4* billard Hoogwater te Nieuport Binnen- en Buitenland. Nieuw» uit Nieuport Land- en Tuinbouw Aan de Genlsche üoogescliool Burgerstand van Nieuport GEBOORTEN. vangen sommen van te houden, maar de dron- 18 15 18 Benoeming. Naar het schijnt is de heer De Coster, regent bij de slaafs middelbare jon gensschool te Veurne, alhier tot bestuurder der zelfde school btnoemd. ’s morg. 6,51 7,50 8,51 9,46 10,34 11,17 12,- 25 Decemb. 26 27 wekelijksche tegensprekelijke meetings in- g«.richt om aan de Gentsche bevolking en zoo’t zijn moet aan heel Vlaanderen de zaak der Vlaamsche Hoogeschool te gaan prediken. Reeds 2 meetings werden gegeven. De eerste telde 500 man, do tweede zoowat 700. Ons zalen waren te klein zoodat er zelfs in de koffiehuizen moest gesproken worden. De vulgarisateurs, uitgenoodigd per te legram en aangeteekenden brief, waren echter niet te zien. De studenten van alle gezindheid kwa men broederlijk bijeen en we hebben met een 250 studenten samen, met vaandel en klaroenen heelde stad doorgemanifesteerd Gij vlaamsche lastenbetalers betaalt door opstokers hadden alles afgespied, tusBchenkomst van den Staat 1400 fr. per studenten per jaar; voor die 1400 fr. hebt ge recht ook van de wetenschap te genie ten die wij ontvaugen en helaas wij kun nen ze u niet mededeelen omdrtzij in een taal wordt gegeven die de UWE niet is. Ik zal de argumenten voor een Vlaam sche Hoogeschool nu niet ontleden, ik doe hef graag in een volgend artikel. Vooruit, de Vlaamsche strijd is een ze- geroep der demokratie! Ik zol sluiten met de worden van een onzer ergste vijanden, den vechtgeneraal Chaynaye die in een oogenblik van verbit tering uitriep Le mouvement flamingant est en marche et rien na l’arrêtera. s avonds 7,20 8,21 9,20 10,10 10,56 11,38 12,- Kerktoelagen. Het Staatsblad van donderdag II. bevat eene lange lijst staatsloelagen toegekend aan verscheidene gemeenten en ste den, voor het bouwen van kerken, maken van altaren, vermaken enz waarvan het totaal be drag beloopt tot 37*,7*89,7*8 fr. Legt ze maar lastenbetalers, ’l kan niet meer op. En zeggen dat er voor nuttige werken geen cent te verkrijgen is! Waar gaal dal naar toe! Revolverschoten. Zaterdag nacht liep een dronken persoon de herbergen af der rue de la Gallé te Parijs en dreigde ieder met een revolver die hij Id de hand hield. Men kon hem uit verscheidene drankhuizen verdrijven, maar gekomen voor een bar, trad hij er binnen en loste er een schot, doch kwetste niemand. Op het gerucht der losbranding snelden agen ten toe om hem aan te houden, maar de dron kaard vluchlte. Zich in ’i nauw gebracht ziende, loste de woesteling schoten cp zijne achtervolgers en poogde zijn wapen le herladen. Dit ziende, scho ten de agenten en kwetsten, maar tegelijkertijd werden twee voorbijganger» getroffen. Alle drie werden naar hel gasthuis gebracht. De dronkaard die twee kogels in de borst kreeg is stervend. Poging tot zelfmoord. Een0 vrouw, armoedig gekleed, ledigde zondag avond een flesje in een koffiehuis op de Madouplaats te St-Joo3l leu-Noode. Zij zakte weldra ineen, aan hevig* pijnen ten prooi. De aanwezigen verwittigden de pelicie en een doktei werd geroepen. Deze laatste bestadigde dat de vrouw zich had vergiftigd met laudanum. Uil ’l onderzoek der policle blijkt dat de vrouw niemand anders is dan de prinses R.. op eene gemeubelde kamer verblijvend In de Oogststraat. Voor twee maanden, werden talrijke klachten ingediend len laatste van den prins R... wegens afti u^elarijen. Deze verdween onlangs, na 2000 fr. ontvreemd te hebben ten nadeele eener fami lie van Elsene, waar hij in den kost was. Intusschen bleef de prinses te Brussel en leid de een ellendig leven. Na het laatste stuk ver kocht le hebben, welk zij bezat, en in den uiter sten nood verkeerend, besloot zij zich te zelf moorden 't Is hetgeen zij zendag mtrgen dan ook deed. De wanhopige vrouw heeft een goeden nacht er nog geene heeft, haaste zich dus! Havenbeweging.'