Lotje uil den Porseleinwinkel Een woord over katholieke scholen Oorsprong van het kalholici sin. MENGELWERK 11 bij de ver- eenen [Wordt voorlgezotj. door POL A1VÏÏI tot de wezenlijkheid terug. Sc Ier zonder tegenstribbelen nam taak op zich, den ruiker aan te bieden. Dat komt den sectieoverste toe, zeiden de werklieden a ’t Is waar, gaf hij toe. Maar diep in zijn binnenste rulschle het Ik zal haar nog eens, van aangezicht tot aangezicht, kunnen aanschouwen. En overal zil haar beeld mij vergezellen, en mij bij blijven lot den dood! En daarom stond bij in hel kerkportaal, te midden der werklieden, maar bleek, doodsbleek met een harte dat luider en angstiger joeg naarmate het beslissend oogenblik naderde. Ach, was het slechts een roman geweest! Eensklaps kwam er eene verwarde beweging onder de nieuwsgierigen Men verdrong elkan der, men verhief zich op de teenen. Zij is daar! Zij was daar, inderdaad... aan den arm van Alfred. Niet met het zwart zijden kleedje uit den droom van den bloemkweeker, maar in een schitterend wit satijnen koslum. Niet met dien zaligen oogopslag, maar met een waas van stillen weegmoed op het gelaat. En zoo moest ze hem voorbijgaan... De baas werd verwittigd, en toen deze per soonlijk zijne toestemming kwam geven, was het echter Leopold, uitsluitend hij, die de orchi deeën zou afsnijden en ze tot een’ ruiker schik ken. Wie zal de gewaarwordingen beschrijven, die hem vergezelden bij dien kruisweg van herin neringen in de serre, waarin hij eens zoo dicht en ach! zoo ver van ’t vervullen zijner droomen was geweest? O, waarom had hij toen niet gesproken? Die andere had het wel gedaan, die andere, welke nu zijne bruid naar het altaar voerde!... En knarsetandend wierd hij de tengere, koste lijke bloemen verre, zeer verre van zich af. Spoedig echter kwam hij tot bedaren. Die bloemen kunnen het toch niet helpen. mompelde hij. Maar diep in zijn binnenste ruischte het ’t Is immers het laatste wat ik voor haar doen mag! d En hij hervatte zijn werk, en zijne oogen fonkelden. Het duurde niet lang, of hij droomde wa kend den droom van dezen nacht weer ’t was voor zijn Lotje dat hij den ruiker schikte, zonder eene enkele van die Restrepia antennifera die dartelde vlinders, welke tot het verleden behoorden... De stem der ongeduldige werklieden riep hem bastuur; keurt de akte goed bij dewelke de kin- ders Warreyn te Wulpen afstand doen aan een hunner van de pacht van de hofstede die zij in gebrnik hebben, krachtens de openbare ver pachting van 28 September 1906 9* Punt Versteening Rwlcvard en oude Veur.te- vaarlslraat De heer Burgemeester deelt mede dat de vraag tan de stad om het kosteloos vervoer per spoor of per water te verkrijgen van den afval van steengroeven voor de besteening van den Boulevard en tie oude Veurnevaarlstraat niet aangenomen is om reden dat deze wegen niet voorkomen op dsn alias der buurtwegen en t er voor Nieuport geen dergelijken atlas bestaa’. De heer Burgemeester vraagt of de raad zulken atlas wil doen opmaken, hetgeen wel een jaar zal duren, ofwel op eigen kosten een macadam of kasseiweg zal doen leggen. Het college rekent op eene toelage van 1/3 der onkosten en stelt voor de oude Veurnevaart en den Boulevard tot aan de gemeenlejongensschool in kasseisteenen te leggen op 3 m. breedte. Daar den onderhoud van rnacadamwegen zeer groote onkosten vergt, stelt het lid heer De Jaeghef voor een kasseiweg te leggen; het lid heer Stroom is partijganger van rnacadamwegen. Hel lid heer Vandenabeele verkiest ook macadam dasr kasseistenen gevaarlijk zijn voor de Jufvrouw tjes, die al wandelend op den boulevard met da hieltjes van hunne boltinen tusschen de groeven van de steenen zouden kunnen blijven zitten. Hij zegt dat macadan veel beter en van geen onderhoud is en geeft voor voorbeeld den grint weg langs de Veurnevaart van aan het Veurnesas tot aan de gravier naar Veurne. De meeste leden van den raad die met den slechten toestand van deze weg bekend zijn en weten hoeveel werk en kosten de herstelling er van zal vergen glimla chen en den heer Vanderabeele is geheel ver wonderd te vernemen dat dezen macadam in slechten staat verkeert. Tusschen verschillige leden wordt er verder geredetwist over de voor en nadeelen van grinten kasseiwegen en over de prijzen per vierkantemeler van deze verschillige werken. Eindelijk wordt er met eenparige stem men besloten te beginnen met het kasseien van de Veurnevaarlstraat. Met 7 stemmen wordt besloten gewone kasseisteenen in porphyre voor dit werk te gebruiken, terwijl de HH. De Jaegher De Waele en Pattyn de meening uitdrukken dat het gebruik van langwerpige, bekapte steenen beter zoude zijn. Het besteenigen van de boule vards is voorbehouden. 