VLADSLOO. EES'EN. RAMSKAPELLE. PERVIJZE. hé, dat komt weer voor den dag aanzien niet dan F. NANTEN CRACK te eh goed, er wel TERECHTWIJZING. In een voorgaand nummer hadden wij het over de kwestie van slechte bevoorrading in zake ravitail- leering. Sommige zwartjes wilden het op den nek van onzen gemeentelijken ravitailleringsdienst schuiven. Dit betreft hier niet onzen eigen dienst. niets misdaan en zelf ge- Drie weken voor ,.zij” hier waren, als „men” bezig was den mof te achtervolgen in Frankrijk, durfde hij nog vertellen aan de menschen, dat zij nu wel iets gingen zien, dat de Duitschers een geheim wapen hadden om 17 vliegtuigen met één schot naar beneden te halen en dat onze harten gingen stil staan I Maar de menschen gelooven dat zijn hart stil viel, als de man nen van de Witte Brigade aan zijn deur waren! Het kon niet baten dat hij hen vertelde dat hij een hartziekte had! Hij heeft zeker die ziekte opgedaan als hij de plaats niet kreeg van zijn kameraad, garde Vandaele van DiksmuideDe moffen zijn allen onderkruipers en stoeffersi! Voor hen is moffrika het beste land ter wereld, maar in België gekomen waren de grij zen als uitgehongerden. Ja, lange, sommigen zeggen dat gij vrij zijt voor Verleden week bracht de briefdrager een geel kaartje binnen van den konijnenhond, waar de naatn van den voorzitter nog immer staat te prijken! Wel, konijnenhoeders, weet U wel wat dien voorzitter zooal uitgevoerd heeft met zijn moffenvriendjes Toen de Duitschers in 1940 hun doorbraak in ons duurbaar België begonnen, vreesde de voorzitter hen en bedacht reeds een middel om te vluchten. Maar toen onverwachts de Moffen den •28sten Mei ons dorp binnendrongen, was hij de eerste om de Duitschers toe te wuiven. Met zijn boezemvriend René deed hij de Duitsche propaganda van Dr Goebbels overal rondzwieren. W€ldra liep zijn zoon in het zwarte kostuum, Jongen, hoe is het met dat kostuumke Zeker hebben de motten er reeds aangeknaagd, hé! Vindt ge het nog plezierig te St. Kruis? Daar zit U zeker droog te wachten op den goeden dag der veroordeeling Dan hebben we nog de dochter van den pre sident, die met haar wit blouseken aan het hoofd der meisjes scharen trok. Die dagen zijn toch ook voorbij hé, kindje! En dan nog die heks van een vrouwDie beweerde, wanneer de nazi- vliegers door de lucht naar Donden zwierden, dat we niet bang moesten zijn, ,,’t Zijn van d’onze!” zegde ze. En tevens was ze kwaad wanneer de uitspraak van den naam van haar kinde ren, volgens haar, niet klonk zooals het hoorde Wel, konijnenhouders, denkt dat dien man nog waardig is vroczitter te zijn? We denken w’el dat een vaderlandslievenden burger ook dit ambt zou kunnen vervullen in plaats van een laarzenlikker. ,>Een herinnering doet nooit kwaad” zegt het spreekwoord. Ja, beste vrienden, het gaat hier over een landbouwer en vader van een kroostrijk gezin, hoe jammer dat wij daarover één en ander moeten op het papier brengen, maar het is onze plicht en daaraan zullen wij niet te kort komenAls wij het niet ver keerd voor hebben, heeft diezelfde vader nog verklaard, in het publiek, „dat hij veel liever zijn zonen had zien naar het „land van den glimlach” gaan arbeiden dan soldaat te moeten zijn voor de Tommies! Nochthans. als de dag kwam dat zij moesten de Werbestelle bezoeken om naar Moffrika te gaan, wat hoorden en zagen, wij Gansche dagen naar hier en daar loepen om hen vrij te krijgen, wat natuurlijk gelukt is zonder onderduiken (misschien voor eenige kilotjes