STERfLET1 Handelsvereeniging Naamlooze Vennootschap NIEUPORT (In likwidatie) HandeJsvereemging IWaamlooze Vennootschap NIEUPORT (In likwidatie) I rrr, Land- en Tuinbouw I VERTRAGING der MAANDSTONDEN wonderbare uitval Vraagt do koslelooz- inlichtingen Hoogwater te Nieuport 's morg. 5,49 7,08 8,30 9,38 IC,23 11,02 11,37 De gr«ene eminentie heeft gesproken Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. Binnen- en Buitenland. I 13 13 22 23 s avonds 6,27 7,50 9,06 10,01 10,43 11,20 11,53 17 April 18 19 Aan de Landbouwers. Onder dezen titel lezen wij liet volgende, staats* Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 20 Donderdag 21 Vrijdag Zaterdag Buitengewone algemeens vergadering der aan deelhouders van de Handelsvereeniqing, Naam- looze Vennootschap, te Nieuport, in likwidatie, op Maandag 8 Mei 1910, om 3 uren ’s namiddags, in het gasthof Duynuenhuys. Oosten- destraat, te Nieuport. DAGORDE 1. Verslag van den kommissaris naziener. 2. Goedkeuring van den bilan en van de reke ningen. 3. Ontlasting aan de likwidcerders. 4. Sluiting der likwidatie. N. B. De aandeelhouders worden aanzocht het laatste gedeelte van art. 21 der statuten in acht te nemen. NIEUW 11! Sanitas kela met geheime raad aan bcffif^etlachtaa ia verzonden met 1 staal SANITAS f Fr. voor Mannen. *.,r BRUSSEL, BELGIE j Aiaandag namiddag kwam het parket van Oudenaarde ter plaats om een onderzoek te doen. Vier der belhamels werden aangehouden, en naar het gevang van Oudenaarde overgebracht. Dinsdag werden nog drie der schurken aange houden en men verwacht nog de aanhoudig der andere medeplichtigen. Moordpoging en Zelfmoord. Andrea Magesson trouwde driejaar geleden met den werkman A. Rossignol. Zij was wat lichtzin nig en hij zeer jaloersch en half wannopig ver trok hij naar Laon, om er zijn dienst uit te doen. Zoodra hij tijd had, kwam Rossignol nabij zijoe vrouw en telkens volgden geweldige tooneelen tot zij er eindelijk toe besloten te scheiden. Nu verleden week in verlof zijnde, kwam hij niette min bij zijne jonge vrouw. Hij vermoedde enkele minnarijtjes en zekeren avond zet hij haar dat hij zoo niet langer kon leven en met haar wou ster ven. Woensdag wandelde hij met haar langs Aulnay sous Bois. Plots, aan eene brug over de Ourcq, loste hij op haar een revolverschot en zij viel in de vaart waar zij zich kon vastklampen aan een wilg en uit het water geraken. Middelerwijl was hij in de vaart gesprongen, na zich een schot te hebben gelost in het hooft. Hij werd dood opgehaald. Wat haar toestand aangaat deze is erg. Buitengewone algemeene vergadering der aan deelhouders van de Handelsvereeniging. Naain- looze Vennootschap, te Nieuport. in likwidatie. op Maandag 8 Mei 1910, om 2 1/2 uren ’s namiddags, in het gasthof Duynnenhuys, Oos- tendestraat, te Nieuport. DAGORDE 1Verslag der likwideerders. 2. Benoeming van eenen kommissaris-naziener. N. B. De aandeelhouders worden aanzocht het laatste gedeelte van art. 21 der statuten in acht te nemen. voorbehoedmiddel voor belde Dit beerharmmiddei m e;et bazende, ’t is dat de H. Woeste, de bij uit nemendheid oude reohtsohe de man wiens leven voorbijgegaan is in ’t verde digen van de verouderde gedachten, der inquisitie waardig, heden bewijs levert van eene behaagzucht, van een modernis me, welke aan lichtzinnigheid grenzen. De zaak verwondert u. En nochtans is t zoo. Hoe anders de woorden uitleggen door dewelke de II. Woeste opstaat tegen de benoeming oude rechterzijde zoo juist gegeven aan de partij der meeningen die hij regeert. Gaat, en verklaart luidop, heeft hij tot zijne vrienden gezegd, dat gij geene ou- derwetsche partij zijt en dat men u den bijnaam oude rechterzijde niet naar ’t hoofd mag werpen! Dus, de H. Woeste wil nietouderwetsch zijn. Hij wil naar de mode wezen! En zijne partij, zooals eene schamele behaagzieke vrouw, de betamelijke ouderdomsjaren voorbij, verklaart zich gekrenkt door den bijnaam oude welke aan haar naam gehecht is!! Dat ware