EN 1\ AH i UIM< en Recht! I oor Vrij heid Voor Waarheid en Vrede! Eerste Jaargang Zaterdag 19 Maart 1910 N° 25 Andermans geestigheid! Over verdraagzaamheid De kiezing nadert t Gaat slecht! men begrypt dat mak meer zijn. DRUKKER JOSE2FH MA.E3CK Statiestraat, Oudenaarde Aimoncenprijs 0,15 fr. per drukregel. -- en =X, ABONNEMENT -.ao per jaar op voorhand betaalbaar Lotten Finoore hé zéér in ze tanden en gaót naó de dantist. Menheêre, hoevele zoe je me vragen om e worke! van e tand ut te trekken? zegt Lotten tegen de dantist. Een frank. En voore tand te trekken? Een frank en half. Hèwè, Menheêre, zegt Lotten di ni 1 ze beurze gaót, trekt gi maö de workels ut van di dri tanden hier, de rêste gaón’k ik wé zelve uitrekken. VERKOOPER Pieter Veratraete, zoon Valkestraat, Nieuport PRIJS PER NUMMER 5 centiemen mededeelingen moeten vóór den Donderdag mklda^ annoncen te weigeren is voorbehouden. - De annoncen, artikelen >r het Weekblad can Nieuport en Kanton moeten door densëhri ijver é?de^'te^énd 01^0» te. worden. - Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. J teekend en ondei gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is Katholieken en liberalen hebben elkan der in de laatste besprekingen over het vraagstuk van het onderwijs, wederzijds van onverdraagzaamheid beschuldigd. Het zal dus niet ongepast zijn te onder zoeken welke der beide partijen dit verwijt verdient. De vrijzinnigen re leneeren als volgt Er zijn in de wereld talrijke eerediensten en menigvuldige wijsgeerige stelsels. Ieder dezer, voor zooveel zij niet strijdig zijn met de goede zeden en de instellingen on zer maatschappij, en al strekken zij ook om deze te wijzigen en te verbeteren, heeft gelijk recht van bestaan. Hoe overtuigd men ook weze dat het stelsel waarvan men zelf handlanger is het beste zij, toch is men nooit zeker in 't bezit te zyn der volstrekte waarheid en daarom moet men. zoo men het ook als plicht moet achten, zijne eigene gedachten te verdedigen’ daarom niettemin kunnen begrijpen, en zelfs wenseben dat de vrijheid dien plicht te vervullen ook aan andere golaten worde en dat zij van de vrijheid gebruik maken. Immers, uit den schok der- gedachten spruit het licht; uit het redetwisten tus- sehen voorstanders van uiteen wijkende leeringen kun altijd meerdere kennis spruiten. Aan de kinderen, wier geestesverming nog moet geschieden, moet men slechts datgene aanleeren waarover men het eens is, en hunne hersenen niet onherstelbaar misvormen dooi- hun betwistbare zaken als onomstootbare waarheden voor te stel len. Daarom moet er, in de school, vcor de wetenschap alleen plaats zijn en niet voor hetgeen de menschen verdeeltde godsdiensten en de wijsgeerige stelsels. De wetenschap, die machtige hefboom regeering zullen spreken. Redenaarsgroepen zullen in verschei dene plaatsen des lands opgericht worden, om de regeling eener behoorlijke propa ganda toe te laten. Ziedaar beslissingen wel gemaakt om heel wat onder-Woesten geel en zelfs groen te doen worden. Men weet, inder daad, dat meer dan een der klerikale volksvertegenwoordigers welke nu in de Kamer den baasspelen, hun mandaat en kel te dankon hebben aan verbintenissen welke ze bepaald wistan niet te kunnen houden. Dat komt er van, heeren volksmandata rissen, als men veel meer belooft dan men houden kan of wil! Door welke klerikale listen zult ge nu beproeven zonder na tuurlijk ’t gebied der bedrieglijke beloften te verlaten uit den poel te geraken, in welks modder gij u zoo vrijwillig gestoken hebt? in Mei aanstaande verwezentlijkt worden. Dat elkeen zijn plicht begrijpe en het zijne bijbrenge om het heerlijke liberale programma te verdedigen: om dehatelijke leugens en laster, door de klerikalen uit gestrooid, te weerleggen. Laat ons aan het volk bekend maken hoe weinig Pil en Cie vijanden zijn van elke democratische hervormieg gesteund op gelijkheid en recht. Laat ons aan het kiezerskorps bekend maken hoe weinig Pil en Cie zich om de algemeens belangen van het volk bekom meren en slechts uit hunne schelp kruipen wanneer, zooalsnu, de kiezing nadert. Verkondigen wij integendeel overal en aan allen hoe den volksvriend Buy! altijd in de bres is om de belangen van burger en neringdoener landbouwer en werkman te behartigen. Laat ons aan allen verkondigen op welke buitengewoon voorbeeldige manier de vriend Buy! zijn mandaat als volksver tegenwoordiger vervult; hoe hjj altijd in de Kamers op post is en geene gelegenheid laat voorbijgaan om het welzyn en den voorspoed