F EN “1, Voor Waarheid en Vrede! Eerste Jaargang N° 30 23 1910 Andermans geestigheid! Klerikale Kieskaarten en Schimpspreuken Belangrijk Bericht Nog voor Doken WERKLIEDEN van st»d en dorp. Wilt gij 1 frank per dag pensioen? Stemt voor onze kandidaten. Welgevende Kiezingen van 22 Hei l!H( Adolf Buyl uittredend volksvertegenwoordiger Désiré Serruys ingenieur, bygevoegd senator Karei Barbier Joseph Vanderheyde advokpat by 't Beroepshof te Brussel. Willy Van Sieleghem advokaat te Dixmnde, uittredend plaats- vervangend volksvertegenwoordiger Achille De Cock schepen der stad Oostende. René van Imschoot advokaat, gemeenteraadslid te Ghistel. Auguste Lesafire advokaat-pleitbezorger te Veurne. EINDELIJK! maar Buitengewoon wel beredeneerd Mijn liefste, gij hebt nog een nieuw kleed besteld. Weet ge da.) niet dat we tot over den hals in schulden steken? Ja wel, dat weet ik, maar de naaister, die weet het niet. ABONNEMENT 2,eo franjt per jaevz- op voorhand betaalbaar I In afwachting dat de klerikale kieskaar ten wat meer in omloop komen en dat alleman er een whistje of een smousjas mee spele, zullen wij onze lezers eenige Wie een spel van 52 whistkaarten zou verlangen, met op iedere kaart eene schimpspreuk op de liberalen, kan erdoor snze tusschenkomst bekomen aan den spotprijs van 0,25 fr. per spel, ’t Is den prijs, waaraan wy ze kunnen bekomen, zoolang de voorraad duurt. Wij willen volstrekt niets voor onze moeite en zullen ze aan onze liberale vrienden voor den zelfden prijs ten hunnen huize bezorgen. EEK ZEGGE HET VOORT. PRIJS PER NUMMER S centiemen raden onze artikels Klerikale trouw van 12 Maart; Een klerikaal kunstje van 26 derzeltde maand en Voor Doken* van 9 April, te vergelijken met de ant woorden van Doken verschenen den 19 Maart, den 2 en den lö April. Dat is het afdoende middel om eens voor goed te weten wie de bedrieger is, en daar kan Doken niets dan schande uit voortko 'ffietf; En nu zullen wij onzen tyd niet meer verspillen met op zijnen Bauwen zeever te antwoorden. Wij zullen hem maar alleen laten spartelen om weer boven water te komen; hij zal wel zonder onze hulp ver drinken, nu wy hemreeds zoo vergebracht hebben. Het recht annonezn te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen I voor opname is VERKOOPER Pleten Veratraete, zoon Valkestraat, Nieuport DRUKKER JOSEPH HAHCK Statiestraat, Oudenaarde Annoncenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel ,fcn_,B®d®de“r,"?el?.T0.e.ten.v^órdei! Donderdagmiddag in het koffiehuis Willems Fonds, ValWstr voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. r In zijne Sprokkelingen verschenen in bet Nieuwsblad van 16 dezer, en onder n' V, gaat Doken nog immer voort met liegen en rond den pot te draaien, en ook ons zelf daarvan tegen de klaarblrj- kende waarheid te betichten. Als laatste woord zullen wij aan ieder wie tusschen ons zou willen beslissen aan Werkelijke Kandidaten. -I _,geneesheer te V^urne. Pl9itseervangende Kandidaten. --- - - ^D-.- -r.^, Voor Vrijheid en Recht! der merkwaardige spreuken mededeelen die op die kaarten gedrukt staan. Leve de calot De geus moet kapot! Allo ’t gaat goed. Wanneer gaan de klerikalen ons een kopje kleiner maken? Zijn de klerikale jonge wachten misschien reeds voorzien van knuppels en stokken om ons een duchtig af te ranselen? Is dat de christelijke liefde der klerikalen, die de onbezonnen en onervaren jeugd aanspoort om er met vuile voeten door te gaan?‘i Loopen wij dan zoodanig in den weg der J klerikalen? Of is bet de razernij die in hun binnenste brandt, omdat zij hun wagge lend kraam onder hunne voeten voelen wegzinken, dat hun tot dergelijke woe dende aansporingen hunnen toevlucht doet nemen? Is dat misschien ook de trou we verkondiging van Gods woorden? Allo, waarom niet iets gedaan in den aard van Spanje? Waarom al de libéralen, die dur ven spreken, die durven schrijven, die hunne gedachten nog openlijk durven ver dedigen, niet op den brandstapel'gesleurd of voor den kop geschoten? Is het dat mis schien wat de klerikalen verlangen? Is het daarom dat zij op die kaarten sehryven Houdt de geuzen toch van kant Of uw vrijheid is verpand. Hoe durven mannen zooals zy nog van vrijheid spreken. De vrijheid zou slechts moeten voor hen alleen bestaan. Zij alleen mogen spreken, mogen handelen; wij zou den niet mogen roeren of zij zouden ons den bek toesnoeren. Een beambte van den