PRIJS ÉÉN FRANK Orgaan van het O.F. Steeds 'Deselfden! 2e JAAR. Nr 5. ZONDAG 4 FEBRUARI 1945. SOLIDARITEIT. We bedanken de personen die zich bereid hebben verklaard kinderen uit geteisterde gewesten voorloo pig in. hun huiskring op te nemen. Wij hopen en den ken dat een eerste bus met kinderen hier weldra zal toekomen. Wij hopen insgelijks dat veel lezers ons nog zullen verwittigen en om een kleine bescherme- ling verzoeken. zeer scherp Wij hadden ook reeds het genoegen verscheidene wollen vierkantjes, dienstig tot het maken van de kens voor onze landgenooten, die bijzonder door den oorlogsgruwel werden getroffen en koude lijden, te ontvangen. Geen enkele vrouw zal willen bij dit vaderlands lievend en liefdadig werk ten achter blijven en wij verwachten dan ook nog veel dergelijke inzendingen, hetzij per post, hetzij ze rechtstreeks bij onzen Re gionalen Verantwoordelijke voor SOLIDARITEIT, VALERE DECAN, Groote Markt 4 te DIKSMUIDE, worden binnen gebracht. tenvreterij (nu komen ook de socialisten aan de beurt!) aan O.F. slikkerij of negerwitwasscherij doet. De lezing zal geen den minsten twijfel overlaten! Wij weten niet wat men bedoelt door katholiek” in den naam van de „Schwarzfreundliche” vereeniging „Katholiek Verweer”. Heeft dit woord hier een partij politieke of religieuse beteekenis? Men geeft er, in de nochthans uitvoerige brochures, geen uitleg over. Wij hopen daó noch de katholieke partij van België noch de Roomsch-katholieke kerk in ons land bij deze treurige geschiedenis betrokken zijn. Ons artikel is dan ook niet tegen hen gericht, ten ware het zou on- omstootbaar bewezen worden dat ze er zouden in ge-, mengd zijn met hun medeweten. Wij richten ons nu tot het publiek om het op zijn hoede te stellen tegen dezen die zich, al of niet met recht, katholiek noemen en zich met de zeer vuile en onkristelijke karweitjes belasten de goeden te be lasteren en het kwaad der anderen goed te praten! In ons volgend nummer meer daarover. WEEKBLAD Regionaal Comité Diksmuide In den goeden ouden tijd, toen we al mopperen en vloeken op den „troep”, hut schoonste jaar van ons leven in de kazerne en.... de in den omtrek gelegen „kaberdoesjes” sleten, klonk een bekend klaroenge schal (o zalig Beverloo'; ons dikwijls in de ooren: ce sont toujours les mêmes.... Het kwam er op aan de mannen met „koeken” of de „mannen zonder floche” bij elkaar te roepen! En de piotten hadden, bij dit gekend wijsje dat op regelmatige tijdstippen van den dag geblazen werd, de juiste woorden gevonden: „het zijn steeds dezelfden....” Helaas, thans hebben onze „jass” ander werk op de plank! En wanneer we nu roepen: „het zijn.steeds dezelfden”, dan hebben wij het niet op dezen die zich de banbliksems van den „kapper” op den hals haalden, door na het appèl in de armen te blijven van een ge- legenheidslief of in de herbe- gen „van de lat” te geven Neen, heit gaat om iets anders, iets belachelijker, maar tevens treuriger! Wij bedoelen dat het steeds dezelfden zijn die we terugvinden in de rangen van de bestrijders van den Weerstand, van een streng optre den tegenover de verklikkers, van de zuivering! Wij doen hier niet aan politiek en zullen daar ook in de toekomst niet aan beginnen. Dat wil nu juist niet zeggen dat we daarom moeten laten zekere vast stellingen te doen, die sommigen meer dan anderen, niet zeer welgevallig moeten zijn! De schuld ligt niet bij ons, maar bij hen. Want de menschen die ons tot heden hebben