■STER1LETI GRÉS DE NIEUPORT Rechterlijke kronijk RECHTBANK VAN VEURNE. KI NIEUw"h! Naamlooze Vennootschap Ze zijn voor de boeren Land- en Tuinbouw Nieuw H vO«rb«hO0dn-.idd.: vcorb.la o geslachten H Hoogwater te Nieuport ’s morg. Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. In de Kamer Het Nehonlilehat. 6 8 870,711 bonden, valt van zelve; da boer trekt geen voordeel uit deze gelden zoo min als uit de bonden die geeneu boer voor leidsman hebben, maar die ouder den dwang staan van personen, die deze inrichtingen be nuttigen om kiespropagamla te maken en om de Klerikale partij aan 't roer te hon den. Geryl Engel, werkman te Oostdu in kerke voor waardelijk 1 maand voor aanslag tegen de eer baarheid. Riviere Henri en Tackoen Alfons. werklieden te Dixmude, elk 15 en 26 tr. voor diefte, de twee de voorwaardelijk. Thery Theofiel, timmerman te Nieuport, 15 d. en 26 fr. en 15 fr., voor slagen en beleedlgingen. Laebens Louis, leurder te Ruddervoorde en 14 15 s avonds 1,38 2,23 3,06 3,51 4,36 5,28 6,38 in 1902 15,708 117,592 124,585 124,185 •120,113 113,161 98,313 67,626 37,383 8,499 in 1905 13,785 126,115 132,908 132,260 127,351 118,987 102,308 69,937 38,409 8,601 De heer Buyl heeft aangetoond en zon der dat zyn gezegden zijn weerlegd ge worden, dat duizenden en duizenden fran ken aan eenen enkelen persoon werden verleend voor het onderhoud van deze in stellingen. Heeft een enkele boer het min ste sommeken van deze toelage ontvan gen? Heefteen enkele boer de waren, die hij van de boerenbonden moet koopen, kosteloos gekregen? Zijn deze waren beter of beterkoop dan bij de kleinhandelaars, zijne geburen? Neen, pastoorsbladen, uwe bewering als zouden de klerikalen de vrienden der boeren zijn, doordien de regeering ryke subsidiën heeft verleend aan de pastoors- V “Sanitas” E I Om.iii» sei». newona «aagggtaadiniddtlu GmHuftrerrdel^—bti vfr-«rtl- M I kei» Dut a.iceaiachtsn i» verzonden met ÈT- 1 Staal MMTAS 1 f fr. voor Mannen. I 2 >- voor Vrouwen door '3AHêTr.R}A, 7'0, Arnpachlaan M -I h k u - dwMAA NDRTONn. N wonderbare uitvul tfKjf -aa,t <le ko ..- .a,: tulicAUacen flK Gekeimbo'. ig. HETAulNG NA DE GENEZING 0 70,Si 357.1RIA, A3 SPACHLAAN. 70 BELGIE De veropenbaringen, door den heer Buyl gedaan vallen natuurlijk niet in den smaak der klerikale kopstukken, die bij de toekomende kiezingen zullen moeten ver antwoorden over de plundering der open bare kassen ten voordeele van allerlei kle rikaal kieswerk. Ook hebben de katholieke volksvertegenwoordigers door bedreigin gen en scheldwoorden den indruk der ver- openbaring van M. Buyl zoeken te ver nietigen. Maar zulks heelt juits een tegenover gesteld uitwerksel gehad van hetgene men zich inbeelde, want het gansche land is wakker geschud en wacht naar het oogen- blik om zijne wederwraak te doen gevoe len. ’t Is niet voldoende het land tot over de ooron in de schuld te steken om alzoo aan ’t roer te blijven, de natie vraagt wat gij, klerikalen, hebt gedaan met onze zuurge wonnen centen en gij durft den spot drij ven met het volk en gy wijst op de talrij ke geldverbrassiogen, die gij pleegdet om uw schip dat dreigt te vergaan, boven wa ter te houden. Maar juist door uwe verregaande stout moedigheid, hebt gij een wapen gebruikt dat tegen u zal keeren, uwe jezuietachti- ge kuiperyen zijn onthuld en het uur dor rechtvaardige straf nadert met rasse schre den. Gij zyt gewogen, maar te licht be vonden i-n uw vonnis is geveld Gij moet, gelijk destijds een groofe katholieke ftnan tieman zegde, door de geldverkwistingen vallen. Buiten dit alles, zijn gezegde vereeni- gingen alleen ingericht om de