boter en een stuk varken!) Wij denken dat die Gestapoleider van Nieuwpoort er niet vreemd aan was, voor zulk gespuis was er daar alles te krijgen, wij zagen hem dikwijls genoeg de hoeve op -en afrijden en nooit terugkomen met ledige handen, gelijk vele anderen die wat tarwe gingen vragen uit noodmaar voor die dorpsgenooten was er niets. Eten moesten die niet doen, alles was voor den mof en zijn beulenknechten Echte vaderlandsliefdeWij hoorden hem ook verklaren dat het ten minste een góeien tijd was! Goeie tijd wanneer 75% van de bevolking dreigde en dreigt van koude en ellende om te komen! Als er een arm kindje ging vragen om een boterham, moest het één frank betalen, leest goed, beste vrienden, één frank voor één boterham. Hoe bitter jammer dat er zooveel van die slechte Belgen gevonden worden die op niets naders uit zijn dan op bloedzuiperijHadden die ten volle hun plicht begrepen dan was alles misschien heel anders geweest tijdens de bezetting Waarom wordt aan zulke personen niet eens rekenschap ge vraagd? Hoe dikwijls hebben wij reeds diezelfde vraag moe ten herhalen Maar tot heden was alles vergeefsMocht de regeering toch eens ten volle licht -werpen op die schandalen en de zwaarste straffen toekennen, dan zouden wij kunnen zeggen: die heeft loon naar werkenMaar vóóraleer dit gebeurt, zullen wij geen rust kennen! Vadertje Arseen (bijgenaamd Goebbels)moesten wij, een oordeel vellen, dan zou het spoedige gevolgen hebbenwij vragen toch maar dat er recht geschiede of is die evenmin schuldig als zooveel anderen Wij denken er anders over, hoor! Tot toekomende week. Neen, Omer heeft, gelijk al de zwartjes, niets misdaan tegeno ver ons vaderland! Maar hoe kwam het, dat van de eerste uren der bevrijding, wel honderd menschen aan zijn deur stonden om hem eens de waarheid te zeggen en dat hij een knots op zijn moffenkop kreeg en iedereen, over van vreugde, in de handen klapte Jammer dat onze jongens, die itj Moffrika vertoeven, niet kunnen spreken en getuigen hoe hij hen 'aanraaddde, in plaats van te vluchten, veel liever naar zijn geliefd vaderland te gaan om te werken, daar de overwinning des te sneller zou komen. En hij ging hen vergezellen naar Veurne om de arme knapen nog dieper in den zak. te krijgen! Daarom is het dat zijn vrouwtje naar dat groot wit hof liep om hulp en bijstand, zeggende: „gij moet hem nu helpen” hetgeen dan gebeurdeDe man heeft geen moeite gespaard, het mocht hem een stier kostenAlles werd in het werk ge steld en met geld koopt men kriekenMaar de vogel zag het te laat! Juist enkele maanden vóór de Kanadeezen met hun schoone en zware tanks over ons dorp reden, ging Omer voor den bouwer Engelsche lessen halen! Hij dacht zich zelf kunnen redden, maar den 7 September sloeg het 5 uur daar waren de vaderlanders met de wapens in de hand; zijn oogen draaiden gelijk n. n. h. z. k. t. men hem zou O.L. Heer geven zonder biechten! Had hij geen Judas-daad op zijn geweten gehad, dan zou Omertje dit alles niet gebeurd zijn Nu weer naar school om de leerlingen den mofscheri parade- marsch aan te leeren, maar wie Belg is zal daar nooit in zijn leven zijn kinderen naar toe zenden, maar de waarheid getui gen om hem weder te krijgen waar zijn plaats is, of om hem naar moffrika te sturen, met een vliegtuig, om hem naar be neden te laten met een parachute in papier, bij slecht w’eder! En Kilo? Niemand kan vertellen welk kwaad er in dien lange man heeft gezeten en -wat er nog in zit! Hij zelf heeft verklaard