SVNUGHT* STERILE! IBSIvöbrbehqemidbelehI “Sanitas” I Dm lijn gi:n rswene iia&iuiiMdtli» I Den 22 Mel 1910 Tusschen Jan en Cies 'I j Land- en Tuinbouw 2EEP? Een gemakkelijk middel Nieuws uit Nieuport Ja NIEUW II Sf VERTRAGING Af De goede Herder Hoogwater te Nieuport 's morg. 7,23 8,54 10,C7 10,57 11,37 11,55 0,29 ^Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. 13 13 14 14 15 14 15 NEMO. ICT Zoover is het hier dus in België gekomen een minister die beweert niet te kunnen inge- licht worden door een gemeentebestuur? Waar toe dienen dan de ministers? Enkel om vette jaarwedden op te strijken, en te paradeeren? Treurig, hé’ En gij, Nieuportsche klerikalen, tiendubbele schande voor UI gij die moedswillig het officieel or.derwijs tracht te verdelgen, die een schoollokaal geelt gansch ontoereikend, gansch ongeschikt, met het eenig doel de kinders zulke ongezonde gebouwen te doen ontvluchten; tiendubbele schande overu, die het geld getrok ken van de verzekeringsmaatschappij om een nieuw gebouw te maken verbrast aan honderden beuzelarijen, aan parade, aan nuttelooze pracht- kostumen, aan het bevoordeeligen van vriendjes die mannen hoog en duur betaalt om niets te doen van helgene ze zouden moeten doen. Kleri kale bestuurders, ge zijt laag gevallen. Verdelgers van het onderwijs, schande, dui zendmaal schande over u! Dus, een vermeerdering bij de inkomst van 8 schepen en 1098 ton. Goed zoo! Beir bij aardappetelelt. Bij onzs laatste studiereis moesten wij menig maal ondervinden, dat de belr bij sommige land bouwers en aardappelplanten, benevens stalmest dj eenige bijgevoegde bemesting uitmaakt. In sommige dorpen roni de stad Mechelen, heeft men zelfs den grond als verzadigd aan beirstolTen. Laat ons eens zien, tot hoever de bier bij de teelt der aardappelen, kan nuttig zijn. D Cies, die aan *t karnen is, droogt zijn zweet at, op 't oogenblik dat Jan binnenkomt. Jan (lachend.) Kunt gij u verwarmen Cies? Cies. Zwijg Jan; ’t zweet druipt mij met beken van 't lijf, gelijk 't water van ’nen koken den ketel; ’k sta hier al meer dan een paar uren te draaien en er is nog geene boter te zien. J. Gij zijt niet te beklagen Cies; gij doet ’t werk van uwen knecht; hij is toch niet verhuisd zeker? C. Neen, neen; hij Is met de paarden eene partij land gaan omploegen; tengevolge van de langdurige natte, Is 't werk veel ten achter. Waarlijk, ik versla er mij niet aan, gewoonlijk is de karn op eene uur afgedraaid. J. Wat zou de oorzaak daarvan zijn, denkt ge’ C. Wel, deze week kregen wij ’l bezoek van eene oude heks uit ’t gebuurte, die geen goeden naam heeft. J. Wat wilt gij daarmee zeggen? C. Wel dat zij onze boterkarn zou kunnen betooverd hebben. J. Maar Cies toch, hoe Is 't mogelijk; ik dacht Jat gij aan zulke dwaze prullen geen ge loof hechttet. Indien gij bij ’t kernen geen boter bekomt, dan moet dit vast en zeker aan natuur lijke oorzaken toegeschreven worden. C. Ik versta u niet! J. Ik wil zeggen dat het boteren kan mis lukken, omdat de karn of de melk niet zuiver gehouden wordt of voorkomt van koeien, die ongezond of ziekelijk zijn of bedorven voeders toe edlend worden. C. .Maar bij mij kan dit geval niet zijn; mijne Tone past er altijd op dat de karn goed geschuurd en uitgewasschen zij, en ik zorg er voor dat de dieren gezonden kost krijgen J. Goed zoo; maar de melk vaa een enkel ongezond dier, kan geheel het spel bederven en de boter doen achter blijven. Ware ik in uwe plaats, ik zou eerst zelve de zaak nauwkeurig Zondag Maandag Dinsdag Woensdag ‘23 Donderdag 24 Vrijdag Zaterdag Volgens D. Wolff houdt beir per 1000 kgr. in 5 k 7 stikstof X 2,9 phosphoorzuur X 2,1 potasch. Merk wel op per 1000 kgr.! Dus weinig of geen phosphoorzuur en potach, iets meer stikstof. Voegen wij daarbij het moeielijk gebruik, de duurte der beirslof en de min smakkelijke pro- dukten er door verkregen, dan kunnen wij zijn overvloedig gebruik bij aardappelteelt niet aan bevelen. Deze, die zulks niet wisten, zullen nog dit jaar