allemaal zeer wel en zelfs aannemelijk, indien de H. Woeste eene krachtinspanning deed om den naam te verdienen van overste dezer partij naar de mode welke hy heden opvordert. Aangezien het zeker is dat hij het niet doen zal, moet hij op de bres sneuvelen. En op de puinen dezer «oude rechterzijde» (o, hoe oud!) tot welks omverwerping in de leer der modernisten begrepen is, maar bewijzen is heel iets anders dan het geen zij gedaan hebben. Men ziet wel dat de eenige wetenschap welke zij beoefenen degene is met dewelke de logiek niets heeft te maken en welke dus ten onrechte wetenschap wordt ge noemd; te weten de godsgeleerdheid. De logiek en zij hebben nooit samen door dezelfde deur gegaan; anders zouden zij weten dat een dogma of een geloofs punt zelf loochenen, ofwel beweren dat de dogmas niet steunen op eene onbetwistba re openbaring van God noch op den bij stand welke de H. Geest aan de kerk voor haar leerambt zou verleenen, twee ver- schillige zaken zijn. Inderdaad, indien iemand zegtManten heeft gezegd dat Doken een leugenaar is en iemand an ders bewijst dat Manten dat niet zou ge zegd hebben, wil hij daarom toch niet leeren dat Doken geen leugenaar zou zijn, wat ten andere veel moeilijker zou vallen. Welnu, alhoewel sommige modernisten (en niet alle) betwisten dat de dogma’s van God zelf voortkemen, bewijst dat hoege naamd niet dat zij een bepaald geloofs punt bekampen en eene bepaalde ketterij aankleven. Wat leerden nu de Nioolaieten? Volgens de door ons aangehaalde schrij vers, te weten de H.H. Joannes, Frencus en Epiphonus, alsook Clemens van Ale xandria en Eusebius, leerden zij dat we zens van God voortspruitende, als band zouden dienen tusschen de geestelijke en de stoftelijke wereld; ook nog dat de ergste losbandigheden wettelijk zouden zyn. En, door te beweren dat Loisy die laatste zedebedervende leering zou verdedigen, of zelfs enkel dat zij in de zynen zou begrepen zijn hebben de godsgeleerden van het Nieuwsblad hem eens te meer gelasterd. Zy zouden zich moeten schamen iemand die het priesterkleed heeft gedra gen; iemand die slechts zoekt den gods dienst te redden; iemand die strydt voor de waanheid, zoo met hun venijn te be kladden. Maar ’t is waar oek, voor degene die godsdienstige gevoelens hebben of huiche len springen zij wel in de bres om ze te vrywaren voor de gevolgen van zedelooze daden en er den gekenden dekmantel over te werpen; maar, wie niet blindelings inslikt alles wat de kerk leert, kan in hunne oogen niet deugen, alhoewel men alle dagen ziet dat degene die het minst kerkelijk zijn, ook dikwijls zedelyker zyn dan de grootste pilaarbijters. En daarom storen wjj ons niet aan de scheldwoorden waarmede hun artikel als naar gewoonte vol staat. Wij nemen dat van waar het kemt. Het heeft den geur van het stinkertje. De oude rechterzijde is nog altyd op de been, en zooals de wacht van Napoleon, ze sterft en geeft zich niet over, elle meurt et ne se rend pas Degene die ze verpensoonlijkt, de groene eminentie, de H. Woeste kortom, is in de goede stad Lier de billijke vergoeding der ontgoochelingen geweest halen, waarvan de ontydige bok kensprongen der jonge rechterzijde zyne ziel van ongeschondene oude recht- sche bedroefd hebben, tydens het laatste katholiek oongres van Mechelen. Van de redevoering ginder door den H. Woeste uitgesproken, blyven er ons twee indrukken. De eerste is dat, naar de eigene meening van den ouden katholieken hoofdman, de stryd die aanvangt, vol gevaar is voor de party die hy vertegenwoordigt. En alhoe wel de H. Woeste tracht te bewijzen door de gekende afgezaagde volzinnen met de gezegden zyner tegenstrevers voor laster en leugen uit te maken dat de toestand walken wij aan het klerikaal ge zag te danken hebben veel beter is dan hy wezen zou onder een liberaal ministerie, bet blykt duidelyk dat de overwinning te Mechelen meeren meer onwaarschynlyk wordt in de »gen der klerikalen. De tweede iadruk, ea de niet min ver- i n D IRHEMS Nieuw t>!d»tosl»ch1tn ^N C-C.Ul.OUC •rzoaden na ontvang»» van 0.30 1 do®r BABITARIA, 70, a t. nmn J 8 April Provoost Albertina Margareta Martha, dochter van Leopold en Elisa Rubben. Germonprez Hectoor Frederik Maria Eugeen Silvia zoon van Hectoor en Er- neslina Dosogne. Rumpler Luciaan Herman, zoon van Bernard en Elisa Mercy. Sedert 1 Januari 1910 41 geboorten. STERFGEVALLEN. 