EEN SCHUTSGEEST door HllRITS SABBE Rondreizende Bibliotheken Hunne scholen Hel Nieuwsblad eu het Nicolaisni De miljoentjes van den paus Andermans geestigheid! Groot nieuws 21,875,000 goe- 5 MENGELWERK Rentetitels, obligation Giften St-Pieterspeoning De heeren Louis Franck, volksvertegen woordiger van Antwerpen, iMaurits Lip pens (Gent) hebben elk honderd frank ge schonken aan het Algemeen Bestuur van het Willems Fonds, tot het inrichten van nieuwe rondreizende bibliotheken. Zij bewijzen daardoor een uitstekenden dienst aan de zaak der volksverlichting, en het ware te hopen dat vele Vlaamsche liberalen hun voorbeeld volgden. Men weet dat die kisten boeken van dorp tot uorp gaan, en in ieder daarvan tuever- trouwd worden aan een persoon vr;- den wil die voor het uitleenen van den inhoud zorgt. Aldus dringt er gezonde lectuur door tot middens, waar anders wellicht nooit door iemand zou gelezen werden. Wel, mejuffer Vrielynck! sprak Andree! opstaande met gemaakte verrassing. Dag, Meneer Andree! Ik kom voor de huis huur. Zet u wat, mejuffer. Maar doe me ’t plezier... Ge hebt toch zoo veel van zitten als van staan? En daarbij, die hitte mat een measch zoo af. Fientje kreeg een kleur, om Meneer Andree’s vriendelijkheid en zette zich op den stoei, dien hij haar toeschoof. Toen haalde zij uit haar reti cule het zorgvuldig gevouwen kwijtblad en het juist getelde huurgeld en slak het hem toe. An dree zette zich voor zijn schrijftafel en teekende den kwijtbrief af, doch zijn blik gleed van het papier weg en vestigde zich met nauw verholen begeerte op Fientje, die bijna aan zijne zijde zat. Wat zat het meisje daar verrukkelijk mooi! Hare donzige wangen waren hoog gekleurd. In hare «ogen lagen lichtsldderingen als van zeldzame Volgens het oordeel van den Keizer van Duitscliland, moeten de vooringenomenhe den der vrouwen zich bepalen tot, degene die de kinderen, de keuken en de kerk veroorzaken. Kinder, Küche, Kirche. Welnu, die legendarische Drie K is overtroffen en van hoeveel! door de nieuwelijks belgische opvoedsters waarvan de jongste naturalisation ons begunstigd hebben. De twee eerste K van den Keizer zijn zooals men het in ’t volgend programma zal bestatigen, voordeelig door den.derden vervangen. Ziehier de rooster der lesuren, volgens de Clairon van St-Gilles, die zich de noodige inlichtingen heeft kunnen ver schaffen; er is sprake eener Brusselsche meisjesschool in de omstreken der Konink lijke straat gelegen 8 1/2 ure, godsdienstles. 9 ure, morgengebeden, catechismus, heilige geschiedenis, lessen. 10 ure, speeluur (gebeden voor en ach terna). 10 1/2 ure, gebeden, Angelus, gebed voor den maaltijd. 11 1/2 ure, rozenkrans, litaniën der II. Maagd. 2 ure, catechismus, godvruchtige lezin- Eigendommen uit Italë en elders 875,000 6,000,000 2,500,000 12,500,000 edelsteenen. Haar katoenen zomerkeursje liet heerlijk hare mooie slankheid gelden. Zij was het bekoorlijk beeld der onbewust bloeiende jeugd. Flentje’s blik ontmoette dien van Andree en belden, aldus verrast, vielen plotseling in die vreemde, pijnlijke aandoening van menschee, die voor T eerst tn elkanders oogen een harts tocht lezen, dien hun mond niet waagt uit te spreken. Fientje wendde den blik van Andree af en beefde lichtelijk over heel haar lichaam. Andree, ten hoogste opgewonden, schoof brusk zijn stoel bij den hare en vatte, half be dwelmd en half angstig over zijn durven, de hand van het meisje. Belden bleven sprakeloos. Fientje ademde hoog op, en sloot hare oogen; zij had de begoocheling, dat hetgeen gebeurde maar een droom was. Andree kneep hare hand hartstochtelijk. Die eerst samenvloeiing van beider gevoel was niet een harmonisch ineensmelten, een geza menlijk wegvoeren naar de