LEKE. MERKEM. STAD DIKSMUIDE. KLERKEN. RAMSKAPELLE. GROOT BAL EEN JAAR LATER ROS. «ADI» «Het lokaal komiteit». VROEGER GRIJS, NU KAKI. «Een Vrije Speurhond.» JONKERSHOVE INKOMPRIJS: 10 FR. ver- VAN 'T AUHTERHOEKSKE. „DE VRIJHEIDSGADM” is te bekomen bij: HUYGHE MARCEL Langcmarkstraat nr 333, 't Fontijntje moest dat schatten! De boer van ’t Jockvéld had er 16 kg. over van 6 gemeten dus goed geschat, maar ’t was voor de wehrmacht, de mof'had het broodnoodig om den krieg voort te zetten en te winnen. In 1944 wilde liij nog het laatste kg. hooi komen laden voor de Wehrmacht en als ge dat al gehoord hebtzoudt ge nu nog verwonderd zijn dat hij onzen Hitler en geheel z’n bende feld- webels zou willen terug zien komen Zoodra de krieg voorbij is en de grenzen open zijn krijgt ge ook een bon voor ,,’t land van den glimlach” maar zonder stroo en vlas. Dus, nog een paar voor de zwarte bende. Een verkooper voor ons blad w’ordt gevraagd. Inlichtingen te bekomen bij DENYS Adhemar, lokale crganisatieverantwoorde- lijke. 10 Februari... 10 Februari 1944... .Met vieren zaten, of liever ■ten op de komst van onzen daags te voren waren tot een onderhopr. Maar hoe drie Feldgendarmen ingsgelijks hun intrede deden in .meentehuis. Gelukkig hadden zich, want anders had het kunnen gebeuren, dat spoorloos verdwenen. En daar kwam dan onze ex-burgemeester. Een wederzijdsch „heil” weerklonk, en weldra mochten we zijn kabinet binnentreden. De Duitsche gewoonte getrouw, ging het: „pasport”. Het vonnis was kort en bondig, immers geen onder houd vond plaats, onmiddellijk moet gij uw gemeente verla ten en u naar Hasselt begeven. D'aar zult gij dan moeten blij ven, voor den duur van den oorlog. En daarmee was het amen en uit Kost wat kost moest de dader, die, die laffe daad begaan had ■gevonden worden. Niet lang moesten we wachten, want hij werd gevonden. Het was niemand anders dan Jules, of een van zijn huisgezin, uit de Vredenhofstraat. Ja, ja. Jules we weten dat gij het zijt, die ons bij de Duitschers als staatsgevaarlijk hebt doen opteekenen. Gij hebt zekers gedacht ons daarmee den duivel te kunnen aandoen, maar dan zijt ge leelijk bedrogen. Wij aanzien dat als een groote eer, en hadt gij dat niet gedaan, dan zoudt gij nu daarvoor ook niet moeten boeten. In Hasselt zijn we met tweeën geweest, en hoe het ook moge klinken, wij waren er zoo goed als thuis. Nooit zullen we die dagen van Hasselt berouwen. Ware het nu zoo goed hé, Jules, in Oostduinkerkege zoudt een heer zijn. Maar zoo is het niet, en voor u zal het nooit meer zoo komen. Uw droom, vader te zijn van een officier in dienst van dat Groote Duitsche rijk, is nu ook wel voor goed vervlogen. Met welk een fierheid zagen we die twee naar de Zondagmis trekken de zoon met een blauw-grijs kostuum om zijn lichaam, een „slekkestekker” aan zijn zij, en de vader fier als niet één met dat karrewiel op zijn borst. De dochter, Wat zegt men nu hiervan? We meenden dat te Klerken alles uit was, omdat alles daar zoo rustig bleef en deze week was er ineens nieuws en toen nog op ’t achterhoekskeWie kent er onzen Edmond niet.... geheel de gemeente heeft stom gestaan dat dezen V.N.V.