11 April Zielens Anna Maria, oud 74 j. 4 m en 10 d. dochter van Benedikt Frans en Genoveva Francisca Monteyne en echt- genoote van Joannes Winocus De- schacht. Sedert 1 Januari 1910 21 sterfgevallen. de H. Woeste zooveel zal geholpen hebben zal men zingen onder vorm van klaag lied De nuttelooze behaagzucht der Groene Eminentie! Moordpoging. Voor eenige maanden traden Leopold X. en Katharina Z., beiden 20 ja- ren oud, in het huwelijk. Zij vestigden zich op eene kamer, te Brussel. De man bleef boodschapdoener in een maga zijn; de vrouw arbeidde in de caoutchoucfabriek in de Zoutstraat, te Anderlecht. Oneenlgheid heerachte sedert eenigen tijd in hel gezin en dezer dagen verliet Katharina Y... de oohtelinge woning. Zij ging terug bij hare oudeis. Vruchteloos poogde Y... eene verzoening te bewerken. Hij zwoer zich te wreken. Dinsdag rond den middag, wachtte hij zijne vrouw af aan de fabriek in de Zoutstraat. Hij had een kort onderhoud met haar. Dan haalde hij eene revolver te voorschijn en loste drie scholen op zijne echlgenoole. Deze werd doodelijk getroffen aan hel hoofd. Men verzorgde haar in eene apotheek en bracht haar vervolgens naar het gasthuis der gemeente over. Haar toestand is wanhopig. De dader werd aangehouden en opgesloten ter beschikking van het parket, dat op het tooneel van het drama wordt verwacht örand. In de Kloosterstraat, 62, te Antwerpen, houdt zekere Van Dyck eene herberg en logisthuis open. De twee verdiepingen en de telderkamers zijn onder verhuurd. Zondag avond, rond 9 ure, barstte er brand uit i I in een der zolderkamers die sedert enkele dagen betrokken waien door zekeren Edward Piers, graveerder, geboren te Spa, den 17 Mei, 1856, woonachtig te Charleroi, en dezes 17 jarigen zoon. Het vuur nam bliksemsnelle uitbreiding en ganseb de bovenste verdieping werd vernield. Toen de pompiers na drie uren werkens de pui nen wat wegruimen wilden, vonden zij het ver koolde lijk van vader Pieis De zoon, die in den omlrek der Middenstatie in de herbergen gaan zingen was, kwam eerst Maandag morgen, om 5 ure naar huls. Hij denkt dat de brand veroorzaakt werd door eene pe’roollamp, waarvan de bek gebroken was en die waarschijnlijk bij het verplaatsen zal ont ploft zijn. De schade bedraagt 2800 frank. "Wreede misdaad. Zondag morgen rond 10 ure te Froidelleu kwam mejuffer Gilin van de hoogmis te huis. In de keuken vOnd zij hare 75 jarige moeder geheel bebloed ten gronde liggen. De vrouw was dood. Op liet hulpgeroep van het meisje snelden geburen en policie ter plaats en weldra ontdekte men dat de ongelukkige ouderlinge vermoord was. Mevrouw Gilin was den hals doorgesneden en hare oogen waren uitgestoken. Onmiddelijk werd het parket van Dinant ver wittigd. Het onderzoek bewees dat diefstal de drijfveer der misdaad geweest was. Alles lag in huls overhoop en uit eene kas had de moordenaar eene som van rond de 2000 fr. gestolen. Men denkt dat de misdaad door iandloopers gepleegd werd. Loodsboot vergaan. Maandag morgen werd hier uit Vlisslngen een telegram ontvangen, meldende dat de Oostendsche loods boot, door 9 koppen bemand, met man en muis vergaan was voorden Westhinder. Spoedig ging de inspekteur Romyn, met eenen sleeper op zoek, maar hij vond nergens een spoor van de bedoelde loodsboot. Ondertusschen kwam een 2’ telegram uil Vlisslngen, de ramp bevestigende. De loodsboot was aangevaren geworden door een Engelschen steamer, die na de botsing ter plaats gebleven was om hulp te bieden, doch de boot zonk zoo vlug dat geene redding moge lijk was en dat de gansche bemanning medege- sleept