- Gedurende de 11 eerste maanden van hel loopend jaar zijn er 102 schepen met 25,642 Ion legen G4 met 19,764 ton in den elfden termijn van 1909 onze haven bin nengevaren, hetzij eene vermeerdering van 38 schepen en 5878 ton. Zeenieuws. De visscherssloomsloep Nestor, die te Nieuport-Baden een 14lal dagen op het strand gelegen heeft, Is verleden zaterdag, dank aan de storm en aan de hooge tij door de zelfde veroorzaakt, en met hulp van den grooten loogboot van Oostende, kunnen vlot gebracht worden, ilet schip schijnt niet veel avarij geleden te hebben, en is te Oostende binnengebracht ge weest. De overblijfselen van de visschersmolorboot die alhier in een der laatste stormen tegen het weslslaketsel in stukken geslagen en gezonken was, zijn op 13 dezer door den dynamiet wegge ruimd geweest. Men beeft er nog eeniga voor werpen van kunnen ophalen, onder andere de schroef. Schoone en goede billard te 'elkoope^ ^met toeb.hoorten, alsook twee t epol ,e w8nde0 de tijd kort, de kiezing nadert, weldra gaan we aan t werk. En zoo werden de Nieu portenaar» door dien grooten allewoler bij de neus geleld. En de contribution worden betaald, en niets wordt verricht. Niets, tenzij iel», wordt gedaan de werken rond de kerk zijn voltooid, men heeft er vool geld, veel nutteloos geld verteerd, en al het andere moet wachten. Wal scheelt het hen dat de Boulevards slijkstraten blijven, wat scheelt hot hen dat de bewoner» der Coupe-Gorge In hunnen moeras» bijna vergaan, wat scheelt het hou dot men do boenen In sommige straten breken zou, wat scheelt het hen dat do beenhou wers geen plaats hebben om behoorlek hun stiel uit te oefenen, en er groote schade door lijden, wat scheelt hon dit alles, als de kerk maar langs binnen on builen voltooid is, al» er inaar schoons hoorntjes door oen vreemdeling geplant zijn on schoon ijzerwerk de grootste Kemel dezer eeuw er de toegang van verhindert. Allo toe, Nieuportonaars, de gemoentekiezlng nadert; de moeial zal alsdan in zijn dutten schieten», enden zal alles wel worden uiige voerd en gearrangeerd. Nieuport zal alsdan In een paradijs worden herschapen. En zoo houdt men de zot mot on» geld, en zoo dienen onze enten om politiek te mak.n ten voord.ele van een hoop partijdige, tanatleke onbekwame katho lieken Zal het blijven duren? Rhetorioa. De vertoonlng van morgen Kerstdag en Maandag 2* Kerstdag belooft uiterst prachtig te wezen. De maatschappij heeft geene onkosten gespaard om haar zoo luisterrijk moge lijk te maken Prachtige kostumen, nieuwe de- kors, schoone meubels, niets zal ontbreken. On ze kunstliefhebbers ook ontzien geene moeite en beloven ons een puik dat de moeilijkslen zal be vredigen. MOTTIGE JANUS is derhalve een brok natuur Ijk leven uit de bollandsche malrozeowereld. Vroolijke scherts en ernst met waar gevoel wis selen elkaar af. En BIJ DEN’ FOTOGRAAF zal tranen doen lachen. Vele ingingkaarten zijb reeds genomen. Wie Veevoeding. De