ër nog steeds thuis is, hij was toch ook een van die zwarte, als er steun noodig was voor V.N.V., die een milde gift kon doen en als er een den „heldendood” stierf die een uitnoodiging kreeg! ’t Was ook bij hem dat Berten van de „Fabrbereitschaft” ten allen tijde wel gekomen was en nu dat hij hier niet meer is hebben Edmond en zijn chauffeur de toe lating bekomen om in auto te rijden. Ehwel, wat zegt men er nu van De zwarten rijden in auto de patriotten krijgen geen toelatingSylvère is ook één van die nieuwe patriotten die gedu rende de bezetting in het openbaar preekte over de Nieuwe Orde en die zelf in een café in bijzijn van verschillende personen een patriot zijn les spelde, dat de Nieuwe Orde ging overwinnehI Waar is die Nieuwe Orde nu Waarom zweeg iedereen als hij binnen kwam? Om zijn pro-Düitsche gezindheid? Zulke man nen waren niet te betrouwen en waarom zwijgt hij nu over zijn NFuwe Orde? Ja, alles is nog niet vergeten en nu zou hij ook willen een goeden patriot .zijnEn zeggen dat zulke mannen de voorkeur hebben om in auto te rijden! Waar gaan we naar toe? Is het niet meer dan tijd dat dit alles eens grondig onderzocht wordt en dat deze helden wat rust hebben in plaats van in auto te rijden Binnen kort gaan we eens wat verder, misschien vin den wij daar ook iets dat aangebrand is en moet gezuiverd wor den stonden we nieuwsgierig te wach- toenmaligen burgervader. Immers, we door den veldwachter uitgenoodigd waren we verwonderd toen ons ge- ze maar eep klein autotje met er eenigen Op ons gemeente is thans een kompagnie soldaten van Monty., aangekomen, op rust. Met veel vreugde en blijdschap werden ze ontvangen, de driekleur wapperde aan de huizen der echte vaderlanders. Vier volle jaren, hebben we op hun gewacht, nu zijn ze er, en ze zullen er blijven. Wat een verschil, dan bij de gastjes, voor de personen die soldaten in huis hebben. We hebben gewacht op hun, ja, ook zij, die gedurende de bezetting, zoo vriendelijk de armen open spreidde om de moffen er in op te vangen, neen, ze schamen zich niet, die afgelikte moffen vriendinnen, zwart doorweekte sponsen, iedereen kende ze, en sprak er van, de gezustersdagelijksche, vaste abonnés van ’t tramtje Leke-Diksmuide, Leke-Brugge. Wie zag ze niet te Diksmuide in de café liggen in de armen van de Fritsen, hun schandalen op den tram? Van de voorvalletjes te Brugge kun nen velen mede praten. En nu, hoe vriendelijk, ja, te vriendelijk zelf! draagt zelfs al liet welgekend wapenschild aan Naar het schijnt zou het vrouwtje van Meester Dewilde geluk kig en kontent vertrokken zijn naar Duffel met een veertigtal handteekens van de gemeente. Onnoozelaars die dras de vrijstel ling vragen en bekennen dat ze er niets tegen hebben dat die zwarten hond los komt en zich terug komt vestigen in de ge meente. Wij zeggen daarentegen ’t laf, schandalig en wraak roepend En zeggen dat de eéreplaats van dit zwart moffen manoeuvre toekomt aan dien valschen patriot, die zich voor zoo’n Engelschgezinde wilde doen doorgaanNu trekt hij zijn valsch masker af; hij had misschien gedacht dat niemaBd het zou weten, ge zijt dus zoo zwart als die landverrader die te Mechelen in ’t gevang zit, en zeggen dat hij ook een oud-soldaaf is van 1914-1918. Steekt- U weg dat we U niet meer zien Wie er ook geteekend heeft, zeggen ze is die groote schreeuwer met al zijn gerucht en zijn wijden mond, van