onzer streek te betrachten. Dan zal in Mei aanstaande de eeuwige zwijger Pil in de Kamers de plaats moeten ruimen voor de tweede vrijzinnige volks vertegenwoordiger die den nooit volpra zen vriend Buyl knap zal ter zyde staan. En dan ook zullen wij hebben medege- testeHeaan deD Van het kler‘kale mi' rodenaa,s af te vaardigen welke tegen dé Het gansche land heeft het oog gericht op ons arrondissement; het verwacht van ons eone overwinning. En die overwinning moeten en zullen wij in Mei behalen. Als een man gestemd voor de lijst van den volksvriend Buyl en de zege is aan ons! Vooruit, vrienden, de handen uit de mouwen, de kiezing nadert. de regeering bedreigd met een oorlog zon der genade. De grieven zijn onlangs nog toegenomen door de houding welke verscheidene par lementairen tegen de herbergiers hebben aangenomen in de verhandeling der wet op de scheidsraden; men weet dat sommi ge redenaars er op aangedrongen hebben om de herbergiers uit die raden te sluiten. En nu is de bedreiging volbrachtDe oor log, zoo meldt ons het Herbergiersblad - orgaan der belanghebbenden, is officieel ge^'e diepe in verklaard! Zonder hier in bijzonderheden te willen treden aangaande de zaken welke de on tevredenheid, de gramschap en de veront waardiging der herbergiers tegen de kle rikalen verwekken, zullen wij enkel be- statigen dat ze besloten hebben hunne weerwraak te nemen omdat ze, tydens de laatste kiezingen, bedrogen zijn geweest door echte misbruiken van vertrouwen. ’t Is alzoo, zegt de gestemde dagorde, dat het Nationaal Comiteit en de verschil- lige belgisehe bondgenootschappen, die nooit geen politiek gemaakt hebben, zich verplicht bevinden, voor de toekomende kiezingen, een hevigen strijd te leveren aan eene regeering die aan al hare belof ten is tekort gebleven en die stelselmatig onze rechten miskent. Ons geduld is ten einde. Het Nationaal Comiteit heeft beslo ten in al de meetingen der tegenpartijen, De kiezing nadert. De klerikale partijgevoelt dat haren val onvermijdelijk is; zij begrijpt dat zy te veel misslagen heeft begaan, zij beseft dat het kiezerskorps den erbarmehjken toe stand, waarin zij ’s lands instellingen heeft gedompeld, meer en meer begint te begrijpen. De klerikale partij, gewaar Wordend, dat het kiezerskorps haar reke- hing zal vragen over hare bedrevens eu veldaden, neemt nogmaalsharen toevlucht tot de lage middelen, die zy by iedere kie zing gebruikt. In plaats van vrij en vrank haar pro gramma aan de kiezers bloot te leggen, in stede van hare zienswijze en hare hande lingen openbaar te rechtvaardigen en te verdedigen, gebruikt zij als propaganda logen en laster om den pelitieken tegen- atrever te bezwadderen, om hem bij de kiezers in een valsch daglicht te stellen. Vlugschriftjes worden door de klerika- leu uitgestrooid, niets dan lasterende aan- tygingen bevattende en waarin zij met het •en of ander schrikbeeld, zooals destijds met het Combisme, denken de lichtgeloo- vige kiezers te misleiden. Weer zyn de dorpsherders in het gar- reel gespannen en trekken van deur tot deur om dwang op het gewetvn uit te oefe nen, om hunne parochianen te dwingen voor de klerikalen te stemmen. Weldrazullen hunnemeotings, waarvan het grootste gedeelte niet openbaar zyn, een aanvang nemen. Weer zal er daar in die gesletene vergaderingen niets dan haat en nijd tegen andersdenkenden uit gestrooid worden. Hoe verdeeld de klerikale party ov«r menige kwestie ook wezen moge; hoewel meeige persoonlijke twisten in haar mid den zijn ontstaan betrokkelyk de voorrang der kandidaten, toch onderwerpt zij zich aan ordewoord door de hoogere geestelijk heid gegeven en spant zij al hare krdchten te zamen om den strijd aan te gaan, want... de kiezing nadert... en haren val is nakend. Hoog het hart! weze onze leus. Vooruit, immer vooruit; ten strijde voor vrijheid en recht! Niet altyd zal het kiezerskorps zich een blinddoek voor de oogen laten binden Te lang reeds duurt de drukkende klerikale heerschappij. Het volk smacht naar de vorlosstng en die verlossing moet en -<zZ 't Gaat stellig slecht, ’t gaat zelfs zéér slecht voor onze klerikale opperbazen. En t ze niet hoogst op hun ge- De reden... ’t Is dat ze in de vyandelijke rangen geheel het machtige genootschap der Belgische koffiehuishouders en herber giers vinden... Sedert eenigen tijd, had het Nationaal Comiteit van dat genoot schap, ontevreden over het niet houden I der gedane beloften, verscheidene malen fïï

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1