Steelcrapen. De steekrapan zijn dit jaar wonderwel gelukt. Het schijnt dal onze landbouwers deze teelt al meer en meer ter herte nemen en... zij hebben bot voorzeker schoon voor. Sleekrapen zijn in elk geval voedzamer den rapen, behelzen meer droge stoffen en worden langer In het voorjaar bewaard. Voor da melkafzondertng werken zij uitnemend goed bij o-ize melkkoeien. Onder al do knolgewassen komt dus de sleekraap op de eerste plaat»; zij 1» de rijkste aao voedingstoffen. Gewone rapen houden per 1000 kgr slechts 5 kgr. eiwitstoffen in; voederbeeten 6 kgr.; sleek rapen 8 kgr; en, men vergete het niel, *t zijn j- lel de eiwitstoffen die het kostbaarste bestand deel van het veevoeder uitmaken. Landbouwers, dte gedurende den winter steek- rapen te voederen hebben (en deze zijn talrijk), raden wij dan aan, een welgekozen krachtvoeder bij het rantsoen der melkkoel le gebruiken, 't Komt er Immer» niet enkel op aan veel melk op te doen, de melkkoe! moet ook In goeden staal blijven. Daarvoor zal het suikervoeder, merk sucrema wel zorgen. 34 4 kgr. van dit krachtvoeder In hel dagelijks rantsoen met sleek rapen aao de melkkoel gegeven, zal de beste uitslagen leveren. LEX, doorgebracbl. Aan de dokters dte haar verzor gen, heeft zij verklaard, dat zij vast besloten le te sterven en derhalve onnoodlg haar te gene zen. Bij de eerste gelegenheid zal zij herbegin oen Wanneer men aan de lijderes spreekt haren man blijft zij stom. Drama Sedert eeotge dagen werd er avonds op de wijk Straete te Desselgem eene scharminkeltng gehouden voor de wooing van Alois Beyls. Zaterdag waren de gendarmen van Waregem raar de plaats gegaan ten einde de rustversto ring te beletten en zoo noodig proces-verbaal op te maken. Zij bleven tot laat io den avond ter plaats, maar de scharminkelaars, die zulks gezien hadden hielden zich koes en alles bleef rustig. De gendarmen, daar niets le verrichten heb bende, trokken naar huls, maar eeotge der en wetende dat de gendarmen voor goed vertrokken waren besloten zij bun slechts spel le herbeginnen. Om 12 ure ’s nachts begonnen zij opnieuw te scbarminkelen en te roepen dal booreo en zien verging. Ten slotte begonnen zij met rapen op de wo ning van den heer Burgemeester, die een gebuur van Beyls is, te werpen. Beyls zulks moede zijnde, nam zijn geweer en trok naar de rustsloorders en gebood bun te zwijgen en te vertrekken; doch niet» hielp. Dan loste Beyis zijn geweer lo den hoop op slechts enkele slappen afstand Terstond werden hulpkreten geslaakt; twee personen waren getroffen en gevallen, het waren Altons Vromant en Serafien D’Hoodt. Op een oogwenk was gansch het scharminketspel gedaan en de gekwetsten werden naar zijne woning overgebracht. Dr Van Ackere ontboden kwam de gekwetsten verzorgen. Alfons Vroment was lo de rechterhand getroffen. Serail n D'Hondl had een deel der lading In zijne billen bekomen. De geneesheer heeft reeds veraenillige loodk. rrels uit de wonden gehaald. De bevelhebber der gendarmerie van Ware gem van deze droeve zaak verwittigd snelde zondag morgen vroeg reeds met tyvee zijoer mannen ter plaats en opende een streng onder zoek. Hel geweer en eenlge kardoezen werden aangeslagen, waarna het gerecht verwittigd werden Maandag was de toestand der beide gekwetsten zeer voldoende. Moordpoging Zondag, om 41/2 ure ’s namiddags, was Lodewijk Decaluwé, 49 jaar oud, zonder vaste woonst, die sedert lang van zijne vrouw en kinderen gescheiden