2e JAAR, Nr. 10. PRIJS ÊfiN FRANK Beleid Bezadigheid. en Orgaan van het* O.F. Regionaal Comité Diksmuide Bericht aan vaste of toevallige medewerkers. ZONDAG 11 MAART 1845. WEEKBLAD 1936 dachten dat voor het heil van Vlaanderen en in he raam van België, een samengaan van katholieken en V.N.V.ërs nuttig ware gewfcest! JACQUES VLAEMYNCK. roofd worden, enz. Want iets moet er gedaan worden en zoo snel mogelijk! Hoe kiesch de taak van deze personen ook zou mogen wezen, ze is uitvoerbaar! En dat er dan eens goed onderzocht wordt WAAR EN BIJ WIE DE VERANTWOORDELIJKHEID LIGT ouders, leeraars, werkgevers, andere invloedrijke personen van de misdaden tegen het vaderland be gaan! Wij weten dat er zou gehuil opgaan en denke lijk zou de grondwet er bij te pas geroepen worden! En we veroorloven ons hier een tweede parenthesis te openen: met heeft het, op het oogenblik dat we deze regelen schrijven, in het parlement over de speciale volmachten door de regeering Van Acker aange vraagd. We laten hier de grond der zaak onaange roerd, maar bestatigen dat bij sommige bestrijders van ifet ontwerp met een zekere bezorgheid voor onze grondwet, onze nationale instellingen, de rechten van het parlement en duizend dingen meer geschermd wordt! Op den keeper beschouwd zouden we deze gewetensbezwaren, zoogezegd ingegeven door de liefde voor de democratie, moeten bewonderen, wa re het niet... ja, ware het niet dat we al deze mooie woorden vinden in. den mond van brave heeren die er nooit zoo hoog mee opgeloopen hebben in het ver leden. En de ijver van nieuwbekeerden dwingt ons soms tot een zeker scepticisme, vooral wanneer het gaat in een strijd tegen dezen „die geen bekeering noodig hebben”! Prof. Orban, die iri den Senaat één der voorvech ters is in het kamp der nieuwbakken verdedigers der te doen, dat misschienconstitutie, heeft bekend dat zijn vrienden en hij in worden we (Vervolg) Het weze ons toegelaten hier een parenthesis te openen, op gevaar af bij onze lezers voor een „zage man” door te gaan, omdat we steeds op denzelfden spijker kloppen. Maar we volgen het voorschrift van Kristus: „klopt en er zal u opengedaan worden”! Maar we moeten lang en dikwijls kloppen! Mej. Baers, lid van den Senaat, heeft er in het parlement haar spijt over uitgedrukt dat jonge zwartjes, die in 1940 nog kinderen van een twaalftal jaar waren, door den krijgsraad ter beschikking van den kinderrechter ge steld worden, die ze dan in een gewoon heropvoe- dingsgesticht doet belanden. We deelen voor wat dit punt betreft absoluut haar meening, af gezien van de rest van haar rede, waar ze blijk geeft van een ziekelijk-electoraal medelijden met volwassen zwarten, dat bij haar en haar politieke vrienden schering en inslag is! Eens te meer vragen we hier speciale gestichten voor jonge misdadigers op anti- vaderlandsch gebied. Voor de andere jongen uit een zwart nest, ze mogen af of niet ook iets op hun kerfstok hebben, dienen ook energieke maatregelen getroffen. Of zijn er soms lie den die zich verbeelden of veinzen te verbeelden dat in de gezinnen van niet aangehouden, vrijgelaten of vastzittende zwarten nu plots aan nationale en democratische opvoeding gedaan wordt? Denkt men soms dat de burgerdeugden er beoefend worden? Wij zijn zoo vrij hier een voorstel door anderen kan verbeterd worden we vragen niet beter maar dat toch, volgens onze bescheiden meening, waard is dat er over gedacht wordt. Zgu de regeering, die zoo goed vertrokken is,' die reeds blijk heeft gegeven van durf, die het vertrouwen van het land en het buitenland geniet, ook op dit gebied geen voorbeeld kunnen stellen? De ouwe pruiken liggen buiten, tot genoegen van 80% van de bevolking, we hebben verscheidene ministers die jeugdig zijn en dus ook over een flinke dosis energie moeten beschikken, om nog niet te spreken van onzen nieuwen premier, die bewijst van geen klein gerucht vervaard te zijn. Een nieuwigheid moet dus de huidige ploeg zeker niet afschrikken, zelfs wanneer er „ergens in België” ge jammer moest opgaan en geknars der tanden of ver ontwaardigd protest of andere teekenen van oppo sitie, uitgaande van steeds dezelfde seniele kliek, die zichzelf overleeft. Waarom zou men, onder de burgers die vóór, tijdens en na de bezetting bewezen en be wijzen goede vaderlanders te zijn, die er niet voor teruggedeinsd hebben hun huid te wagen, geen voog den kiezen, wij zullen maar zeggen „beroepsvoogden”, die elk een zeker aantal jonge menschen, die tijdens de bezetting faalden of die in een zwart milieu opge voed werden, onder hun voogdij zouden krijgen? Zij zouden van een uitgebreide volmacht moeten voorzien worden en oordeelen zoo het voor hun beschermelin gen noodzakelijk is het ouderlijk dak geheel of ge deeltelijk te verlaten, zoo de ouders al of niet geheel of gedeeltelijk van de ouderlijke macht moeten be- IJK ziet vooral F. WILLEMYNS. wiTOffigwiviriiiiB ■ff*TMBa«anMiirri|B mmiii i 11 De Vrijheldsgalm (Vervolg toekomende week.) Met spijt moeten wij vaststellen dat er niet steeds een eerlijk gebruik wordt gemaakt van de bereidwilligheid, waarmede we, in de mate van onze zeer bescheiden plaatsruimte, de kolonnen van ons blad ter beschikking van eenieder stellen. We moeten er hier aan herinneren ^iat we de voetstappen niet wenschen te volgen van zekere pers, die vóór den oorlog een zeer treurige reputatie had bij alle eerlijke lieden. Wij vernemen dat zekere personen anderen zouden bedreigen.... met een artikel in .D.V.G.” Onnoodig te zeggen dat we aan dergelijke praktijken paal en perk zullen stellen. Wij vragen niet beter dan wantoe standen zoo er zijn publiek bekend te maken. Daarom zeggen weschrijft ons over zwarten, t.t.z. uniformdragers, leden van „De Vlag” en V.N.V., schrijft ons over gezagdragers die misbruik maken van hun ambt of door hun gedrag tijden» den oorlog dit ambt onwaardig geworden zijn en ziet vccrsl steeds te kunnen bewijzen wat U voorhoudt. Over andere his torietjes kunnen we zoo dit noodig blijkt praten wanneer onze plaatsruimte ons niet meer dwingt tot belangrijker feiten. Maar in ieder geval: we zullen waken dat ons blad niet de. „chroniqne scandaleuse” wordt van de streek, pok al moesten zekere op ziekelijke sensatie beluste personen dit jammer vin den.

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 1