extaze, het was veeleer een pijnlijk scherpe tegenstelling. In Flentje’s lijdelijkheid lag het geluk van haar bevredigd romantisch gedweep,doch dit gevoel was vermengd met een bangelijk knellenden eerbied voor Meneer, een soort van slavinnen onderworpenheid, die haar tegenover hem niet als een gelijke in liefde stelde. Andree was louter onedele hartstocht, zijn hart was liefdeloos. Hij De zeer hooggeleerde(?) godsgeleerden van het Nieuwsblad hebben zich gewaar- digd al hunne wetenschap(?) byeen te leg gen om te antwoorden op ons artikel van 2“ dezer Het Nieuwsblad en het Moder nism maar al wat zy weten te zeggen raakt alleen een punt dat wij zelf zonder belang verklaard hadden; wy moeten dus besluiten dat zij op het overige van ons gemeld schrijven niets weten aan fe mer ken. Hun artikel Nikolaieten strekt om te trachten te bewijzen dat het Nieolaïsm bekeek Fientje op de wijze der grijsaards, die Suzanna aangluurden. De drukkende stilte onderbrekend sprak An dree Ik had u al heel den dag gewacht... Fientje richtte het hoofd wat op, zloh zettend als tot vertrouwelijken kout. Ik zou te morgen al gekomen zijn, doch ik kon niet weg... Hebt-ge 't dan zoo lastig? Wel neen, doch Moetje was niet al ten best en dan laat ze me niet gaan. Wat had ze dan? Och niets ergs, de oude dag, Meneer, draaiingen in *t hoofd en dan haar eeuwige voorgevoelens. Voorgevoelens, zegt ge?... Zwijg er van, Meneer Andree, als Moetje zoo onpasselijk is, dan heeft zij altijd het voorge voel, dat er mij ongelukken zullen overvallen en dan wordt ze vreeselijk opgewonden en angstig... Waarom zouden mij ongelukken overkomen? Een plotse ernst kwam over Andree bij die woorden. Het was hem afsof hij Fientje's groot moeder met hare matgllmmende oogen voor zich zag. Zegt ze niet wat ze voor u vreest? Och, Meneer, ze zegt het en ze zegt het niet. Moetje ziet geen steek voor hare oogen en toch spreekt ze soms als zag ze een heele wereld. gen, lessen, opstelling van het schooldag- boek. 3 1/2 ure, gebed tot Sint Jozef avond gebeden. 4 3/4 ure, studie, catechismus, gebed. De ouders die zouden verlangen hnnne kinderen een weinig talen te doen aanlee- ren, alsook wat geschiedenis, een beetje wetenschappen of een ziertje rekenkunde, hebben het recht die bijkomende(l) vakken in hun huis, na 6 ure ’s avonds, te doen beoefenen. En de Clairon waarachtig wel ingelicht, voegt er by Als godvruchtige lezingen, heeft eene der chères sceurs onlangs verteld aan kleine meisje van tien jaar, dat de fransche kloosterzusters zich de lippen afgesneden hadden opdat de soldaten ze niet zouden genaderd hebben(!) en dat d ze laatsten ze nochtans ter dood hadden gebracht. En^ dat men daarna de zielen der zusters had zien ten hemel klimmen. Men verzekert ons dat de school waar van er sprake is, eene der beste geestelijke scholen der hoofdstad is. Indien de Brusselsche nonnenscholen zoo’n heerlijk programma bewerken, hoe moet het dan gesteld zijn in de gelijk slachtige onderwijsgestichten der kleine gemeenten? En ziedaar scholen ter eere derwelke klerikalen volksvertegenwoordigers, zoo als de heeren Carton de Wiart en Woeste, zoovele speeren geveld hebben!... Arm België! Totale ontvangsten In hetzelfde jaar heeft de paus uitgege ven 5,647,000 Ir. waarvan slechts 750,000 fr. in aalmoezen. Hij heeft dus een over schot van 16 miljoen 288,000 frank. Dus de omhaling van St Pieterspenning brengt op 12 miljoen 500,000 frank en dit geld komt ten grooten deele voert van werklieden, ambachtslieden en bedienden; de rijken zyn maar het kleinste getal en geven nooit te veel; waarom geven dan al die menschen, die weinig hebben, nog aan dien schatrijken paus van Rome! Maar, omdat zij anders zouden vervolgd worden van de