deelgenoten op te leiden tot echte slaven van het kleri- kalismus, of ou» er kiesvee van te maken. De gelden, welke deze werken, door de voorspraak en den invloed dergeestelyken katholieke volksvertegenwoordigers en se natoren ontvangen uit d s gemeente-, pro vince- en staatskassen, dienen om het klerikaal kieswerk, de klerikale propa ganda en de klerikale gazetten te onder steunen. Zoo bestaan er klerikale dagbladen, die tot groote sommen opstryktn uit de kas van eenen gesubsidieerden boerenbond. Het getal der bonden is tegenwoordig zeer groot; men telt er by duizenden, en wan neer al deze vet ondersteunde bonden (allen onder de leiding staande van geeste lijke herders) in dezelfde evenredigheid bun aandeel in de klerikale propaganda botalen, kan men zeer goed begrijpen hoe het mogelyk is dat zoovele honderd dui zend pastoorsbladen kosteloos in alle hui zen, in de stad en op den buiten, kunnen uitgedeeld worden. Ziedaar boeren, waar uwe centen naar toe gaan. Het gouvernement, zeggen de klerikale schrij velaars van ons arrondisse ment, schenkt millioenen, onder voor wendsel u te bevoordeeligen, en dit geld, dat u eigenlijk toehoort, dient voor niets dan om u den prang op den neus te zetten en als vee te laten leiden. TE NIEUPORT De klerikalen noemen zich zelf de vrien den der boeren, en weet ge waarom? Om dat zy overgroote toelagen hebben ver leend aan de actionnairs der boerenbonden en samenwerkende maatschappijen, die wel is waar, deze heeren groote winsten hebben opgeleverd, maar waarvan de boer geen rooien duit heeft opgetrokken. 01 hadde dit potje gedekt gebleven, hadde de heer Buyl niet met officieele cij fers bewezen dat deze toelagen, waarop de klerikalen zoo bluften, enkel moeten dienen om kiespropaganda ten voordeele van den klerikalen winkel temaken, dan zouden de grootsprekers zoozeer niet ge pocht hebben op hunne liefde voor de boe ren. Wij willen thans niet spreken van het nadeel Gat gezegde vereenigingeo, die dooi' de regeering worden gesteund met talrijke subsidiën, aan den kleinhandel berokkenen, wij zullen niet gewagen van de ontelbare neringdoeners, die door deze instellingen met totalen ondergang wor den bedreigd en die hunne broodwinning moeten verliezen; wij zullen ook niet te rugkomen op de wyze waarop de boeren, ’t zij gewillig, ’t zy met dwang, onder de legervaan dezer neringdoodende strijders worden ingelijfd; neen, deze punten heb ben wy meer dan eens voor de oogen on zer lezers blootgelegd, en velen onzer stadsgenooten ondervinden maar al te wel welke schade hun deze samenwerkende vereenigiogen berokkenen. sideerde scholen van ’t hoofdschoolgebied Gentdie leveren maar 13,60 kinderen die volledige lagere studiën deden, tegen 16,24 sukkels die niet eens vierjaar op school bleven, en 70,16 die 4 leerjaren doorwerkten. In een volgend nummer spreken wij van de ongeleenden in Belgie. 13 Maart s ii De kleur der meststoffen. Sedert het gebruik der scheikundige meststof fen algemeen is geworden hecht de landbouwer minder belang dan vroeger aan hun uitwendig voorkomen. Vroeger moesten de fabrikanten van fosfaten deze in verschilliga tinten kleuren, vol gens de streek waarheen zij moesten gezonden worden. In sommige streken moest zelfs het veevoeder gekleurd worden lijnkoeken werden groen om aan koolzaadkoeken te gelijken. Kool- zaadkoeken werden bruin gekleurd om lijnkoe ken te verbeelden. Gebruik makende van de gewoonte, die vele landbouwers hadden van de hoedanigheid der mesten te schatten naar hun uitwendig voorko men, vermengden oneerlijke’fabrlkanten natuur lijke fosfaten met slof van steenkolen, ten einde