van Hulp voor de families politieke slachtoffers. ALVERINGEM. LEKE. 7.00 diep in zijn konden geheim houden, dat l hadden tot steun en wel- toch van die vrouwen, hé, kletsen is hen lief, stijgt val je onvermijdelijk bij doen wij open dubbel zal je er verwel- door suikertante als men zulk liefde voor zijt» een speciale konijnenkweek Führer, begin je nog niet vermoeid te geraken, van zoo’n afmattende reis Ware dat niet een prachtig idee, eens bij Georges te gaan, bij onzen Georges, die liever je paarden be slaan had dan deze van zijn dorpsgenooten. Zeg, vlugge smid,- denk je ook zooals de Führer, dat alleen het staal, dat het meest beklopt en behamerd wordt dat het meest slagen te verduren heeft, het hardst is Duitschland is er een sprekend voorbeeld, hél Führer. Nu zal. je misschien wel duizelig be ginnen worden: „Zoontje Daniel vloog als een blijde verkon diger op dien gedenkwaardigen 7 September door onze stra ten... en dit op een paard getooid met de Belgische driekleur. Je zult in vertwijfeling uitroepen: Hij, hij was het toch d» in gezelschap van Roger met mijn blaadjes rondventte, hij, „die er een geboren kamper uit zag in zijn groen hemdje e« zwart broekske!” Ja, Führer het is onbegrijpelijk, maar dat heet nu eenmaal logica We mogen het Smishoekje niet verlaten zonder „boe” noch „ba” te zeggen aan ons Bruneeltje, die ook aasde op 't schooa. leven, op veel geld en die „geloofde” in Duitschlands rozen geur en maneschjn en zich deftig kleedde in ’t uniform van Vlaamsch Wachtertje. Uw plan net als Verschaeve te vluch ten, is op een deerlijk flatertje uitgeloopen nietwaar Maar hadt ge diens versleten pantoffels van doen gehad, dan waart ge nu ook wel bij den Volksturm ingelijfd I... „Maar ja, Führer, als ze op post moeten zijn, zijn ze er niet - wat kun je er aa» doen?” We. zouden aan onzen plicht te kort schieten moeste» we ’t hoekje vaarwel toezwaaien, zonder de bourgeoishoeve met een blik te verwaardigen, zonder Albertje een moffenhand gedrukt en Josephientje een klankvollen Duitschen zoen gege ven te hebben. Albertje, de motten hebben zeker jouw ko«- tuumtje opgevreten, waar blijft het toch? „Uit het oog, uit het (hart nietwaar Führer”? Josephientje, een leidster draagt groote verantwoordlijkheid, vergeet je niet je lessen te herhalen en er nieuwe voor te bereiden (De Duitschers keeren immers terug binnen enkele maanden....) Brouwer Douis was zoodanig mild, schoot zak, dat de Dietsche meisjes niet ze zulk ’n mooi briefje ontvangen vaart van hun beweging. Zwijg Louis, het zwijgen is hen vreemd en het „Führer, als je uit de tram Remi van *t kroostrijk gezin binnen. D'e deur voor Uw hoogwaardige excellentie komd worden: door vrouwtje Madeleine eo Elza, die je moogt niet verschieten je een hartstochtelijk zachte streeling zou toedienen; staande staatspositie., Zoo hoog was zijto val. Hij kwam precies een „andere” een verknochte, land koestert en maar ze vergat daarbij te voegen dat haar andere zoon het recht had aan de kaaien te Nieuwpoort de haringen op te niet in het oog, dat de koopen voor de Moffen en dit met schromelijk veel winst. Hoe Dolfke’s Lebensraum? kwam die zoon aan dat voorrecht, Madame En nu gaat het beter nietwaar, vrouwtje, de schaapjes -welke gij naar Oostende brengt leveren zeker veel op! Ondankbaarheid is ’s werelds loont Die vrouw' met al haar gepraat (en de schaapjes) is de moeder van Jean, uit Koekelare, die ook verborgen zat te Leke in voornoemde straat. Wel jongens van den weerstand, doet die vrouw zwijgen, want al wat ze betaalde was het bier dat hij dronk en tot nu toe wacht de moedige vrouw nog altijd op een woord van dank vanwege deze praatster. Ben andere vrouw uit Leke, een herbergiester aan wie boven genoemde vrouw dit vertelde, heeft dat te Leke uitgebazuind en was er fier op dat te kunnen babbelen aan al haar klanten. Op- gëlet, vrouw, mondje dicht I Of moet men bij u het bier -welke men drinkt, niet betalen misschien En bier was alles wat die Jean betaald heeft, nu weet ge de waarheid. Nu ook wascht de moedige vrouw uit Leke nog voor 14- soldaten die bij haar in- gekwartierd zijn, en dat kosteloos, ge moogt het weten. Ze doet dit enkel uit dankbaarheid voor de bevrijding van onze ,,nazi- beschermers”Ook zijn de Tommies deze vrouw zeer dankbaar tot spijt en nijd van velen! UITGESTELD Ben aantal bijdragen, o.m. Keiem, moeten eens te meer tot volgende week worden uitgesteld. F. W. De gezinnen van gefusiljeerden en politieke weggevoerden worden verzocht ten spoedigste alle inlichtingen betreffende hun hoedanigheid van politiek slachtoffer te sturen aan Soli dariteit, Groote Markt, 4, Diksmuide. Zij moeten zich een formulier ter invulling verschaffen in het lokaal van «Soli- dariteit ten einde alle vragen te beantwoorden, die gesteld worden vooraleer de schadeloosstelling van wege de openbare macht kan uitbetaald worden. *t Was op ‘7 September dat de Canadeezen ons