®ss Voor Vrijheid en Recht! Voor Waarheid en Vrede! Zaterdag 24 December 1910 N° 6S Eerste Jaargang Ons Praatje I Soldatenkringen [Iet recht onderhoud bij den bevelhel ber van ’tgar- nizoen ten einde hem het doel van hun kring voor te leggen, en terzelvertijd, over zijne toestemming heenstappend, openden zij den kring en noodigden er de militairen Beleedigd door die handelwijze, ge krenkt in zijne waardigheid, verkondigde DRUKKER JOSHFH M A-JHlCnK Statiestraat, Oudenaarde VERKOOPER Pieter Verslracle, zoen Valkestraat, Nieuport volgende garnizoensbevelHet lokaal der vakschool uit de Tramstraat is verbo den aan de troepen van ’t garnizoen. z> (Wordt voortgezet.) PRIJS PER NUMMER 5 cen-tiemen. Velen van u, geachte lezers en lezeres sen, volgen aandact.tig in de dagbladen al het nieuws dat zich dagelijks voordoet. Sommige van u nochtans slaan al eens iets over, dat u op ’t eerste zicht niet schijnt aan te belangen. Is er kwestie van kiezin- gen in een vreemd land, dan zegt menig een wel eens dat is voor mij niet interes sant. En nochtans juist over de kiezingen die gausch Engeland en Ierland door heb ben plaats gegrepen, is het dat ik u wensch te onderhouden. Daar zijn, net zooals bij ons in Belgie, twee statenkamers Al de wetten die de lagere Kamer stemt en die eene democratische strekking hebben worden onwederroepelijk door de hoogere Kamer, uitsluitend samengesteld uit rijke grondbezitters, verworpen. Iedereen zal begrijpen dat het in die omstandigheden niet mogelijk is huis te houden; de rechten dier rijke Lords moesten ofwel ingekrom- penofwel moesteudoor den Koningnieuwe Lords met rneor democratische gedachten benoem I worden. Er was dus een stryd ontstaan die moest ged nipt worden en, om tot ean uitslag te geraken, diende men het kiezerskorps te raadplepen. De uitslag is, zooals to voorzien was, ten gunste der liberalen afgeloopen. Zy willen er het schaudelyk onrecht dat in de kieswetten beslaat doen verdwijnen en het geraad- pleegle volk geeft hengelijk. De samen stelling der lagere Kamer is gebleven zooals hij was; liet liberaal ministerie houdt het bewind in handen. Sommigen van u, niet genoeg in de po litiek ingewijd, zullen misschien zeggen «ja maar de liberalen hadden zetels moe ten bijwinnen. Och vrienden, dat kon met en daarvoor bestond eene ernstige rede. De kieswet zeil is daarvan de oor zaak. Gij moet weten dat het daar nog NIEUPORTenKANTONI te doen bemerken dat, in die voorwaar- don, een beetje kazerneleven deugd aan de dorpelingen moest doen.... Wij hadden de lachers met ons, maar de priester wilde er niet van afzienhet verblijf in de kazerne is verderfelijk voor die zoete bui tenjongens. In de soldatenkringen houdt men geene -mwtingen, men doet er gesne openlijke- desphmtsbevelhebher, op 26 October, het politieke propaganda, men smeedt er gee ne samenzweringen. En nochtans, de dag bladen die er te lezen zijn, mag men juist niet onzydig verklaren; Le Patriote, De gazet van Antwerpen, Het nieuws van den dag en eenige soortgelijken belijden toch wel ronduit klerikale en daarby le gerhatende gevoelens! Niettemin, zou de ontzegging dezer soort van patronages onrechtvaardig en kwellend schijnen aan ’t publiek dat niet op de hoogte is der misbruiken welke door hunne bestuurders en hunne beschermers gepleegd worden. Tot nu toe, hebben de korpsovorsten zich gebogen geen won der, zy hebben ’t generaalschap in ’t zicht! Laat ons nu overgaan tot hetgeen er te Hasselt voorgevallen is. Op 24 October LI., ontving de kolonel plaatsbevelhebber, van wege een priester der stad, een brief waarin hem werd ge meld dat een comiteit een katholieken soldatenkring ging openen in de Tram straat, hem daarbij verzoekende er den toegang aan de militairen te veroorloven; verderswerd hem een onderhoudgevraagd tot uitlegging van ’t programma waaruit de politiek zou gesloten zijn. Die benaming katholieke kring ware alleen genoegzaam geweest om den kolo nel de strikte plicht op te leggen er den omgang aan de militairen te verbieden. Een katholieke weldenkendeoverste zelf zou geaarzeld hebben. Kolonel Deschepper kende volstrekt den vrager niet, noch zyn titel noch zijn rang; hij moest zich dus over hem inlichten, alsook over de natuur van den kring waarvan er sprake was. De zaak werd dus in onderzoek gelegd. Maar de kolonel ba I den tijd niet aan zyn correspondent te antwoorden. De dag nadat hij bovengemehlen brief ontvangen had, vernam hij dat. de inhuldiging van ’t lokaal had plaats gehad, dat men er een feest had gegeven, waarby onderofficieren en een groot getal soldaten aanwezig waren. Aldus, die heeren verzochten om een Annonoenprys 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel. Het recht annoncan te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen en inededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in het kotli jhuis IVZMezns Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of mededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver o rl jrteekead en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd ABONNEMENT 3,*30 Cr-JAH per jaar op voorhand betaalbaar I Annonoenprys 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,50 fr. per drukregel? .n n in Aofan vAAl' Lm zl *1t iyi irl.lttrv i o 11 bn i *1111 j 1 TZi O zl .