STER11.ET Handelsvereeniging Handelsvereeniging De waarheid kwetst Binnen- en Buitenland. M VERTRAGING Rf W der M A AN D*-TON DE N wonderbare uitval jB Vraagt de kostelooss inlichtingen TTFSïTL Nieuw voorbehoedmiddel voor belde geslachten M Dit beec-liermnuddei ia r.:et tju-.Mniuc Nieuws uit Nieuport Land- en Tuinbouw Burgerstand van Nieuport Hoogwater te Nieuport ’s morg. 11,53 0,26 1 1,33 2,C7 2,42 3,21 19 I logische gevolgtrekkingen dóórwerken ook op het gebied van de Politiek? Een koninklijk besluit van 25 Maart 1910 machtigt den gemeenteraad van Nieuport tot het heffen Van volgens den aard der koopwaren, ver schillend standgeld 29 30 Gy beweert ook in bedoeld artikel, Mynheer, dat het de vreeze is van in de naaste kiezlngen geklopt te worden, die ons zulke hatelyke kiespropaganda heeft doen aanwenden. Neen'. Mynheer, daarin zyt gy mis! Wy vreezen niet voor de kiezlng van Mei aanstaande Integendeel wy zynin de vaste overtuiging, dat de katholieke meerderheid in de Kamer der Volksvertegen woordigers, van 8 zetels zal klimmen tot 12 zetels. En in het innigste van uw hert, zyt gy daarvan zoowel overtuigd, als wy zelf; maar dat durft gy niet zeggen aan uwe lezers, om hunnen moed in hunne schoenen niet te doen zakken. Gy weet zoowel als 'wy, Mynheer dat ten minste te Brussel en te Korlryk, een zetel op uwe aan hangers door de katholieken zal veroverd worden: maar dat zwygt gy! Neen, Mynheer, ’t is de vreeze niet die my daartoe aangezet heeft, maar wel de hoop. Ik hoop dat de verloting van die kieskaarten, zooals gy ze noemt, wel eenigszins zou kunnen bydragen tot het vermeerderen van onzen katho lieken zegepraal in Mei aanstaande en al ware het dat die kaarten maar eene enkele stem aan de katholieken deden winnen, ik zou my over myne moeite genoegzaam beloond achten. Gy geeft ook, Mynheer, eenige specimens van de spreuken die op deze speelkaarten te lezen staan. Welnu, opdat uwe lezers zouden kunnen oordeelen over de gansche zaak die gy my ten laste legt, ware het niet beter, indien gy al die spreuken, zonder uitzondering, overdruktet? Alzoo, zoudt gy my een groot genoegen doen want, ik heb die kaarten verlot, alleenlyk met het inzicht van de spreuken die er op staan, be kend te maken. Er zyn er slechts 52: ’t zyn sool- ef whistkaarten, zooals gy ziet. Indien gy vrien den of kennissen hebt, die liefhebber zyn van dat spel, ik heb nog eenige zulke kaarten liggen ter uwer beschikking voor u kosten zij maar 0,25 Fr. ’t stuk. Aanveerd, Mynheer, myne vriendelyke groe- tenissen. Zelfmoord. Twee knaapjes ontdekten zmdag morgen inliet Zouiënbosch, nabij het koffiehuis Aux Trois Couleurs, het lijk van een persoon hangend aan een lak van een boom. Z'j verwittigden een wielrijder van hunne akelige vondst. Deze sneed de koord door, doch men kon den verhangene niet terug tot het leven brengen. Da gendarmerie van Auderghem deed het lijk naar hel doodenhuis der gemeente overbrengen. Dank aan papieren, op den wanhopige ge vonden kon men zijne identiteit vaststellen. Het Is L. V... oud 38 jaar, artist, wonend bij zijne ouders In de Braemtstraai, te Sint-Joost ten- Noode. In een brief, op liet lijk ontdekt, vraagt de overledene vergiffenis aan zijne oud.rs voor het leed dat hij hun veroorzaakt. Zoo T schijnt, geldt het hier alweer een liefde drama. Wij vernemen later dat de wanhopige een schilder van talent was, oud 38 jaar. Hij leed aan A. VAN DE PUTTE Onderpastoor. Bestuurder Nleupertsche Patronagie Nieuport, den 13 