van meststof veranderen. Stellen wij daartegen de opgeloste Peru-guano met zijnen inhoud 7°/. stikstof, 10 phosphoor zuur en 2 potasch en de schoone uitslagen daarmede bekomen, dan houden wij ons liefst aan deze bemestingsmethode. Jarenlange navorschingen met allerhande be mestingen op aardappelen, met de bekomen uitslagen, hebben bij ons nog steeds de Peru- guano op de eereplaats gehouden. Bij onze laatste proeven in 1909 met de opge loste guano van het Antwerpsche huis, dat deze meststof reeds sedert meer dan 40 jaren aan c'ea landbouw levert, kregen wij met 400 kgr. per Ha. dezer meststof, eene gemiddelde meerop brengst van 4000 kgr. aardappelen, iets wat men voorzeker, door het gebruik van beir, niet te verwachten heeft. LUX. s avonds 8,09 9,35 10,34 11.18 11,5 J 12,12 0,46 Duizenden huismoeders gebruiken Sunlight voor den wasch, den onderhoud van de keuken en het huis 25 20 De klerikalen bezitten een gemakkelijk middel* om in de kiezingen den zegepraal te behalen; zij verbieden het lezen der schriften hunner tegenstrevers op straf van doodzonde, ’t is te zeggen dat, moest G3n der lezers sterven zonder absolutie, hij rechtstreeks en voor eeuwig zoude vei- doemd zyn in den afgrond der hel. Brrr! Dat is geen dwingelandij; o neen! dat is kristelijke liefde! Laat ons nu eens de tafels omkeeren; veronderstellen wij een land, waar de antiklerikalen meester zijn, en nemen wjj dat het Staatsbestuur, op straf van slechts acht dagen gevang, zeer weinig dus, in vergelijking met de eeuwige straffen der hel, zouden verbieden van de klerikale gazetten te lezen, hoort gij van hier het gehuil dat zoude rijzen in het klerikaal kamp! De antiklerikalen zijn benauwd van ’t licht, zu schuwen de waarheid, zy steunen hunne macht op vervolging, zouden zij roepen. En de klerikalen zouden gelyk hebben; maar eilaas! zy 'doen het zelf. Zulke middels van te winnen kunnen zeer gemakkelijk zijn; de kwestie is van te weten indien zulke handelwyze treffe lijk is. onderzoeken, vooraleer mij door dwaze vooroor- deelen te laten misleiden. Ontdekt gij de oorzaak niet, wend u tot eenen veearts en ik ben er zeker van dat gij voortaan van geene tooverheksen meer zult willen hooren. C. Uw raad is zeer verstmdlg Jan; ik kan niets dan voordeel hebben met hem Ie volgen. Doch, ik heb aardige feiten hooren vertellen over de vrouw, die ik bedoelen wil. J. Laat hooren Cies? G. Onlangs ontving een mijner geburen ’l bezoek van eene vrouw, die algemeen voor eene tooveres gekend is Korts daarna kon hij gedurende eene gansche week niet eens boter karnen; de melk vertoonde eene schuimende massa, dia een v algelijken geur verspreidde, ’t Einde raad en met de gedachte dat de helsche geesten hem dit onheil aanbrachlen wendde hij zich tot den pastoor der parochie om dezes hulp in te roepen. Na een ernstig onderzoek ten hoeve beval bij den landbouwer zijne karn goed te reinigen, de stallen te kuischen en te schuren en de dieren beter en gezonder voeder toe te dienen. Terzelvertijd gebruikte hij eenige kerke lijke ceremoniën om den duivel te verjagen bij hel branden eener paaschkeers werden er eenige lalijnsche woorden gepreveld en gewijd water in den stal gespreid. En kunt gij het geloovcn; men heeft mij verzekerd, dank aan de tusschen- komst van den afgezant des Heeren, dat de boer in kwestie ’s anderendags wel drie maal zooveel boter bekwam als naar gewoonte; zoodat hij in eens vergoed werd voor ai de verliezen, die hij gedurende de week met zijne betooverde boter karn ondergaan had J. (verontweerdlgd Al prullen Cies, welke gansch in strijd zijn met de wellen der natuur, ’t Kan gebeuren dat de boer door ’t reinigen en ontsmetten van karn en stallen; ’t verbeteren van voeder opnieuw boter bekwam; maar dat zijnen opbrengst driemaal verdubbelde uil kracht der ceremoniën die hierbij gebruikt wer den; maakt dit maakt aan zotten wijs en niet aan personen die op d’hoogte zijn van de belachelijk heid en de ongegrondheid van de vooroordeelen des \olks. C. Gij zegt de waarheid Jan; ’t ware de krachten der natuur miskennen aan dingen te gelooven die 'op bovennaluurlijke middels trach ten te verhelpen; zooals gij mij daar straks hebt voorgeschreven. J. Wel zeker! ’t Zijn de beste remedlën die gij gebruiken kunt en dan nog zult gij bij hunne aanwending de overtuiging krijgen dal men u gekkenpraat verteld heeft. C. Ongetwijfeld; ’l is zoo dat er menig def tige vrouw, die zonder de minste leden, den naam draagt van tooverheks. hare eer en reputa tie verliest en 't slachtoffer wordt van de schan delijke vooroordeelen hare geburen. J. Hoe lastig toch niet waar; ’t is hoog tijd dat eene vrijzinnige regeering, die voorstandster is van onderwijs en beschaving, het bewind in handen neme, om al zulke dwaze bijgeloovighe- den bij het volk uit te loeien! held. En het zal niet tusschenkomen! M. 4. Delporte ’t Is daarom dat de toelagen voor de middelbare scholen van de begroeting zijn verdwenen. M. Descamps Van mijnentwege is er geen slecht voornemen. Over eenige dagen nog heb ik een rappel gezonden naar het gemeentebestuur van Nieuport. M. A. Delporte: Welke toelage zult gij toestaan om de ramp te herstellen? Antwoord met een cijfer. Het slachthuis. Toen ik deze week met het schoon weder, eene wandeling deed, kwam ik bij het slachthuis, en trok er binnen denkende daar alles overhoop te vinden peinzen* metsers, timmerlieden, neerstig aan het werk te zien, de eene bezig met afbreken, de andere met opbouwen. Doch illusie, alles was er stil Men had nochtans over eenige weken in den gemeen teraad met groot rumoer de werken aan het slachthuis afgekondigd; er was veel haast bij, met ijver werd er geredekaveld, tusschen Mon- ken en zijn boezemvriend veel geluld, alles moest rap gaan, er was geen tijd om een bestek te maken; want het nieuw slachthuis moest gereed zijn voor *t seizoen, enz. enz. En de tijd loopt voorbij, en niets wordt begonnen. Naar ik gezien heb is niets van den hot nog bewerkt, daar na zoovele beloften de bestuurder waarschijnlijk ook denkt dat men binnen kort aan de werken zal beginnen, doch hij mag hem gerust met patatten en ajuinen beplanten; de veranderingen zullen dit jaar nog niet worden begonnen.Men moet tijd winnen op het stadhuis, die brave N'ieuportenaars betalen zoo goed de verhoeging van contiibutiën, geheven onder voorwendsel om openbare werken uit te voeren die niet worden aangevangen. Overigens ’t is haast kiezing, en de beenhouwers moeten toch met iets tevreden worden gesteld. Een gedacht ter overweging aan Bouillon en Cie doet tegen de kiezing van Mei schoone ge kleurde plans ofte plakzantjes van het slachthuis maken zooals deze van het hospitaal driejaren hangt ze den dag der kiezing in het stadhuis. De beenhouwers zullen zeggen nu zijn we ge red; de ambach'slieden en ondernemers zullen 't water in den mond krijgen, en reeds specu leert u op een schoon werk met vele winsten. Allen zullen tevreden zijn. De truc zal gespeeld zijn. Voilü comment on se f.... du monde! Een koninlijk besluit van 31 Decemker 1909 verleent de volgende toelagen voor uitvoering van werken aan buurtwerken van landelijk be lang. Weslende 62 fr. en 4319 fr. Veurne 173 fr. 20 Maart 21 22 GeilluilreerGe btKbnv>0<-NKÊafiicu wa arlt- B I kali met geheime raad aan txWSVslachtan ia 'dJ verzanden met 9» B «taal SARFTA3 I 1 fr. vo<v Mannes. Kg tegen2IT. voor Vrouwen B door SANITARIA, TO, Anipachlnnn J 1 "~i - B der MAAN DATO N OE N wonderbare uitval B Vraagt de kostolooz. inlichtingen #«h«E>boud>»r BETALING NA DE GENEZING B B 70,SANITARIA, ANSPACHLAAR, 70 B BRUSSEL. BELGIE «riMtis Hieuw voorbehoed middel voor beI d gi acht*n Dit beechermmiddrl i» a:rt :n cjoutclieav Hirtmrti iiliiktin» lil» >ir isilitn kriel intil «eraoaden na ontvangt* r»n 0.30 jKietzegele door SANITARIA, 70, A-apacbUaa, te IFCUH OMDAT ZIJ ZUIVER IS De kiezing is nakend. De groote strijd moet worden gestreden. KIEZERS, Gy te kiezen tusschen mannen als De Oroote, Pil, Hamman, allen kerels die