-> ft V V M I i (Vervolg) Laat ons nog zekere feiten herinneren welke zich, over zes of zeven jaren, in ’t zelfde garnizoen voordeden. Aangelokt door ’t uitzicht, op een goe 1 ontbijt (choco lade, boterkoeken, uitdeeliog van sigaren) naderden twee gewetenlooss-soldaten tot de Heilige Tafel, en, teruggekeerd op hun ne plaats in de kerk, staken ze listig de hostie in hun zak. In de kazerne weergekomen, stelden ze de hostiën aan de spotternijen hunner ka mergezellen bloot, en ergerden alzoo ver scheidene christelijke soldaten. Gevolglyk, aanklacht, verschijning voor den krijgs raad en ’t militair oppergerechtshof, twee rechtsmachten die veroordeelden; het ver brekingshof wien de zaak ten slotte werd voorgelsgd, sprak vrij, daar de ergernis in de kerk niet was gebeurd en dus onder da toepassing der wet niet viel. De hierboven vermelde feiten zijn onder alle opzichten, onverschoonbaar; nochtans zullen alle redelijke menschen het met ons eens zyn om te zeggen dat de verantwoor delijkheid vooral to wijten is aan die be stuurders van saldatenkringen die tot het bezoeken van den communiebank aanprik kelen al speculeeren op de wel begrijpelij ke gulzigheid van den soldaat. Het zal dus niemand verwonderen dat de kolonels hegeeren het getal bezoekers dezer kringen te zien verminderen Maar do geestelijken en de klerikale volksverte genwoordigers houden een oog in ’t zeil. D® antimilitarist® pers heeft zoo dikwijls herhaald De kazerne is eene school van zedenbederf dat velen het gelooven en te goeder trouw zijn, wanneer zy trachten zich van *t hart en den geest van den soldaat meester te makon, tot groot nadeel voor zijne militaire en burgerlijke opvoeding. Dat heugt ons ’t gesprek dat wy onlangs met een priester hadden; wij deden ons best om hem te bewijzen dat de kazerne geene plaats van verderf is; volgens hem, maakt het verblijf in de kazerne een ge ducht gevaar uit voor do brave dorpelin- I gen. Nu, het gesprek eene andere wending genom >n hebbende, hoorden wij, eenige oogenblikken daarna, denzelfden priester lagen over de voorbarigheid der jonge lingen op den buiten, over ’t getal jonge meisjes die er moeder zyn. enz onz. Wy haastu-n ons er tusschen te komen om hem wat erger is dan hier. Bij ons heeft de werkman die door zijn arbeid, door zijne vakkennis de weelde voorfbrengt. één stemmetje, ook in Engeland is dat zoo. Hij ous hebben degenen die een of meer eigendommen bezitten, al hebhen zij in die eigendommen geen nagel die hun toe behoort, al worden er van die eigenaars ondersteund door 't bureel van weldaad, al waren die eigendommen voor meer dan de waarde herent, toch 3 of 4 stemmen. Slaat de kiezerslyst maar open en gij zult zien. In Engeland gaat het anders toe; de rijke grondbezitters stemmen daar in al de arrondissementen waar zij eigendommen bezitten en beschikken aldus over 5, 6 misschien zelfs lOstemmen. Aldus breken verminken, vernietigen zij den waren wil, den echten wensch, de zuivere be trachting van het volk; juist zooals in ons gezegend Belgie de rijke of armeeigenaars met hunne 3 en 4 stommen, de stem van ons vry’e volk versmachten. Gij ziet, het gaat er daar nog wat erger aan toe dan hier. Doch hieruit valt te besluiten dat het spreekwoord de groote visschen die eten de kleinen ook in politiek overal zijne toepassing vindt. Als men dat nagaat en overweegt, hoe wil mon dan dat er verandering kome? Als men denkt aan het schandalige on recht dat de r.jke klerikalen in onze kies wetten als onkruid doen woekeren; als men begrijpt dat al de konkelfoezeryen die er toe aanleiding geven er in gebracht werden door bun ten hunne voordeele alleen; als menziet met welkehardnekkige schaamteloosheid zy de onrechtvaardighe den verdedigen en de rechtvaardigheid onmeedoogend verwerpen, dan vraagt men zich onwillekeurig afwat gedaan? Wat gedaan? Het kwaad dient in den wortel aangetast; de kieswet zelf moet hervormd worden! Dat moet het doel wezen van onzen onophoudenden strijd. Het zuiver algemeen stemrecht, dat moet er komen! O. wy weten het wel. Tien liberale volksvertegenwoordigers zyn nog partijgangers om aan den familievader eene tweede stem te vergunnen, zoo hoor ik u zeggen. Inderdaad, dit gedacht word door hen vo-ornitgezet, doch dat wil geens zins beduiden dat zij, geene meerderheid voor hunne zienswijze hebbende, liet ge dacht der meerderheid niet eenparig zou den by*reden._Eu dan vergeet het niet, het zijn liberalen en in de liberale party, de eenige partij waar vrijheid heerscht lil -1

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1