April 1910. IWaain 1 ooze Vennootschap NIEUPORT (In likwidatie) Naam loose Vennootschap NIEUPORT (In likwidatie) s avonds 0,09 0,43 1,17 1,50 2,24 3,01 3,42 zaterdag avond plaats in een huisje der Veld- straat te Anderlecht. Een 17-jarige jongeling, Pieter Baesens ge naamd, had zijne oulers, wanende te Anderlecht in de Veldslraat, een doodelijken haat toegedra gen. De jongeling heeft zijne ouders trachten te vermoorden. Hij vuurde eenen revolver af in hunne richting. De heer polilie-kommissaris snelde ter plaats en deed beiden naar het gast huis overbrengen. De moordenaar is in den loop van den avond aangehouden. Zondag morgen was de toestand der gekwetste ouders zoo voldoende mogelijk. Inbraak Zondag morgen, rond 2 ure, hoorde de vrouw van M. Edmond Van Bunder winkelier op het Land te Lokeren een verdacht gerucht Zij stond op, trok een voorvenster open en zag drie personen uit haar huis springen en wegvluchten. De dieven hadden in den winkel eene ruit uitgesneden, langs waar zij doorgekropen waren en vervolgens de voordeur langs binnen hadden geopend. Op het gaanpad voor hel huis stond eene groote hoeveelheid winkelgoed door de dieven reeds builen gebracht. Al de beneden plaatsen, ook de kelder, waren doorzocht. Daar de dieven verjaagd zijn, hebben zij weinig kun nen medenemen. De katholieken hebben het eindelijk in hun stinkerfje geriskeerd een woordje over de stads zaken te gewagen, doch op al onze vragen ant woorden ze enkel met te zeggen dat alles op geen uur uit de lucht kan vallen. Ze noemen twee drie jaren een uur! Alles is gestemd, zeggen ze, maar waarom wordt dan niets uitgevoerd? Ze zijn er wel rap bij geweest om de contr<butiën te ver- hoogen, waarom ook met om de noodige werken uit te voeren? Dat ze eens rechtstreeks op onze vragen ant woorden, en niet rond den pot draaien, en ons verklaren waarom er sedert twee maanden en half geen gemeenteraad is geweest, waarom de begrooting 1910. da rekeningen 1908, 1909 niet worden voorgolegd. waarom er met niets aan vang wordt genomen, waarom de opgemaakte projekten gedurig gansch omgekeerd en met tal van opmerkingen door de hoogere overheid Onze Nieuportsche klerikalen schijnen razend omdat wij in een onzer voorgaande nummers schreven De priester voert politiek in de kerk op den preekstoel, in den biechtstoel, io de con gregatiën, aan het ziekbed Dit laatste vooral schijnt hen niet te bevallen. Een fransch spreek woord zegt il n’y a que la vérllé qut blesse (de waarheid kwetst) en dat is maar al te waar. In hetgeen wij schreven bleven wij nog beneden de waarheid. Hoe dikwijls reeds hebben wij niet gezien, dat oude ongeneesbare sukkelachtige kiezers, die zich niet meer konden rechthouden, die sedert jaren aan het ziekbed waren gekluis terd. die op ieder oogenblik gereed waren den laalsten adem uit te blazen, op de trappen van het stadhuis werden gedragen en gesleurd om kost wat kost vour de klerikalen te komen doen stemmen? En, wanneer er dan bij de kiezers die dat droe vig schouwspel aanstaarden, een kreet van ver ontwaardiging opging, wanneer iedereen zelfs klerikalen hierover met scaande sraken, wie stond er dan als een dwingeland te grijnslachen en tartend de menigte te bezien? Wij hebben te veel eerbied voor de dooden om ze uit het graf te sleuren, maar was dat mis schien hetgeen de klerikalen noemen de laatste oogenblikkeo eens stervenden verzachten? En dat al uit politiek belang! Wat schoone klerikale politiek! Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag Zaterdag 24 April 25 26 neurasthenie. Zijne echtgenoote houdt een magazijn open van modeartikelen. De wanhopige was eigenlijk een dekoralie- schllder, doch leverde ook doeken, welke in de tentoonstellingen prijkten. Familiedrama. Een bloedig drama bracht zondag avond de Twee Torensstraat, te St-Joost-ten-Noode, in opschudding. De echtgenooten X wonen aldaar op een kwartier, derde verdieping. De man geeft zich over aan den drank. Geen wonder dus, dat er in dit gezin oneenigheid heerscht. Zondag avond dan, kwam X... nogmaals dron ken thuis. Zijne vrouw vermaande hem daar over en een hevige twist ontstond. Mevr. X... werd mishandeld. Uitgeput van krachten en als verlamd, legde X... zich te bed. Zijne vrouw al haar geduld verliezend, nam een revolver en loste een schot op haar man. Deze werd gevaarlijk gekwetst aan den rechter slaap. Bet blosd ziende vloeien, vluchtte de daderes en ging zich gevangen geven in het commissa riaat der Karel VJ straat. De gekwetste werd vervoerd naar het gasthuis en de plichtige vrouw, ter beschikking van het parket opgesloten. Men denkt dat zij weldra terug in vrijheid zal gesteld worden. G-eplunderd. In den nacht van zon dag op maandag werd te Brussel een stoutmoedi ge inbraak gepleegd in de woning der echtge nooten Krietser, handelaars in lijnwaad der Vol derstraat 44. De booswichten geraakten binnen met een valschen sleutel en sloten de bewoners op door middel van den sleutel op de deur gebleven, beneden aan de trap die naar de vertrekken leidt. Daarna sneden zij de draden der electrische schel over, kwamen in het magazijn langs de eetzaal en roofden allerlei stuks zilverwerk waarna zij heelenal den winkel plunderden en ongeveer voor 2500 frank koopwaren medenamen. De diefstal werd gepleegd na drie uren ’s morgens. Om 6 en half uur, toen de bewoners beneden kwamen, bemerkten zij dat zij tijdens hun slaap opgesloten werden. Van de daders heeft men geen speor. Bandieten Drie weken geleden, maakte de kleermaakster Marie P... wonend Kassteelstraat, te Elsene, kennis met een jonge ling. die zeide C. B... te wezen en te wonen in de Veeweideslraat te Brussel. Sindsdien hoorde zij van hem niet meer, toen zij hem zondag avond worden teruggestuurd. Daartoe dagen we ze uit, doch dat kunnen ze niet, omdat ze zouden moeten bekennen dat alles hier in wanorde is, omdat ze zouden moeten bekennen dat hier naar niets wordt gekeken, omdat ze zouden moeten bekennen dat ze voor zulke zaken geen tijd hebben, eindelijk omdat ze zouden mo ten bekennen dat ze een hoop onbe kwame, nalatige bestuurders zijn die met de belangen der Nieuportenaars vierkant den aap houden. "Sanitas” I I Deze zijn [SM piotu taarhshüedmiddiliB I GeilluMreêrde ben .Lrijvlu .(cièrjNleuw» artt- I iels met geheime raad aiii b.'idê fcesiachten ia i M verzonden met 1 staal iA’ITAS 1 Fr. voor Mannen. tagei. 12 Fr. voor Vrouwen M doei SANITARIA, TO, Anipachlaan J BK S- tf. I, Któlia .iir 0ETAUNG N A DE QENEZINQ UB S 70, SANITARIA, AWf ?AC«J AAN, 70 BRUSSEL, KELGIE tlillultrilril mliïbliiïi» lii» JtiWu W.I |r>iil vertonden na ontvang»» v»b O 30 pottaegci» door SANITARIA, J Op Zondag toekomende 1 Mei neemt onze Philharmonic deel aan het groot festival inge richt ter gelegenheid van de inhuldiging van een nieuw feestlokaal voor de muziekmaatschappij St Cecilia te Ghistel. 