f| WW - OS J*#’'™ fel J B f oor Vrijheid en Recht! Voor Waarheid en Vrede! If ft *0 .1 t Bericht t I w'M Zij zijn zeker van te winnen! I Wetgevende Kieziagen van 22 Mei 1910 Adolf Buyl uittredend volksvertegenwoordiger Désiré Serruys ingenieur, bijgevoegd senator Karei Barbier geneesheer te Veurne.' Joseph Vanderheyde advokaat bij ’t Beroepshof te Brussel. Plaatsvervangende Kandidaten. Willy Van Sieleghem advokaat te Dixmude, uittredend plaats vervangend volksvertegenwoordiger Achille De Cock schepen der stad Oostende. René van linschoot advokaat, gemeenteraadslid te Ghistel. Auguste Lesalïre advokaat-pleitbezorger te Veurne. 3 i' 1 Eerste Jaargang \*ji Klerikale Kieskaarten en Schimpspreuken Godsdienst en Politiek No 31 Zaterdag 30 April 1910 -.coerr,' U- L [l. A De klerikale kiesblaadjes die hier rond gestrooid worden, beweren zeker te zijn dat pe klerikalen op 22 Mei aanstaande nogmaals zullen zegepralen; zij gaan zelfs zoover te beweren dat zy in plaats van 3 stemmen meerderheid er!2 zullen hebben. Als de klerikalen zoo zeker daarvan zijn waarom loopen hunnepropagandistenzich dan de schoenen van de voeten? Waarom zijn zij dag en nacht op kiestournée? Niettegenstaande onze aankondiging van verledene week en alhoewel zij door den heer onderpastoor Vandeputte aan een waren spotprijs ter onzer beschikking werden gesteld, ontvingen wij geene enkele aanvraag naar een spel kiesnaar- ten. De affairens willen maar niet roar- chieren; ’t moet zijn dat zulke vuiligheid door niemand gegeerd wordt. Waarom gebruiken zij weer alle soorten van middelen? Leest men echter de groote klerikale dagbladen, ja zelfs het nieuws van den dag dan bemerkt men dat op verre na van hunnen zegepraal niet zeker zijn. Zij twijfelen en sommigen zelfs laten tusschen de regelen doorschijnen dat zij vreezen eene nederlaag te lijden. Waarom dit verschil?. Enkel en alleen om het kiezerskorps te bedriegen! Heercn Kiezers*, laat u niet om den tuin leiden! Denkt niet het kan toch niet helpen van voor de liberalen te stemmen omdat de klerikalen zeggen dat zij zeker zijn te winnen. Het tegendeel is waar! VERKOOPER Pieter Verstraete, zoon Valkestraat, Nieuport Werkelijke Kandidaten. ABONNEMENT 3,60 frank, per jaar op voorhand betaalbaar DRUKKER JOSEPH HA.HCK Statiestraat, Oudenaarde ,K'r Lx» .1 K PRIJS PER NUMMER 5 centiemen Iedereen weet hoe de klerikalen het meervoudig stemrecht hebben ingevoerd en op welke ellendige wijze de in zich zelf rechtvaardige evenredige vertegenwoor diging wordt toegepast. Dat meervoudig stemrecht en de huidige toepassing der evenredige vertegenwoordiging loopt, zuo- als alle wetten door de klerikalen gestemd ten hunnen voordeele uit. Vele liberale, vele socialistische, stemmen afzonderlijk strijdend vallen verloren en in menige arrondissementen hebben .do klerikalen meer gekozenen met een kleiner getal stemmen dan de liberalen en socialisten met een grooter stemmengetal. Wordt nu door liberalen en socialisten eene overeen komst, een kartel gesloten om dit schreeu wend onrecht te beletten, dan roepen de klerikalen moord en brand. En dan druk ken zij op hunne kieskaarten Do groote liberale artisten Kruipen voor de socialisten. Zij zeggen in hun eigen Laat ons maar liegen, er zal toch altijd iets van lik -ter t liberaal was? En rechtzinnig zal hij moeten erkennenneen! Dat ook zou thans niet gebeuren. Niemand der gansche liberale partij heeft er ooit aangedacht te beletten dat de godsdienst, uitgeoelend worde; niemand heeft ooit het gedacht vooruitgezetgeene kerken meer te bouwen of te onderhouden. Bewijzen zijn hiertoe volop bij de hand, beziet de groote steden Brussel, Antwerpen, Luik, Oostende en zoo meer, sedert jaren en jaren bestuurd dror liberalen. Vervullen die liberal* besturen niet ganseb hun plicht? Schenken zij de wettige toelagen niet voor ’t bouwen en onderhouden van kerken? Stellen zij geene prachtige pastorijen ter beschikking der parochiepastoors? Ziet eens in het liberale Oostende de prachtige St-l’ieters en Pauluskerk, de schoone St Jozefskerk en meer andere nog. Wat vreezen dan de politieke priesters die door zulke valsche beweringen den lichtgeloovigen kiezer willen misleiden of ook wel dwingen? Enkel en alleen het. afschaffen der wraakroepende voorrechten die zij thans genieten. Milde toelagen die hun nu met kwistige hand zonder recht of reden, zonder nut worden geschonken zouden zij moeten derven. Geene gelegenheid zouien zy nog hebben miljoenen binnen te palmen voor hunne zoo rijke kloosters, zooals en kele dagen geleden nog werd gedaan. Geene heerschappij, geene dwingelandij zouden zij meer kunnen uitoefenen. Er zou hun gezegd worden Heeren priesters uwe plaats is in de kerk. Preekt daan de naastenliefde en de vrede; hekelt daar diegenen en vooral de katholieken die Gods gebod onder de