werd in den afgrond. De bemanning bestond uit de heeren Tournoy, patroon; Allegoet, Van Wontergem, Cartin, loodsen; Vollemaere, hulploods; Verbrugghe. Clou, Janssens en Hendrickx, leerling-loodsen. Drama. In eene armzalige hut te F léipaBe-bij-Luik, woonde de weduwe Dhiese, mat haar 13 jarig ziekelijk zoontje. De grootste ellende heerschte in het gezin dat van de openbare liefdadigheid leefde. Dinsdag morgen besloot de weduwe Dhaese een einde aan hare ellende te stellen. Zij greep eenen revolver en joeg haren zoon eenen kogel door het hoofd. De arme knaap werd op den slag gedood. De weduwe Dhaese schoot zich daarna eenen kogel door het hoofd. Haar toestand is wan' opig. Aanranding. Maandagmorgen ging M. De Muncker, herbergier der Hoogstraat, over de Kappeplaats te Brussel, rond 2 uur, toen hij werd aangerand door drie kerels, waarvan twee hem mishandelden en een plunderde. De herbergier is zeer sterk en ving eene hope- looze worsteling aan, en kon zelfs vluchten. De schelmen, waarvan één een mes in de hand hield, zetten hem na. Doch op de kreten van den aangerande, snelden twee politiepalroelies toe en de schelmen werden aangehouden. Alle drie zijn van Duilsche afkomst en zegden slechts sinds 15 dagen in t land te verblijven. Zij dwaalden van logies tot logies en hadden geen middelen van bestaan meer. Zij werden au opgesloten. Huis belegerd. Een jonkman van Maria-Oudenhove was verleden jaar door de rechtbank van Oudenaarde verwezen tot acht dagen gevang en 26 fr. boet voor misnandelingen op vrouw Van de Walle, herbergierster op de wijk Hazendonk. De laatste maand werden te zijnen laste en tegen een zijner kameraden vier klachten opge maakt wegens verregaande plagerijen gepleegd tegen de familie Van de Walle. De kerels besloten zondag zich te v.reken. Met 14 jonge kerels trokken zij er heen ’s nachts om 1 ure. Zij braken een stuk muur af aan de herberg en sloegen met steenen de vensterblin den. de ruiten en de vensterramen aan slakken. De bewoners, bestaande uit de ouders en 8 of 9 kinderen, hadden de veiligheid gezocht in den kelder. De willemannen waren ondertusschen in de herberg gedrongen en sloegen er alles kort en klein. De gendarmen die van eene nachtronde van Micbelbeke kwamen, hoorde op een halve uur afstand het buitengewoon lawijd, en snelde ter plaats, waarop de laffe daders de vlucht namen, na op de brutaalste wijze gedurende meer dan drie kwartuurs hunne razeonij bot te hebben gevierd. In de gelagzaal werden niet minder dan 130 steenen gevonden tusschen de verbrijzelde meu bels, en herbergbenoodigheden. onderteekend door den heer Vande Velde, landbouwkundige Van verscheidene kanten komen er ons klachten toe nopens den verkoop van nieuwe mengsels van scneldkundige meststoffen, welke men onder den hoogklinkenden naam van Perou-guano wil doen doorgaan en waarvan eenige tot 20 fr. de 75 kil. worden verkocht. Wij raden de landbouwers ten sterkste aan, geene meststoffen, te aanveerden zonder wettige factuur ’t is te zeggen, zonder geschrift aanduidende den inhoud in voedende bestanddeelen, en den vorm waaronder deze bestanddeelen er in voor komen. Wij ook ontvingen reeds omzendbriefjes, eene meststof aanprijzende, onder den veelzeggenden naam van Perou om de menschen in den waan te brengen en hun wijs te maken dat er daarbij sprake is van Peru-guano en wij dachten wat is papier toch geduldig En zeggen dat er een zeker soort leveranciers in meststoffen bestaat, die, met groote reklamen voor den dag komende, slechts eenige zakjes zoogenoemde meststoffen in voorraad hebben, die ze dan eerst nog links of rechts gaan aan schaffen en vooris, volgens, hun eigen gedacht, opmaken en er eenen naam aan geven. Neen, onze landbouwei s laten zich niet meer om den tuin leiden. Zij koopen de echte Peru- guano, van het gekend Anlwerpsch huis, dat deze meststof sedert meer dan 40jaren onder de ernstigste waarborgen aflevert. LUX.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3