10* Punt. Mededeelingen en vragen Op de vraag \an den heer Burgemeester oi iemand mededeelingen te doen heetl. Zegt het lid heer De Waele dat de lantaarn langs de West laan aan de Ankerstraat te laag geplaatst is’ en ongemak verschaft aan den heer C. Loones voor het indoen van zijne vruchten. De heer Burgemeester zegt dat er aan dien toestand zal verholpen worden. Hel lid heer Dumon roept de aandacht van het college over de bouwvalligheid van den muur in het St Antoonstraatje, van het huis van S. Devo- ghel. Deze muur dreigt in te storten en is een gevaar voor het verkeer. De heer Burgemeester zegt dat de eigenaar door het college reeds is vermaand geweest en deze heeft uitstel gevraagd tot dat de dagen wat verlengen, doch daar het gevaar steeds toeneemt zal S. Devoghel aangezet worden de noodige werken aanstonds uit te voe ren. Hel lid heer Rybens vraagt oi de afgebroken afsluiting aan de Statiestraat door eene schoone zal vervangen worden, De heer Burgemeester zegt dat de afsluiting in dwarsbalken 3 meters zal achteruit geplaatst worden ten einde toetela- ten er beplantingen voor te doen zooals op de Stalieplaals. De openbare zitting wordt geheven en de De heer Secretaris geeft lezing van de brief wisseling en van het kontrakt tusschen het mi nisterie van openbare werken en het gemeente bestuur van Nieuport betrekkehjk de verlichting der sassen. Het staatsbestuur kent jaarlijks aan de stad de som me toe van 1750 fr. voor dewelke z j de verlichting zal verzekeren van de sassen bij middel van 24 gazbekken (Viepperbrug of duiker) die zullen moeten aangestoken worden gedurende de uren vermeld in de aangehechte tafel, nu gebruikt voor de verlichting der stad. Van eenen anderen kant is er door ons bestuur eene overeenkomst gesloten met de gazmaat- schappij die mits gemelde som de verlichting zal verzekeren en al de onkosten van gazleiding, lantaarnen, onderhoud ten zijnen laste neemt. De kandelabers worden geleverd door den slaat. Deze beide overeenkomsten worden bij eenpa righeid van stemmen goedgekeurd. Het lid heer Vandenabeele drukt zijne groole voldoening uit over deze zaak en zegt dat men den heer Minis ter zou moeten bedanken. Het lid heer De Jaegher zegt dat deze verdra gen enkel voer doel hebben de verlichting der sassen bij middel van 24 lantarnen, doch dat er eene 25’ bestaat aan de square, die de splitsing vormt van den steenweg van St-Pielers-Gappelle en naar Nieuport en naar Oostende, en daar de stad nu ontslagen is van alle andere onkosten voor de verlichting van de sassen roept hij de aandacht van het schepenen college op deze met gaz te verlichten gevaarlijke plaats. De raad treedt dit voorstel bij, en het college zal de zaak onderzoeken eu er goed gevolg aan geven. 7’ Punt. Klachte Perlau nopens de boomen in de Westlaan. De heer Burgemeester doet kennen dat Mijn heer Perlau eene klacht heeft gezonden over het gevaar dat voor hem en de zijnen bestaat door de notelaarboomen groeiende op de Westlaan achter zijn eigendom, in dewelke de straaljon gens gedurig sleenen werpen. Hij vermeent de verantwoordelijkheid van de stad te moeten inroep,en ingeval van ongelukken en stelt voor op eigen kosten deze boomen uitteroeien en ze door andere te vervangen. Da heer advokaat Pil, door het schepenen col- lege geraadpleegd, heeft verklaart dat de stad in dergelijk geval niet verantwoordelijk kan gesteld worden. Het college is van meening deze truilboomen te verpachten en den pachter zou alsdan zorgen 1 dat de vruchten niet afgeworpen worden. Het lid heer De Jaegher vraagt of het jammer zoude zijn deze truitboomen door andere te laten vervangen. De heer schepen Pattyn zegt dat het reeds schoone boomen zijn die men moet behou den. Verschillige leden brengen in dat er van wege de policie eene strengere bewaakzaainheid zoude moeten uitgeoefend