3 ALVERINGEM. BELOFTE EN VOORSTELLINGEN AAN DEN FÜHRER. KEIEM. Ja *■- i thans zijn zijn familie behooren, De stem van het geweten! 4 Weinachten, toen die Juffers zich bijzonder lieten onderscheiden; dien gahschen nacht door werd er met de Duitschers gedronken, gekletst, ge danst en gevierd dat hoeren en zien verging, bij alle kleuren der regenboog, werd ziek van w'anhoop bij het I lang de gedachte hebben opgedaan, dat je hoogdravende idealisten reeds lang dood en begraven Beste Lezers, volgende week geven we de andere ons algemeen overzicht. kon misschien den stank van zijn zwart plunje niet meer verdra- gen; Gery: de sleppedrager van Vlaanderen’s grootsten kultuur- dichter klom zoo hoog op de trap der beschaving, dat door ’t ver- Canadeesche) de kultuur- met de vuilniskar moesten I worden weggevoerdGaston zag zoo duidelijk in dat alleen in Duftschland, het land van het vernuft, bet menschelijk verstand j Diksmuide man of een Gestapo-agent thans met vijftien jaar dwangarbeid om 9 uur. of min van afkomen? Voor een eenzaat, die niet te lang en niet maal het 1 te zwaar is, moet er toch in de universiteit te Oostduinkerke of uw leven! elders gemakkelijk een plaatsje te vinden zijn! 'j zoover, dat de "eburen een sbpenloozen nacht mochten doorbrengen. Dat reuzenfeest werd door accordion muziek begeleid, het schijnt dat het erger was dan een nachtkroeg rond een kazerne. Geen van beide meisjes, om reden van duizeligheid, was bekwaam om ’s anderendaags, Hoogdag van Kerstdag mis te hooren, hun kristelijke plichten werden reeds verwaarloosd; was dit niet zedelijk verval? Zoo weid komt Toen de Duitschers ons land voor de tweede maal in 25 jaar binnenvielen was iedereen er met reden van angst en schrik bevangen, daar de sporen der vorige bezetting nog niet ware» uitgewischt. Op onze gemeente echter liet de vrouw van den bierhandelaar zich bijzonder goed onderscheiden en met gekruiste armen stond ze haar meening op straat uit te roepen aan al wiehet hooren wilde: „Moest er ooit een Duitsch halfdood op straat voor mijn deur liggen, dan zou hij nog geen spoelkom water van mij krijgen....' We wisten waarlijk niet dat er nog zulke Vaderlanders dê gemeente bewoonden, spijtig dat haar v.ensch niet in vervulling is gegaan. Bij het naderen der -- Duitschers was ze reeds druk bezig aan het inpakken, om de ^art kost1 are meubels naar veiliger oorden over te brengen, ook haar I twee geliefde dochters en haar man staken daaraan een handje toe, ten einde uit schrik voor de moffen eventueel hun eigen persoontje te redden, en wat zagen we gebeuren? De ver vloekte nazibenden hadden nauwelijks enkele dagen hun intrest» op de gemeente gedaan, of de toen nog Vaderlandslievende juffers, kozen toch het hazenpad ergens rond Brussel, en dat Diksmuide, lid van de vaderland- -- i. er bijvoegen van de leden er ons ventje niet ken den. Maar, dank zij o.m. „DE VRIJHEIDSGALM” van •28-1-1945, heeft men hem beter leeren kennen! Maar daarom ken den de bestuursleden hem niet persoonlijken onze kerel bewees toeen greintje schaamtegevoel te hebben door den laatsten Zon dag van Januari naar de vergadering van den Nationale!» Ftrijdersbond te gaan, juist alsof er enkele dagen vroeger bij hem thuis niets gebeurd wasThans weet het bestuur welk vleesch het bij den éénzaat van Sint Jakobskapelle in de kuip heeft! En wij vragen ons af zoo het ventje N.S.B.ër zal blijveh! Daar wij de vaderlandsliefde van de bestuursleden kennen, durven wij er een paar pinten op verwedden dat den éénzaat buiten vliegt! Misschien is hij er maar in om links of rechts over te brieven wat er bij patriotten gebeurt! Maar hoe lang zal men nog wachten om dezen, vent in de kas te draaien? Pas en kele dagen vroeger had de minister van justicie nog de aan dacht gevestigd op het feit dat wie anti-vaderlandsche elemen ten, die zich voor de justicie verstopten, herbergde, een straf kon oploopen, gaande tot vijftien jaar dwangarbeid! En daar moéten we bij opmerken dat de Duitschers heel eenvoudig de doodstraf gaven aan wie soldaten van de verbonden legers her- ZUT U INGESCHREVEN voor den sursus der Hooge Technische bergdeWaarom moet men er voor het verstoppen van een S.S. et» Praktische Auto School „GOUVREUR” te Adm. Ronarqstraat, (Mooie Molen) in 15 Zondagen Bijzonder programma. Gering schoolgeld. 