I EN liWB life- 4 Ja o 5- lit <ihïJïiSit \1 /j Alf- Koor H aar heid en Krede! Koor Vrijheid en Recht! J? 1 FP J I Eerste Jaargang Liedje van Pierlala Een gunstig nieuws tl - I Mite Zaterdag 12 Maart 1910 Andermans geestigheid! Aan onze geachte lezers en lezeressen Klerikale trouw iè-r.' ra N° 24 JA \7’ A 4 Nostradamus. ^ii gij zult ons M ei toestaan dat het insgelijks zoo zal moeten wezen wanneer een gelijk soortig bijzonder geval op een liberale on derwijzer zal toepasselijk zijn.’ Dat, duurde nu al lang genoeg, (Want alles raakt gedaan) Kn de kaloot met heel zijn ploeg. Die moest nu naar de maan. Want Pier komt uit zijn graf weerom En stopt de paap erin podom; Voor goed, zei Pierlala, sa, sa Voor goed, zei Pierlala! Zij mestten zich daar dik en vet En kenden paal of maat De geus werd altijd maar gezet Duar, waar de bezem staat Als Manten ex calhódra sprak. De menschen beefden lijk ’nen tak. AI bluf, zei Pierlala, sa, sa Al bluf, zei Pierlala! Nu zaten zij am het pouuoü* En deden daar hun best Om ons te pluimen ’t laatste haar, Wij hielden broek noch vest! Maar Pier zag het van uit zijn graf, En zei, dat gaat daar toch te straf. Hieruit, zei Pierlala, sa, sa Hieruit, zei Pierlala! Het was nu zes en twintig jaar, Dat met bedrog en list En stem uitkoopen zonder vaar, Ze Pier leên in de kist; Met beiaardspel en klokgebrom, Ze riepen nooit komt hij weerom Ge liegt! zei Pierlala, sa, sa Go liegt zei Pierlala! DRUKKER JOSEPH i' A iëCCTK Statiestraat, Oudenaarde Als Pierlala lag in de kist, Al met zijn billekena bloot En de kaloot niet beter wist Of Pierlala was dood; De klokskens luidden xan'bim, bom, bom De dooden komen niet weêrom. Ik wel, zei Pierlala, sa, sa Ik wél, zei Pierlala! ■O»- ~aÉj| Tl H f r Liberale onderwijzers, er is iets veran derd voor u in Belgie! Dat iets is een gunstig nieuws. En ’t is door uw minister baron Descamps, dat wij ingelicht zijn. Verneemt dus dat het u voortaan zal toegelaten zijn, zonder vrees voor den ministeriëelen toorn, niet alleenlijk de politieke vergaderingen bij te wonen waren ze zelfs strydig met de strekkingen der regeering tnaar ook nog aan de antiklerikale meetingen deel te nemen en er luidop uwe meening over de politiek onzer meesters te doen kennen. Veel beter nog moest bet gebeuren dat in de drift uwer redevoering, gij u aangezet voeldet tot het ruchtbaar maken van de geheime epstand en wrok welke de onrechtvaardig heden en de lafhartigheden der regeering in uwe ziel van librrale onderwijzer hebben opeengestapeld, vreest niet uw PRIJS PER NUMMER 5» centiemen VERKOOPER Pieter Verstraete. zoon Valkestraat, Nieuport ABONNEMENT ,C5O frauK per jaar op voorhand betaalbaar ctsft* Aan den telefoon. Allo! Allo!.... 't Is wel de directeur van den Berg? Jaö ’t! Zoe je me ni kunnen zeggen hoe laóte dat ’t is? Heelaa, veugel. je zi bezig mé me voor den aap t’hoedden, hee! Ikke? in 't geêle ni; ’k vragen je dat omdat ’t gi is di min horloge béd. In ons nummer van heden verschijnt het laatste gedeelte der novelle Lotje uit den Porseleinwinkel Wij hopen nog eenige pareltjes van den gevierden schrij ver Pol Anri te zullen kunnen afkondigen. In ons volgende nummer begint eene nieuwe novelle De Schutsgeestvan den gekendén vlaanwlum sbhtljvel-'Manrit» Sabbe. Hij werd te Brugge geboren in 1873 en is de zoon van den kloeken grijzen vlaamschen strijder Julius Sabbe van Brugge. Hy is thans leeraar in de moderne talen aan het Koninklijk Atheneum te Mechelen; talryk zijn de prachtige werken dia hy reeds liet verschijnen. Wij noemen onder ander e meer Aan ’t Minnewater Een Mei van Vroomheid Pinkster- nacht Michel de Swaen De Filosoof van ’t Sashuis, dat enkele dagen geleden aan de leden van het Willems Fonds werd gezonden, Vlaamsche Menscben Een huwelijksreis, enz. Wy danken hartelyk den vriend Sabbe voor de welwillende toelating die by ons zoo gulhartig verleende oin Een Schuts geest als mengelwerk in ons Weekblad te laten verschijnen. Wy hopen dat het bij onze talrijke lezers en lezeressen welkom zal wezen en dat zij zich zullen beyveren om vrienden en ken nissen aar. te sporen trouwe lezers van ’t Weekblad te worden. DE REDAKTIE. Het slinkertje wordt gansch razend, als bet zoo voorlgaat zullen alle de godvruchtige leden vfd zijnen wijzen opstel raad nog in het godshuis ge raken, of eene geraaktheid krijgen van onmach tige woede. Hel is toch nog al hard ook, voor die koene verdedigers van den godsdienst, van geene en kele bewijsreden te vinden om te antwoorden op hetgeen wij zoo al geschreven hebben over we tenschap en godsdienst enz. en zich te moeten vergenoegen met onnoo(e!en prietpraat never s het vraagstuk, met leugens en bedrog. Het stinkertje vraagt waarom, bij de vrijden- s kers alles in t duister, in ’i geheim geschiedt? Waar heeft het dat gevonden? Het heeft zeker het hoofd verloren, want bij de vrijdenkers ge schiedt niets in ’t dulste.Alle dagbladen, uitge nomen de klerikale die er zich wel voor wac ten geven verslag