i STERILET L 1 |T Nieuws uit Nieuport ^■BMBiÉBBBBaB Klerikale toupet Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. I VERTRAGING I der MAANDSTONDEN wonderbare uitval Vraagt de kosteloozv Inlichtingen Binnen- en Buitenland. Land- en Tuinbouw Nieuport-Baden. Milieeiraden voor de lichting van 1910 Hoogwater (e Nieuport eene uur ons t 1. is zondag avond naar het gast- Zondag I K Karnaval. Nogmaals is de Karnaval voor «<jn jaar voorbij; nogmaals zijn die dagen van leute en plezier heengevloden. Dit jaar is de karnaval in zake van weder vooral slecht begun stigd geweest. De «Reuzinne van Nieuporl», over wiens dood de klerikalen reeds lang jubbelden, heeft, door ieder verwelkomd, hare nieuwe intrede gedaan. Netjes opgesmukt, niet bloemen versierd, onder het spelen door de Kleine Harmonie va» baar liel Het Reuzinnenlied doortrok ze plechtig de straten; door haren statigen tambour-maitre voorafgegaan, en door een twaalftal moedige mannen gedragen, verwekte ze ieders bewonde ring. Ze was gansch verheugd haar lief Nieuport terug te zien, ea terwijl ze vroolijk danstte, schudde ze tevreden het hoofd, en scheen eenie der toe te roepen Gegroet en heb moed. Bin- 18 19 s avonds 2,48 3,34 4,17 4,58 5,48 6,55 8,19 ’s rnorg. 2,25 3,11 3,56 4.37 5.22 6,18 7,35 Dinsdag Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag Zaterdag Op Vrijdag morgen, 4 dezer, strandde door de mist misleid, voor het Hotel des Bains te Nieu port Baden, de stoomboot Wyoming met ko len geladen en ter bestemming van onze haven. Het schip kon met de hooge tij, on met hulp van eea toogboot, 's avonds losgeraken, doch daar het zeer mistig was slechts den zaterdag morgen blnnenvareii. Wanneer toch zullen er eens op de staketsels signalen, klokken of fluiten worden gesleld die de zeevaarders loelaten in tijd van mist de haven ie erkennen. Heeft het hoog bestuur dan geen besef van al bet moeilijke, van at bet gevaarlijke vaa den stiel van zeevaarder die in mistweder, en zonder een enkel signaal genoodzaakt is, de haven te bereiken? Zullen er eerst moeten onge lukken of rampen te betreuren zijn?Of is er voor zulke hoogsl nuttige werken, die toch niet veel uitgaaf zouden vergen, geen zaad In 't baksken. O'MHHIS k Nieuw voorbehoed middal voor held o geslachten RB Dit besohermmidde! ie rirt in caoutchouc RM Giilluilretrdi inlichlinctn zijn p«r gtsloten brief gratie H verzonden na ontvanget vsn O 30 i po»!zc-,c!s duur SANITARIA, 70, AnspacWsao. te BRUSSEL Ieder weet wat ongehoorde toupet de kleri- kalen hebben om alles wat gun ongunstig is ten hunnen voordeele te doen draaien, met wat loupet ze moedswillig in alles de waar heid de nek wringen ten einde zich het werk van anderen toe te eigenen, en er dan mede bollen en stof fen. Docli wat de comble is, dat is de zaak van de afschaffing van de loting. Ieder weet met welke hardnekkigheid de klerikalen. Woeste aan het hoofd, dia afschaffing hebben bestraden; hoe zo alles in hel werk hebban gesteld om dis nieu we miliclewet te verijdelen, hoe ze in de Kamer m rt woedende wanhoop de patijgangers van den persoonlijken dienstplicht in het haar zijn gevlo gen, hoe ze zelfs In hunne vodden de eenige klerikalen die de hervorming genegen waren voor alles, verraders, Judassen, hebben uitge- scholded. Welnu, na dit alles, zien we ze siille- kens kazak keeren, en in hunne riekende blaad jes zeggen ze dat het gelukkig is dat de loting is verdwenen, dat die ongelukbarende dag is afge schaft. Moet men daarvoor toupet hebben, ja of neen'.’ Ge ziet het, burgers en werklieden, die achteruitkruipers deinzen voor niets terug; alle middeltjes, hoe oneerlijk ook, zijn voor hen goed. kan zulke mannen, mistrouwt u allen, want huichelarij en logen zijn hunne wapens. Weg met de volksbedriegers, weg met de dompers! 8 Febr. Gesquiere Adoltiena Carolina, dochter van Adolf en Valeria Vandenbussche. Sedert 1 Januari 1910 18 geboorten. STERFGEVALLEN. 8 Febr. Ilillebrai.l August Frans oud 2 m. en 29 d. zoon van Hendrik en Berlha Bonje Sedert i Januari 1910 5 sterfgevallen. HUWELIJKEN: 4 Febr. Raboul Gustaaf oud 24 j. werkman en Vynck Victorina Maria oud 25 j. werk- rouw, belden te Nieuport. Sedert 1 Januari 1910 4 huwelijken. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. De Mey Pieter Edmond, schipper te Lokeren en Noterdaeme Juliette Barbara zonder beroep te Nieuporl. NIEUW lil VOORBEBOEDMIBDELElf Sanitas Dttt lijn getn gewone voorbelioetimiddelin Gcillu*trccrdel>e»rhrijving dezer Nieuw» arti kel» n>< t geheime raad aan beide gezlachten ia verzonden met 1 staal SANITAS f Fr. voor Mannen, tegen I 2 Fr. voor V/ouwen door SANITARIA, T'O, Anspaehlaan B K U fa S~L L.' BMMMf BRUSSEL. BELGIS over te schrijven, die hue niet aangaan, en waarvan ze geen het minste begrip hebben. De klerikale kooplieden zullen zulks met moeten bekennen en hun vorig schrijven afkeu ren. S Schrikkelij k drama. Sedert eenige dagen heeft een herbergier en logementhouder A. Kynd, zijnen Intrek genomen in een nieuw gebouwd huis van den Thouroutschen steenweg ie Oostende rechtover het Café Asschendaele. De echtgenoote van Kynd had sedert eenigen tijd schuldige betrekkingen met haar schoon broeder. Zaterdagavond, rond 8 1/2 ure, begaf de echt genoote Kynd zich naar eender bovenkamers, doch werd achtervolgd door haren schoonbroe der. Als gevolg van een twist, haalde deze laatste een revolver uit den zak en schoot een kogel af in de richting der vrouw. Do kogel drong langs de keel binnen en kwam langs het achterhoofd uit. De dood was oogenblikkelijk. De dader nam de vlucht, doch werd denzelfden avond aangehouden en In ’I gerang opgesloten. Zondag Is het parket van Brugge alhier afge stapt en heelt na het onderzoek de aanhouding van den dader bekrachtigd ea hem naar het gevang van Brugge doen overbrengen. De aangehoudene is gehuwd en insgelijks vader van verscheidene kinderen, zooals zijn slachtoffer. Naden mo?rd werd onmiddellijk een onder zoek Ingesteld door den heer adjunkt-kommlssa- ris Godefrold. In de herberg Koek <n Hesp bewoond door G. Kynd, woonde de schilder Denis, 30 jsar oud met zijn huisgezin op heil* ve.dlep; zijne echlgenoote Is de tweede zusler van de vrouw van Kind, waarmede Denis, sedert lang betrekkingen had. Nu, zaterdag avond maakte de vrouw Kynd van de afwezigheid der vrouw van Denis gebruik om hem op zijne kamer te gaan vinden en voor Ie stellen samen te sterven. Denis stemde toe, en haalde een revolver te voorschijn en loste twee schoten op zijn slachtoffer, dia In de keel getrof fen werd. Daarna richtte hij het wapen op zijn eigen persoon, doch de schoten gingen niet af. Dan Is hij weggeloopen en begaf zich onmiddel- bjk naar de gendarmerie, waar hij zijne daad bekende. Intusscheu was een geneesheer ter plaats gesneld dis enkel den dood kon besladigen. Het parket Is zondag namiddag ter plaats afge stapt en er is gebleken dat zij zinnens waren Veevoeding. - Weeke winters. De winter 1909 1910 zal In langdurig aanden ken bij den landbouwer blijven. Nooit beleefden wij eenen lijd, waarop hel groenvoeder op de boerderij gewonnen met zooveel gemak kon be nulllgd worden, T Is waarlijk vermakelijk om zien, hoe de veehouder