I a nor f f Bi A n Voor Waarheid en l rede! o- Voor Vrijheid en Reehtl Eerste Jaargang a 4 Zij hebben er alle belang bij Nieuw Liedeken Het millioen der kloosters Zaterdag 9 April 1910 - - Wetgevende kiezingen van 22 Hei 1910 J -,ZlpT...... N° 28 I .11 ■4 •■I a A ‘y*ï millioen! en jaar Wanneer men nagaat door wie in de klerikale partij den hevigsten strijd wordt gevoerd; wanneer men ziet welke mannen er de grootste propagandisten zijn; wan neer men overweegt dat diezelfde mannen jaarin jaaruit onophoudend klerikale poli tiek voeren en van de minste gelegenheid gebruik maken om logen en laster te ver spreiden op de liberalen, dan stelt men zich de vraag Waarom? En het antwoord laat zich niet lang wachten zij hebben er alle belang bij. liet klerikale gouvernement overlaadt hen gedurig met alle ongewettigde welda den; het grijpt met volle hand uit de schatkist om hunnen nooit verzadigden dorst naargoui te voldoen. Is het dan te verwonderen dat de pries ters, in plaats van het zalvend woord van liefde en vrede te prediken, niets dan twist en tweedracht on Ier het volk zaaien? Is het dan te verwonderen dat zy met han den en voeten, nacht en dag werken? dat zij van deur tot deur gaan om te smeeken of te bevelen velgens de omstandigheden? dat door hen politiek gevoerd wordt in de kerk, óp de preekstoel, in den biechtstoel, in de congregatiën, aan het ziekbed? Is het dan te verwonderen dat zij onophou dend politiek spreken, politiek schrijven? dat zy als afgevaardigden van politiske kringen politieke vergaderingen bij wonen? Nren, niet waar. Het spreekwoord zegt te rechtElkeen spreekt voor zijn win kel, elkeen klapt voor zijn kapelleken! En wie meer dan onze hedendaagsche priesters laten zich hieraan gelegen? Nie- Ifïi trj£f Komt vrienden, bier eeos in hel rond, Ik zal u wal verhalen; ’l Is weeral, datiet go terstond, Van onze klerikalen. Zij wanen zich hier de patron, Lafaridondaine, Lafaridondon, Maar eerstdaags is ’t mei hen fiini, biribi, A la facon de Barbarl, mon ami. Wie heugt het niet, voor jaren nog, Wat ^’allemaal zoo zeiden Hoe met veel leugens en bedrog, Zij ’l arme volk misleiden Ze zegden kies voor ons schadron, Lafaridondaine, Lafaridondon, Dan krijgt gij alles half voor nie, biribi, A la facon de Barbarl, mon ami. Maar eens dal ze waren aan ’l roer. Was ’t een ander paar mouwen. Dan zagen ras burger en boer, Dat hel hun ging berouwen; ’t Was alles dwang wat men verzon, Lafaridondaine, Lafaridondon, Al ’t voordeel was voor hun parll, birib’, A la facon de Barbari men ami, En jaren lang, g’hebt het gezien, Ging ’t erger alle dagen; Verdrukte liberale liên Zult gij 't langer verdragen? Mei d’eerste kiezing, geen pardon, Lafaridondaine, Lafaridondon Maar een buis aan de paperie, biribi, A la facon de Barbarl, mon ami, Dal apenvoik stelt zich hier aan, Gelijk de Turksche benden Hel deèti melden Armeniaan, Om 't Volkenrecht te schenden. VVI niet met hen meéheulen kon, Lafaridondaine, Lafaridondon Die vliegt de d-ur uit lijk een bie, biribi A la facon de Barbarl, om ami. ABONNEMENT 2,00 frank per jaar op voorhand betaalbaar VERKOOPER Pieter Verslraete, soon Valkestraat, Nieuport mand meer dan zij, want zij hebben er alle belang bij. Zij zijn het die overal de politiek bewerken en regelen; zij zijn het die over het kleine volk, over den soms to nederigen landbouwer meester spelen; zy zijn het die de klerikale representanten goen kiezen; zij zijn het die het klerikale gouvernement aan het bewind hebben ge houden Is het dan te verwonderen dat zy uit belooninh voor bewezene politieke dien- s'en altijd, overal en in alles worden be- voordeeligd? Is het dan niet gemakkelijk te begrijpen dat het klerikale ministerie ben niets weigeren kan? Is het dan niet verstaanbaar dat hun zonder ophouden buitengewone subsidiën voor bewezene kerkelyke (leest politieke!) diensten wor den toegekend? Is het dan te verwonderen dat millioenen en millioeneu aan verfraai ingen en versieringen van kerken worden besteed? Is het dan niet klaar dat het mi nisterie, dat nooit geen geld heeft voor boer en werkman te ondersteunen, dat immer met eone ledige kas zit, toch mil lioenen en millioen vindt om nutteloos aan nuttelooze kloosterlingen te grabbelen te werpen? Is het dan te verwonderen dat sedert 1884, honderd vijf en taehentig miljoen aan kloosterscholen werd geschon ken? Is het dan te verwonderen dat... Maar genoeg daarover, het zou ons te ver brengen. HEEREN KIEZERS, Wanneer de priesters u zeggen dat de liberalen tegen te religie zijn, dan liegen zij! Wanneer zij zoggen dat wij de kerken