leett, naar de woning zijner vrouw gegaan op den hoek der Sl-Rocbuslaan, te Kortrijk alwaar zij eene her berg houdt, zeggende dat bij er meester was en alles hem toebehoorde. Daar Decaluwé reeds verscheldeoe herbergen bezocht had, wilden zijne twee zonen hem aan de deur zetten, waarop hij eer. mes trok en naar zijne vjouw sprong, roepende dat hij baar de keel ging afsnijden. Eene worsteling ontstond tusschen de Decalu wé en zijne twee zonen, die hun vader wilden ontwapenen en waarbij de zoon Guslaaf eene ernstige wonde aan de reegterhand bekwam. De policle, verwittigd, hield Lodewijk Decaluwé aan. hadden gebruikt om er hun gewone begrooting mede in evenwicht te hou den. De he»r DeJaegher wild» dat er met buiten gewone inkomsten buitengewone uitgaven ge- 1 daan werden, on dal was maar rechtvaardig en 1 juist; en daarom onthield hij zich bij de stemming dor leaning, nochtans de hooge noodzakelijk heid van zeker» werken klaar- Inziend». Hadden de stadhulsbazan vooruitzicht gehad, nooit zou eene leaning moeten aangegaan geweest zijn, dat is de waarheid, en tegen die leening hebben en zullen de liberalen immer proteeteeren, niet tegenstaande al wat de groote moeial, door den mond van den heer Burgemeester, in den ge meenteraad, daarover uitkraamt. Wetens en willens verdraait hij totaal de waarheid, en dit om zich trachten wit le wasechan, doch dal pakt niet meer. Nu ter zake. Toen de leening door het schepe nen college voorgestold werd, was het dezes plicht van bij deze te voegen de grondig bestu deerde ontw ei pan van de verschillige uit te voe ren werken; dan zonden er zooals het nu blijkt uit de besprekingen iu den gemeenteraad, geene zulke misrekeningen plaat» hebben gehad, zoo bijvoorbeeld de riolen, alsdan geschat op 15.090 fr. (Zie Nieuwsblad 13 Mei 1908) zullen driemaal zooveel kosten aan de stad; van de besteenlng der Coupe Gorge, alsdan ingebracht voor 4000.00 fr. is nu onlangs een projekt voorgelogd gewo»sl beioopend» tot 6322 fr.. de bestoeniug der bou levards alsdan voorgedragen voor 12.000 fr. zal rondde 18.000 fr. moeien kosten. Dat ware ern stig geweest; maar dat kennen ze hier niet op ’t stadhuis. En daarbij ja de kiezing wa» nog zoo ver, en hij, de groot» moeial, de spéculateur par exellenco zei bij zich zelveu Als we seffens aao ’t werk gaan dan zouden tegen da kiezing do uitgevoerd» werken reeds vergeten zijn; we zullen alles doen aanslepen, «n in het lang» trekk»n, wij zullen maken dal alles tegen de kiezing in volle gang is. De menschon zullen alsdan werk hebben, en dan zullen w» kunnen zeggen zie wat het katholiek stadsbestuur (m»t uwe eigene centen, wel is waar) voor u doet, weet ge nu wie uwe w»ldo»u»re zijn, en patati «n palata, en dat zal effekl doen, en dat zal re klaarn maken voor onzen boel. En daarbij t zit schrap In d» kasse; als we nog twee of drie jaren wachten dan zullen we die duizenden voortko mende van de verhooging van contribution, die de fraaie Nieuporienaats toch zoo goedwillig betelen, in de stadskas kunnen steken, zonder ze te moeten besteden aan het betalen van interest en alios van geleend» kapitalen; 't zal toch ver lang urm leven zijn. En intusschen bracht hij van tijd tot tijd eens de bespreking van een der uit te werken op do dagorde van den gemeenteraad; er werd gadis ouleerd en geluld, en Lulpas, en tutluf, en Chéri toonden er al hun groot verstond en kennis, en klapten zich in T zweel; er werden piojaktan