19 muzieken nemen aan dit feest deel, en aan gezien het groot getal deelnemers zal het dien dag in het mooie stadje krioelen van volk. Buitengewone algemeene vergadering der aan deelhouders van de Handelsvereeniging, Naam- looze Vennootschap, te Nieuport. in likwidatie. op Maandag 8 Mei 1910, om 2 1/2 uren ’a namiddags, in het gasthof Duynnenhuys, Oos- tendestraat, te Nieuport. DAGORDE 1Verslag der likwideerders. 2. Benoeming van eenen kommissaris-naziener. N. B. De aandeelhouders worden aanzocht het laatste gedeelte van art. 21 der statuten in acht te nemen. ambte en Debruyne Hortensia Francisca oud 24 j. zonder beroep, beiden te Nieuport. Blonde Hector Cornelius oud 24 j. zee man te Oostende en Cosyns Jeanne Marie Rornanie Blondine zonder beroep te Nieuport. Sedert 1 Januari 1910 8 huwelijken. om een glas te gaan nemen. Na uitleggingen te hebben gegeven over zijn zwijgen, nam hij het meisje mede naar Etterbeek, langs de spoorweg- lijm Plots, aan zekere plaats, sprongen twee kerels toe. Terwijl een eene worsteling veinsde met B... hield de andere een revolver voor ’l meisje en vroeg za ’t Geld of het leven. De ongelukkige viel van schrik in bezwijming. Dbandieten plunderden haar en namen de vlucht. Slechts een uur nadien keerde het meisje tot het bewustzijn terug en ging alles vertellen In het commissariaat. Drie automobielongevallen. In den nacht van zondag op maandag gebeurde een vreeaelijk ongeluk. Vier inwoners van Maesiricht waren te Luik gekomen en hadden zondag avond kennis gemaakt met twee juffers waarmede zij reden tot 2 uren ’s nachts. Toen besloten zij met de auto naar de Fragneestraat te rijden. De twee vrouwen en de twee heeren, Eug. Ballieux en Jan Nya namen in hel voertuig plaats. Snel reden zij voort toen, bij ’t ontwijken van een paal, de auto op zij schoot en ’t achterste gedeelte ervan tegen den paal werd verbrijzeld. De beide mannen werden tegen den paal geslin gerd en gedood. Een der vrouwen is licht gewond geworden. Zondag avond even voor 11 uur, had een doodelijk aulomoblelongeval plaats op den hoek der Plantijnlei en Simonstraat te Antwerpen. Een aulomobielrijder, wonende te Borgerhout, Jan De Laetstraat in dienst van M. S heeft aldaar M. Gittens, 61 jaar wonende Rembrandl- slraat, omvergeworpen. Het slachtoffer werd verscheidene meters medegesleurd en doodelijk gekwetst. Men droeg M. Gittens in de woning van Dr Diegerick, waar hij eenige oogenblikken later overleed. Het lijk is ter beschikking van het parket, naar het Stuyvenberggasthuis gebracht, alwaar maan dag de Schouwing gedaan werd. Zondag avond had op de Kunsllei, tusschen de Herrynsstraat en den Mechelscben steenweg, te Antwerpen nog een aulomoblelongeval plaats. Verscheidene personen wachtten daar de tram. Tusschen deze bevond zich M. F. Willemsen, 62 jaar, wonende Palelsstrart, 40, met zijn zoon en kleinzoon, die zijne eerste communie gedaan had. De automobiel van M. Zeldenrust, van Zuren borg, kwam uit de Herrijnsstraat Inde richting van het Zuid gereden. Al de personen, uitgeno men Willemsem, sprongen op het voetpad en deze wsrd omgeworpen. Het slachtoffer door de automobiel, oie het ongeval veroorzaakte, naar het Elisabethgasthuis gebracht. De geneesheeren kunnen nog geen uitspraak doen over den toe stand van M. Willemsen. Drama. Een vreeselijk drama bad Veeprijskampen gehouden te Veurne, voor de Landbouwstreek den 16 April 1910. STIEREN. Bewaringspremie. 400 fr. Debandt Hipp, Steenkerke. 400 fr. Mus Henri St. Joris. 300 fr. Dhulster Aug. Westende. 300 fr. Declercq, wed. Coxyde. STIEREN. 200 fr. en zilv. eermetaal aan Opsorner Henri, Alveringhem. 