EESEN. JONKERSHOVE. CIJVERINKHOVE. NIEUWKAPELLE. DIKSMUIDE. «BOERTJE: F. WILLEMYNS. «KO DE RECHTEo» op het denkelr, Eerst gedaan- en dan gedacht heeft menigeen in ’t ongeluk volgen reeds enkele namen: M. Verkeyn, H. Lemahieu, Marg. Van Ryckeghem, E. Flips, G. Zoete, J. Calliau., is vertegenwoordigd, uitgenomen drie, die van iedereen gekend zijn. Tot volgende week! N. O. dat hij onmiddellijk, weer met zeven stemmen 1 drie onthoudingen, bij Z.K.H. den Prins-Regent in beroep is ge gaan. We zien met vertrouwen de uitspraak van de hoogere ■overheden te gemoet. Zij zal ons tevens leeren zoo er in dit land iets veranderd is sinds de ouwe pruiken op pensioen ge steld werden! We hopen en denken het! Heeft de achtbare Mevr. Demoen nooit met haar man de feestjes en vergaderingen van ,,De Vlag” bij gewoond? Ook niet toen blaasbalg Jef Vandewiele hier kwam spuwen? Jef was im mers een goeden vriend van de Raf (niet verwarren!) Was Raf, in 1910/41, geen bestuurlid van een onderwijzersbond (het ding noemde .Volksopvoeding” of iets dergelijks), die in het teeken van de Nieuwe Orde stond? En zou zijn echtgenoote soms deel uitgemaakt hebben van een anderen bond? Naar het schijnt gebruikt Madame haar vrijen tijd om hand teekeningen te ronselen voor de Raf steeds niet verwarren Zonder commentaar! een volk, wier jeugd van alles afziet om haar idealen te die nen” hun totaal ontglipt is. Beste Lezers, volgende week geven we het laatste gedeelte van ons algemeen overzicht, een ge deelte, dat speciaal over de vrouwen zal handelen. «De Stem van het Geweten!» ook niets gedaan hebben. Verleden jaar rond dezen tijd waren hier Moffen ingekwar- tierd en die vrouw had er ook een. Het was een oude rat, wat meer dan een simpel soldaat. Ze werden spoedig goede vriend jes (zelfs te goede vrienden.... Toen wierd die oude rat ver plaatst naar Diksmuide en wat zagen we dan? Wel hij kwam haar drie, vier maal op een week bezoeken, natuurlijk met zijn waschgoed en soms ’s avonds om eerst ’s morgens te vertrekken. i En hoe dikwijls ging ze niet te voet naar Diksmuide om haar fiets ou- t*u tig t echtegenoote 1 niet in Veertien dagen geleden verscheen in ons blad, onder boven staande rubriek, een artikel waarin over verschillende personen van een familie gehandeld werd. Voor zoover schrijver of ande- ren, door middel van onweerlegbare bewijzen, geen nadere ver- j klaring over deze feiten 'kunnen geven, verzoeken we onze ge achte lezers deze bijdrage als niet verschenen zijnde te willen beschouwen. Over een tweetal weken werkten hier Canadeesche soldaten. Wat zagen we gebeuren De zwarte vrouwen stonden aan hun deuren te lachen en te lonken, ja zelfs te wenken opdat z* zouden binnenkomen. Maar ’t meisje op ’t einde der straat was wel de ergste, ’s Morgens liep ze in zeven haasten naar mis en communie en daarna moest de dam (die in den tijd netjes werd, gemaakt door de Moffen) vóór 't huis gekuischt worden. Een kleed dat haast tot boven haar knieën reikte, sportkousen, in een gebogen houding gekuischt en gedweild en onderwijl een» geloerd of de soldaten het zagen... Ja, ze hebben het wel gezien en ook goed gelachen met haar doeningMaar ’t liedje was gauw1 uit, vooral toen ze wisten wie ze was Maar, beste menschen, wat goeds kunt ge verwachten van een meisje dat, terwijl het nog de school bezocht, reeds afspraken had met Moffen Hoeveel maal is ze niet gezien geweest met Moffen meerijdend, of zich achter hoornen en struiken met hen verbergend Meisje, ik ben verbaasd dat uw verdriet reeds over is, want toen. Thadeus vertrok, schreidet gij tranen met tuiten. Och, ge waart toch zoo fier als ge luid de Moffen bij hun naai» uw driekleurige strikjes? Nu is 't oogenblik gekomen om ze te kondet noemen. Iedereen is niet zoo geleerd!! Maar waar zijn dragendan zullen onze bevrijders misschien gelooven dat ge een der beste Belgen zijt Nu iets anders. Hier werd rondgegaan met een lijst. Zoo zul len zwarten zwarten geïnterneerden kunnen helpen! Dat is wat moois! Daarvan zullen we den heer krijgsauditeur eens op de hoogte moeten stellen; misschien zal dit dan de straf verzwaren in plaats van verlichten. Maar wie ging er rond om handteekeningen te verzamelen Wel, onze ex-ersatz-burgemeester V.N.V.