aangevallen, die ons hebben belasterd, die het tot stand komen van zuivere toestanden willen belet ten, behooren, op zeer weinig uitzonderingen na, tot één en dezelfde kliek. Het was deze kliek die opkwam, vóór den oorlog, voor concentratie met anti-nationale fascistische elementen. Het was deze kliek die, in België en elders, de sancties tegen het roofzuchtige Mussoliniaansche Italië saboteerde. Het was deze kliek die het dappere Spaansche volk en zijn slecht bewapende strijders in den rug schoot en openlijk de partij koos van hem, die dank zij een leger van be taalde soldeniers, dank zij onbeschaafde Marokka nen, die niet wisten voor wie of voor wat ze vochten, dank zij de hulp in manschappen en materiaal van Duitschland en Italië, zonder dewelke hij spijts alles tofc de nederlaag gedoemd was, tegen den wil van 80% van het volk en zonder terug te deinzen voor het vergieten van het bloed van duizenden zijner landgenooten, door alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen aan het bewind wou komen. Wij hebben nog het proza niet vergeten van „De (oude!?) Standaard”! Het was deze kliek die er geen schrik van had de politieke zeden in ons land te bederven, die, wanneer ze haar tegenstanders te rechte of ten onrechte be streed, niet kieskeurig was voor wa,t de middelen betrof! In haar repertorium vonden we „de schoone ziel van ’t kind”, de kommunisten met den luizen baard en het van bloeddruipende mes tusschen de tanden, de gruwelen in het „roede Spanje”, de steeds vóór de verkiezingen komende kerkvervolgingen, de bolsjewisten die kinderen de handen afkapten en an deren prietpraat, die we bij Goebbels en zijn trawan- te hebben teruggevonden. Nu neemt gezegde kliek, op haar beurt, opnieuw het bewijsmateriaal van den Reichspropagandaminister over. Wie moeite hééft het te gelooven leze eens één van de tijdens de bezetting, onder het waakzaam oog van een Reichs- pressenchef, verschenen dagblad of brochure en daarna de pennevruchten van „Katholiek Verweer” of X. Custodes of ander geschrijf dat aan kommunis- LANDCENOOTEN! Tot einde December 1944 hadden de Fransche vrouwen reeds millioenen vierkantjes breiwerk afge- leverd, waarvan stapels dekens werden gemaakt, di« het zwaar geteisterd gedeelte van de bevolking ten goede komen. Wij moeten het prachtig initiatief van onze Zui derburen ook in ons land doen ingang vinden! Veel Belgen moesten hun haardsteden verlaten e£B missen het hoogstnoodige in dezen guren Wintertijf? van kolengebrek. Door het breien van vierkantjes worden menschenlevens gered! Ziehier den noodigen uitleg: 1) Het vierkantje heeft 15 cm. zijde. 2) Er wordt uitsluitend, de „parelsteek” (point de riz) gebruikt. 3) Alle kleuren passen! Ook veelkleurige vierkant jes zijn welkom. 4) De wollen vierkantjes mogen al of niet met pas sende opschriften of teekeningen worden versierd. ■BE5KS2SSÏÏ5SES! U zult hex £5 JACQUES VEAEMYNCK. Vrijheidsgalm MoedersDenkt aan uw kinderen en vergeet niet dat de 11* velingen van andere moeders koude lijden! V rouwenVergeet niet te zorgen voor onze krijgsgevangenen Zij lijden ook om onze vrijheid en ons geluk! Daarom MO1 TEN wij hen helpen! Vrouwen door liet Solidariteitsfonds gesteund: voorbeeld geven en propaganda maken! Allen op voor het „Klein woiien Vierkantje”. Wij moeten in België, reeds half Februari 25.000 dekens hebben! In te zenden of in te brengen bij V. DECAN, 'Groote Markt, Diksmuide.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 1