200 fr. en iilv. eermetaal aan Cornille Honoré Coxyde. 150 fr. en bronzen eermetaal aan Charles Demol- der, Steenkerke. 150 fr. en bronzen eermetaal aan Louis Crevils, Woumen. VAARZEN niet meer dan 2 volwassen lenden hebbende. 150 tr. en zilv. eermetaal aan Ambrosios Dewulf, Eessen. 100 fr. en bronzen eermetaal aan Alois Vanden Bussche, Steenkerke. 75 fr. en bronzen eermetaal aan Charles Degrae- ve, Mannekensvere. VAARZEN mef 4 of 6 volwassen tanden 150 fr. en zilv. eermetaal aan Henri Verstrate, Ramscappelle. 100 fr. en bronzen eermetaal aan Aug. Dhulster, Westende. 75 fr. en bronzen eermetaal aan de wed. De Clercq, Coxyde. KOEIEN. 200 fr. en zilv. eermetaal aan Henri Yerstraete, Ramscappelle. 150 fr. en bronzen eermetaal aan Henri Rayaert, Vincbem. 150 fr. en bronzen eermetarl aan dewed. Ch. Dugardein, Loo 100 fr. en bronzen eermetaal aan Cyriel Vande Velde, St. Joris. 100 fr. en bronzen eermetaal aan Isid. Broucke, Ramscappelle. Wat de beetwortel kost. Wij bebben eenen boer gekend, die tegen den winter zijn vee moest verknopen, daar hij geen voeder genoeg had om zijne dieren gedurende het doode selzoeo naar behooren te kunnen »oe- ln de Gr\y3traa( ontmoette en hij ze uitniodlgde den. Buurman Jan echter wist hel beter. Deze plantte en won jaarlijks eene zoo groote hoeveel heid beeten, dat hel een vermaak was om zien. Eerst dacht ons boerken in kwestie dat het gebruikte zaad hem telkenjare bedroog en wist dan eenmaal sluikscb zich hetzelfde zaad als zijnen buurman, aan te schallen. Te vergeefs... de uitslag bleef onveianderd... Slechte beeten. Nu had de man nog wel eens gehoord Jat wortel gewassen eenen diep bewerkten grond elschen en begon uan ook met zijne landerijen diepspitten te onderwerpen. Dit echter kwam hem duur te staan, de min goede grond werd bovengehaald waarbij dan ook eene krachtige bemesting wel kom ware geweest, doch waaraan het boerken ongelukkiglijk nog nooit had gedacht. Uit alles was de oorzaak dat de grond die onwillig is, dacht onze jongen... Maar gobuur Jan beeft dezelfde grond als ik. ’I fioerkeo wilde nu leeren «met schade of met schande» en hij naar Jan om ’t vraagstuk opgelost te krijgen. Deze trachtte nu, zoo goed hij kon, den onwetenden, aan zijn verstand te brengen, dat hij voor beeten moet gebruiken 600 kgr. metaalslakken, 300 kil. kainlet en 300 kil. zwavelzuren ammoniak per Ha. de twee eerste meststoffen ondergeploegd het ammoni- aksulfaat daarna uitgestrooid en iageëgd. Op die wijze kreeg hij ten antwoord, win Ik jaarlijk; 125.000 kg£ beeten per Ha. Nu had ons boerken geleerd wat beetwortels noodtg hebben. Hij volgt dit voorbeeld na, wint jaarlijks beeten met den hoop en heeft altoos volop win- te/voeder voor zijn vee. Agricola. STERFGEVALLEN. 14 April Rumpler Luclaan Herman, oud 1 dag zoon van Bernard en Elisa Mercy. Sedert 1 Januari 1910 22 sterfgevallen. HUWELIJKEN 16 April Devre Gustaaf Joseph, oud 24 j. tolbe- Buitengewone algemeene vergadering der aan deelhouders van de Handelsvereeniging, Naam- looze Vennootschap, te Nieuport, in likwidatie, op Maandag 2 Mei 1910, om 3 uren ’s namiddags, in het gasthof Duyn xenhuys. Oosten- destraat, te Nieuport. DAGORDE 1. Verslag van den kommissaris naziener. 2. Goedkeuring van den bilan en van de reke ningen. 3. Ontlasting aan de likwideerders. 4. Sluiting der likwidatie. N. B. De aandeelhouders worden aanzocht het laatste gedeelte van art. 21 der statuten in acht te nemen.

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3