worden en bij de eerste overtreding eene voorbeeldige straf ei- schen. Het heer Vandenabeele zegt dat indien hij nog een jongen was hij ook naar de noten zoude werpen, en hij vraagt aan doktoor Pattyn of hij nooit over de hagen heeft gesprongen Dal kan wel zijn, antwoordt de heer Pattyn, doch dat bewijst niet dat ik alsdan gelijk had en ik ver meen dal het in de scholen is dat men bijzonder lijk bij de kinderen den eerbied moet inprenten voor boomen en gewassen. Het college stelt voor geen gevolg te geven aan de klacht en aan bet voorstel van M. Perlau, doch gedürende den aanstaande zomer eene grootere waakzaamheid te doen houden ten einde de ongemakken waarover hij'klaagt te beletten. Dit voorstel van het college wordt met eenpa rige stemmen aangenomon. 8* Punt. Godshuizen. Pachtafstand Warreyn. De raad, met 9 stemmen tegen eene onthou ding van M. Dumon, als lid van het Godshuizen De Algemeene Hofbotcwingmaatschaopij vraag een bekwamen reiziger voor den vreemde. Onnoodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften. Och, ware ’t slechts een roman geweest! In dien gemoedstoestand was Leopold naar zijne serre gegaan. Wel hadden de werklieden heden vrijaf, maar zooals dat in bloemkweekerijen de regel is voor een paar uren moesten ze toch komen, om de planten te gieten. Eerst dan sprak een der mannen We zouden toch juffrouw Lotje bloemtuil moeten aanbieden ze is altijd zoo vriendelijk geweest voor ons. Al de anderen, wien het woord reeds lang op de tong lag maar gewacht hadden, lot het voorbeeld van hooger kwam, stemden dit bij. Een enkele zweeg Leopold. 1 Ten gevolge van de besprekingen in de Kamer van Volksvertegenwoordigers is de schoolkwestie nog eens aan het orde van den dag; veel Is er en wordt er wèor geschreven voor en tegen het onzijdig onderwijs. Bekrompen en dweepzuchtige geesten zullen natuurlijk nooit kunnen verstaan dat' men in de scholen alleenlijk de wetenschappen moet onderwijzen, zon der ooit van godsdienst te spreken aan de leerlingen; welnu, hunne manier van re- deneeren spruit juist en enkel voort uit het dweepzuchtig onderwijs welke zij zelf ontvangen hebben. Men heeft reeds vele feiten aangehaald van hetgeen in de ka tholieke scholen wordt aangeleerd; ik zal er hier nog eeuige laten kennen, die meer en meer de strekking doen kennen van de priester- en nonnenscholen in ’t algemeen. Het is alom gekend dat het grootste ge tal leeraars der priesterscholen geen diplo ma bezitten, en zelfs nooit geen opvoed kunde of pedagogie bestudeerd hebben. Voor wat het aanleeren der vreemde talen geheime zitting wordt open verklaard. H’ Punt, Aanvraag va.lge.teld Dectaêvres. Op verzoek van de heer Burgemeester geefl de I heer Secretaris lezing van de stukken betrekke lijk de pensioenstelhng van den heer hulponder wijzer Dechlèvres die volgens het advies van het onderzoekscomiteit onbekwaam was langer in dienst te blijven. Het lid heer De Jaegher teekent verzet aan tegen deze vroegtijdige op pensioen- stelling die een nieuwe last veroorzaakt aan de stad. Da ziekte van den aanvrager is ontstaan sedert de ziekte zijns vaders wiens dienst hij met zijn ambt heeft moeten vervullen. De heer itat I Pattyn doet opmerken dat het onderzoekscoml- leitz jn gevoelen deelt dat de op pensioenstelhng volstrekt noodlg Is. Den raad met eenparige stemmen neemt ver volgens deze vraag aan. 12' Punt. Plaats van hulp onderwijzer. Vast stelling der jaarwedde. Benoeming. Op verzoek van zijn. Een voorbeeld aangaande de veroor deeling van Galileos vertelt men dat hij niet opgesloten werd omdat hij beweerde dat tie aarde rond de zon en op haar eigen draait, maar om lat hij de bijbelverhalen aanviel!? De les van godsdienst is ook heel wat anders dan men wel zou denken; weet gij wat deze les nog bevat? Hewel, de les van politiek! Bijzonderlijk voor de kiezingen, worden er in deze scholen gedurende be godsdienstlessen artikels gelezen uit de Patriote en de Bien Public, om de leerlin gen aan te bitsen tegen alle andersdenken den. Na ile kieziogeo komt de leeraar nog eens met politieke gazetten in de klas, en leest er den uitslag af der kiezingen; eo dit altijd, wel te verstaan, binst de lessen van Godsdienst! Wanneer de leerlingen te biecht gaan, worden zij aangewakkerd om te bidden