nog altijd de natte voe ders kan verzetten, terwijl hij den Itihoud zijner schuur, zoowel kan bewaren lot nader orde. Dit is evenwel geen belreurensweerdig f. 11. immer.», de hooioogst was over 't algemeen maar mager,’ zoodal de hooizolders verleden jaar overal veel te groot waren. De natuur schijnt nu echter te veranderen. ’t Kan toch niet blijven duren, zeggen de boeren. Zeker gaan welhaast de schuren moeten aange sproken worden, en dit loorwaar nog voor een langen termijn van dagen. De veehouder lelie er dan welop, langzamerhand zijne dieren aan de droge voeders te gewennen. Te rasse overgang van natte tot droge voeders, wij schreven het nog kan nocdlotllge gevolgen hebben. Wil de land bouwer noglans dagelijks zijne dieren 2 a 3 kil. sucrema bij de rantsoenen toedienen, zoo Is er voor geen gevaar te vreezen. Hat voeder alhoewel droog zijnde, blijft sma kelijk, verteert goed en zal de geringe uitgaat aan sucrema, bij melk- en vetdieren, ruim schoots vergoeden. Lex Op morgen zondag, Groot Carnaval, zal Nieu port-Baden op zijne beurt Carnaval vieren. Een groote stoet groepen en praalwagens zal de badplaats doortrekken. De Deuzinne van Nieuporl door de «Kleine Harmonie» opgeleid, zal er ook tegenwoordig zijn. Geen twijfel dal die oude Nieuporienaere bier, zooals maandag en dinsdag in hare geboortestad de meeste vreugde en plezier zal welen mede Ie brengen, en nering en tering zal doen ontstaan. De inwoners van Nieuport-Baden mogen geluk gswenscht worden met bun initiatief, eu wij zeggen dan ook allen morgen naar Nieuport- Baden, allen daar eens nog 'ihirlje opgehaalJ. De milicieraad voor het kanton Nieuport zal plaats hebben te Veurne in het stadhuis den zaterdag 26 F bruarl om 10 ure ’s morgens. In andere gedeelten van ’t land waar de mili- cieraden reeds vergaderden bemerkt men dat de milicianen, voor al deze van de buitengemeenten de slechte gewoome niet hebben afgeleerd voor den raad te verschijnen getooid met papieren, bloemen en linten net als gekroonde ossen; ’t is nogmaals een gehuil en een getier zooals vroeger en eene ware slemperij. Er moest daaraan een einde gesleld worden. De overheden zouden niet mogen dulden dat de milicianen aldus opgetooid voor tien verschijnen. De policie zou het verkoopen var. al deze ver siersels moeten verbieden. Va» oenen anderen kant zouden enkel voor de miUciaraden moeten geroepen worden de jonge lingen die het geneeskundig onder oek moeten ondergaan, want het is toch gansch onnoodig die milicianen op te roepen die voor de eene of andere reden vrijgesteld of van dienst zijn ont slagen en alzoo het getal zwervende drinkebroers komt vergrooten. Wij raden dus de jongelingen van hel kanton Nieuport aan zich dien dag deftig te gedragen, voor de militieraad te verschijnen zonder plui men of bloemen en de slechte gewoonten van brassen, schreeuwen en tieren van de vroegere lotlngsdagen, voor goed weg te laten. samen te sterven Zondag morgen heeft men den revolver gevon den in de Euphrosine Beernaertstraat; er waren twee kogels afgeschoten, de andere kardoezen waren door dan haan geraakt geweest doch niet afgegaan. Hel slachtoffer, 4ijaircul. is zondag avond naat het doo lenhulsje overgebracht geworden om door de wetsdokters te worden onderzocht Drama, Een tragisch tooneel, tijdens hetwelk eene jonge vrouw mei messteken werd getroffen, viel voor op eene openbare plaats. Daar zat, rond acht uren de 21 jarige naaister Ma.ia Ruzel, in het Café Duruptz. toen de lood gieter Jeannet, welke kennis had gehad met de vrouw, daar binnenkwam. Hij naderde Mej. Ruzel en noodigde