priesters, die hun werk zouden af doen of ze doen afzetten, indien zij eene bediening hebben! Vergelijkt eens wat de paus geeft in aal moezen met hetgeen hy ontvangt Ont vangsten 21 miljoen 875,000 frank; uitga ven voor aalmoezen 750,000 fr. Wat doet met hetgeen hem overblijft? dit wordt op de bank gesteld om maar altjjd te vermeerderen en aan te groeien. Volgens goed ingelichte personen heeft Leo XIII sedert het jaar 1883, jaarlijks 14 miljoen weggelegd. Welnu Leo XIII is ge storven in het jaar 1903, hy heeft dus zyn kapitaal vermeerderd met de ontzaglijke som van 226 miljoen. En die 226 miljoen, van waar komen zij? Van schamele werklieden, ambachts lieden enz. die nog geven van het weinige dat zij kunnen versparen op hunne dag huur! En wij herhalen het, zij die al dis miljoenen bezitten, zijn de opvolgers, de discipelen van Christus, die gezegd heeft in zijne evangeliën, dat men zich aan de aardsche goederen niet mag hechten maar alles verlaten, alles aan den arme geven, om Hem te volgen en boven alles te be minnen! Bruno. Iedereen weet, hoe de priesters rond- loopen om geld af te schooien voor den paus, maar velen niet welke overgroote sommen zij op zulke wijze weten bij te halen om naar Rome te sturen. De paus, plaatsvervanger van den ar men Christus, bezit miljoenen en woont in een prachtig paleis; de bisschoppen leven ook als prinsen, en de pastoors, iedereen weet het, hebben deugd van hun leven; hunne wijnkelders zijn vermaard en hunne maaltijden zijn lekker. Ook moe ten al die heeren nooit op den hemel reke nen, want Christus heeft het klaar en dui delijk gezegd, dat de rijken nooit in den hemel kunnen geraken; een kemel zou eerder door het oog eener naald kunnen kruipen, volgens het evangelie. Maar komen wij terug tot den paus en zyne miljoentjes. Ik heb hier laatst de re keningen gevonden van de inkomsten en uitgaven van het vatikaan en zij zijn waarlijk stichtend! In het jaar 1900 heelt de paus het vol- goede ontvangen Dat zijn zoo van dis visioenen, die baar kwellen als ze zich zisk en zwak gevoelt. Te morgen kwam het weer op na een lichte bezwijming. Ze nam me vol angst bij de hand en zeide Waak en bid, kind! Hoort ge’t? Ik zie een afgrond voor uwe voeten... ’t Zijn maar gedach ten misschien, maar ’k zie hem toch... De wereld is vol gevaren. Blijf waken! Ik zie ze in de duis ternis op u loeren. Andree werd bleek en liet Fientje’s hand los. Die apocalyptische woorden waren hem zeer duidelijk, ze sloegen als vlammen rondom hem op. Een mystieke bijgeloovigheid greep hem plotseling aan. Hij had het gevoel alsof de oude vrouw met bleek, ontdaan gelaat voor hern stond en hem met hare zwakke handen achteruitduw de. Fientje bemerkte den plotselingen indruk, dien haar verhaal op Andree gemaakt had. Ze vermoedde niets van den vlijmenden steek, dien hare woorden aan Andree toegebracht hadden. Hoe zou ze vermoed hebben, dat Andree zich erkende in dengene, die in de duisternis op haar loerde, hij, Andree, die voor haar in al den gloor der zonne stond? Schertsend ging ze voort Ik zie, Meneer Andree, dat ge grlezeling wordt van heel die historie, ’t Is echter zoo erg niet. Ik ben daar al aan gewend. Dat zijn zoo invallen van oude menschen ('Wordt voortgezet). gedaan wierde gezien dat het strijdig is met de officieel® kerkelijke leering. Uit hetgeen voorafgaat volgt klaarblijkelijk dat men de kinderen van het volk en de minst ont wikkelde katholieken om dan tuin leidt met hun zaken voor te houden welke men aan meer ont wikkelde niet meer kan wijs maken. Wie kan zulke handelwijs aannemen? Dat is schuldige en gewilde misvorming der hersenen onzer kinderen en volksbedrog. En dan zouden de katholieken, die onverdraag- zamen uit den aard hunner