ze voor staalslakken te doen doorgaan. Verstandige landbouwers laten zich door de kleur der meststof niet geleiden, zij steunen zich alleen op de scheikundige samenstelling. Alle meststoffen kunnen, zonder vervalscht te zijn of zonder kunstmatig gekleurd te zijn, de eene of de andere tint aanbieden. Arnmoniaksulfaat,’ b. v. de stikslofmest die meer en meer in voege, komt voor het bemesten van wintergranen en Lenlezaaiïngen, kan heel verschillend gekleurd zijn. Hel eene is wit, het andere grijs, een derde is blauw, een vierde bruin, een ander nog is zwartachlig. Welk is nu het beste? Alle zijn even goed. Elk zuiver ammo- nlaksulfaat, hoe hel ook gekleurd zij, bevat van 20,20 tot 20,50 stikstof en meer, T zij 1/4 meer stikstof dan het soda-nitraat. Dat de landbouwers dus geeue de minste acht geven op de kleur van het arnmoniaksulfaat. Deze hangt af van zekere kleine hoeveelheden vreemde stoffen, zooals ijver b. v. die zich in het zwavelzuur bevinden, dat tot het vervaardigen van arnmoniaksulfaat gebruikt wordt. Hel gehalte stikstof alleen verdient de aandacht der landbou wers zoo is het ook met de andere meststoffen. Hunne samenstelling alleen dient in aanmerking genomen te worden. Pui velde Ernest leurder te Brussel, de eerste 4 j. en 26 fr.; 106 fr. en 212 fr.; de tweede 4 maanden en 26 fr. voor aftroggelarijen en verkoop van geneesmiddelen. Logie Julies en Bamelis Elias, werklieden te Westvleteren, de eerste 15 dagen en 300 tr. en 8 dagen en 26 fr.; de tweede 15 dagen en 300 tr. en 100 fr. voor jachtdelikt en bedreigingen, bei den voorwaardelijk. Lafere Pieter, werkman te Oostduinkerke voor- waardelijk, 2 maal 100 fr. voor jachtdelikt. Vanhoutte Fiorimond, werkmam, Adinkerke 16 dagen voor jachtdelikt. Lydke Emiel, visscherte CoxyJe, voorwaarde lijk 100 fr. voor jachtdelikt. Clarys August, metser te Adinkerke, 2 maal 100 fr. voor jachtdelikt. Vynck Pieter, Geeraert Henri, T’Jaeckx Antoon en Vynck René visschers, Nieuport de 3 eerste elk 52 fr. den 4. 75 fr. voor vischvangstdelikt. Devolder Marcel, metsersdiener te Nieuport, voorwaardelijk J maand en 26 fr. en 8 dagen en 26 fr. voor dieftenj Deles Emma, dienstmeid te Middelkerke voor waardelijk, 8 dagen en 26 fr. voor slagen. Prudent Verslype, werkman te Pervyse en Richard Muyssea, werkman, Schoore, 75 fr. en 15 fr.; de tweede voorwaardelijk 30 Ir. voor sla gen en dronkenschap. Pauwels Alfons. werkman te Houtheml maand en 26 fr. voor diefte. Bouten Julien, slachtersgast te Rousbrugge, 2 maanden en 26 fr. voor diefte. Ryon Romain, werkman te Stavele, voorw. 1 maand en 26 fr. en 15 fr. voor slagen en dron kenschap. Detrez Pieter, werkman te Merckem, 2 maan den en 26 tr. voor bedreigingen Engelleen Rochus, metser Oostduinkerke, 100 fr. voor jachtdelikt. Vanbeveren Edouard werkman, en Verleye Pieter, schoenmaker te Wuplen, voorwaardelijk elk 8 dagen en 26 fr. de eerste nog 15 fr. voor diefte. Dit be«h«a:u:'^ f-i ia f-..i BB fitillullrnrdi mSbb ri;i jg BiilBtn trilt trits B .«waden as aar.:..,.* O 30 i '..«.li-rell doer B» ■narratti*. g? De Heeren aandeelhouders worden verzocht de algemeene vergadering bij te wonen, welke zal plaats hebben in den zetel der maatschappij, den 9 April 1910, om 14 ure. DAGORDE 1° Verslagen van den beheerraad en van den kornniissaris.] 2“ Goedkeuring der balansrekening op 31 De cember 1909. 3“ Benoemingen volgens de standregelen. 