A 4 Foor Waarheid en Frede! 1911 Voor Vrijheid en Hecht! Zaterdag 31 December 1910 N° 66 -» v-: L-~ 1- Eerste Jaargang Geachte Lezers, beste Lezeressen Soldatenkringen Rketorioa ’l 0 *J i 5’ En uu, wat moeten wy uit dit alles be- j Tf M (It 1S1 DRUKKER JOSEPH T-l AECK Statiestraat, Oudenaarde VERKOOPER Pleter Verntraete, zoon Valkestraat, Nieuport Neen, zeggen met al degenen die ons de eer gedaan hebban liet voorgaande te lezen en zich aldus eene vaste meening hebben kunnen vormen. Nochtans en ’t was te voorzien hebben de klerikalen luidruchtig en drin gend geprotesteerd tegen de handelwijze van den kolonel, ’s Anderdaags, ingevolge eenor poging, door eene katholieke per soonlijkheid, bij den Minister van Oorlog gedaan, beval een staatstelegram aan den plaatsbevelhebber van Hasselt, ’t gezegde verbod in te trekken. Op 1 November, moest kolonel Desehep per aan zyne werkelyke oversten, de kle rikalen, het volgende verdrag van over gave aanbieden Het lokaalDe Mutua liteit, uit de Tramstraat, waarvan er sprake is in ’t garnizoensbevel van 26 October II houdt op van aan ’t garnizoen verboden te zijn. Denzelfden dag had er te Tongeren eene klerikale vergadering plaats, waar men de kwestie besprak, de gelegenheid waar te nemen om al de militairen der provincie eene aanvraag te doen teekenen ten einde verlof te krijgen van den kring der Tram straat deel te maken. De vakschool van Hasselt had aanvan kelijk gedacht een rechtsgeding te mogen inspannen tegen kolonel Deschepper, voor zoogezegd nadeel dat haar berokkend was door ’t bevel van 26 October. Op 5 No vember, verkondigde de Patriots, dat het rechtsgeding vermeden was, daar de kolo nel verschooning had gevraagd aan het comiteit der maatschappelijke werken Ziehier ’t antwoord dat voornoemd dag blad zich op den hals haalde Zonder mij in niet te willen bemoeien met dê polemiek welke de dagbladen ge meend hebben op rnyn naam te moeten aanvangen, moet ik nochtans protest aan toekanen tegen uw artikeltje van 5 dezer, in hetwelk gij zegt dat ik een brief van verontschuldiging zou gezonden hebben aan den bestuurder der nijverheidsschool van Hasselt. Te dien opzichte geef ik u de stelligste logenstraffing, en, krachtens mijn recht van antwoord, eisch ik dat dezen brief opgenomen worde in uw eerstkomend nummer en op dezelfde plaats waar ’t voormeld artikeltje zich bevond. Aanvaard, enz. (get.) Kolonel Deschepper. PRIJS PER NUMMER S cïentieiireii sluiten? Moet het leger, ja of neen, buiten den partijenstryd en den politieken haat blijven? In ’t hooger belang der tucht, zou het leger niet moeten beroerd worden door maatregeled welke de partijgeest inboe zemt, en wat de godsdienstige of philoso- flsche meeningen der militairen betreft, ’t is zake van persoonlijk geweten en nie mand lieett er zich mee te bemoeien. Wat zal men doen wanneer nevens de militaire kringen met godsdienstige strek kingen, militaire kringen zonder gods dienstige of zelfs met vrijdenkende strek kingen zullen ingericht worden? Deze verbieden en gene behouden? ’t Is onmoge lijk, niet waar, aangezien er zoovele on christelijke, als christelijke soldaten zyn. En iudien men den toegang der nieuwe kringen toelaat, zal men toch moeten het besluit nemen alle propaganda voor den eenen of den anderen kring bij de soldaten te verbieden, anders zullen de godsdien stige en politieke verdeeldheden