leeringen zelt (zie slechts het artikel of katholiek of liberaal uit het Nieuwsblad i> van 2* dezer), ons, vrijzinni gen, nog van onverdraagzaamheid beschuldigen wanneer wij dit onderwijs voor onze kinderen niet willen, wanneer wij een landsbestuur be- I kampen dat aan scholen, waar men dit den voor rang geeft op de nuttige wetenschappen, de voorkeur geeft en op alle mogelijke wijzen be- voordeeligl, met onze centen terwijl ditzelfde be stuur ons degelijk officieel onderwijs op alle manieren inkort en benadeelt en aan de achter uitstrevende gemeentebesturen van ons arm vlaamsch platteland toelaat het gaasch te ver nietigen!! De verdraagzaamheid vereischt toch niet dat wij, wanneer men miljoenen wegwerpt ten voordeele dergene die alzoo dit volk verstompen en bedriegen, onze handen in den schoot zouden leggen en dit lijdend en zwijgend zouden aan zien. Integendeel, strijden moeten wij, strijden tegen de volksbedriegers tegen de verstompers van het kind strijden met al onze krachten, voor de waarheid, voer de wetenschap, voor de vrij heid. Daarom ook zullen wij, met 22" Mei aanstaan de, met al onze macht op het vermolmd katho liek gebouw beuken om het eindelijk omver te werpen en, na zes en twintig jaren verstomping naar meer licht te streven, zonder te vergeten, ons arm verdrukt vlaamsch volk op te beuren en al deze grieven te herstellen. In ’t konvooi, drinkt Isdoor 0 teusje ut ze peulletje en vraagt an ze gebeur os en sok e slok wil drinken. Wé ja ’k, zegt den anieren. Wacht, zegt Isdoor, ’k gaón ’t tutter- tje mé me neusdoek e bétje otvagen. Neên, neen, ’t is ni noodig, zegt den anderen,’k hén liever te drinken achter je moend es achter je neuze! De heer De Groote, klerikaal kamerlid veor Dixmude, trekt zich terug en weigert zich nog te laten voordragen. Men zegt dat hij ergens beheerder zal worden in eene flnantieële colonial® onderneming die wat meer zal opbrengen dan de 4000 frank van representant. Hebben is hebben en krijgen is de kunst! Hierdoor valt de tweede plaats op de klerikale lijst open en de Dlxmudsche klerikalen stellen zekeren menheer Mass veor. Maar dat valt in de goesting niet van den zwijger Pil. Halt! zegt Pil, ik ben al zoolang representant en ik moet nu nummer 2 hebben. Dat niet zeggen de Dlxmudsche klerikalen, wij zijn met meer klerikalen in Dixmude dan gij in Veurne en onzen kandidaat moet de plaats van den achter- uittrekken De Groote innemen. Kortom pas d’accerd! Maar meester Pil verstaat het anders. Hij wil volstrekt den derden op de lijst niet staan, want (et pour cause) hij vreest de vlaag. Hy zegt veor zijn reden ik zit liever op het kussen dan op de doornen. Hij weet dat, toen hij in 1900 de derde plaats aanvaardde, de liberalen maar 14,000 stemmen bekwamen; maar hij weet ook dat bij in 1906 zelf verklaarde mijn mandaat is in gevaar en hij had gelyk, want de liberalen behaalden dan 19000 stemmen, en hij weet ook dat sinds dien de vrijzinnige gedachten meer en meer vooruit zyn gegaan en hij vlucht voor de vlaag van 22 Mei aanstaande. En liever dan eene buis op te loopen en I ook om de klerikalen van Oostende en van Nieuport, tegen hunne goesting aan zijne zyde te krygen, schreef meester Pil aan den presidjnt van de kamers dat hij zijn ontslag als representant gaf. Hemeltje lief, wat zal dat voor Nieuport vooral een groot verlies zijn!??! IIoo dat alles zal afloopen? 1 Gij zult zien dat wij gelijk hadden, toen wij schreven dat meester Pil, gekozen of niet gekozen, na de kiezing er van door zal trekken om naar de permanente depu tatie te gaan. Mijnhoer De Groote een winstgevend postje! Mijnheer Pil naar de permanente depu tatie! En daarmee, et Anita comadia!

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 2