827,165 Wat is de graad van ontwikkeling bij de leerlingen die de lagere school verlaten? Hier weer antwoorden wij op met offi- cieele cijfers. In ’t schooljaar 1904-1905 verlieten 118,707 leerlingen voor goed de school, zonder nog een ander onderwijsgesticht te volgen. Daaronder waren er 29,239, d. i. 24,63 die niet eens het vierde leerjaar hadden gevolgd, ’t is te zeggen daar eene vol ledige school zes leerjaren telt die nog maar op zeer onvolmaakte wijze konden lezen, schrijven en rekenen. 63,389 kinderen, d. i. 53,40 hadden, wy zeggen niet het programma van het vierde leerjaar doorgewerkt, maar in het vierde leerjaar gezeten. Wantin scholen met overbevolkte klassen gebeurt het dat sommige leerlingen in de middelste klas sen moeten gaan... zitten, zonder daarom profijt te trekken uit de lessen. En slechts 26,079, d. i. 21,97 7. hadien volledige lagere studiën gedaan, *t i. t. z. waren tot in ’t zesde leerjaar geraakt. Dus op honderd kinderen zyn er nauwe lijks 22 in de gelegenheid de hoogste klasse eener lagere school te volgen. Voor de officieele scholen is de verhou ding van kinderen, die het volledig leer programma hebben bestudeerd, het gun stigst ze is 23,99 ze is 42,58 in het schoolkanton Luik, ze is maar 14,84 7. in het schoolkanton Aalst, waar er voor de kinderen zooveel plaats te weinig is. De gemiddelde verhouding voor de on dersteunde scholen is 18,34 Heel ach teraan iu die reeks komen de vrye gesub- 1,16 2,- 2,45 3,28 4,13 5,- ö,- Maart Debruyne Elvira Coleta Ludovica, doch ter van Tbeophie! en Emma Tratsaert. Debruyne Joanna Martha Coleta, dochter van Theophiel en Emma Tralsaert. Sedert 1 Januari 1910 25 geboorten. STERFGEVALLEN. 7 Maart Dierickx Leopold Frans, oud 27 j. 3 m. en 2 d. zoon van Benedikt en Ida Clotil- dis Verleye en echtgenoot van Amelia Dalle. Jaeckx Robert Leon, oud 3 m. en 2 d. zoon van Arthur en Ludovica Stoul. Sedert i Januari 1910 10 sterfgevallen. rPp Irnnn Twee driewielka**ren X x> üUUp dienstig voor landbouwers en voermans. Z!ch te bevragen Oostendestraat 9 te Nieuport. Volgens de verklaring gedaan door den heer Descamps is het lager onderwijs in Belgie opperbest ingericht. Op 1,160,000 kinderen van 6 tot 14 jaar oud zouden er maar46,000 zijn die niet uaarschool gaan. Wy vreezen dat wij niet veel geloof mo gen hechten aan die officieele cijfers, op gemaakt in de ministerieele bureelen door een troep klerikale penneknechten. Vol gens ons zijn er meer dan 100,000 kinde ren in schoolouderdom welke niet naar school gaan. Wij zouden ons echter zeer gelukkig achten indien dit getal veel geringer mocht zijn. Wy willen evenwel den heer Minister doen opmerken dat het niet voldoende is naar school te gaan om van de vruchten van het onderwijs te genieten, uien moet de school regelmatig bywouen. Laat ons onderzoeken of dit regelmatig schoolbezoek iu Belgie bestaat. Hoeveel dagen per jaar gaan de leerlin gen gemiddeld naar school? In 1901 02 was 't antwoord 191 1/2 da gen op 247 dagen waarop de school open was geweest; dat is dus 77 1/2 dagen op honderd; en dan moet men nog bedenken dat de dag, waarop er wekelyks een na middag verlof wordt toegestaan, in de officieele statistieken voor een heelen dag wordt gerekend. In het schooljaar 1904 05 waren de cij fers 195 dagen bijwoning op 246; dat is iets meer dan 79 dagen op honderd. En hoeveel jaren gaan de kinders naar school Hieronder vindt vindt ge hoeveel leer lingen, gerangschikt volgens ouderdom er den 31 December van ’t jaar 1900 en van ’tjaar 1905 in ai de lagere scholen van het land waren. Ge zult dadelyk bemerken in welke verhouding de getallen vermin deren, te beginnen met het tiende levens jaar, ja, zelfs vroeger. Kinderen jonger dan 6 jaar van 6 tot 7 7— 8 8— 9 9— 10 10— 11 11 12 12— 13 13- 14 ouder dan 14 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3