in ’t leger dringen. Men mag het zich niet ontveinzen ’t gevaar is groot; ’t leger, diegroote vader- landsche school, dat tot nu toe buiten de partijtwisten, boven de politieke groepee ringen gebleven is, zou kunnen onder worpen worden, hoen en weer geslingerd door de politieke verdeeldheden, het zou verschrikkeljjk wezen! Wy vragen dus stellig dat alle propa ganda, deze der aalmoezeniers erin begre pen, een goed maal uit het leger gebannen worde, dat de waardigheid en de vryheid van den burger ernauwgezet geëerbiedigd wezen en dat, indien men aan de oenen niet vraagt in welken tempel zy ter mis en sermoen gaao, men aan de anderen niet moete vragen van welke maatschap pijen zy doelmaken en in welke vergade ringen zy sprekers gaan heoren. Dat alles heeft niet te zien met het militaire vak en nog min im-t ’s lands verdediging. Zoo .ersfaan wij, liberalen, de vrijheid voor iedereen, tot spijt der venynige op stellers van ’t bla-lje dat wy toch maar hev. r niet zullen noemen! we de medewerking Het Weekblad treedt zyn tweede jaar gang in. Het is gelukkig u bij ’t vernieu wen van het jaar zijne beste heilwenschen te komen aanbieden eene bloeiende ge zondheid, voorspoed in uwe ondernemin gen. geluk on welzijn, dat wenscht het vurig voor allen en aan allen! Het dankt zijne trouwe abonnenten voor hunne gulhartige ondersteuning en ziet daarin het bewys dat zij het streven van het Weekblad ten volle goedkeuren. Op den ingeslagen weg zal het dan ook steeds voortgaan. Het dankt dan ook zyne welwillende medewerkers en hoopt dat zij voorts zullen helpen om het zoo nuttig, zoo leerrijk eu zoo aantrekkelijk mogelyk te maken. Scherper en scherper teekent de strijd zich at; hardnekkiger wordt den te voeren kamp. Gewichtige politieke gebeurtenis sen zijn in ’t verschiet. Mocht de politiek van onrecht en huichelarij gesteund op onrechtvaardigheid en dwang eindelijk het onderspit delven tegenover die van vrijheid en recht gesteund op waarheid en vrede, die het Weekblad steeds uit al zyn krachten zal verdedigen. Mocht die wensch zich in 1911 verwe- zentlijken! Anuonoenprqs 0,15 fr. per drukregel. Rechterlijke aankondigingen 0,5') fr. per drukregel. Het recht annoncan te weigeren is voorbehouden. De annoncen, artikelen on inededeelingen moeten vóór den Donderdag middag in h.;t koffiehuis Willems Fonds, Valkestraat Nieuport besteld worden. Alle artikels of inededeelingen, bestemd voor voor het Weekblad van Nieuport en Kanton moeten door den schrijver onderteekend en onder gesloten omslag ingezonden worden. Het recht van opname is voorbehouden en de volstrekste geheimhouding gewaarborgd. ABONNEMENT ü,6O frank. per jnar op voorhand betaalbaar (Vervolg en slot) Er dient hier gezegd te worden dat het lokaal oer Tramstraat gekend is onder den naam der vakschool die er gesticht is; jvsrigens, al de katholieke maatschap pelijke werken waarvan bovengemelde priestes secretaris is, bevinden zich in hetzelfde gebouw. Eene naamvergissing was dus gemakkelijk om bedrijven. Ten gevolge eener tegenspraak, wijzigde de kolonel zyn eerste bevel, op 29 October Op ’t garnizoensbevel van 26 dezer moet men lezen huis van mutualiteit, in stede van vakschool. Mag men kolonel Deschepper laken, om dat hij aan die heeren bewezen heeft dat het aanzien en de waardigheid der korps oversten geene ijdele woorden zyn? Mag men hem daarom -uige scheldwoorden naar 't hoof I slingeren, zooals het gedaan werd werd door ’t bladje dat wij nog niet genoemd hebben? Wij waren overtuigd dat ons verlangen zou bevredigd worden wanneer we, sprekende over de eerste vertooping van Rhetorics zegden nog menige genotvolle uren van haar te verwachten. Zondag en maandag hadden we het genoegen onze ijverige tooneeiliefhebbers op nieuw te BNIEJUBORTenKANTON mogen toejuichen met hunne kundige vertolking van Mollige Janus en Bij den Fotograaf. Mottige Janus, eene schets uit het hollandsch matrozenleven, werd weêrgegeven met eene natuurlijkheid aan het wezentlijke palende. De overgroots menigte van tooneelminnaaars van stad en omstreken, waren om zoo te zeggen vereenzelvigd met de personen die op het tooneel werden voorgesteld; men leeide meê, deelde in vreugde en in lijden en allen waren zóó vervoerd tot het werkelijke van wal men daar zag en hoor de, Wat men tel kans bij bet vallen der gordijn, als uit eenen droom o. twaakte. Onnoodig te zeggen dat bij het eindigen van elk bedrijf van dit boeiend tooneelspel, onze knappe spelers luidruchtig en welverdiowd wer den toegejuicht. Wij zwaaien lof toe aan AL de spelers. Van de kleinste lol de grootste rollen waren bestudeerd en vormden een volmaakt geheel. Eene bijzon dere vermelding nochtans voor den vriend M. Jozef Dierendonck. De vertolking van de over- groote, moeilijke en afwissellende titelrol, heeft hij tol op het einde, op meesterlijke wijze volge houden. Geen enkel oogeoblik heeft hij vergelen wien hij verbeelden moest; dit getuigt van zijne loonselkundige kennissen en sterk geheugen. Nou, Mottige, je verdient waarachtig een pluimpje hoor. De twee volgende hoofdrollen Willen de Bruin (M. C. Cabooter) en Henri Morel (M. C. Fryns) verdienen eveneens bijzonder genoemd te wor den. En wie we niet mogen vergzten onze geluk- wenschen aan te bieden \oor haar kundig spel is... Oh! die de vertooningen hebben bijgewoond weten hel wel,... is mejufïer Laura Weytsman in de rol van Lena en Helena De Zwart. Zij heeft die rollen prachtig weêrgegeven, zeer verdien stelijk bijgestaan door de damen Contempré Poot en Van Leeuw, die voor ons oude goede kennis sen, ware looneelkunslenaressen zijn en wij altijd gaarne terug zien.j Dank, innig dank Damen en Heeren looneel- liefhebbers voor zooveel kunst. Het was te verwachten dat de toestanden in Mottige Janus beleefd, het publiek In treurige stemming zou gebracht hebben en dit ook had Rhetorica voorzien, want ofschoon een drama van 6 bedrijven veel tijd behoeft om vertoond te worden, wilde men dat de loehoodeus, met opge ruimd gemoed naar huis zouden keeren. Bij den Fotograaf was hiervoor zeker best geschikt. Het is een klucht van hel begin tol hel einde en heeft dan ook uitnemend bevallen. De Fotograaf (M De Jaegher) hoe bedreven in zijn vak, moest mei eene dosis geduld geboren zijn om zulke klanten te kunnen bevredigen. Als naar gewoonte was het nogmaals de vriend M. C. Vanlomme die den hoogdvogel heeft atgescholen met de rol van Deodalus Plets, doch AL ds spelers wedijverden om het verdriet in hel drama beleefd te doen vergeten en hierin slaagden ze dan ook uitnemend wel. Tranen van aandoening en medelijden in den Mollige en tranen van jolige vreugde in Bij den Fotograaf Met veel genoegen zagen

Weekblad van Nieuwpoort en Kanton (1909-1914) | 1910 | | pagina 1