1000 schoolgeld en 1000 maal meer tijd zult u innen in Neem nota. onze lieve dorpsgenooten terug waarschijnlijk met goed nieuws dat de Duitschers goede en vriendelijke menschen waren en niemand geen kwaad deden. Tuurke, de eertijds zoo vurige patriot, verleid door den verkoop ven zijn bieren, en de moffen verleid door de lieftalligheid zijner dochters om zijn vrouw niet te vergeten, zag zijn huis spoedig in een „Soldaten,heim” herschapen. Daar er precies tijdens den drongen en dorstigen zomen van 1940 nog al wel Duitschers te Keiem ingekwartierd waren, hadden ze het zoo druk en was de verkoop er zoo geweldig dat de herbergbazen lijdelijk moesten tcezien en bovendien niet meer als naar gewoonte van bier konden worden voorzien. Enfin ons Tuurke deed toch goede zaken en de mofsche marken stroomden er binnen, alhoewel hij niet de schuldige, maar het slachtoffer was van den wil van zijn vrouwvolk. Octavietje door de grootheidswaanzin getroffen door het zien van het overgroot succes harer dochters met den mof, begon het evenwicht harer vaderlandsliefde te verliezen, kon aan de nazi- bekocring niet meer weerstaan, en liet hare meisjes maar floreeren met de Duitschers. Ja, vrouwtje ge moet het niet meer •mder stoelen of banken steken; klare wijn schenken op den dag van hedenHoe menigmaal hebben Keiemnaren en menschen - in omliggende gemeenten niet kunnen vaststellen dat uwe meisjes met een grijze mof met de tram naar Oostende gingen, fietstochtjes maakten in óns arrondissement, thuis samen op d« piano speelden enz... dit alles te lang om te melden. Een nadere toelichting nopens hun houding tijdens, de bezetting zullen we straks vernemen. Wie herinnert zich nog dien Kerstavond, die Juffers zich bijzonder lieten bekennen i zoo lam-tieke C,-- - ~J J— -II XXXX-Xj. \XOVX4. VV ZJj VIJ IJ VO1 UJ-X- partij zijn er toe bereid;, is het geen azlvende troost in je laat- I steA doodstrijd, steekt het je niet een riem onder het L_. i 't Is ongelooflijk, hé, Führer... en toch is het waar! Vier lange jaren heb je alle middels aangewend en toegepast om ons volk tot een hooger peil van beschaving op te voeren, heb je ons de schoonheid van de Germaansche kuituur doen inzien, zoodat wij de zegerijke aftocht van je onoverwinnelijke soldaten met lede oogen gadesloegen en het nu als een heilige plicht aanzien de bovemnenschelijke prestaties onzer parochianen in het daglicht te stellen, die zoo graag je snorreke zagen en het onmogelijke c - al ult vrees voor den mof; sPljtlg dat llun angst van korten dOT,c 1 is geweest. Na ongeveer een paar weken afwezigheid kwamen den om je sieg te bewerkstelligen. De bezettingstijd hoeft hen - tot Ixivenaardsche wezens gestaald. Zoo zeer was de nedergheid hen eigen dat ze er een walg aan hadden hun roemvolle daden aan de k'ok te gaan hangen; zoozeer was België hatelijk en vtr- fodh’is in hun cogen geworden en Duitschland een aardsch pa radijs, een luilekkerland, dat zij liever zelf thuis bleven en an deren naar het land van weelde zonden, dat zij hier liever bleven om hun vaderland te verraden en te verpesten dan ginds van honger te gaan crepeeren. Führer, we zullen, deels aan je en deels aan onze parochianen, je symphatisanten voorstellen; je zult er je ten vollen van kunnen vergewissen dat zij van de Duitsche Uebermenschlichkeit weinig of geen benul hadden. Louis, die was er zoo stellig van. overtuigd dat in Duitschland alles van een leien dakje liep, alles koek en honig was, dat hij er toch niet van hield in het nazibureel te gaan