gemaakt, hermaakt, en nog hermaakt; er werd wel eens een entreprise gedaan, maar ja, men vend ook al een middeltje, om de uitvoering er van le verdagen, en Bouillon lacht in zijn eigen en zegt De beer Amadée Gysens, student aan de Hoogeschool te Gent, verzoekt ons om opname van ondergaand artikel. Volgaarn geven wij gevolg aan zijne vraag. I Er is een nieuws dat heel Vlaanderen door moet worden verspreid; ddhroin neem ik eerbiedig de vryheid het aan het Weekblad van Nieuport en kanton mede te deelen. Gij kent waarschijnlijk allen, geachte lezers, den strijd dien sinds heugelijke tijden door eenige intellectueelen van Vlaanderen gevoerd werd tot verheffing van ons volk door en in eigen faal. Dit waren de flaminganten. Zt.i kwamen op in ALLE politieke partijen. Ze werden nochtans toi vóór eenigen tijd als een min derheid aanzien in ons Vlaanderen. Maar toch hielden ze stand en velen onder hen beseften dat zy zeker zouden zyn hot volk met zich te hebben als het er zou op aan komen de rechten van den Vlaming te eischen en de verdedigen Onze grieven waren en zyn nogjtalrijk. Met moeite ontrukten we aan de behoutls- gezinden voor hetgeen ons onderwys betreft de wetten van 1883 en de on langs gestemde wetSeghers. Maar niet enkel in het middelbaar on derwys moet aan het Vlaamsch zijn eere- plaats worden toegekend, ook ons hooger onderwijs, dit is de Gentsche hoogeschool moet worden vervlaamscht. De Franskillons, onze tegenstrevers die ’t nauw kregen, stichtten voor eenigen tyd een Ligue pour la dófense de la lan gue francaise a l’Université de Gand Daarin waren eenige conservatieve pro fessoren en de opgeraapte correspondenten van hier en daar een aristocratenblad. Verleden jaar werd te Antwerpen door Spec en compagnie de Ligue pour la li- berté des langites gesticht, vulgo de dry ellen voor ’neu frank. Het bleek weldra een doodgeboren kind te zijn, zy heeft reeds uitgeleetd. Vóór een viertal weken hield prolessor Van Wetter van de Gentsche Hoogeschool in de voornoemde Ligue pour la dófense etc. een rede waarin hij uitriep La creation ti’une unhecsité flamande serait un crime de lése patrie, de lése citó et de lése civilisation. Het volk hier, dat toch zoo dom niet is, en nog al geerne lacht noemde ze de club dor drie leerzen. Maar die 3 leerzen zijn het juist die ons uit onze slaperigheid heb ben wakker geschopt. De Franskillons hielden zittingen met 1 gesloten deuren. WIJ NIET. Wij hebben Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag 30 Zaterdag 31 16 Dec. Aesaert Adelina Paulina, dochter van Hendrik en Maria Bonge. Deschacht Ernestine Margarallta dochter van Hendrik en Elisa Vandeputte. 20 Bendels Luclaan Hendrik Cornell», zoen van Richard en Maria Sergler. Sedert 1 Januari 1910 131 geboorten. STERFGEVALLEN. S±raeArthS ‘!t0U7kxaïen dochter van Emile en Alicia t Jaeckx. Dulleu Jan Baptist oud 88 j 7 m zoon ran Pieter en Carolina Debever en echtgenoot van Sophia Maria De Waele. Sedert 1 Januari 1910 66 •terfgevallen. HUWELIJKSAANKONDIGINGEN. Gilles Edward onderwij.er e“ rt Adriana Juslina, ivgentes beiden te N por Turlot Emile Joseph, b.jgevoegd «oezienet Bruggen en Wegen, thans ie Marbaix vr0eger te Nieuport en Renaux Ludo' ica Honorin X^’unXné koopman en Ja^art LoeliU. Louisa Maria, zonder beroep belden e Mo P° Degryse Arthur August, handelsbedienno^u Laurelns Augusta Bertha, zondar be p, te Nieuport

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 3