haar uit heen te gaan. Deze weigerde. Alsdan trok hij een dolkmes en gaf ze vier steken, waarna hij vlucht nam liet slachtoffer werd sterve id huis gebracht. Kindermoord. Een jong meisje van het kanton van Hancourt de 20 jarige Lucie Limpas. werd aangehouden, boschuldigd haar pasgeboren kind te hebben vermoord. Z j ver wurgde haar kind ’s nachts, terwijl zij naast hare beide zustertje 12 en 14 jaar oud, sliep Dan wikkelde zij ’t lijkje in een doek. s Morgens kleedde zij hare beide zu ters aan en als zij alleen was, ging zij het lijkje van het pasgeboren kind In den oven van het huis dra gen. Den volgenden dag slak zij het kind in den oven, ontstoken om ’t brood voor ’l gezin te bakken. Alleen de leden en ’t hoofd werden ver teerd waarna Mej Limpas het overblijfsel in den tuin ging begiaven Het is M. Limpas die zelf zijne dochter aan de policie heeft aangeklaagd. Moord. De 20jarige 11 Mories en J. Roquet, een oud veroordeelde, begaven zich rond 10 uren ’s avond in een restaurant der rue des Bons Enfants, waar een kreupele, de42jarige Vaniel verbleef. Terwijl Mories zich in de restau- ratiezaal zette, ging Roquet zijne gewezen min nares, vriendin der echtgenoten Vaniel en in het huls wonend opzoeken. Plots ontstond een hevige twist lusschen de echtgenooien Vaniel, Mories en Roquet. Tijdens de woordenwisseling greep de man een stoel en dreigde er Mories mede. Deze greep toen een mes en stak Vaniel herhaalde malen. Deze viel stervend neer. De moordenaar werd aangehou den. Geplunderd. Zondag nacht zijn die ven langs eene opening in de haag in hel park gekomen van M. Henrolin, te Droogenbosch, en verder in zijn kasteel, langs een venster. Zij braken de meubelen open op het gelijk vloers en stalen eene groote hoeveelheid voor werpen, zooals schouwgarniluren, een bronzen en een marmeren kunststuk, penduuls, zilveren tafelserviezen, enz. De kwa ddoeners poogden de kamer te berei ken waar de geldkoffer staat, doch zij moeten zich gehaast hebben met hunnen buil Ie vertrek ken, ongetwijfeld omdat de hond alsdan begon te blaffen. De gestolne voorwerpen hebben eene waarde van verscheidene duizenden frank. Het parket van Brussel werd verwittigd. De gendarmerie stelde vast dat in eenige deu ren gaten werden gemaakt met groote messen; de dieven waren dus gawapend. In l et park zag men ook deindrukken van slappen. De lieden van het kasteel hebben niets geboord Moord. De genaamde Charles B... die zeide hel kind van het ongeluk te wezen, en de schrik was der wijk Dechève Ie Marchlenne- au Pont, is gedood gewerden aldaar. Hij had het lichaam vol tatoeeeringen waaronder volgende Aan u voor ’t leven naast Ik ben het kind des ongeluks en zal op galeien sterven enz. Hij werd zeer gevreesd en reeds vele malen ver oordeeld. B... verbleef in een kosthuis, gehouden door vrouw Trefuis, gescheiden levend van haar man H. L. en wonend Jumetstraat. Hij zette de vrouw na met liefdekwellingen maar Jozef D... bezat hare gunsten en beiue mannen hadden herhaalde malen twist, tot de vrouw B... aan de deur zette. Zaterdag avond kwam hij niettemin terug en B sloeg haar af. Maandag keerde bij terut! en toen ging bij zich zat diinken met een kameraad en dacht aan wraak. Hij wou D. dooden In den nanoen viel hij nu zijn oud logislhuis binnen, doch stond voor D... en daagde dezen uit urn te vechten. Hij greep het deksel der stoof en sprong toe op zijn tegenstrever, ’t Morgens had D. reeds aan de policie gezegd dat hij zich zou verdedigen, toen hij zow worden aangevallen en toen hij nu B zag, gereed urn hem te slaan, nam D eene