drukken. Albert, onze ingenieur, och arme, hij kon het bij de fabricatie van al die geheime wapens niet uithouden, dat hij er met een paar bleeke wangen vanaf kwam. Zeg, Albert, je ‘kon er zeker al de beefsteaks niet goed eten Cyriel en Filibert waren onze twee kulfuuronderwijzers in Wallonië. Om den titel van doctor honoris causa te verkrijgen studeeren ze voor het oogenblik aan de hoo- geschool van Oostduinkerke. Onze dikke rossige parade- marschleider, die wel iets van Goering’s buik gedeeld had, was zoo zeer van’s Führer’s genialiteit doordrongen, dat hij liever in Alveringem met diens nazibladen colporteerde dan in Berchtes gaden. Remi, zijn gebuur, kon zoodanig het graan dorschen, dat Adolf onder het koren kwam en wij onder het kof hoe zou het nu zijn? Jerome van ’t vergaderingshuiseke en chef van ’t vliegplein zonder stuka’s getuigde van zoo’n groote koelbloedig heid, dat hij met zijn kompagnie vergat mee te gaan en kostuum en wapens verloor bij de intrede van de Canadeezen zulke dapperheid en, heldhaftigheid zijn alleen bij de voorstanders van het nazisme te vinden, nietwaar Führer Cyriel de lange, drager van i vertrek zijner laatste Duitsche vriendjes op het zicht van ’t eer ste kakhikleur: kleur, die natuurlijk zijn Führer niet paste. Qnze dikbuikike Thuur uit de pastoorstrasse diende nog het best - 1 -I i. ’s anderendaags, Hoogdag van Kerstdag mis zijn meester als peter bij de wieg van het toekomstige Duitsch- kristelijke pfichten derden reeds et rasi ^un eerste stap van politiek en 'das, Liebe! (Wordt vervolgt voor toekomende week). Führer Adolf, wij kunnen het ons gemakkelijk indenken, dat je nu vele slapelooze nachten moet doorbrengen, dat Hein de dood met zijn zeis voor je een vreeselijke nachtmerrie, een, te. rende plaaggeest is gaan worden wij kunnen het ons ge makkelijk «denken, dat je je tanden stukbijt en je stiebels kapot tampt van machtelooze woede, nu het Groot Duitsche rijk dreunt en davert op zijn grondvesten. Führer, we I het onomwondenwij hebben innig medelijden met je lot, innig zelfs dat wij je een belofte willen doen. Wij, oppositie land; ach, dat komt er van als men de theorie van cisme te streng vindt. Cyriel 4 zonen, 4 stuks dat verstaat de Führer beter: Daniël gaf zoo’n doorsland bewijs van man nenmoed en innerlijke sterkte, dat hij door de troebele verlos- singsdagen zoodanig de kluts kwijt was, dat hij ten eenenmale I onwetend was of hij voor 's Führer’s nationaal socialisme ge- ijverd en diens kostuum gedregen had of niet. Zijn groote neus I JAKOBSK.APELLE Het schijnt dat ons zwart broertje, specialist in het verstoppen j van zwarte schurken die tot ehn-ns zön leven zou vi'illen beiferen. Ons fameus baasje was, te i sche oud-strijdersvereeniging N.S.B. We moeten itiuntomciriui1JK.L iniiu vein xrvi, wiJ-iu-xc, xrt-v irrunov» tcnjiv v >--i j het breedst ontwikkelen kon en daar alleen de redding lag, dat overgroot ge <.e e hii liever het slotfabriekje van Nieuwpoort bezocht en bij Fraü- lein Jeanne bleef dan ’s Führer’s Ochsenschwanzensuppe te gaan proevenGermain, die jongen, zou hij er nu al het fijne van we ten, welke de beste smeerolie zou zijn bm naar Engeland te farhren. Zeg ne keer Juul uit de vijf koppen heeft Je bewondering van, de nieuwe orde veel schatten bijgebracht, bij het zien van je vette wangen gelooven wij het niet... tot later! Het valt ons op dat ons Pauleke van den hoek wel vlug de Arische taal heeft afgeleerd, nu brabbelt zijn tong nog slechts naar ’t Engelsch zeker naar ’t voorbeeld voor Von Hess 's Führer’s gewezen rech terarm Führer, we zullen voor deesmaal de voorstelling stop zetten, we willen je niet langer op de pijnbank leggen. Je zult misschien reeds lang de gedachte hebben opgedaan, dat je met zulke zou zijn. helft van schot van de Bngelsche tanks (lees schernstukken op straat vlogen en ze Gaston zag zoo

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 2