voor het welgelukken der katholieke kar- didaten! De haat tegen de officinale scholen is er zoo groot, dat men aan de leerlingen ver biedt te spelen en te wandelen met kinders die de officieele scholen volgen. Zoo de katholieken hunne kinderen naar zulke scholen willen zenden zijn zij daar van vrij, maar zij moeten dan ook maar diezelfde scholen onderhouden; is bet niet schandalig, dat wij, vrijzinnigen eo »»-- dersdenkenden zulke scholen zien onder steunen met ons geld? En nochtans is het hetgeen gebeurt en zal blijven voorfge- beuren, zoolang de katholieken aan het bestuur zullen blijven. En daarom alleen is het noodzakelijk dat hunne drukkende heerschappij een einde nemen; daarom is het noodzakelijk dat de partijen van volks onderwijs, van volksontvoogding het be wind in handen nemen; de toekomst van onze kinderen, van ons volk staat op het spel, en daarom hardnekkig gestreden, met vollen moed aan het werk om te be wijzen dat het vrije Belgie de slavernij waarin de volksdompelaars het willen geluisterd houden, moe le is. fn Mei zalen moei er recht geschieden. Niemand zal den weldadigun invoad loochenen welke de oorsprenkelijke leer van Christus op de ontwikkeling onzer westersche beschaving heeft gehad. Noch- tans, zoo men ook al aan dien grooten hervormer de eer moet toezwaaien welke hem rechtmatig toekomt, ware het ver keerd te overdrijven en hemde uitvin ding onzer zedenleer toe te schrijven, uitvinding welke hy geenszins gedaan heeft. Het schoone woord Cl ij zult uwen evennaaste beminnen als uw eigen zelve was reeds meer dan eens als grondregel uitgeroepen geworden, toen hij het als grondbeginsel der zedeleer stelde.(52G jaar voor J. C. zegde reeds een der zeven wij zen van Griekenland Pittakus van Mity- tene Doet aan uwen evennaaste niet wat gij niet zoudt witten dat hij u deed I Confucius, de stichter van de» ouden Chineeschen godsiienst, zegde ook; 500 I jaar voor Christus Doe aan iedereen wat gij zoudt willen dat u deed, en doe aan niemand wat gij niet zoudt willen dat hij u deed. Enkel dit gebod hebt gij noodig; het is de grondslag aller andere Aristo- teles, Thales, Isocrates, Aristippus en Sex tus hebben ookallen, verscheidene eeuwen voor Christus in denzelfden zin gesproken. Zooals men ziet was het niet noodig dat God zijn zoon op de wereld zond, om de betreft, hunne kennissen zjjn zoo bekrom- pen mogelgk; men vindt er zelfs die enkel gebrekkig fransch spreken! Voor wat de cijferkunde aangaat, liet gebeurt heel dik wijls dat de leeraar zelf de vraagstukken niet kan oplossen welke bij aan zyne leer- bogen gesteld heeft.’ Alles wordt er ten anderen opgeofferd voor de lessen van godsdienst, kerkelijke geschiedenis en le zingen in de gezuiverJe(Ü) school bij beis. Maar denkt niet dat deze lessen dan nog heel ernstig worden gegeven; neet», de geschiedenis wordt geheel verdraaid ten einde de kerk wit te wasschen, en de bij belverhalen zijn zoo nauwkeurig uitge zócht, dat de leerlingen er een geheel ander begrip van krijgen dan ze werkelijk den heer Burgemeester stelt de raad het mlnlmun van jaarwedde van 1100 fr. I vast als bezoldiging van den te benoemen hulp onderwijzer. De beer Secretaris bloedverwant van‘een der aanvragers, verlaat de zittingzaal. Het lid heer Rybens neemt het ambt waar van Secretaris en geeft lezing der toegekomen aan vragen, te weten. 1. van den heer Romain Decal van Pervyse: 2. van M. Richard Pauwels van Nieuport en 3 van M. Cyriel Pecceu van Emel ghem. Alle drie z jn dragers van het diploma van het lager onderwijs. De eerste voegt bij zijne aan vraag ren getuigschrift van het schoolopzicht, de derde getuigschriften van den echool ipziener, van het gemeentebestuur, van den heer pastoor en vau den hoofdonderwijzer van Emelghem en een diploma van Engelsche taal. De uitslag der geheime stemming is dat Cyriel Pecceu 8 stemmen bekomt Richard Pauwels 1 stem en er was een wit briefje. De heer Pecceu is dus benoemd. Bij de vaststelling der jaarwedde verzet zich de heer De Jaegher tegen deze van 1300 fr. die toegekend wordt aan den heer Pecceu die roads 9 jareu dienst teil in liet lager onderwijs; gemel de jaarwedde wordt goedgekeurd met 9 stemmen togen 1. De zitting wordt om 8 ure geheven.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 2