1 te T <7 Si *>ga SUs o X o 1^6^^ \t /A II ffll I ixh' IVaarheifl en frretle! Voor Vrijheid en Hecht! N° 23 Eerste Jaargang "-3 w/ I '3 1 ji n Ê:W Zaterdag 5 Maart 1910 Andermans geestigheid! Rhetorica Belachelijk! Gemeenteraad van Nieuport V» ■-> lïï1 l den hof bfichten de kvü 'T^ -- - - .- -- -!*"■- HET.IHW1 inmwniiiiiaactacisr•- .w;ti-. uiwnyimagawsa» is gestuurd om volgens ofllcieele onder- i ichtingen en volgens do wet, gewijzigd en veranderd te worden. Hij zal zich zelf afvragen of er op het stadhuis geen tijd meer is om eene zaak, vooraleer ze te berde te brengen, ernstig te studeeren en voor te bereiden. Hij zal zich afvragen of het de versmelting niet is van twintig ambachten die de oorzaak is van de wei nige ernstigheid waarmede thans, zelfs de belangrijkste kwesties, bestudeerd wor den. Hij zal zich Je vraag stellen of per soonlijk belang niet voren gaat bij het algemeen belang. Hij zal zich ten laatste verbeelden dat niets dan familiezaken en persoonlijke zaken afgehandeld worden door hem, die al zijn tijd aan het belang van stadszaken zou moeten besteden, en dat die stadszaken aan onbekwame han den worden toevertrouwd, zonder ernstig nazicht. Doch komen wij op het punt van reke ningen en begrootingen terug. Als de rekening van 1907 nog niet goed gekeurd is, door de permanente deputatie, waarom vraagt, waarom eischt bet ge meentebestuur niet sedert lang dat zij het worde? Heeft de deputatie dan het recht een warboel te brengen in de zaken eens gemeentebestuurs? II eft de heer burge meester, als provencieaal raadslid dan geen invloed bij den her gouverneur? Heeft het schepencollege dan geen waar- digheidsgevoel genoeg om er voor te zor gen dat alles regelmatig geschiede? Of verlangt het soms die belachelijke toestand om te kunnen ontvangen en uitgeven naar goeddunken, zonder rekening van zijno daden te moeten geven dan den gemeente raad? Houdt het schepencollege er mis schien aan, op crediet to leven? Wenscht het misschien niet eerst, door hare be groeting, de toelating te hebben om de in die begroeting voorzien uitgaven te doen? Vreest het soms dat er veranderingen of wijzigingen aan hare begroeting zouden voorgesteld worden? Vreest het misschien aldus te moeten bekennen dat. de nieuwe lasten niet uitsluitelijk dienen voor het uitvoeren van de openbare werken, waar voor de leaning werd aangegaan, maar wel om het vroegere te kort te dekken? Of bekreunen onze stadhuisbazen zich niet om dien meer dan belachelyken toestand? Of wil de opperbaasin alles meester blij ven en naar eigen goeddunken handelen? Of durven zij zich hiermede niet bemoeien alhoewel zij overtuigd zijn van de waar- DRUKKER JOSEPH MAECK Statiestraat, Oudenaarde PRIJS PER NUMMER S centiemen Frans ontmoet Jan die van eene begra- fenis terugkomt. Waör hé ja geweest, té? Naö de begravjnge van Polfje Bak kers, eun brave vent die veele geleen béd. Bah! Ja, Ja, drie dagen in doodstrid met de rochel in ze keele; gelukkig héd ’n zen eigen nie zien sterven. Hoe zoo dat? Héwé, ja, demensch was stekeblind. Zondag sloot onze gunslig gekende maatschap* pil Rhetoiica naar looneeljaar* met Vertalen, drama van Toussaint en Drie oude hanen en eene oude hen van Lints De zaal was proppensvol, niettegenstaande het slecht wijder waren de buitenlieden zeer talrijk opgekomen, hetgeen bewijst hoe Rhetorica in de gansche streek gewaardeerd wordt. Wij zijn gelukkig te mogen herhalen wat we over hare drie voorgaande vertooningen hebben gezegd de opvoering wa» puik. Verlaten, een harlroerd drama, werd zoo uit muntend vertolkt, dal de wangen, zelfs van de hardvochligste toeschouwers, met diamanten parelen sierde. Medegesleept door het harleleed van den braven, eerlijken Daniël, zijn diepe smart over het sterven van haar die hij aanbad, zijne zichtbaar afnemende gezondheid door al het zielenlijden dat hun trof, meesterlijk weergege ven door onzen goeden liefhebber M. Frynsdeed het aandachtig publiek weenen van medelijden en toch genieten door ’t kunstvol spelen. Daarbij gevoegd de oneerlijke handelwijze van ’n plicht- vergetend echtgenoot, liet slecht gedrag van een nielswaa.digen zoon, ‘het lijden van eene brave moeder enz. alles zoo iiatuurliiK en verdienstelijk voorgesteld, heeft de aanwezigen tot in de ziel belogen. Onnoodlg te zeggen dat er dapper werd toege- julcht en na het einde, onze goede spelers door het begeesterd publiek herhaaldelijk werden teruggeroepen. Het blijspel Drie oude hanen enz., ofschoon reeds wat van den ouden trant, heeft niet min der goed bevallen. De drie oude hanen waren wel getypeerd en speelden opperbest, maar ook de rollen werden vervuld door onze go cd gekende looneelliefheb- bers C. Vantomme, Cabooter en V. Dansercoer; dit zeggen is voldoen de om er niet verder meer over te spreken. -» ji ABONNEMENT 2,GO frank per jaar op voorhand betaalbaar Wij sc-hryven heden 5 Maart van het jaar ouzes Heeren 1910. In alle andere gemeentebesturen is de begrooting van het jaar 1910 reeds lang besproken en gestemd en zal weldra de rekening van 1909 voor goedkeurig aan den gemeente raad onderworpen worden. Hoe is de toestand te Nieuport? De begrooting voor 1910 kan volgens verklaring van het