van mee te spreken Maar nu hadden we een beuren. De ploegbaas van vriend zijn, ja van wie? Onnoodig zijn naam nen, vermits wij, Oostvleterenaren, hem goed genoeg kennen. Met plezier zal hij zeker dat postje aanvaard hebben, want hij zou „vet” betaald worden als leider. Was het loon niet 50 fr. per dag, voor regelmatig naar den kerktoren te gaan of beter te kijken. De töd stap! Ijlof stil., een drietal mAnT1(J maar nu zou de groote slag beginnen. Immers, sche vrienden hadden vasten voet verkregen op het Op de gemeente is een moffenjuffertje dat niet goed kan be grijpen waarom ze werkelijk geïnterneerd is geweest en dan nog door de brigade van Vladsloo. Het is eigenlijk geen gemak kelijke taak, haar zulks voor oogen te leggen, daar ze ook, wat steeds het leidmotief is van veel nietp geteekend, geen uniform heeft zwarte organisatie is geweest, kortom tot de groote kategorie onschuldigen behoort, die gedurig aangroeit! Dat nazimeisje woont alleen bij haar moeder en is naaister van beroep (niet voor uniformen!). Ze had een groote voorliefde voor den gehaten bezetter, want een fietstochtje met haar chef-kok maakte het hoogste plezier uit van haar toenmalig be staan. Haar broeders hebben ook niet teniggedeinsd om de moffen hun diensten aan te bieden, één ging tegen de Russen vechten, >en den anderen vond het beter in België als Vlaamsche wachter; allebei waren tegen het Belgisch leger en tegen oorlog en zijn thans vermist of voortvluchtig, (men ziet dus dat er toch zwart bloed in die familie zit) Gedurende de vijandelijke bezetting had ons onschuldig juf fertje met haar moeder het gewoon verbruikersrantsoen niet meer noodig, ze hadden immers het groote voorrecht van het Duitsch rantsoen te genieten. In die hoedanigheid werden deze vrouwen als Duitsche onderdanen behandeld en het mofsche rantsoen ontnam hen allen kommer voor goed opgediende eet malen en een goed verwarmden keuken, terwijl onze Belgen maar koude moesten lijden en wie weet hoeveel vaderlandslievende huisgzinnen ondervoed werden door gebrek aan voedsel, ons door de nazi-bende ontnomen. En het is dan nog te veel voer, de Schatz van den mofschen kok om in ruil van haar weelderig leventje en rantsoen, enkele maanden interneering door te bij ten! CHARLOT.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 3