over de congressen van liet vrije gedacht en de meeste vlugschriften der vrijden kers dragen den naam hunner schrijvers. Indien sommige artikels niet geteekend zijn, wal bij de katholieken ook gebeurt, dan is het enkel om vervolgingen oer dweepers tegen bepaalde per sonen lo vermijden; maar artikelen in dagbladen schrijven is toch niet werken in ’t duister. Mis schien weet de opsteller van het verpestend blaadje niet eens het verschil dat beslaat tusschen vrijdenkers en vrijmetselaars of, zooals het in zijn ellendig vlaamsch schrijft «FRAMASSONS». Maar al wat in ’t duister gebeurt is geen kwaad en onze maatschappelijke toestanden, in Belgie ten minste, waar wij zwoegen onder eeu afschu welijk en hinderlijk papenjuk, laten niet toe aan sommigen te werken, als de vrijmetselaars tot ’t ontwikkelen der .ware verdraagzaamheid, zonder maatregelen te nemen om aan de vervolgingen der erfgenamen der beulen van de Inquisitie te ontsnappen. In ’t geheim der vrijmetselarij vin den zij de waarborg die ongelukkiglijk nóg on ontbeerlijk is. En het is juist door de onverdraag zaamheid der katholieken dat deze laatste niet meer. a|s vroeger, hunne plaats in de logiën hebben, zooals alle eerlijke lieden Eene eerste vereischte om vrijmetselaar te kunnen zijn en blijven, is eerlijk man te zijn en te bljven, en dat kan men niet zt'ggen van vele katholieke vereenlglngen. als broerk'bns kloosters, bijvoorbeeld Den lallen aanval van het slinkertje tegen de aanvoerders onzer partij en deze der socialisten misprijzen wij. Ieder kent genoeg onze aanvoe- ders op lat wij op deze onbepaalde en trouweloo- ze aantijgingen niet zouden moeten letten. Wat het vuil blaadje van Ferrer zegt zijn schaamielooze legens voor wat betreft kloosters doen branden, kerken doen plunderen, mc-nschen doen do idschieten, enz. Niemand beeft ooit be wezen dat hij daar schuldig aan was, en degene die hem veroordeeld hebben, in voorwaardeu die de verontwaardiging van de verlichte wereld verwekt hebben, waren slechts de werktuigen der onverdraagzame spaansche geestelijkheid, die hem niet kon vergeven vrijzinnige scholen te hebben geslicht en vrijzinnige boeken in I licht gezonden of verspreid te hebben om hun Anuonueoprijs 0,15 ft*. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoacen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en inededeelitigen moeten ^vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Witlems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd ivoor opname is «Ifl j' f .U/ hart volkomen uit to storten. Van nu aan zijt ge gemachtigd het genoegen te smaken naar uwe regeering en uw minister al de rotte appelen te gooien die ze verdienen. En om onze bevestiging te staven, be roepen wij ons op het antwoord door uw minister zelf gegeven aan den Sheer Buyl onze yverige volksvertegenwoordiger, die hem ondervroeg nopens liet volgende feit. Tydenseene vergadering van christene onderwijzers der Vlaanderen, welke over dry weken plaats had, heeft een gemeen telijke hooldondorwyzerzich bals over kop in den politieken strijd geworpen, en dat in tegenwoordigheid van klerikale volks vertegenwoordigers. Hij beeft inzonder heid gezegd Wij zullen strijden voor het behoud der katholieke regeering met overal onze katholieke kandidaten te doen zegepralen dewelke de vyand met een tot nu toe onbe kend geweld zal aanvallen. Wij zullen niet dulden dat eene combiste regeering het kristen onderwijs van ons geliefd België kome vernielen. Aan 't werk dus! Leve de katholieke regeering! Leve onze katho lieke volksvertegenwoordigers! En de heer Buyl stelde de volgende stipte vraag aan den minister van weten schappen en kunsten Moet men besluiten uit de vergunning toegestaan aan den onderwijzer waarvan er sprake is, dat de omzendbrief welke aan de ambtenaars verbiedt zich in den partijenstrijd te werpen, ingetrokken is, ofwel dat hij maar aan de tegenstrevers der regeering toepasselijk is? Nadat de minister op de zoo duidelijke vraag van den heer Buyl geantwoord had met eene dezer dubbelzinnige wendingen die hem gewoon zijn, heeft onze bestuur bare baron nochtans zijne innerlijke voor nemens laten blyken. En 't volgende be sluit, klaar als kristaal, komt aan den dag: <De heer minister zal geene strenge maat regelen nemen. Dat feit, heer Minister, stelt ons, libe ralen, voortaan heel wat op ons gemak. Uw woord laat ons toe vele gevolgtrekkin gen te maken, wanneer, bij toeval, het een der onzen zal gelden. Beproef dan niet uitvluchten te zoeken als het oogenblik zal gekomen zijn. Want, indien nopens ’t geval dat men u zoo duidelyk heeft aange wezen. niets nieuws is ingevoerd aan gaande de voorschriften en het byna niet mogelijk is toepassingsgevallen op te lossen, welke op deze wijze aangeduid zijn» voor het Weekblad van Nieup'jrl en Kanten moeten door den schrijver o.iderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. kanWnw bNIEJJPORT

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1