ST. JAXOBSKAPELLE. BRIEVENBUS. VLADSLOO. KOEKELARE. EESEN. ALVERiNGEM. CRACK ARIAM. PERVIJZE. C. De Redactie. V. Ja jongens, Omer is thuis! Wie heeft hem al gezien? Hij heeft nochtans niets misdaan, maar komt niet buiten, gelijk hij deed den 29 Mei 1940Toen de moffen eenige uren in Vladsloo waren zat hij op een sidé-car nevens een officier, met een glim lach op zijn valsch wezen. Burgers zag hij niet staan, maar onze redders die hij in groep ontmoette, groette hij met gestrekten Ah! Had ik dit geweten! Zult u later zeggen. Dan had ik den cursus gevolgd der Hooge Technische en Praktische Auto school „COUVREUR” te Dikstnuide, Adm. Ronarchstraat Mooie Molen)In IS Zondagen van 9 tot 11 uur. Bijzonder pro gramma. Gering schoolgeld. Ingewonnen de le maand. Let op het adres. Antwoord op h(et artikel van 7-1-45 over bevoorrading Schrijver verwijt de regeering dat er geen boter noch vleesch is voor onze bevolking. Hoe kan de regeering boter en vleesch geven als er landbouwers hun plicht niet doen en liever alles in de zwarte markt verkeopen, boter 300 tot 400 fr. varkens 100 fr. het kg. Ik denk dat schrijver ook een landbouwer is en deze bcerkens weten niet wat het is van brood te moeten eten zonder vet, zij hebben niets te kort, maar wij wel.” „Een trouwe lezer van: ,,De Vrijheidsgalm”. .Wij denken niet dat den hier bedoelden schrijver een land bouwer is. Aan hem te antwoorden BERICHT AAN ONZE MEDEWERKERS EN INZENDERS VOOR DE BRIEVENBUS”. Het is ten zeerste gewenscht de kopij, zoo mogelijk, reeds deh Dinsdag avond ter drukkerij af te geven of ze daar in de brieven bus te werpen. Bestgn Dank. ROMDOM EEN BENOEMING. Onder de benoemingen die in de jongste dagen doorgingen ten gemeentehuizè, was het vooral deze tot gemeenteontvanger die een storm van kritiek wekte. Inderdaad, de voorkeur werd verleend aan een persoon van meer dan veertig jaar, alhoewel de pas afgetreden geméente-ontvanger een levende illustratie is van al de nadeelen' verbonden aan de benoemingen van be jaarde personen in de gemeentelijke diensten. Integendeel werd een jcngje en bekwame kracht van de hand gewezen. Deze twee de kandidaat had zich verdienstelijk gemaakt als lid van den weerstand. Afgehaald door den vijand bracht hij tweë jaar in deportatie door, tijdens de laatste bezettingsdagen verscheen hij terug in de gemeente, trad actief op tegen de Duitschers en werd bij een nachtelijke patroullie-tocht, tijdens een gevecht, levensgevaarlijk gekwetst. Hij schoot er zijn rechter oog bij in. Ons land eert dergelijke jonge helden als de edelste zonen van ons volk. Doch te Koekelare heeft de Burgemeester zijn mond vol valschen lof over den weerstand en terwijl primeert zijn kliekjes-politiek scherper dan ooit te voren. Stoutmoedige kamper in de bevrijding van het vaderland, verminkt in den strijd, wij brengen U hier onze oprechte hulde, wij roepen. U toehoud moed, het Belgisch Vaderland vergeet U niet! En.... wij zuchten, in stille verlatenheid... van het klein zielig bestuur van onzen aangebrandeH Burgemeester, verlos ons, O Heer! Op de lijst der vrijgelatenen is deze week opnieuw een nummer bijgekomen, namelijk onzen populairen veldwachter. Ook hij is uit Öostduinkerke teruggekeerd! Toen hij op den trein naast een vaderlandslievenden burger naar huis reisde, zegde hij reeds dat hij met begin Februari zijn vorig ambt zou hervatten. Bur gers onzer gemeenteVaderlandersZal één van U dulden d;(t die nazi-handlanger terug een gemeentepostje bekleedt? Neen niemand wil dat Garde, herinnert ge U nc-g dien gulden tijd, toen ge met uiw vriendjes Couteau en Roily de plaatsen aantoonde waar onze jongens zich verstopten? Ja! Misschien komen die heerlijke gedachten U te binnen, maar nooit zullen we dulden dat U terug met een revolver cp zak loopt en de gemeenteraad denkt dit voorzeker ook of zou hij misschien ook zoo rot zijn als het schepencollege te Vladsloo, om een moffenschcolmeester te herkiezen met '2 stemmen tegen één. Daarom, vaderlanders van Eesen,-zooals jongens die zich ge durende de vier jaar bezetting verbergen hielden voor de Gestapo’s, saboteurs op alle vroegere Duitsche werken, gij dié inlichtingen verschaft hebt aan alle parachutisten van onze bond- genooten, enz. sluit aan hij het O.F. om de rechten van alle vaderlanders hoog te houden en de bestraffing van de V.N.V.