voeten treden. Maar buiten de kerk, bemoeit u met geene poli tiek, bemoeit u met geen bestuur, dat is onze zaak. Zorgt gij voor het zedelyk wel zijn vaa het menschdom, wij, burgers stads- en staatsoverheden, wij zullen het stoffelijk welzijn van het volk betrachten. E i zoo zou het moeten wezen De prie ster in zijne kerk, de burgemeester op ’t stadhuis! Dan alleen zal die tweedracht die thans bestaat en die meestendeels door politieke priesters werd veroorzaakt, niet meer bestaan. En zij die beweren dal de liberalen den godsdienst en de priesters zouden vervol gen, liegen stoutmoedig. Hebben de libe rale representanten tijdens het stemmen der nieuwe miliciewet daarvan geen klin kend bewijs gegeven? Hebban zij de uitzon dering niet gestemd voor de geestelijkhe den om ransel en geweer niet te moeten opnemen? Was dat niet toonen dat de libe ralen inschikkelijk ja zeer toegevend zijn? En langs een anderen kant, hebben de liberalen ooit voorgesteld geen kiesrecht aan de priesters toe te kennen? Hebben zij ooit verklaard dat zij geene rechten zooals de andere burgers zouden mogen genieten. Eb omdat zij het recht hebben te stem men zooals de andere kiezers, beweren zij ook het recht te hebben openlijk poli tiek te voeren en andersdenkenden onder politiek oogpunt, openlijk te bekampen, hen met schimpen en lasterende aantijgin gen te overladen, onder voorwendsel dat politiek en godsdienst nauw verbonden zijn. Op 100 kiezers die voor de liberalen stemmen zijn er 99 die vrank en vrij, zoo als dit m de liberale partij alleen geschiedt den roomsch katholieken godsdienst beoe fenen. Er zijn liberale bestuurders van stad en provincie, liberale kandidaten voor kamers en senaat, liberale leiders van vereenigingen en politieke bonden die regelmatig, en sommigen misschien wel met meer oprechtheid dan menige katho lieke huichelaars, dien zelfden godsdienst belijden. Hebben de priesters dan liet recht die mannen te beschimpen en te bezwad deren en te bekampen? Is het hun plicht niet veeleer zich niet te mengen in de politieke betwistingen, die eigenlijk we- deldsche stoffelijke zaken en belangen betreffen? Is het bun plicht niet zich volle dig in dergelijke omstandigheden te ont houden? En is het niet door hun voeren en aan houdend voeren van politieke propaganda dat zij die achting en dien eerbied niet meer genieten zooals de priesters van over iaren, waarover zoo menig ouderlingsoms nog weet te vertellen Zy mengen den godsdienst in de politiek uit eigenbelang en dat recht ontzeggen wij hun. De priester in de kerk.de burge meester op 't stadhuis. Dat is recht en zoo zou het moeten wezen. HEEREN KIEZERS, Laat u niet beinvloeden door de valscho beweringen die door de klerikalen worden uitgestrooid. Laat u geen schrik aanjagen, laat u niet dwingen! Gedenkt dat gij vrije mannen zyt, die handelen moogt volgens uw geweten! Schenkt in volle vertrouwen op 22 Mei aanstaande uwa stem aan de liberale kandidaten met de heeren Buyl en Serruys aan ’t hoofd. Het is dus een vastgesteld feit. Om hun ne inmenging in de politiek te verrecht vaardigen, om zich over hunne hevige aanvallende propaganda tegenover de vrijzinnigen eenigzins te verschoonen, be weren de priesters dat godsdienst en poli tiek nauw aan elkander verbonden zijn. Wy zeggen beweren de priesters en niet beweren de klerikalen En inder daad, spreekt om het even tegen Welkda- nigen leider der klerikale party, verwijt hem dat hedendaags de priesters in de klerikale party het hooge woord voeren, dat zij bevelen en de klerikale kopstukken gehouden zijn stipt de ontvangene orders uit te voeren, de voorschriften komende uit pastorij, dekenij en bisdom stipt na te volgen, en hij zal u ontwijkend antwoor den, doch in zich zelf bekennen dat dit de waarheid is. In vorige artikels hebben wij aangetoend hoe de priesters enkel en alleen politiek voeren uit belang. Zij hebben er immers het meeste voordeel bij de heerschappij te behouden die zij thans beziten om met ongewettigde gunsten overladen te wor den. Om den soms nog te simpelen kiezer te misleiden beweren zy dat moesten de liberalen opnieuw het staatsbestuur in handen nemen de priesters vervolg! zou den worden, de kloosters afgebroken, de kerken gesloten en zoo menige andere ongerijmdheden meer. En nochtans wie een weinig overweegt, zal zich de vraag stellen werd alles wat de priesters nu vooruitzetten gedaan toen het ministerie .11 Vv/aiA*! Annonaenprijs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht, annoncen te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en mededeelingeu moeten vóór den Donderdag middag in h ;t koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver o.iderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. u kNIEUPORTENKANTONl

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1