dat hij mof was, reeds 25 jaar vóór den oorlog en dat hij als mof zal sterven I Het was ongelooflijk hoeveel zwarten of halve zwarten al met eens vaderlandsgezind geworden waren, tijdens de eerste dagen na de bevrijding, maar enkel eenige dagen, want toen het meeste gevaar geweken was en de Weerstandsgroepen ont wapend, staken die zwartjes hun koppen bijeen. Zij hadden het warm gehadZij waren er goedkoop vanaf gekomenenkel de hoofdschuldigen werden vast gezet, maar niettegenstaande dat hadden zij niets misdaan Zie bijvoorbeeld onzen René, die had heeft hij met zijn personenwagen een verstopte weg vperd naar veiliger oorden! Wel te verstaan in 1944, toen de bom al gesprongen was en hij goed inzag dat er aan de wonde van Frits niets meer te verhelpen was! Een daad van vader landsliefde op zijn manier want zijn vaderland was niet hier maar over den Rijn en ten tweede, de weggevoerde was ook een V.N.V.ër, die het veiliger vond hier te blijven dan te moeten gaan 'werken naar het land van belofden en bommen! Enfin, René was de vurigste moffensleppendrager van ge heel de gemeente. lederen dag was hij in hun lief gezelschap. Zijn vrachtwagen stond geheel ten hunnen dienste tot zelfs - - 3 “V "'■r 2 heeft hij er versleten, maar met zijn derde heeft hij de kroon 's dossier verloren, doch het ander spel e je, gi] wee gespannen, ’s Morgens ontving René de bevelen van den kommandant van de toen hier verblijvende troepen, in hou ding juist zooals een soldaat; hij miste juist een uniform en een wapen. Eens heeft zijn Hitlergroet niet mogen baten, toen hij op zekeren mag met een vrachtje haringen uit Frankrijk kwam. (Ginds waren zij goedkoop, hier duur). René werd door de Feldgendarmen tot staan gebracht! Zeker van zijn stuk sprong hij uit zijn wagen, klakte de hielen, hief den gestrekten arm op en riep met zijn zoetste stem: „Heil Hitler” Het mocht niet baten; de buit wierd aangeslagen en René moest in het donker, maar natuurlijk niet voor lang, hij was V.N.V.ër en maakte propaganda, maar toch voigde een geldboete. Op het kasteel, dat hij met zijn gezin ging bewonen, was hij ook voor niets goeds aanzien niet minder dan voor een Gestapo en vond zich genoodzaakt terug naar Pervijze te keeren, waar het nog, hoe slecht het er voor hem uitzag, veiliger bleek te zijn. Toen Renétje moest aangehouden worden was hij natuurlijk niet thuis. Goed verstopt bij de geburen en de vlaag ging voorbij. Welke was niet de verwondering van een O.F.man uit Diksmuide, ’s anderendaags, na herhaaldelijk aan de ingangs deur te hebben gescheld, hem langs achter in zijn garage te vinden, hoog in den veust van het dak verscholen! Wat moest hij dan toch misdaan hebben om zich zoo bang aan te stellen Geloofbare burgers vertelden dat hij meermalen zooals een speurhond kwam snuffelen om te zien of hun dienstplichtigen zoon wel naar Duitschland vertrokken was. De tranen van de moeder waren geloofbaar, maar toch was hij gefopt! Toen de geallieerden met snelle schreden naderden, bracht hij bezoek aan den Führer der Vlamingen die ze natuurlijk ook al leelijk klopte en die hem vroeg wat er voor hun te doen stond. Hij antwoordde: wij zullen probeeren onze jas te draaien. Maar wij antwoorden dat gaat niet. René is nu thuis in voorloopige vrijheid en spreekt ook al van een aanvraag te doen om per auto te rijden! Of.dit hem lukken zal valt te be twijfelen - Ingezonden door een lezer van „De Vrijheidsgalm”.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 2