ër. Zwarter dan hij kan niemand zijn; hij ging mee naar propaganda-vergaderingen en is nu de eerste om pakjes te dragen en zijn zwarte broeders te bezoeken. Wellicht heeft hij ginder reeds een kijkje genomen en gezien hoe ver het gaat en of er nog plaats is!.... Er ging ook een vrouw met een lijst rond. Die zal natuurlijk .Het ware belachelijk, ware het niet zoo weerzinwekkend te zien hoe sommige personen, die gansch den oorlog niets hebben ge daan, dan propaganda maken voor den vijand, hem op alle ma nieren hebben gediend, met hem te bevoorraden met al wat zij maar konden en niets over hadden voor de goede Belgen. Hier hebben wij een treffend voorbeeld met zwarte Jef. De man zweert bij hoog en bij laag nooit geen zwarte te zijn ge weest. Wat moet hij kort van geheugen zijn geweest.Heeft hij dan vergeten hoe de tweede Maandag van Mei 19-14, ’s morgens toen de menschen van de Mis kwamen, er een (Feldgrau) auto van zijn hof kwam gereden vol geladen met zakken en hoe drie weken later nog eens op een .Maandag morgen, ditmaal toen de lieden naar de mis gingen, een yoerman met een kamion be spannen friet een paard, ook geladen met zakken van zijn hof kwam gereden. Het kon voorzeker geen graan zijn, want zwarte Jef had eenige dagen te voren aan een gebuur verklaart, die JSWiem eens 50 kilos tarwe vraagde dat hij geen graantje meer koö ’-Smissen. Wat zou het dan geweest zijn Misschien aflaten, want zwarte Jef is een hevige pilaarbijter, die voorzeker een flinke voorraad van dat goed bezit uit voorzienigheid, voor het geval dat hij de pijp aan Marten geeft en zijne zwarte ziel ergens in een plaats beland waar hij het te warm zou krijgen en hij dan alles- zou kunnen vereffenen met aflaten gelijk tijdens de bezetting met boter. En toen wekelijks die autocamionette, die iedereen dorp zoo goed kende, zijn hof kwam opgereden, laat ons om andere verdiensten op te laden van minderen omvanig en dan alles te zamen te zenden naar den: hemelof naar Moffri- ka. In een vorige zitting van den gemeenteraad werd met groote meerderheid van stemmen besloten o.m. twee gemeentelijke on- terug te halen welke die Mof mede gekregen had. Wie zag ze derwijzeressen af te zetten: Mevrouw Demoen, echtegenoote' niet in een Café of op straat met hem Daar stak niets achter! van den ex-celleider van „De Vlag” (om over de rest maar te i ’t Was alles voor z’n waschgoed. Wat een nette vuilaard hé! zwijgen!) en Mevrouw Maeckelberg, wederhelft van onzen ge-' Hebben handteekeningen van zulke personen dan ook -waarde? wezen kole’nwitten ersatz-burgervader. „De Vlag dekt de lading” Velen hebben hun naam gezet en beklagen het zich reeds. Hier is een zeer oude spreuk, die eeuwig blijft geldenIn onze com-1 mentaar over deze zaak hebben we destijds geschreven dat de j Verkeyn, J. getroffenen rekenden op de bestendige deputatie, die in 19361 Gansch de Geitenhoek mede door moffenknechten werd verkozen. Sinds negen jaar werden geen, provinciale verkiezingen meer gehouden! We mo gen dus gerust zeggen dat deze deputatie alleen nog zichzelf vertegenwoordigten de zwarten, voor wie ze een laatste toe vlucht geworden is sinds het verdwijnen vani de11 tandem Pierlot-Verb'aet. Die fameuze deputatie heeft dus de afzettingi van M!evr. Demoen verbroken! (Men spreekt niet over Mevr. M.) Ter eere van den D'iksmuidschen gemeenteraad dient gezegd i gebracht zegt een spreekwoord, tegen één, bij Hier hebben wij zoo’n voorbeeldGeneraal Mande de Pape gaai van Mijnheer Alfons, met name Gaston de bakker of ja, misschien k...kker. Hierover een korte geschiedenis! Een deel der serie goed gekend op Jonkershove voor hun luidruchtigheid als ze samen waren deed een uitstapje naar Oostende. Op het programma stond: Groote vergadering voor V.N.V.ers. Toen ze daar in de stad op de tram zaten kwam er opeens een vliegtuig opdagen (een van .die vervloekte na tuurlijk) die mitrailleerde. Wat er dan verder gebeurde zullen we nu niet vertellen, maar de geburen. van Gaston wisten het wel, want de versch gewasschen onderbroek hing den Maandag aan den waschdraad te drogen! Zat er de schrik van toen al in. Gaston En nochtans zoudt gij met uw grooten mond alles en allen verslaan Wat zegt ge Zoo’n leger als van de nazis had er nog nooit bestaan en geen enkel leger ter w’ereld kan er tegen op Wat er is nu gebeurd, Gaston? Eerst en vooral: ge zijt terug thuis, maar voor hoelang Ja, gij ook wenscht uit het diepste van uw hart dat die nazi-beulen mochten terug komen; dan zou je terug je mond kunnen openzetten bij je Vrienden, dan zou je bakkerij weer zooveel opbrengen dat je opnieuw een groot leven kondt leiden! Maar waar zijt ge gekomen, Gaston, met al uw ge praat? Hoe dikwijls werd het u niet gezegd? Maar neen, de waanzin zat in uw hoofd, ge kondet een te groote weelde. Dat

De Vrijheidsgalm (1944-1945) | 1945 | | pagina 3