Krijgsraad te Brugge. BRIEVENBUS. Mededeeling! PERVIJZE. OOSTVLETEREN. Rechterlijke taal in Frankrijk. wordt beschuldigd van aatr Tn kunnen dienen op de de bedreigingen die ons toe vallen. De woede van het een eer aan-i plaats gevonden te worden, het volgende ter kennis DARA. Robert Op 24 Januari stond ons dorp in rep Verantwoordelijke Uitgever F. tVILLEMYNS namens O.F. Diksmuide (Pers en Propaganda). Vlaamsche f verwe- ZWART BOVEN! gade en propagandist en CROIGNE EUGEEN, militair. Beticht van verklikking. Verwezen tot 3 jaar hechtenis en 5000 fr. schadevergoeding. maar waar naartoe Duitschland was het eveneens niet jchuldig is als hij zich altijd heeft laten tëker niet meer. In 1942 was hij nog ge- inweordig geweest op een V.N.V. verga- plaate was daar niet, De inzendingen kunnen slechts geplaatst worden na den tèrag- den Verantwoordelijken Uitgever, denkelijk begin- «Dc Fransche Krijgsraad laat zich niet afschrikken» schrijft •en blad «Tijdens één der processen, die veor het oogenblik aan gang /Jjn tegen de oorlogsmisdadigers, staan drie personen terecht vexir wreedheid en mishandeling tegenover burgers. En dan is het wel belangrijk de kordate taal van den auditeur aan. te ha len, vooral omdat het als antwoord zou kunnen dienen op de Duitsche nota. «We zullen niet wijken BILLARD. Demonstratie door den heer H. Drost, kampioen van Nederland, in Café „Cinema du Théatre” Beerststraat, DIKSMUIDE, op Zondag 18 Februari 1945, om 4 uur. 500 punten vrijspel 500 punten kader. Tegenpartij. G. Cattrysse, Diksmuide en R. Hanze, Oostende. Na de matchen kunst- en fantasiestooten. I>: volgende personen werden veroordeeld: B’ELANGHE JAAK, 23 jaar, te Blankenberge, VL Wachter en S.S. man Wordt bij verstek tot de doodstraf zen. DANNEEL JOZEF, 23 jaar, te Veurne, Fabriekswacht, tot de doodstraf verwezen. DEVUA'ST URBAIN, Klemskerke, 2.3 jaar, en kok van be- .•oep, Vlaamsen-.’ Wacht, thans verblijvende in Duitschland. vordt bij verstek verwezen tot 20 jaar hechtenis. TANGHE CONSTANT, Koekelare, 43 jaar Vlaamsche Wachter .n vervolgens Fabriekswachter, wordt bij verstek tot de dood straf verwezen. DUFOUR AUGUST, Veurne 38 jaar, Vlaamsche Wacht, wordt bij vesrstek tot de doodstraf verwezen. DEGRAEUWE ANDRE, Tourhout, 35 jaar, Lid van de Spoor- wëgwacht, 1 jaar hechtenis. PUPPYNCK JULES, Gistel, 74 jaar, klacht, 1 jaar hechtenis. VANDE MEULEBROECK MICHEL, Torhout, 39 jaar, be llende van Bruggen en Wegen. Lid van V.N.V. en Zwarte Bri- vetklikker, 7 jaar hechtenis. Assebroek, 59 jaar, gewezen beroeps in het nummer van 27-1-45 onder rubriek „Brievenbus” wordt afgevraagd of de schrijver DARA een landbouwer is. Wij ant woorden hier dat bovenvermelde naam een groep Belgischgezin- de, gceddenkende mannen vertegenwoordigt, die niets of nie mand ontzien als het gaat tusschen wit of zwart, die strijden voor een zuiver België,' die met genoegen alle gegronde klachten die tot het ontdekken van een zwarte kunnen leiden in het lokaal aanvaarden en die de belangen van alle klassen der samenleving verdedigen tot het algemeen welzijn, zooals het bij goede patriot ten past. DARA. Hier moeten wij ook hulde brengen aan de trouwe lezers van ,DE VRIJHEIDSGALM”. Reeds worden meer dan 225 num mers per week.verkocht op de 285 huisgezinnen onzer gemeente. Abonneer U aan het weekblad het „FRONT” 35 fr. voor 3 maanden. U kunt U in volle vertrouwen wenden tot Denolf, ofwel in het lokaal bij H. Scheirsen. In het weekblad „FRONT” zult U als goede Belgen uw ge dachten zien verdedigen in den strijd geleverd voor de totale zuivering van ons duurbaar Belgenland. tafeldienster aangeworven worden. Neen, beste lezers, gij gaat zeker met ons akkoord om 1 niet mag gebeuren; deftiger hu iaën zijn er onze vrienden aauwijze. Of het ventje zoo om doorgaan zijn wij zoqJi durende den zomer teg ring, beleid door hun leider Pieters. Uw meester 1 Van Sovjet-Russische zijde wordt ons gebracht Het is mogelijk dat er nog Sovjet-Russische oud-gevangenen of oud-gedeporteerdendie aan de nazi-beulen ontsnapten, in groep of afzonderlijk in België' verblijven. Personen of organis men, bij wie ze een onderkomen gevonden hebben, moeten deze Russen'laten weten dat zij zich moeten wenden, zoo vlug moge lijk, tot den Rusnschen bevelhebber in België. Zoo het door gemis’ aan taalkennis of om een andere reden moeilijk is aan de oud-gevangenen uit te leggen wat er van hen gevraagd wordt, dan wórden de onderdak verschaffende personen verzocht zelf té schrijven naar het volgend adres: Le commandement Russe Dufacqzstraat 74, Brussel. qf naar de redactie van ons blad, die aan den bevoegden i Russischen dienst zal ovennaken. Men vestigt van dezelfde zijde