kwamen ver lossen van de arme-klaren-grijze-vesten. Ook de jongens, dienst weigeraars om naar Duitschland te gaan werken, kramen te voorschijn en gingen vrij en vrank de straat op, na maanden ondergedoken te zijn geweest. Het gevaar voor Feldgendarmerie of Gestapo en handhangers was geweken. Natuurlijk was ieder een verbaasd deze jongens te zien en men vroeg zich af waar ze zich wel hadden kunnen wegsteken, want daarvoor moest, men ■niet alleen een goed hart en veel liefde voor zijn evennaaste zoowel als voor ons landje hebben, maar men mocht in ’t ge heel niet bang zijn. Ook moest men goed kunnen zwijgen, daar het minste woord de grootste gevolgen kon hebben. Wel, hier op ons dorp (in de Hitlerstrasse voor zekeren) had den we ook zoo een waaghals, die verstopper speelde. In deze straat nr 11, stond de man niet in geur van heiligheid bij de Moffen, en hij werd voor meer dan 3 jaar in ’t drooge gezet, (kwestie van hem de beginselen der Nieuwe Orde aan te leeren). Zoo kwam het dat zijn echtgenoote .die alleen bleef, de jongens verbergde. Deze moesten natuurlijk eten zooals alle menschen en dat eten viel niet uit de lucht 1 Aanstonds kreeg ze denj naam van smokkelaarster, woekeraarster, slechte genieene vrouw, met Kaar zieke pooten enz. (te lang om te melden). Enkele van haar geburen waren zeer knap daarin (ze hadden zelfs geen woordenboek noodig)Maar die vrouw liet het aan haar hart met komen, alhoewel er 17 soldaten bij haar ingekwartierd wa ren en haar geheim werk er niet door vergemakkelijkt werd. Ze luisterde niet naar kletspraat, was fier over haar jongens en bezorgde ze als haar eigen kinderen. Geen werk of last was te zwaar, rust kende ze weinig, daar er dag en nacht moest ge waakt worden, voor de Moffen en slechte geburen, die zelf voor Feldgendarm zouden hebben gespeeld, niettegenstaande deze laatsten reeds naast de deur ingekwartierd waren. Zeven jeug dige, kloeke, gezonde dienstweigeraars, hield die vrouw' terzelf- dertijd en onder hetzelfde dak verborgen. Wat was ze fier de Duitschers kunnen s'heren zonder zeep en dan nog in het zelfde huis Toen op den dag der bevrijding, alles aan het licht kwam, zouden de menschen niet meer verschoten kunnen heb ben, moest er een V 1 gevallen zijn te Leke. Natuurlijk vervielen de eeretitels en den lasterpraat rondgestrooid door de lieve Zwartjes, die haar voor een vijandin- aanzagen. Hadden ze dat eens gewetenOordeelt zelf maar, lezers, wat zou er gebeurd zijn? Een vrouw uit Koekelare, wist ook het volgende te vertellen over deze zaak, ’t Is niet zoo erg een zoon Remi droomde van een hoog- was zijn droom en... zoo laag in St. Kruis terecht. Ja, hoe zou dat wending kunnen nemen zulk een daadwerkelijke men zich met bezighoudt. Führer, kun je dat inbeelden: konijntjes in zwart uniformwij niet, hoor. Ja vurige propagandisten van den Burgmolen, die een uitge lezen keurtroep vormden onder wijs beleid van Tientje uit de v edelachtbare familie van Gerard, Gerarda en fconsporten, leg- te verstoppen, maar ’t slechtste is die rekening, die iedere week den de grootste heldhaftigheid aan den dag in optochten en gezonden wordt, vooral als men niets verdient. Ja, ’t is lastig, bijeenkomsten. Tientje, hoe zit het met de kopspelden, duid je maar ze vergat daarbij te voegen dat haar andere zoon alleen nog altijd trouw de frontlijn aan op de kaart; springt het je i het oog, dat de Geallieerden knagen en happen in Gerardake, maakt de verlooving met dries nóg goeie vorderingen? Weeral een naam, waaraan zulke mooie herinneringen verbonden zijnDries was zoodanig vol kamplust en strijdsgeest, dat hij hangen bleef in zijn vaders stallen en op zijn vervroren aardappelvelden. Zoo landen we bij onzen Remi, gevlucht met pak en zak, met have en goed otn de laatste parels aan zijn kroon in Duitschland te gaan bijzet ten. „Führer, denk niet dat deze zijn land verlaten heeft, omdat er iets zwaars, iets „übermenschliches” op zijn geweten lag, neen, hoor! Alleen de Sehnsucht, het verlangen het aan schijn van den Germaan aller Germanen te mogen aanschouwen, deed hem er toe besluiten zijn hoeve, vrouw' en dochter in den steek te laten. Toontje, voer je nog altijd terroristen uit of hebben de terroristen jou een goeden blauwen boon te slikken gegeven? Het laatste ware wenschelijker Valere, de controleur, is ook niet zwart, doch verre van wit. Zegge, manneke, veel boertjes walgen van je hatelijke, valsche tronie en meer dan je zoudt vermoeden. Wees ervan verzekerd, dat je als een verfoeielijk schepsel bij hem staat aangeschreven. Tot weerziens! Führer, zulke ritjes geven je toch weinig appetijt hé! Juist iets om van te braken. Je gelijken kenden hier, luisterden zoo graag met open mond en open ooren naar je redevoeringen. Hun handelwijze toont duidelijk aan, dat zij er weinig van gesnapt hebben, dat een van je uitdrukkingen als: „Groot is

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 2