zouden sluiten, dat wij van de kinderen afvallige christenen willen maken, dan liegen zij! Onze daden, onzen handel on wandel, ons bestaan als mensch en als burger zijn daar om te bewijzen, dat wij eerbied en vrijheiden recht willen voor allen en in alles! Doch.Jhetgeen de priesters zoo valsche lyk uitstrooien zijn slechts voorwendsels om hun meesterschap te behouden, om hunne dwingelandij te blijven doen gevoe len, om hunne weldoeners de katholieke representanten en het klerikale ministerie te behouden, tot groot profijt en voordeel van hunnen geldzak, van hunnen politie- ken winkel! Zy hebben er alle belang bij! Aan ons to zorgen dat dit op 22 Mei aanstaande een einde neme met eendrach tig te stemmen voor de liberale lijst! Eenepchoone daad, voorwaar! Wij be doelen de laatste werkingen der Kamer vooraleer ze is uiteengegaan ter gelegen heid der Paaschvakantlën. De stemming van een millioen voor de geestelyke scholen is eene heldendaad waarover de rechterzijde zich waarlijk niet moet beroemen; zij heeft, alles bijeen PRI.1S PER NUMMER 5 centiemen KANTON Werkelijke kandidaten. MM. Adolf Buyl, uittredend volksverte genwoordiger. DésiréSerruys, ingenieur,bijgevoegd senator. Karei Barbier,geneesheer te Veurne. Joseph Vanderheyde, advokaat by ’t Beroepshof te Brussel. Plaatsvervangende kandidaten. MM. Willy Van Sieleghem, advokaat te Dixmnde, uittredend plaatsvervan gend volksvertegenwoordiger. Achille De Cock, schepen der stad Oostende. René Van Imschoot, advokaat, ge meenteraadslid te Ghistel. Auguste Lesaft're, advokaat pleitbe zorger te Veurne. Zoo vrienden dus ’t Is wel verslaan, ’l Kan zoo niet blijven duren; Zendt de kalolen naar de maan, Met hun jesuletenkuren. Ne sphop onder hun pantalon, Lafaridondaine, Lafaridondon En melde Mei zijn ze parli, biribi A Ja facon de Barbari, mon ami, B it 2» ZBU A WL Z». genomen, een millioen gestolen uit pen zak van ’t land om het in de wollen kous der broederschappen te storten, en om daarin te gelukken heeft zevan een oogen- blik onoplettendheid der linkerzijde ge bruik gemaakt. Die laatste zitting was pijnlijk en deerniswekkend. Al de kleri kale jakhalzen waren wraatzuchtig. Ge kunt wel denken, een lijks En zeggen dat er voor de officieele scholen geen cent te verkrygen is geweest van wege onze lieftallige regeering! Ten andere, tot wat strekt die ongegronde gift welke men aan de katholieke scholen doet? Het doel is klaarblêkend, en de heer Van der Velde heeft het openbaar in de Kamer aangeklaagd aan de geestelijke scholen de mededinging tegen de gemeenscholen vergemakkelijken, en de onwetendheid stellen welke de nieuwe militaire wet in de rangen der klerikale meerderheid heeft doen ontstaan. De tegenwoordige maatregel, heeft voornoemdo redenaar nog gezegd, is niet alleenlijk eene uitdaging en eene tarting, maar hij is misschien een nieuw bedrijf der klerikale schoolpolitiek, en alles doet voorzien dat indien, voor ’s lands ongeluk die politiek moest overwinnen bij de'toe komende kiezingen, het openbaar onder wijs nieuwe aanrandingen zou ondergaan. Hetgeen er in ons land nog van overblyft is nu meer dan ooit bedreigd, en om die bedreiging af te weren, bestaat er maar een reddingsmiddel, ’t is de omverwer ping eener meerderheid die reeds zoovele puinen gemaakt heeft en nog nieuwe ver woestingen beraamt. En de klerikalen zyn verbaasd (jat het voorstel 'Ier regeering met eene bijna al- gemeene afkeuring onthaald is geweest! Is ’t mogelyk dat men zooverre zulke zui vere bedoelingen kan miskennen, ouzo brave pastoors en onze niet min brave nonnekens aanvallen? In dien zin was het schijnheilig klaag liedje opgesteld dat wy onlangs in een klerikaal dagblad lazen; en, natuurlijk, volgde er een kleine uitval tegen Frank- ryk, tegen het combisme en dé vrij metselaars, ’t Was oprecht vermakelijk, maar ’t werd gansch kluchtig toen de op steller schreej ’t Is m< t de kreet Weg met de kalo- tenLeve C-Jtnbes! Weg met de kloosters! dat de tegenpartijen de kiezingen zullen aanvangen. DRUKKER JOSEPH HAECK Statiestraat, Oudenaarde j Valkestraat, Nieuport Annoncenprys 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,5’) fr. per drukregel. Het recht annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeeltugen moeten vóór den Donderdag middag in het koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels ol mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moeten deor den schrijver o.idertoekend en oqder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. ^NIEUPORT en

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1