schepencollege, niet neergelegd worden omdat de rekening van 1908 nog niet, gesloten is. Het is vol gens die rekening dat het budget voor 1910 moet opgemaakt worden. En de rekening van 1908 kan nog niet gesloten worden omdat de rekening van 1907 nog niet door de bestendige deputatie te Brug ge goedgekeurd is. Dat is een vastgesteld feit. Het is ons dunkens een volledige warboel! En inder daad, waarom is die rekening van 1907 door de hoogere overheid nog niet goed gekeurd? Hapert er iets aan? Is zij slecht opgmnaaKt? Is zij met een aantal opmer kingen door de permanente deputatie naar het schepencollege een of twee of driemaal teruggestuurd? Zoo ja, welke opmerkingen werden er gemaakt? Of sluit die rekening met zooveel overschot (leest te kort) dat het schepencollege haar niet aan den gemeenteraad durltonderwerpen? Of werd zij toch reeds goedgekeurd en hèeft het schepencollege nog wat tijd noodig om de rekening van 1908 met haken en oogen aan een te flansen? Of wachten onze stad huisbazen om daarvan iets kenbaar te maken tot na de kiezing van Mei! Of zyn zij voornemens uitgevoerde werken van het. eene jaar op de rekening van het volgende jaar te brengen, om aldus de vroegere schulden met de ver- hooging der contributien, verleden jaar reeds betaald, te vereffenen? Of ontbreekt de tyd op het stadhuis om er zich met ernstige zaken bezig te hou ten? Of is er slechts tyd om zich onledig te hou len met den kleinen kant van eene zaak of onbe duidende dingen, waarin zij niets anders betrachten dan voordeel voor hunnen politieken winkel? Wie een weinig nadenkt en overweegt zal zich zelf al deze vragen stollen. Hij zal denken dat liet met de rekeningen en begrootingen gaat zooals met zekere ver ordeningen, zooals die der marktpacht bij voorbeeld, die reeds eenige keeren terug Zitting van den 18 Februari I910, om 5 1/2 ure namiddag. (Vervolg). 4' Punt. (Jat werp tol stichting van eenen duiker in de oude Veurnevaartstraat Om de waters eindelijk af te leiden van de landen palende aan de gronden van de Goupe- Gorge, stelt bet schepenen college voor eene gracht te delven langs den Noordkant dezer gronden en de waters bij middel van een duiker in de ottdo Veuruevaarl te luien uiloopen. Het ontwep duiker. met bestek beloopende 390 franken, wordt door den raad goedgekeurd, en op de aanvraag van het lid heer De Jaegher verklaart hel schepenen college dat de openbare aanbesteding en de uitvoering van het werk seffens zal plaats hebben. 5* Punt. F. rpachting van Halte. Mijnheer E.niel Paul, heelt laten weten dal hij de stad verlaat en bijgevolg afziet van den pacht van dit hof. De lieer doktor Desnick vraagt bij brieve om dit hof in pacht te mogen nemen mits 120 fr. Met eenparige stemmen wordt deze ver pachting toegestaan. De vorige pachtprijs was 100 ir. bij jare. 6* Punt. Verdrag nopens de verlichting der Sas- ten. I jVf! f, .x Mevrouw Roeland Dierickx stond onze spelers knap ter zijde en verdiend voorzeker een groot deel van den behaalden bijval, zoowel van het drama ais van het blijspel. Voegen wij hierbij dat de symphoniekring, ou- dersleund door eenige kunstliefhebbers van Veurne, een ongehoorden bijval verwierf. Neen, waarlijk wij behoeven naargeene andere steden te gaan om beiers te vinden. Wij bedanken Rhetorica voor de gen al volle uren welke zij ons gedurende den winter heeft laten genieten. Na eenige maanden welverdiende rust, hopen we dat onze ijvarvolle rederijkers, met nieuwen moed hunnen tijd zullen offeren aan de edele tooneelkunst en ons andermaal zullen dwingen hun van harte toe te juichen vo r hun kundig spel, hunne tooneelkundige kennissen en goede keus van stukken. Met veel genoegen hebben we de aanwinst be- staligd van eenige nieuwe liefhebbers; a Ia bonne lieure, zoo moet het zijn hoog liet hart voor vermaalt en kunst. heid van liet fransche spreekwoord qui trop embrasse, mal étreint Of zyn zij overtuigd van hunne onbekwaamheid in dergelijke zaken? Wat er ook van weze, hoe men de zaak ook keere of draaie, wat men ook tot ver ontschuldiging inbrenge, wij vinden de gansche toedracht der zaak belachelijk om geen heviger woord te gebruiken. En al die biet goedkeuring, al die terugzendin gen en gemaakte aanmerkingen door de hoogere overheid maken ze nog belache lijker, omdat groot loon, ja, overdreven loon betaald wordt voor ernstig werk te leveren in plaats van een waarboel uit te lokken. Ten ware dat onze stadhuisbazen er belang bij hadden de serieuse kwesties zoolang uit te stellen als ’t mogelyk is. Qui vivra, veria! „NIEUPORTenKANTON VERKOOPER Pieter Verslraete, v.oon Valkestraat, Nieuport Atinoncenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondiging0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. - Deannoncen a'’tlke'£’" en mededelingen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis HW«»s l-\,nds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels ol «^deeImgen bestemd vooi^ voor bet Weekblad van Nieuporl en Kanton moeten door den schrijver o.iderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. P voorbehoeden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. L’. \J

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1