de dorpplaats en vol gens we vernemen met geheel z’n familie. Hij trekt ook zij» masker af, niet te verwonderen dat de moffen-kolen tijdens de bezetting zoo in eere stonden en zeggen dat hij ook een oud soldaat is van 1914-T8. Waar gaan we naartoe? Nog een die het mag afstappen naar de zwarte bende en met een bon (goed voor Duitschland) Dat Mieltje geteekend heeft is geen nieuws, ’t is jammer dat de windmolen van Vergaeuwe weg is! We zouden er hem kun nen bovenop zetten om te wijzen naar ’t Oosten ’t land van de botten. Een waar niemand dat zou van, gedacht hebben is zijn broeder met z’n groote mond en al dat geweld: Hij, die ze al ging doen binnendraaien op de gemeente is nu een van de eersten gereed óm onzen gewezen Hitler te verlossen en te verlangen dat die führer terug in zijn klas komt. Wel Zwarten, ge zijt zoo zwart als hijge krijgt ook een bon „goed voor Duitschland”, schaam U, steek U weg, ge krijgt dan nog een bloementuil om mede te doen voor den Hauptman van ’t jaar ’40. Men' zegt ook dat 't Fontijntje en ’t Boeltje hebben geteekend, daar kan er zich bijna niemand aan verstaan, maar wij wel: strooi, stroo en nog stroo voor de Wehrmacht! De zoon kon niet gemist worden, hij was de jonge füfrer van ’t stroo, alle dagen wagons en nog /wagons, dag en nacht op de velo en t „steunpilaar van het I Passen voor overal, voor dat stroo! Ja dat stroo dat van zoo’n V.N.V.” mogen we ook niet vergeten. Ook haar zullen we steeds voor de moffen en dat vlas voor de wehrmacht, maar indachtig blijven. Dat ze in voorloopige vrijheid gesteld werd, weten we, maar we weten ook dank aan wie dit gebeurd is. Hij die dat bewerkt heeft, vergeten we ook niet! Wees gerust, Angela, uw daden zijn gekend, en eensdaags zult ge met uw vader, en met uw moeder, en laat ons hopen met uw broeder boe ten. Dan zullen we een onzer schoontste, zooniet de schoonste dag van ons leven kennen. Reeds hooren we de uitspraken vellen.... -opsluiting en ontzegging uwer burgerrechten. Dat hopen en ■denken we eens te zien gebeuren. Een schoone tijd was het als vader te Veume geinterneerd was, terwijl de dochter te Diksmuide onder waakzaam oog ge plaatst werd. Wilde Elvire haar moederlijke zorgen, getrouw blijven, dan moest zij, eens naar Veurne dan eens naar Diksmui de dansen met wat voedsel voor haar duurbaren. En waar moest Romain dan eten? Zuster Lydie haar schouder Nu verkiest ze kaki voor grijs, dat mag nietzwart blijft zwart. De Tommie moet op de hoogte worden gebracht, door welk schoon schandaal, hij -wordt nageloopen, en in het net gevangen wordt, ja, wie weet heeft zij hem al niet den Hitler-groet aange leerd. OP ZONDAG 18 FEBRUARI 1945. in de „Katholieke Kring” Woumenstraat, gegeven ten voordeele van het ,,Solidariteitsfonds”tot steun aan de families van poli tieke gevangenen en weggevoerden en hulp aan kinderen uit de geteisterde streken. BEGIN TE 16 UUR. Ik ondergeteekende OCTAAF BUYSE, Keizerhoek 13, Beerst, verklaar hiermede dat ik hoegenaamd niets te maken heb met om het even welke bijdrage in „De Vrijheidsgalm”. Wie in ver band daarmede mijn naam nog misbruikt, zal gerechtelijk ver volgd werden. Nota van de Redactie: Bij uitzondering wordt dergelijke klaring opgenomen.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 3