de aandacht op het feit, dat Rusland, nu meer dan ooit, in een zeer zwaren strijd is gewik keld en dat de Sovjet-Russische staatsburgers zoo snel moge lijk naar hun vaderland moeten terugkeeren om hun plicht in de fabrieken of aan het front te vervullen. In afwachting dat een antwoord van den bevoegden dienst komt, is het ten zeerste gewenscht dat de ex-slachtoffers van de nazi-terreur, die tot een Sovjetrepubliek behooren, gegroepeerd worden en niet bij parti culieren gehuisvest blijven. Sommige organisaties, zooals b.v. het R.K. kunnen hier zeker in afwachting goed werk verrich ten, daar waar het geval zich voordoet. Zoo helpen ze ten an dere ook de oorlogsplannen verwezenlijken van onzen Russi schen bondgenoot, één der vereenigde naties, aan wie we reeds zooveel te danken hebben. Een zeer prachtig gebouw, een soort villa aan de tramstatie, bewoond door?... een zeer goed geneesheer, bijzonder voor het genezen van zwarte angsten. Immers, wie lijdt aan „zwarte” koortsen kan bij hem cm een goed geneesmiddel gaan Zijn adres? geinterneerd te St. Kruis,... geneesmiddel? intemeermg or de zwarte vrienden, en andere onderdanen van het Afofsche verradersleger, kan men steeds bij dezen persoon -alle tioodige inlichtingen bekomen. Op aanvraag kwam deze genees heer ook ten huize, ingeval van mooi weer, per moto en bij twijfelachtig weer per auto. Immers, ge moet weten dat hij over twee verkeersvergunningen beschikte. Hoe kan het ook anders! Hij stond bij onze „beschermers” als een zeer goed propagan dist aangeschreven. Hoe dikwijls heeft hij, in dienst van Staf of andere Eliassen zijn stem laten hoeren, het publiek aan sporende de rangen van het V.N.V. aan te dikken. Beloften en steeds maar beloften. Duitschland kan onmogelijk den oorlog verliezen, Engeland zou overwonnen worden, en met den steun van V.O.J.O. zou het „bolsjewisme” ingsgelijks vernietigd wor den. Hij had echter zonder den waard gerekend, want inplaats van de moffen in Engeland te zien landen gebeurde het tegenoverge stelde. Echter geen moed verloren, want ze waren nog zoo ver van België; ziekten braken uit, klanten veranderden van genees heer, terwijl anderen noodgedwongen hun ziekte begonnen te verklaren. Misschien was er nog hoop, maar ze verkeerden in een hopeloozen toestand. Meer en meer begon het gevaar te dreigen, de koorts vermeerderde Nog één oplossing!... de vlucht!... België ongewenscht, en in goed. De witte brigade kende een betert oplossing... een internee- ringskamp! Daar kan op de verdiende lauweren gerust worden. «SIM» en roer, er moest onder- «We zullen niet wijken voor de bedreigingen die ons toe- dak bezorgd worden aan een zeker aantal bezoekers die bij ve- kwamen omdat we onze eigen verraders veroordeelen. Vergeet lën van onze dorpsgenooten met liefde zonden aanvaard worden. I nooit dat één enkel haar van onze, gijzelaars ons duurbaarder is Hoe jammerlijk dat het oude lijstje niet was verloren gegaan dan al de hoofden die we gaan laten vallen. De woede van het en dat daarop zooveel zwarten prijkten, die natuurlijk ook in I v°lk dreigt op den drempel van het gerechtshof. Het land heeft aanmerking zouden komen. Gelukkiglijk schijnt het gevaar ge-I te lang en te erg geleden. Den vijand zal men misschien kunnen weken te zijn, want bij goede Belgen is er plaats genoeg te vergeven; maar deze judassen, die zich niet tevreden stellen met vinden. Daar waar vroeger geen plaats te vinden was staan de I OI1S te verraden en de besten onder ons gevangen te nemen en deuren tegenwoordig wijd open en wordt het als een eer aan- I te dooden, maar zelfs den naam van Franschman onteerden, zien onze vrienden te mogen herbergen. I kunnen geen enkele verzachting inroepen». Bij goede Belgen dient er plaats gevonden te worden, en 1 zulke zijn er hiér genoeg. Maar stinkende moffenhuizen moeten vermeden worden. Maar stel U tens voor: Sophietje, het schoone moffenvrouwtje i stond met de armen wijd open om de plaatszoekenden te ver- I welkomen. Zooals gedurende de bezetting stelde zij haar huis ter beschikking; ze zouden er zoo goed zijn. Och, ze was zooj keer van verleidelijkop tafel was niets te kort, een goed glas whisky Maart, kan geen kwaad, nu, alles werd er aangeboden. Niets zou kunnen verraden bij welk nazi-vrouwtje zij aangeland waren. Waarlijk bij haar heeft kleur geen reukhetgeen zij een paar jaar gele den deed tot schande van onze gemeente wilde zij nu nogmaals herhalen. Alles was gced en vlug geschied, zelfs het dochtertje dat des tijds in Duitschland haar vrijwillige diensten aanbood, zpu als 4 lezeressen en te zeggen dat zulks genoeg! Dat men ze

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 4