mijnwerkersbijl en gaf er B. een slag mede in de rechterzijde. Hij werd wreed gekwetst en stierf koil nadien. D. werd voorloopig opgesloten maar zal dra worden vrijgelaten, daar ’l bewezen is dat hij zich iu staal \an zelfverdediging be ond. Hij is bovendien een goed werkman. Diefstal. Zondag avond, «ond 7 ure, beetaligden de inwoners der Fonleiostraat te Brugge, dat de voordeur van hunnen gebuur Cyiiel Mullaert bediende in de Brugeoise nen kort zie ik u weer, binnen weinige maanden in Mei aanstaande, zal het feest zijn, en dan zal ik er ook wezen om het met u te vieren. De Reuzinne bracht nieuw leven in de stad; eene groote menigte vergezelde ze, en voorzeker zullen neringdoener en herbergiers zich niet te beklagen hebben. Eenieder scheen te herleven, er werd leute en plezier gema rkt, tot groot spijt van de pilaarbijters, die niet kunnen verdragen dat het volk zich vermaakt, die niets anders vragen dan helo id r hun dwangjuk ie verplet teren. Weg met zulke mannen! leve de leutema- kers! leve de liberalen! openslond. Zij wisten dat de bewoners te voren hun huis verlaten hadden. Men ging binnen en alles overhoopvindende zoo boven als beneden, werd de policie verwit tigd. De’ heer kommissaris De Langhe, stelde een nauwkeurig onderzoek in. De voordeur was opgelicht en geopend met een breekijzer; de meubels waren opengebroken; uit eene kleerkas was er eene zekere som geld gestolen; 250 frank eigendom van M. Cyriel Mullaert, en eene andere som geld, omtrent 3000 fr. loebehoorende aan zijnen broeder die in Kongo verblijft; een klein ijzeren koffertje was ook opengebroken, er lagen daar eenige obligatien in, maar de dieven hebben wellicht dezo waarden niet durven medenemen zij lagen over den grond verspreid. Ook zijn er eenige kleine juweelen verdwenen. Een gebuur heeft drie manspersonen het huis zien b’nnengaan. Men heeft zekeren S. aange houden. Zware vermoedens wegen nog op twee per sonen van St-Andries. Ongeluk. In den pul St-Arlhur, der koolmijnen van Mariemont, werden de werklie den van den nachtploeg opgehaald, toen eens klaps een overgroole steenblok van de wanden van de schacht loste en op de kooi viel. Een der mijnwerkers, Pieter Van de Pontzeele van Basse-Hestre, gehuwd en vader van twes kinderen, werd in den put geslingerd en tot hiertoe nog niet teruggevonden. Twee andere mijnwerkers Victor Stassia en Edmond Baily, werden erg aan de beenen ge kwetst; nog andeae mijnwerkers zijn min ge vaarlijk. Een onderzoek is geopend. Goede vangst. Eenige dagen gele den vernam de rechterlijke agent Van der Auwe- ra dat een Fransman van zeer verdacht uiterlijk, te Brussel afgeslapt was. Dinsdag morgen begaf de agent zicht naar de Jules Van Praetslraat, alwaar hij het verblijf van den den Franschman ontdek! had. De kerel had echter lont geroken en was met pak en zak weg. Rond 4 ure ’s namiddag ontmoette de agent den vluchteling aan da Zuidstalte. Hij wilde den kerel aanhouden, doch deze trok eenen revolver en bedreigde er den agent mede. Dank aan de moedige tusschenkomst van eenen burge? kon de man aangehouden worden. In zijnen reiszaak vond men buisjes chloro form, vergift, eene doos krrdoezen, een dolk, de naamlijst der t/iipuderste Parijzer apachen en een zeer vernuftig toestel om de sterkste brand- koffers open te breken. De kerel, zekere Lesmeuler, geboren te Nancy in 1888, is te Parijs gekend als een der gevaar lijkste apachen. Hij had Parijs verlaten omdat hij opgezocht werd wegens eene reeks misdrijven door hem gepleegd. 13 Februari Maandag 14 15

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3