niets doen voor het volk, niets dan hunne 4000 baüekens opstrijken, en mannen als Buyl en Serruys, die zich voor het volk opotferen, en niets dan dezes welzyn be trachten. Gy hebt te kiezen tusschen volksbedrie gers, volksuitbuiters, volksverstompers, en mannen die belangloos strijden voor volksbeschaving, volksontwikkeling, ont voogding en -verheffing. Gy zult niet aarzelen, en uwe stem ver- leenen aan onzen wakkeren Buyl, aan zynen dapperen medestrijder Serruys, aan hunne medekandidaten, aan de liberale lyst. Leve de liberale valkaterie (en woerd Igers! Leve de liberalen! Ter meditatie opgedragen aan ’t meeren- deel der dorpspolitieke meestermakers. Ik beu de herder van mijn dorpken En mijn kudde mint mij veel, Ik word om mijn gedrag geprezen Van hoeve en hut tot op ’t kasteel. Als d’andere pastoors oorlog blazen Toon ik mijn vriend van rust en vreê Ik wijd mij aan heil’ge zending. En daar alleen moei ik mij meê Dat de bisschop 't mij vergeve Zoo ’k niet doe naar zijn gedacht, Slechts mijn Christus na te hven Is ai wat ik op aard betracht. Als ik door mijn dorpken wandel. Och, wat een zoet geluk ik smaak, Als ik op Ieders trekken leze De vreugde, de liefde, 't blij vermaak. Tuch In dit heil gevoel ik smarte, t Men zegt, en dat doet mij verdriet Ziedaar ten minste een goede pastoor, Waarom zijn ze allemaal zoo niet? Dat de bisschop, enz... Zeer liberaal Is mijn nul a is En toch drukt hij mij gul de hand. En zie, den oom van mijnen koster, Stel ik een beetje aan den kant; Want de notaris peinst op de armen, En komt hij naar de kerk wat min, Hij is toch braaf, hij is liefdadig, Hij is een kristen naar zijn zin. Dat de bisschop, enz... Wanneer het kiezing is dan vraagt men Wien of men ’t besten kiezen kan; Zij komen naar mijn huis geloopen En spreken mij daar vriendelijk van Ik geef bun raad op al d’opinies, Hé, dat en raakt mij niemendal, En kies met mijn parochianen, Ik kies den besten uit van al. Dat de bisschop enz... Als ik sermoen doe, man luistert; Want politiek is nooit mijn werk, ’t Gewoel der stiijdende partijen Sterft aan den drempel van mijn kerk. Ik volgde wetten van mijn meester En ik zeg tot alle brave liéo Mijn klnd’ren wij zijn broeders, Ge moet uw naasten geernezien. Dat da bisschop, enz Al die naar mijnen biechtstoel komen, Hebben zij maar het hart op d’haod. Wat geeft het mij wat zij peinzen Over zaken van het land. Ik geef hun zachtjes een vermaning En daarmede is de biecht gedaan. Ik kwetste niemand, 'k laat ze allen Getroosten brave henen gaan. Dat de bisschop, enz... Tp Irnnn Twee driewielkarren -“-VUp diensttg voor landbouwers en voermans. Z’ch te bevragen Oostendestraat 9 ta Nieuport. 11 Maart Papeye Magdalena Maria, dochter van Achlel en Zoé Breyne. Blonde Gustaaf Edward, zoon van Karei en Elodia Kornelis. Knockaert Adriana Herminia Tiburce Alina, dochter van Tlieophiel en Alina Quensier. i Vandekerkhove Germana Elodia Jerome dochter van Emiel en Rosalia Depuydt. t Loones Louisa Maria Cesarina, dochter van Lodewijk en Irma Ryckeboer. Goderis Arthur August, zoon van Pit ter eu Justina Zoete. Sedert 1 Januari 1910 33 geboorten. STERFGEVALLEN. 14 Maart Debruyne Joanna Martha Coleta, oud 8 d. dochter van Theophlel en Emma Tratsaert. Dalle Amelia, oud Gij. 2 m. en22dJ dochter van Hendrik Antonia Braem, weduwe van Frans Joseph Beschuyt en en van Leopold Frans Dierickx. De Vlamynck Maria Louisa, oud 3 m. 13 d. dochter van Ernest en Emerencia Vynck. Sedert i Januari 1910 13 sterfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. De Brauwere Hendrik Frans Justin, majoor bij het vierde regiment artillerie te Leuven en de Brauwere Agnes Melania Djsi leria Julia Laura eigenares te Nieuport. f— GEBRUIKT GIJ Beweging van de haven van Nieuport, gedurende Januari en Februari 1910. Ingekomen 21 schepen met 4394 ton, tegen 13 schepea met 3296 ton in 1909. Uitgevaren 23 schepen met 4969 ton tegen 12 schepen met 3363 in 1909.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3