Staat, hij weze bediende van ijzerenweg of post, zeewezen of welkdanige andere administratie, mag zijne politieke overtui ging niet openlijk kenbaar maken, als bij met hen niet meebeult. Wee hem, indien hij aan eene liberale politieke betooging zou deelnemen! Wee hem indien bij zich een woordje po’itieke liberale propaganda zou laten ontsnappen! Maar do klerikale groote fonctionnarissen die mogen hunne onderhoorigen dwingen, die mogen kleri kale politiek voeren zooveel zij willen? De priester, b zoldigd door den Staat, die mag zich hals over kop in de politiek wer pen; die mag den eenen menseh tegen den anderen ophitsen uit politiek belang; die mag in Gods tempel, waar niets dan woor den van verdraagzaamheid, van vrede en liefde zouden mogen weerklinken, die magdaar baat en nijd, twist en tweedracht onder de menschee zaaien uit politiek be lang. Hem is alles toegelaten. Al de vrij- KANTON i- -—■L r- Veurne. Ons manneken, dat zoo graag zijn naam op de lijst ha<I zien prijken; ons manneken dat zich inbeeldt Keizer’s kat is myne nicht zich nooit afvraagt Ben ik geen groote lantaarn met een klein licht? is bitter in zyne hoop teleur gesteld. Adieu, o schoone droom! Het overige der klerikale lijst is voor ons van weinig belang. Doch, wio van nabij de samenstéMiwg dier lijst'beschouwt zal niet nalaten, zooals wij, eenige over wegingen te maken. Meester Pil staat dus op n" 3 niettegen staande hij metgrooten tralala zyn ontslag van representant indiende by den voor zitter der kamers. Zoudt gij niet denken, heeren kiezers dat, moest meester Pil zijn mandaat ver vullen, zooals het behoort, ’t is te zeggen met regelmatig de zittingen te volgen, met te spreken wanneer liet noodig is, als de belangen onzer streek op het spel staan hy recht bad op de 2’ plaats? Zyt gij niet van gevoelen, heeren kiezers dat indien meester Pil een volksvertegenwoordiger ware die door zyne kennis, door zijn rede naarstalent de bewondering zou afdwin gen van allen, de klerikalen hem met twee handen te gelijk n* 2 zouden aangeboden hebben? Vindt gij niet dat, wanneer men reeds eenige jaren zoogezegd representant is, het hard moet wezen, een nieuweling voor zich te zien schuiven? zich over het hoofd te laten springen? Vindt gij ook niet dat, moest zwijger Pil de man ofliever den klerikalen held wezen, zooals de klerikale kiesbladjes hem soms afschilderen, het onwaardig is van de leiders der klerikale partij hem als een drenkeling boven water te houden? Mogen wij hieruit dan niet volmondig besluiten, dat de klerikalen zelf den zwij ger Pil als een député van weinig verdien ste beschouwen! Zoulen zij hem anders op zulke manier vernederen? En wanneer wij dit rijpelyk overwegen i» het dan voor ons, kiezers van hetkanton Nieuport, geen dringenden plicht voor de lyst van den bewonderenswaardigon wer ker den nooit volprezen vriend Buyl te stemmen? Elk zijn plicht en de zege hoort ons toe op 22 Mei aanstaande! Eindelyk is zy verschenen de lyst der klerikale kandidaten! Zij is niet samenge steld zooals zij over vier weken door de Nieportsche klerikalen werd afgekondigd, integendeel misvormd en verminkt is zy eindelyk na lang broeden uit het zwalpei de wijde wereld ingezonden. Zooals wij het reeds mededeelden beeft Sieur De Groote, die nu en dan nog eens in de kamers aanwezig was en er den mond opende om, uit misnoegdheid niet eerder eene winstgevende plaats van be heerder te bekomen, den eenen of and.ren klerikalen minister eens eene noot te kraken te geven, zich met belofte van wat beters, teruggetrokken. Hy wordt als 2’ kandidaat vervangen door zekeren menheer Maes, die wy van verre of nabij niet kennen en die als 2' kandidaat, zeker zijnde gekozen te wezen, geroepen is om ouzo belangen te verdedi gen. Als t een is lijk Pil dan zijn wij goed geleverd. De 3’ plaats blijft toegekend aan zwyger Pil, die alhoewel liever op een kussen zittende dan op doornen, van nu tot 22 Mei op de pijnbank wordt gelegd, om als dan de waardige belooning van zyn werk te ontvangen en een eeuwig vaarwel a la chambre des deputes te mogen zeggen, ’t Is waar, er bhjlt neg de bestendige depu tatie over... Op de lyst derplaatsvervangers is wjjlen Willem De Reo vervangen door zekeren heer Bieswal van Brussel die voor eenigen titel heeft de zoon te zijn van zyn vader den heer Arrondissementcommissaris van

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1