ërs en verklikkers te verwezenlijken. Onze kleine rustige gemeente werd langs den vaartkant in beroering gebracht door het bezoek van drie gendarmen te gelijk, die zich naar een alleenstaande woning begavenhet huis werd buiten af gezet en het raadsel w-erd weldra opgelost. Inderdaad, na een uur slopen de gendarmen terug buiten, vergezeld door een jongen man met een schoenen zwarten baard. wel, beste vrienden van St. Jakobskapelle, hier waren geen zwarten gedu rende, de bezetting en nu komt, er zich zoo maar zwart gespuis verstoppen in onze gemeente, nu weten wij ten minste ook al dat wij een zwarten volgeling van Hitler hebben. Het zal spij tig zijn dat zijn logeergast niet meer bij hem is, want om hoo rnen af te zagen was hij toch dienstigSpijtig dat hij zich zoo dikwijls heeft moeten verstoppen als er onraad was langs den dijk, nu zal het ook maar eenzaam zijn voor den bewoner. Het is treurig het aangenaam gezelschap te moeten missen geduren- de lange avonden. Nu zal hij wel verplicht zijn elders den avond door te brengen, zooals vroeger, in afwachting dat zijn I beurt ook komt! Er is een wet die voor dezen die verraders verstoppen, om ze aan het gerecht te onttrekken, straffen voor ziet tot 15 jaar dwangarbeid! Onze éénzaat had beter gedaan een jonge vrouw bij zich te nemen, dat zou zoo veel niet ge kóst hebben, maar ja, alles is ook duur en een vrouw moet ook eten. Wij zullen al onze lezers op de hoogte houden als er nog nieuws is in dé gemeente. Een die het gezien heeft arm en natuurlijk, de moffen groetten op dezelfde manier! Daar zag men verbaasd naar en menschen op den „Wikkelaar” met twee wezens durfden dan nog zeggen dat Omer zoo een slimme vent was! Nu is hij nog slimmer, daar hij op de hoogeschool heeft gestudeerd en er misschien nog zal teruggaan. De groote kilo, de gemiste moffen-burgemeester van Beerst, heeft zijn fluitje verloren, sinds hij de Luftwafe van 1940 niet meer ziet naar Londen vliegen, waar het al in vlam en vuur stond, zei hijEn zij gingen bommen werpen, dat al wat mensch en dier was, ging slapen voor 48 uren. D'an gingen zijn makkers naar ginder „fahren” met muziek voorop! O, het is zoo een ge leerde man, hij kan 7 talen spreken, hij heeft dat geleerd van diegenen die in het „Praetbosch” lagen. Maar onze beschermers hebben nu nog rapper moeten loopen dan in 1918! Waarom is hij niet mede vertrokken naar zulk goed en rechtvaardig land? De moffen hebben hem maar netjes achter gelaten en verraden, gelijk hij heeft gedaan met ons, niettegenstaande hij in het gemeentehuis te Vladsloo tegen twee mofsche gendarmen stond te spreken over Groot Germanië. Tot toekomende week Toekomende week verschijnt in ons blad een tweede artikel over onze gemeente. EEN ENKELE UITZONDERING Sommige lezers schijnen niet te hebben begrepen wat we met het openen van onze rubriek „BRIEVENBUS” bedoeld hebben. Heel eenvoudig dit: ten einde alle klokjes te hoeren, mogen onze lezers er zelf in schrijven wat ze willen, over om het even welk onderwerp, voor zoover 1) den vijand er geen inlichtingen kon uit winnen. 2i) niemand in zijn .privé-leven wordt aangevallen (iemand bijv, als moffenknecht betitelen en zijn handelingen als zooda nig kenbaar maken is geen privé zaak. Een liefdegeschiedenis van een zwartje of iemand anders, wel) 3) de verantwoordelijkheid door den schrijver integraal wordt genomen. 4) de bijdrage door den inzender met zijn naam en adres on- derteekend is. We ontvingen een stuk, geteekend „Een trouw lezer van „De. Vrijheidsgalm” uit Pervijze. Voor één maal zullen we dit schrijven opnemen, het is echter de eerste en de laatste maal dat we zulks doen, ten einde te bewijzen dat wij niet terugdein zen voor om het even welk stuk, ook wanneer één onzer mede werkers er in betrokken is. Ten einde dezen die, om één of an dere reden, onbekend wenschen te blijven, niet te ontmoedigen, herhalen wij hier dat den naam van den inzender niet gepubli ceerd wordt zoo hij zulks verlangt en zelfs niet medegedeeld aan onze medewerkers. Wij echter moeten, als verantwoorde lijken uitgever, weten wie we voor handen hebben. We laten hier nu het stuk in kwestie volgen.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 4